Termín: není stanoven, 2 týdny
Počet účastníků: 7-11 + 1 průvodce
Průvodce: Klára Poskočilová
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do africké Rwandy a Ugandy

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody, outdooru a špetky historie.

Národní park Murchison Falls

Národní park Murchison Falls

Rwanda je zemí, u níž si většina představí genocidu z roku 1994. Během jediného měsíce zde bylo vyvražděno téměř milion Rwanďanů. Dnes, o dvacet let později je Rwanda často přezdívaná „Švýcarskem“ Afriky. Je jedním z nejbezpečnějších a nejčistších států celého východoafrického regionu. V této zemi strávíme celkem pět dní expedice a budeme se tam pohybovat místní dopravou.

Následně se přesuneme do Ugandy, kterou nazval Winston Churchill perlou Afriky. A nelze s ním než souhlasit. I když většina turistů míří do Ugandy za jediným cílem, a to pozorováním goril horských, tato země nabízí mnohem víc. My navštívíme všechny národní parky po vlastní ose v půjčeném autě. Nutností je zajistit minimálně dva řidiče z vlastních řad, ideálně však více, abychom se v řízení střídali.

Slonní rodinka v NP Murchison Falls

Sloní rodinka v NP Murchison Falls

V těchto dvou zemích nás čeká a nemine:

 • Ve Rwandě navštívíme hlavní město Kigali, kde zajdeme na skleničku do známého hotelu Rwanda. V místním interaktivním muzeu se více dozvíme o příčinách genocidy v roce 1994 a o sporech kmenů Hutu a Tutsi.
 • Podél jezera Kivu půjdeme dvoudenní trek pohádkovou oblastí kopců, plantáží a vesniček. Uvidíme krásné scenérie a poznáme, jakým způsobem žijí místní. Pravděpodobně uvidíme, jak domorodci zpracovávají kávu a možná si to i sami vyzkoušíme. Cestou si ke svačině natrháme avokáda či manga a vykoupeme se v jezeře. Pokud budeme unavení, můžeme si cestu zkrátit plavbou na loďce.
 • V národním parku Bwindi budeme stopovat ohrožené horské gorily, kterých je na světě už jen přibližně 1 000.
 • V národním parku Murchison Falls se setkáme s největší populací Rotschildových žiraf na světě. Vedle žiraf zde budeme tiše pozorovat slony, hrochy, krokodýly, antilopy, pakoně a když budeme mít štěstí i lvy či hyeny. Nevynecháme ani hlavní dominantu tohoto národního parku, velkolepé vodopády. V Ziwa Rhino Sanctuary pak absolvujeme krátký trek po stopách ohrožených bílých nosorožců.
Gorila horská

Dostaneme se blízko k ohroženým horským gorilám

Výše uvedené představuje základní body expedice. Pokud budou mít účastníci zájem a čas dovolí, můžeme absolvovat i něco z následujícího:

 • Navštívíme národní park Queen Elizabeth, který je proslulý „stromovými lvy“, tedy lvy, kteří rádi odpočívají v korunách fíkovníků.
 • Překročíme rovník a zjistíme, jak je to s těmi víry na severní a jižní polokouli.
 • Zažijeme netradiční safari z lodi.
 • Let balónem nad národním parkem Murchison Falls.
 • Navštívíme místní školu a nemocnici, kterou založili Češi.
 • V Kampale se naučíme tradiční africké tance a dozvíme se více o ugandských tradicích.

Co o expedici do Rwandy a Ugandy říkají naši účastníci?

Všechny reference účastníků expedice Rwanda a Uganda naleznete zde.

Chtěla bych Kláře poděkovat za překrásné tři týdny v Ugandě a Rwandě. Byl to super bohatý program, sama bych nikdy tolik zajímavých věcí a lidí asi nepoznala. Měli jsme opravdu tři týdny naplněné nezapomenutelnými zážitky, také díky tomu, že Klára zná tyto země a dostali jsme se i tam, kam „normální“ turista nikdy nezajde. Vše bylo jedinečné.

Klára se o mě postarala jako lvice, když se mnou sprintovala přes celé istanbulské letiště, abych nezmeškala let do Frankfurtu.

Díky a všem co s Klárou v budoucnu vyrazí do světa přeji zrovna tolik hezkých zážitků.

