Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Lucie Pečinková
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 19 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: 15. 12. 2024
Hlavní body expedice do Nepálu,
aneb zažijme nejvyšší světové velehory
Nasaďte pohorky a pojďte s námi trekovat do nejvyšších světových velehor, do jedné z nejchudších, ale zároveň nejkrásnějších zemí světa. Poznejte fascinující vrcholky a skvělou pohostinnost a nefalšovanost místních lidí. Objevte tisíciletou kulturu v nedostupných končinách. Navštivte místa, kde vznikl budhismus a kde se po staletí nezměnil tradiční život. Zažijte zemi, do které se budete chtít jednou opět vrátit.
- Trekování na Langtang valley trek. Vystoupáme z výšky 1500 m.n.m. až do téměř 5000 m.n.m. na vrchol (vysoké) hory Tserko Ri, která bude nejvyšším dosaženým bodem naší expedice. Zpět dolů do civilizace půjdeme přes nádherné jezero Gosainkund, kde spí hinduistický bůh Šiva.
- Návštěva národního parku Chitwan zařazeného mezi přírodní památky UNESCO v podhůří Himálaji, kde je několik možností přiblížit se divokým zvířatům (tygři, krokodýli, pávi, opice, papoušci). Výlet do džungle (jedno či dvoudenní) s průvodcem a pozorování volně se pasoucích nosorožců.
- Prohlídka historické části Káthmándú a jeho památek. Navštívíme náměstí Durbar, které si uchovává svojí středověkou atmosféru. Projdeme se po pestrobarevných tržištích čtvrti Thamel a nasajeme atmosféru v hinduistických a budhistických chrámech.
Dále do programu můžeme zařadit něco z následujících aktivit. Vše bude záležet na počasí, naší společné domluvě a volném čase.
- Výlet za říčními krokodýly na loďkách vytesaných z kmenu stromu
- Návštěva Pashupatinathu, místa, kde se po dlouhá staletí spalují lidské pozůstatky na břehu řeky
- Raftování na divoké řece Trisuli
- Návštěva starodávného královského města Bhaktapur
- Návštěva vyhlášeného horolezeckého a trekerského baru Tom a Jerry s unikátní atmosférou.
Co o expedici do Nepálu říkají naši účastníci?
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.
Ubytování
Na treku budeme spát ve vesnicích v malých rodinných hotýlcích. Ubytování v horách je dost základní, ale dostačující, přičemž ceny jsou extrémně příznivé. V hotýlcích je vždy nabídka jídla. Nečekejte jídla jako z michellinské restaurace, ale jednoduché pokrmy.
Po cestě se budeme procházet malými vesničkami, kde se zastavíme na krátký oběd a čaj nebo jiný drink a potom pošlapeme až do večera. Přespávat budeme v malých vesničkách podél treku. Zpravidla mají přikrývky navíc a společenskou místnost s pecí uprostřed. Doporučujeme vzít si nějaký lehčí spacák. Spát se chodí zpravidla „se slepicemi“, pokud se neprotáhne partička žolíků.
Cena za ubytování v horách je okolo 50-100 Kč, často lze zůstat i zdarma za předpokladu, že skupina je větší a budeme tam večeřet i snídat. Ale za jídlo se samozřejmě platí, takže to zase tak zdarma není :).
Ubytování v Káthmándú plánujeme v centru turistické čtvrti Thamel. Bydlení je na slušné úrovni a nabízí internetové připojení. Cena za takové ubytování se pohybuje okolo 200 Kč/osobu. Je potřeba počítat s denní odstávkou elektřiny, ale přeci nejedeme do Nepálu surfovat po netu. 🙂
Celkově tedy za ubytování utratíme okolo 2 500 Kč.
Strava
Na treku absolvujeme tzv. “tea house trekking”, tj. putování od jedné ubytovny v jedné vesnici ke druhé. Výhodou je relativně lehký batoh, kde kromě lehkého spacáku a oblečení, poneseme jen pár sladkostí a vodu. Budeme tedy závislí na jídle z místních turistických restaurací. Jídlo není nejlevnější a se stoupající nadmořskou výškou se ceny úměrně zvyšují.
