Termín: říjen 2023, cca 14 dní
Počet účastníků: 6-8 + 1 průvodce
Průvodce: Lucie Vonásková
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 19 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Koňská expedice do Uzbekistánu pro pokročilé jezdce

Chcete zažít pocit nekonečné svobody, cválajíce na koni v rozlehlé uzbecké stepi? Chcete trávit celý den v sedle koně, projíždět neznámými vesnicemi s jurtami a vyprávět si s místními lidmi jejich jazykem? Chcete na chvíli zapomenout na svůj každodenní život? Životní štěstí máme každý na dosah ruky. Otevřme se moudru nomádů. Vydejte se s námi do zemí nomádů na koňskou expedici pro pokročilé jezdce a poznejte na vlastní kůži opravdovou volnost a svobodu žití.

Na této expedici nás čeká:

 • Po dobu devíti dní budeme trávit pět až šest hodin denně v sedle koně v ikonické přírodě Uzbekistánu v horách Nurota. Očekávejte putování horami, cválání dolinami, brodění řek, plahočení se pouští i koupání v čistých horských pramenech. Čekají nás nekonečné výhledy z vrcholků hor na stepi na severu Uzbekistánu. Zažijeme prudké průsmyky, přes které nás místní koně svými jistými nohami bravurně přenesou.
 • Čeká nás romantická uzbecká vesnická kultura, která je typická družnými hovory u čaje a jídla. Čekají nás nekonečná posezení s místními lidmi na terase před jejich domy. Jíst budeme typická vesnická jídla, která připravují místní ženy pro svou rodinu. Zažijeme každodenní vesnický život, zahrajeme si s dětmi místní hry a naučíme se podojit koně i podrobnou výrobu kumysu (tradiční kvašený alkoholický nápoj z koňského mléka).
 • Objevíme krásná města Buchara a Samarkand, která díky svému umístění na starodávné hedvábné stezce nemají ve světě obdoby. Budeme obdivovat islámskou architekturu mešit a mauzoleí i stalinistický brutalismus novodobých staveb.

Pokud budeme mít chuť a čas nám to dovolí, podnikneme i něco z vedlejších bodů.

 • Návštěva města Shahrisabz a jeho centra zařazeného na seznam UNESCO
 • Návštěva některého hřebčína (Karabairský kůň, Achaltekinský kůň – Samarkand, Taškent)
 • Návštěva kok-par (buzkaši) koňské hry – pouze v případě, že bude termínově naplánované nějaké utkání v okolí. Termíny podzimní sezóny budou známy až před odjezdem.
 • Návštěva tržnice se zvířaty (bazar životnoje)

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Koně

Pronájem koní se bude pohybovat na deset dní cca od 8 000 Kč do 15 000 Kč za pronájem jednoho koně včetně kompletní výbavy. Částku upřesníme před závazným přihlášením.

Ubytování

Obvykle budeme bydlet v domácích homestayích, na posteli nebo na koberci, jejichž cena se bude pohybovat v rozmezí 300-700 Kč za noc.

Celkové náklady za ubytování (i s případnou stravou) by neměly přesáhnout 8 000 Kč.

Strava

Uzbekistán má bez nadsázky nejchutnější kuchyni celé střední Asie. Základem dne je bohatá snídaně, která většinou sestává z černého čaje, chleba, vajíček, sušenek a množství čerstvého ovoce. Velice oblíbeným obědem je šašlik, domácí maso rožněné nad speciálním aromatickým kouřem. Šašliky najdeme ve variantách mletých nebo různě nakládaných kusů masa. Nejběžnější je šašlik hovězí, jehněčí, kuřecí nebo kachní.

Národním jídlem je plov, což je dlouho dušené maso na šťavnaté rýži, doplněné o lokální výběr koření, barevné mrkve a sladkého česneku. Místní kuchyně je vhodná především pro milovníky neostrých jídel. Na rychlou svačinu je nejobvyklejším jídlem samsa, což je taštička z listového těsta plněná masem, bramborami, sýrem nebo dýní. Ve vesnicích budeme mít také možnost ochutnat místní výběr čerstvých zeleninových salátů a dezertů a nekonečné množství nakládané zeleniny.

Cenově zde jídlo vychází o trochu levněji než u nás. Dle individuálních jídelních preferencí tak jídlo na jeden den může vyjít od cca 200 Kč do cca 500 Kč.

Orientační ceny potravin:

 • večeře v levnější restauraci – 120 Kč
 • pivo – 25 – 50 Kč
 • chleba – 10 Kč
 • voda 1,5l – 10 Kč
 • cola 0,33 l – 15 Kč

Celkové náklady na stravování odhadujeme na 1500 Kč. Každý účastník tuto částku musí individuálně navýšit o alkoholické nápoje.

