Termín: není stanoven, cca 18-19 dní
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Klára Poskočilová
Náročnost: střední, outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do africké Rwandy a Ugandy

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody, outdooru a špetky historie.

Národní park Murchison Falls

Národní park Murchison Falls

Rwanda je zemí, u níž si většina představí genocidu z roku 1994. Během jediného měsíce zde bylo vyvražděno téměř milion Rwanďanů. Dnes, o dvacet let později je Rwanda často přezdívaná „Švýcarskem“ Afriky. Je jedním z nejbezpečnějších a nejčistších států celého východoafrického regionu. Přesuneme se sem nočním autobusem krátce po příletu z Ugandy. V této zemi strávíme celkem pět dní expedice a budeme se tam pohybovat místní dopravou.

Následně se přesuneme do Ugandy, kterou nazval Winston Churchill perlou Afriky. A nelze s ním než souhlasit. I když většina turistů míří do Ugandy za jediným cílem, a to pozorováním goril horských, tato země nabízí mnohem víc. My navštívíme všechny národní parky po vlastní ose v půjčeném autě. Nutností je zajistit minimálně dva řidiče z vlastních řad, ideálně však více, abychom se v řízení střídali.

Slonní rodinka v NP Murchison Falls

Sloní rodinka v NP Murchison Falls

V těchto dvou zemích nás čeká a nemine:

 • Ve Rwandě navštívíme hlavní město Kigali, kde zajdeme na skleničku do známého hotelu Rwanda. V místním interaktivním muzeu se více dozvíme o příčinách genocidy v roce 1994 a o sporech kmenů Hutu a Tutsi.
 • Podél jezera Kivu půjdeme dvoudenní trek pohádkovou oblastí kopců, plantáží a vesniček. Uvidíme krásné scenérie a poznáme, jakým způsobem žijí místní. Jelikož je únor měsícem sklizně kávy, pravděpodobně uvidíme, jak domorodci zpracovávají kávu a možná si to i sami vyzkoušíme. Cestou si ke svačině natrháme avokáda či manga a vykoupeme se v jezeře. Pokud budeme unavení, můžeme si cestu zkrátit plavbou na loďce.
 • V národním parku Bwindi budeme stopovat ohrožené horské gorily, kterých je na světě už méně než 1 000.
 • V národním parku Murchison Falls se setkáme s největší populací Rotschildových žiraf na světě. Vedle žiraf zde budeme tiše pozorovat slony, hrochy, krokodýly, antilopy, pakoně a když budeme mít štěstí i lvy či hyeny. Nevynecháme ani hlavní dominantu tohoto národního parku, velkolepé vodopády. V Ziwa Rhino Sanctuary pak absolvujeme krátký trek po stopách ohrožených bílých nosorožců.
 • V Kampale se naučíme tradiční africké tance a dozvíme se více o ugandských tradicích.
Gorila horská

Dostaneme se blízko k ohroženým horským gorilám

Výše uvedené představuje základní body expedice. Pokud budou mít účastníci zájem a čas dovolí, můžeme absolvovat i něco z následujícího:

 • Navštívíme národní park Queen Elizabeth, který je proslulý „stromovými lvy“, tedy lvy, kteří rádi odpočívají v korunách fíkovníků
 • Překročíme rovník a zjistíme, jak je to s těmi víry na severní a jižní polokouli
 • Na raftech sjedeme řeku Nil (obtížnost 5)
 • Zažijeme netradiční safari z lodi
 • Let balónem nad národním parkem Murchison Falls
 • Navštívíme místní školu a nemocnici, kterou založili Češi

Co o expedici do Rwandy a Ugandy říkají naši účastníci?

Všechny reference účastníků expedice Rwanda a Uganda naleznete zde.

Vzhledem k tomu, že to byla Klárčina první expedice, zvládla to skvěle. Obdivuju, že zvládla 19 dní v kuse neustále komunikovat se všemi a ještě u toho být příjemná a bavit se! Chvílemi to s námi neměla vůbec jednoduché a i přes menší neshody si vzala k srdci naše rady a vše proběhlo perfektně 🙂 Hodně štěstí na další cesty 🙂 Je to super holka!

Denisa

Chtěla bych Kláře poděkovat za překrásné tři týdny v Ugandě a Rwandě. Byl to super bohatý program, sama bych nikdy tolik zajímavých věcí a lidí asi nepoznala. Měli jsme opravdu tři týdny naplněné nezapomenutelnými zážitky, také díky tomu, že Klára zná tyto země a dostali jsme se i tam, kam „normální“ turista nikdy nezajde. Vše bylo jedinečné.

Klára se o mě postarala jako lvice, když se mnou sprintovala přes celé istanbulské letiště, abych nezmeškala let do Frankfurtu.

Díky a všem co s Klárou v budoucnu vyrazí do světa přeji zrovna tolik hezkých zážitků.

Eva Hach

Termín

Expedici bychom chtěli uskutečnit v únoru 2020, délka expedice bude cca 18 dní.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Ugandě a Rwandě.

Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ugandský venkov

Ugandský venkov

Spát budeme většinu času ve vlastních pozemních stanech (možná i pod širákem), ale nebojte se, o vaše bezpečí bude dobře postaráno. Budeme tak potřebovat vlastní stany (nemáte-li vlastní, zajistíme půjčení), karimatky a spacáky. Na safari každý večer založíme táborák (jako ochranu před zvířaty), v některých kempech nám na celou noc poskytnou hlídače.