Eva Hach

Perfektní zážitek převyšující očekávání. V naprosto pohodovém průběhu nenastal opravdu žádný nepříjemný problém a záleželo už pak opravdu jen na nás jak si to naplno užít. Klára je pohodová průvodkyně s dobrou znalostí místních reálií.

Lukáš Konvalina

Termín

Expedici bychom chtěli uskutečnit na přelomu září a října 2023, délka expedice bude cca 14 dní.

Covid-19

Dle informací z webu MZV (březen 2023) platí pro vstup do země potvrzení o dokončeném očkování. Pro neočkované cestující je pro vstup do země požadováno potvrzení o negativním RT-PCR testu; vzorek nesmí být odebrán dříve než 72 hodin před nástupem cesty. Vzhledem k tomu, že do Ugandy budeme přejíždět po zemi ze Rwandy, kde nebude možné provést PCR test, je dokončené očkování nutností. Rwanda nyní potvrzení o očkování ani negativní test nevyžaduje.

Berte na vědomí, že podmínky vstupu se mohou změnit; o těchto změnách informovat průvodce informovat jednotlivé účastníky expedice prostřednictvím emailu.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Ugandě a Rwandě.

Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ugandský venkov

Ugandský venkov

Na safari budeme spát ve vlastních pozemních stanech (možná i pod širákem), ale nebojte se, o vaše bezpečí bude dobře postaráno. Budeme tak potřebovat vlastní stany (nemáte-li nebo nechcete-li brát vlastní, zprostředkujeme půjčení), karimatky a spacáky. Každý večer založíme táborák (jako ochranu před zvířaty), v některých kempech nám na celou noc poskytnou hlídače.

Cena v kempu na noc se pohybuje kolem 200 Kč. Ve městech a vesnicích přespíme v hostelech či levných hotelech, cena je okolo 500 Kč/osobu/noc).

Náklady na ubytování odhadujeme na 5 000 Kč.

Strava

Místní děti

Místní děti

Budeme se stravovat v místních restauracích, občas se najíme na ulici, v kempech si budeme vařit. V hlavních městech Kampale a Kigali se budeme stravovat převážně v restauracích západního stylu, nicméně zajdeme i na oběd do místního slumu.

Níže uvádíme pár orientačních cen:

 • Večeře v místní restauraci – 120 Kč
 • Večeře v restauraci západního stylu – 200 až 350 Kč
 • Jídlo na ulici – 30 Kč
 • 0,5l piva – 20 Kč (v restauraci cca 60 Kč)
 • 1,5l vody – 20 Kč
 • 0,5l Coca Coly – 15 Kč
 • Avokádo – 5 Kč
 • Mango – 7 Kč

Celkovou cenu za jídlo je těžké odhadnout, nicméně předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme kolem 5 000 Kč. Konzumace alkoholu není v částce započítaná a každý účastník o ni musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Západ slunce

Západ slunce

Do Rwandy se dopravíme letecky z Prahy (nebo z Vídně, dle ceny letenek). Obvyklá cena zpáteční letenky s příletem do Rwandy a odletem z Ugandy se pohybuje kolem 18 000 Kč.

Ve Rwandě a v hlavním městě Ugandy, Kampale, budeme cestovat místní dopravou (mikrobusy, taxíky, na taxi motorkách). Předpokládané výdaje za místní dopravu jsou maximálně 2 000 Kč.

Zároveň se budeme samozřejmě pohybovat pěšky. Na treku musíte být připraveni ujít až 20 km za den v horách s krosnou, jídlem, pitím, částí stanu, karimatkou a spacákem.

Na safari si půjčíme auta (celkem na 8 dní), která budou řídit průvodce a jednotliví účastníci. Podmínkou je věk řidiče nad 18 let. Řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. Jezdí se vlevo, auta mají automatickou převodovku, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Budeme půjčovat terénní Toyoty Prado 4×4. Auta si necháme dovézt z hlavního města Kampaly na hranice se Rwandou za poplatek 5 000 Kč. Ujedeme přibližně 1800 km. Půjčovné těchto offroadů na den stojí cca 1 700 Kč, obsahuje pojištění (platí pro škody nad 150 USD) a jednu rezervu navíc. Asistence při poruše max. 24h.

Náklady na pohonné hmoty za auto budou činit cca 7 500 Kč za auto, které se budou dělit mezi 4-5 osob. Při 4 osobách v autě tedy za půjčení auta a pohonné hmoty celkem utratíme cca 6 500 Kč/osoba (při 5 osobách v autě to bude cca o 1 300 Kč méně).