Příkladem budiž typické nepálské jídlo dal bhat (rýže s čočkovou polévkou a zeleninou či brambory), které bude na začátku treku stát okolo 90 korun a na konci se může vyšplhat na nějakých 140 Kč. Nespornou výhodou dal bhatu je nepálská tradice přidávat rýží nebo polévku dokud host neřekne dost, takže hrozí nebezpečí přejedení se téměř každý večer. Navíc, vesnice od vesnice chutná “dal bhat” vždy jinak, aneb jiná ves, jiný dal bhat 🙂
Dole v nížinách jsou ceny více než příznivě a za dal bhat se platí něco okolo 45 Kč. Kdo by se dal bhatu přejedl, může si s radostí dát třeba jarní závitky, obyčejnou smaženici nebo kuře tandoori. Odhadem tedy utratíme na horách za celodenní stravování (snídaně, nějaká menší zastávka přes den na oběd a čaj a večeře) okolo 500 Kč.
Orientační ceny potravin:
- Snídaně: od 50 Kč
- Jídlo v restauraci: 100-200 Kč
- Láhev vody: 5-10 Kč
- Láhev piva: 50 Kč v obchodě, 100 Kč v restauraci, v horách až 150 Kč
- Šálek kávy: 10 Kč
- 1 kg bananů na ulici: 10 Kč
- smažené jídlo na ulici: 20 Kč
Za stravování na treku zaplatíte okolo 7 000 Kč a po zbytek naší expedice utratíte za stravování něco okolo 3000 Kč. Záleží jak je kdo moc náročný na jídlo. Alkoholické nápoje nejsou v rozpočtu zahrnuty a každý o ně musí navýšit svůj rozpočet na stravování.
Doprava
Poletíme rovnou do Káthmándú, což je z Prahy či okolních letišť typicky s jedním přestupem. Zpáteční letenka se aktuálně pohybuje kolem 20 000 až 30 000 Kč. Pokusíme se najít nejlepší možné dopravní řešení, aby to nestálo miliardu, ale v dnešní době to může být zapeklité.
Dopravu po Nepálu budeme řešit místními minibusy a autobusy. Cesta na začátek treku je plná adrenalinu sama o sobě a trvá okolo 8 hodin. Kdo by měl odvahu může ji absolvovat s ostatními domorodci na střeše autobusu. Doprava působí zdánlivě chaoticky, ale vše má svůj pevný řád. Ve městech se svezeme tuk-tuky anebo rikšami, ceny jsou v řádu desetikorun.
Za místní dopravu bychom měli utratit maximálně 1 500 Kč.
Ostatní výdaje
- Trek včetně průvodce a stravy – cca 10 000 Kč
- Nosič na treku, který unese max. 20 kg – 25 USD / den, je možné jej sdílet mezi více účastníky
- Safari v NP Chitwan včetně raftování a ubytování – cca 3 000 Kč
- Vstupy na památky – 1 000 Kč
- Vyhlídkový let k Mt. Everestu – 5 500 Kč
- Trekové povolení – 700 Kč
Víza
Víza do Nepálu na 30 dní stojí 50 USD a vyřizují se přímo na letišti.
Očkování a zdraví
Doporučujeme se naočkovat proti břišnímu tyfu a žloutenkám A+B. Svoji konkrétní situaci ale vždy raději zkonzultujte s lékařem.
O trekování v Nepálu
Jedním z důvodů, proč jsme vybrali trek Langtang je jeho menší turistická frekventovanost. Chceme se vyhnout turistickým chodníkům okolo Annapuren anebo do Everest Base Campu. Ač jsou tyto treky, co se týče výhledu a okolních hor naprosto unikátní, nechceme se hrnout tam, kam se hrnou všichni.
Langtang nabízí exkluzivní horské prostředí a pravost velehor. Navíc po velkém zemětřesení, které zasáhlo Nepál v dubnu 2015, byla oblast Langtangu postižena a mnoho vesnic bylo poničeno. Proto si myslíme, že by bylo dobré podpořit místní ekonomiku a pomoci jim tak s obnovou jejich domů a vesnic. Trek Langtang je opět normálně průchozí, jen některé úseky byly odkloněny na nové trasy. Ideální by také bylo přibalit do batohu pár nepotřebných věcí, které má každý ve sklepě jako jsou plyšové hračky, sešity, pastelky, které pak můžeme po cestě rozdávat dětem.