Cena v kempu na noc se pohybuje kolem 200 Kč. Ve městech přespíme v hostelích či levných hotelech (cena kolem 400 Kč za noc). Za ubytování tak utratíme asi 5 000 Kč.

Doprava

Západ slunce

Západ slunce

Do Ugandy se dopravíme letecky z Prahy (nebo z Vídně, dle ceny letenek). Obvyklá cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 16 000 Kč. Při akci se dá dostat i na 11 000 Kč.

Z Ugandy do Rwandy se přesuneme nočním autobusem. Ve Rwandě a v hlavním městě Ugandy, Kampale, budeme cestovat místní dopravou (mikrobusy, taxíky, na taxi motorkách). Předpokládané výdaje za místní dopravu jsou maximálně 2 500 Kč.

Zároveň se budeme samozřejmě pohybovat pěšky. Na treku musíte být připraveni ujít až 20 km za den v horách s batohem, náhradním oblečením, jídlem, pitím, karimatkou a spacákem.

Na safari si půjčíme auto (celkem na 8 dní), které budou řídit průvodce a jednotliví účastníci. Podmínkou je věk řidiče nad 18 let. Řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. Jezdí se vlevo, auta mají automatickou převodovku, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Budeme půjčovat terénní Toyoty Prado 4×4. Auta si necháme dovézt z hlavního města Kampaly na hranice se Rwandou za poplatek 3 000 Kč. Ujedeme přibližně 1800 km. Půjčovné těchto offroadů na den stojí cca 1 500 Kč, obsahuje pojištění (platí pro škody nad 150 USD) a jednu rezervu navíc. Asistence při poruše max. 24h.

Náklady na pohonné hmoty za auto budou činit cca 8 000 Kč za auto, které se budou dělit mezi 4-5 osob. Při 4 osobách v autě tedy za půjčení auta a pohonné hmoty celkem utratíme cca 5 700 Kč/osoba (při 5 osobách v autě to bude cca o 1 000 Kč méně).

Strava

Místní děti

Místní děti

Budeme se stravovat v místních restauracích, občas se najíme na ulici, v kempech si budeme vařit. V hlavních městech Kampale a Kigali se budeme stravovat převážně v restauracích západního stylu, nicméně zajdeme i na oběd do místního slumu.

Níže uvádíme pár orientačních cen:

 • Večeře v místní restauraci – 120 Kč
 • Večeře v restauraci západního stylu – 200 až 350 Kč
 • Jídlo na ulici – 30 Kč
 • 0,5l piva – 20 Kč (v restauraci cca 60 Kč)
 • 1,5l vody – 20 Kč
 • 0,5l Coca Coly – 15 Kč
 • Avokádo – 5 Kč
 • Mango – 7 Kč

Celkovou cenu za jídlo je těžké odhadnout, nicméně předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme kolem 5 000 Kč. Konzumace alkoholu není v částce započítaná a každý účastník o ni musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Ostatní výdaje

Výlet za ohroženými horskými gorilami nás vyjde na 14 000 Kč. Vstupy do národních parků, které navštívíme budou činit celkem 5 000 Kč.

Ceny fakultativních výletů jsou následující:

 • Sjezd řeky Nil na raftech (obtížnost 5) – 2 800 Kč
 • Safari z lodi v NP Murchison Falls – 900 Kč
 • Safari z lodi v NP Queen Elizabeth – 900 Kč
 • Let balónem v NP Murchison Falls – 6 000 Kč
 • Vstupné na představení tradičních tanců – 500 Kč
 • Vstupné do památek v Kampale – 300 Kč

Víza

Vízum platné pro Rwandu i Ugandu stojí 103 USD a vyřizuje se předem on-line. Rádi vám pomůžeme s jeho vyřízením.

Očkování a zdraví

Povinné je očkování proti žluté zimnici. Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B a břišnímu tyfu.

V Ugandě a Rwandě je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Malarone), kterou zakoupíme po příletu za levnější cenu než v ČR (cca 900 Kč). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či očkovacím středisku do zahraničí.

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat

Při troše štěstí uvidíme i krále zvířat

Počasí

Teplota se v Ugandě a Rwandě celý rok pohybuje kolem 25°C. Běžné jsou ovšem teplotní výkyvy, kdy teploty přes den mohou dosahovat lehce nad 30°C či naopak pod 20°C. Uganda a Rwanda obecně patří mezi velmi deštivé země, s čímž je potřeba počítat.

Celý náš program budeme přizpůsobovat místnímu počasí. Nemá cenu se někde plahočit v dešti za každou cenu. Goretexovou bundu či pláštěnky každopádně raději vezmeme s sebou.


Klára žila rok v Ugandě, kde pracovala v neziskovce pomáhající lidem nakaženým virem HIV. Sousední Rwandu navštívila již několikrát a toto bude její již pátá expedice do této oblasti. Obě země tudíž velmi dobře zná a má zde i mnoho přátel, což zpestří průběh celé expedice. Dostane se nám zážitků, o kterých se jiným turistům může zdát. Oproti klasickým zájezdům budeme mnohem více v kontaktu s místními a poznáme tak skutečný život v Ugandě a Rwandě. Pokud okolnosti dovolí, navštívíme místní školu a nemocnici či půjdeme na návštěvu k místním a naučíme se hrát ugandskou deskovou hru Omweso.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, víz, vstupů do národních parků, trekování goril, dopravy a stravy) se budou pohybovat kolem 72 000 Kč bez fakultativních výletů při čtyřech osobách v autě (při 5 osobách v autě to bude o něco méně).

Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny. Ta je ale vykoupena nižším komfortem a je potřeba s tím počítat.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.