Ostatní výdaje

Výlet za ohroženými horskými gorilami nás vyjde na 16 000 Kč. Vstupy do národních parků, které navštívíme budou činit celkem 6 000 Kč.

Ceny fakultativních výletů jsou následující:

 • Safari z lodi v NP Murchison Falls – 1 000 Kč
 • Safari z lodi v NP Queen Elizabeth – 1 000 Kč
 • Let balónem v NP Murchison Falls – 9 000 Kč
 • Vstupné na představení tradičních tanců – 500 Kč
 • Vstupné do památek v Kampale – 300 Kč

Víza

Vízum platné pro Rwandu i Ugandu stojí 103 USD a vyřizuje se předem on-line. Rádi vám pomůžeme s jeho vyřízením.

Počasí

Teplota se v Ugandě a Rwandě celý rok pohybuje kolem 25°C. Běžné jsou ovšem teplotní výkyvy, kdy teploty přes den mohou dosahovat lehce nad 30°C či naopak pod 20°C. Uganda a Rwanda obecně patří mezi velmi deštivé země, s čímž je potřeba počítat.

Celý náš program budeme přizpůsobovat místnímu počasí. Nemá cenu se někde plahočit v dešti za každou cenu. Goretexovou bundu či pláštěnky každopádně raději vezmeme s sebou.

Náročnost

Fyzicky nejnáročnější částí expedice je dvoudenní trek podél jezera Kivu, kdy každý den ujdeme přibližně 15-20 km s převýšením kolem 500 výškových metrů s krosnou, jídlem, pitím, částí stanu, karimatkou a spacákem.

Trekování goril zabere mezi 1 až 6 hodinami v hornatém terénu deštného pralesa s batůžkem, svačinou a pitím. Trekování probíhá za doprovodu zástupců národního parku.

Čeká nás jeden celodenní přejezd autem (kolem 500 km), ostatní dny budou přejezdy mezi 50-200 km. Zejména na safari budou posádky jednotlivých vozidel trávit poměrně značný čas společně v autě.

Budeme muset fungovat jako tým, od každého člena expedice se předpokládá přiložení pomocné ruky. Je třeba počítat s nečekanými situacemi (např. technická porucha vozidla apod.) a brát je s nadhledem.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v prostředí horských vesniček. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Bezpečnost

Rwanda je bezpečná země s milými a vstřícnými lidmi. Pro svou politickou stabilitu a hornatý povrch bývá označovaná jako Švýcarsko Afriky. Uganda je také politicky stabilní zemí. Mimo města je kriminalita nízká, ve větších městech je třeba dávat pozor na kapsáře.

Nejnebezpečnějším zvířetem, se kterým se setkáme je komár (budeme brát preventivně antimalarickou profylaxi). Při dodržování bezpečnostních pravidel se není třeba obávat afrických zvířat.

Očkování

Povinné je očkování proti žluté zimnici. Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B a břišnímu tyfu.

V Ugandě a Rwandě je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Malarone). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či očkovacím středisku do zahraničí.

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat

Internet

Kdo bude chtít být během expedice online, například kvůli práci nebo volání přes internet domů, může si po příletu do Kigali pořídit rwandskou SIM kartu a koupit datový balíček, 5 GB stojí asi 400 Kč. Je třeba počítat s tím, že pokrytí mobilním signálem je jen ve větších městech. V Ugandě stojí 10 GB kolem 400 Kč. V prostých komunitních kempech nebývá elektřina a natož internet, s WiFi se setkáme jen v luxusnějších lodžích.


Klára žila rok v Ugandě, kde pracovala v neziskovce pomáhající lidem nakaženým virem HIV. Sousední Rwandu navštívila již několikrát a toto bude její již šestá expedice do této oblasti. Obě země tudíž velmi dobře zná. Dostane se nám zážitků, o kterých se jiným turistům může zdát. Oproti klasickým zájezdům budeme mnohem více v kontaktu s místními a poznáme tak skutečný život v Ugandě a Rwandě. Pokud okolnosti dovolí, navštívíme místní školu a nemocnici či půjdeme na návštěvu k místním.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, víz, vstupů do národních parků, trekování goril, dopravy a stravy) se budou pohybovat kolem 80 000 Kč bez fakultativních výletů při čtyřech osobách v autě (při 5 osobách v autě to bude o něco méně).

Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny. Ta je ale vykoupena nižším komfortem a je potřeba s tím počítat.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.