Jedeme do Nepálu, kde polovinu našeho času strávíme v horách. Náš trek zabere něco mezi 10 až 12 dny. Počasí v tomto období má zpravidla následující charakter. Ráno je slunečno a odpoledne kolem 15. hodiny se začínají stahovat mraky a večer se zpravidla opět vyjasní. Nesmíme nikdy zapomenout, že budeme ve velehorách obklopení velmi vysokými vrcholy 5 000 – 7 000 metrů a počasí může být nepředvídatelné.
Obzvláště u této expedice platí, že denně budeme muset ujít něco okolo 15 – 20 km. Kdo bude chtít, může si pronajmout nosiče a odlehčit tak svým zádům. V případě nedostatečné kapacity ubytování budeme občas spát v zapůjčených stanech. Každý den počítejte se stoupáním okolo 800-1300 metrů. Zpět pak půjdeme převážně dolů, ale prvních pár dní bude cesta zpravidla nahoru nebo po rovině. Jak říkají místní lidé „je to jenom malinký kopeček nahoru, než pak bude další kopeček“. Pokud jste nikdy nedělali nic náročnějšího než je gaučing, možná bude lepší, když si vyberete jinou destinaci.
Doporučujeme si koupit funkční prádlo, které je osvědčené a máte s ním dobré zkušenosti, to samé platí o dobrých trekových, a hlavně prošlápnutých, botách. Z osobní zkušenosti doporučujeme trekové hole. V Káthmándú je mnoho trekových obchodů, kde se dá levně nakoupit veškeré outdoorové vybavení, počínaje rukavicemi a konče péřovou bundou.
Batoh s vodou by neměl překročit nějakých 12 kg. Bude potřeba si vzít nějaké tablety nebo filtry na purifikaci vody. Doporučujeme Sanosil, je to na 80 litrů stojí 85 Kč a nemá to pachuť chlorinu. Voda se dá koupit všude a je laciná, v horách však její cena prudce stoupá. Vodních zdrojů je však k naší radosti na treku dostatek.
Vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat ve velkých nadmořských výškách, kde může hrozit riziko horské nemoci a každý může mít jiné trekovací tempo, vezmeme si na náš trek ještě nepálského průvodce. Ten bude pro případ, kdyby se něco stalo a skupinka se musela rozdělit, popřípadě půjde s pomalejšími účastníky, než se později všichni sejdeme. Za jednoho nepálského průvodce zaplatíme každý částku okolo 1500 Kč za celý trek, jestliže bude mít naše skupina 8 lidí.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.
Pokud jsme vás právě vyděsili, nebojte, žádné extrémní výkony nás nečekají, nejdeme dobývat vrchol Everestu a mezi fyzickými aktivitami budeme mít dostatek času i na odpočinek. Jste-li zvyklí se pravidelně pohybovat, občas si zasportujete a vyrazíte na výlet do přírody, určitě výlet do hor zvládnete levou zadní 🙂
Počasí
Vzhledem k velkým rozdílům v nadmořské výšce je počasí v Nepálu odlišné v každé oblasti. Obecně se dá říci, že teploty se snižují a ubývá srážek se vzrůstající nadmořskou výškou. V období konání expedice jsou dny povětšinou teplé, teploty dosahují 24 – 28°C. Dle mojí zkušenosti je teplota v horách okolo 7 – 22°C. V noci se někdy dostává lehce pod bod mrazu. Za předpokladu, že budeme mít dobré oblečení by nás nemělo nic překvapit.
Internet
V Káthmándú je hotelová WiFi, stejně tak, jako ve většině turistických restaurací či kaváren. WiFi už je i ve většině horských vesnic, stejně jako signál. Při koupi místní SIM karty Namaste tak můžete být připojeni po velkou část pobytu v horách. WiFi v některých místech bývá za příplatek cca 50-70 Kč/den.
S námi se kromě turistických a známých míst podíváte i na místa zcela neznámá, potkáte zajímavé lidi a zažijete věci, na které byste s cestovní kanceláří mohli zapomenout. Průvodce Lucka strávila v Nepálu mnoho času a zavede vás na místa, která má nejraději a o této zemi vám poví všechno, co ví (a na to, co neví, se promptně doptá zkušenějších 🙂 ).
Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici, tj. za účast, ubytování, dopravu a stravu se vejdou do 70 000 Kč. Může to být i podstatně méně, pokud se najde levná letenka, která tvoří přibližně polovinu rozpočtu. A budete-li se chtít pořádně rozšoupnout nejen na adrenalinových zážitcích, suvenýrech nebo alkoholových večírcích, nikdo vám určitě bránit nebude 🙂
Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.