Doprava

Do Uzbekistánu se přesuneme letecky z Prahy nebo z okolních letišť při ekonomické výhodnosti. Odhadovaná cena za letenku do Taškentu a zpět vyjde z Prahy v rozmezí 12 000 – 15 000 Kč (podle toho, jak brzy budeme letenku kupovat). Během pobytu budeme cestovat převážně místní dopravou (vlakem, autobusem, taxíkem).

Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 2 000 Kč.

Ostatní výdaje

 • Vstupy do památek a muzeí – max 1000 Kč

Počasí

Počasí je kontinentální s velkými rozdíly mezi dnem a nocí i mezi ročními obdobími. V říjnu bude průměrně příjemných 25 stupňů s možnými výkyvy od 15 do 35 stupňů.

Náročnost

Expedice je naplánovaná pro pokročilé jezdce, tomu odpovídá i náročnost. Čeká nás okolo pěti hodin denně v sedle koně a je třeba se připravit na to, že někdy nachodíme i pár kilometrů pěšky, pokud bude terén pro koně příliš náročný. Dále budeme chodit pěšky po historických centrech měst a památkách. Pokud jste delší dobu neseděli na koni, doporučuji se před expedicí dát zpět “do jezdecké kondice”, aby vás po pěti hodinách v sedle nebolely svaly.

Další věcí na kterou je třeba se připravit, jsou pěkné turecké záchody a kadiboudy, které mohou být i škaredé, od nich nečekejme žádný luxus. Některé dny nebude možnost sprchy, možná i několik dní po sobě, ne všude je dostupná teplá voda. Čeká nás také několik několikahodinových přejezdů autem a přejezd vlakem s lůžkovou úpravou.

Z důvodu převozu věcí na koni v koňských brašnách je expedice náročnější na praktickou logistiku sbalení se do batůžku – přílišné množství osobních věcí vás bude omezovat velikostí brašen. Doporučuji tedy balit opravdu minimalisticky. Na expedici si každý veze svoje věci na svém koni. Pokud by někdo požadoval svého vlastního nákladního koně (pack horse), může si ho samozřejmě individuálně připlatit (a následně se o něj kompletně starat, budete mít prostě dva koně místo jednoho). Konkrétní seznam věcí s sebou probereme před odletem společně ve skupině.

Bezpečnost

Uzbekistán je velice bezpečnou zemí a není proto třeba se ničeho obávat, ani jako samotná žena – cestovatelka. Nejsou tu žádná oficiální omezující pravidla. Nicméně, některé základy místního slušného chování a oblékání doporučujeme dodržovat.

Mezi doporučené oblečení patří dlouhý rukáv, dlouhé kalhoty a malé výstřihy. Místní se pak v naší přítomnosti cítí lépe a navíc nás oblečení chrání před sluncem i větvemi. Toto platí jak pro muže, tak pro ženy. Mimo velká města se nedoporučuje pití alkoholu na veřejnosti.

Vízum

Občané České republiky a Slovenska od 1. 2. 2019 vízum do Uzbekistánu nepotřebují.

Očkování

Do Uzbekistánu je doporučeno mít základní cestovatelské minimum tedy očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a proti tetanu. Svoji konkrétní situaci prosím vždy konzultujte s vaším obvodním lékařem či ve specializovaném centru cestovní medicíny.

Internet

Každý si můžeme koupit místní SIM kartu s daty. SIM karta s 3 GB dat stojí okolo 50 Kč a 8 GB dat cca 80 Kč. Pěkné pokrytí mobilním datovým signálem bude ovšem pouze ve velkých městech, mimo velká města bude signál slabý. Několik dní budeme v místech bez signálu. Průvodce s sebou bere satelitní GPS lokátor, určený pro použití v nouzových situacích.

Expedici organizujeme výhradně pro pokročilé jezdce, takže s koňmi strávíme většinu dne a pojedeme ve všech chodech. Průvodce Lucka ovládá plynulou uzbečtinu i češtinu, což umožní společné povídání s místními koňáky a dostaneme autentický zážitek místního životního stylu. Na rozdíl od ostatních okolních zemí není v Uzbekistánu koňský turismus příliš rozšířený, a tak expedice do Uzbekistánu bude tím pravým a jedinečným koňským dobrodružstvím, který nemá obdoby.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, pronájmu koně, letenky, místní dopravy, stravy, výletů, apod.) se vejdou do 60 000 Kč. Pak už je jen na vás, kolik utratíte za suvenýry a případně za další položky “zvyšující komfort”, které mohou rozpočet navýšit.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Zápisky cest z různých zemí, ať máte představu jak v Zirhamii cestujeme.