Termín 2: březen/duben 2025, cca 14 dní
Termín 3: duben 2025, cca 14 dní
Počet účastníků: 6-8 + 1 průvodce
Průvodce: Lucie Vonásková
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 19 000 Kč
Uzávěrka přihlášek – Ter. 1: poslední 2 volná místa
Uzávěrka přihlášek – Ter. 2: přijímáme nezávazné přihlášky
Uzávěrka přihlášek – Ter. 3: poslední 1 volné místo
Koňská expedice do Uzbekistánu pro pokročilé jezdce
Chcete zažít pocit nekonečné svobody? Cválat na koni v rozlehlé uzbecké stepi, plavit koně v jezeru s písečnou pláží, zažít jízdu pouští na velbloudech, nocovat v jurtě a užívat si nezapomenutelné výhledy do stepní krajiny okolo? Chcete trávit celý den v sedle koně? Uzbecké hory Nurota vám splní všechna tato přání.
Pojeďte s námi poznat kousek historie, prohlédnout si petroglyfy, ikonické madrasy a mauzolea a to vše spojit s uzbeckou přírodou národního parku Nurota.
Národní park nabízí vysoké horské průsmyky, step, poušť i horská i stepní jezera, tisícileté památné stromy, vše v praktické vzdálenosti po kopytě. Kouzlo tohoto místa spočívá v jeho klidu a harmonii s přírodou. Než se nadějete, možná zjistíte, že se vám nebude chtít vrátit do shonu městského života.
Vydejte se s námi do Uzbekistánu na koňskou expedici pro pokročilé jezdce!
- Po dobu devíti dní budeme trávit pět až šest hodin denně v sedle koně v ikonické přírodě Uzbekistánu v horách Nurota. Navštívíme malebné průsmyky, horská jezera, staré petroglyfy, tisíc let starý strom i místní tkalce koberců.
- V poušti Kyzyl Kum navštívíme jezero Aydar Kul. Čekají nás kilometry nádherných, písečných pláží jezera Aydarkul jako stvořené pro cválání s koňmi po pláži, plavení koní, rybaření, opalování, koupání i relaxaci u vody.
- Objevíme krásná města Buchara a Samarkand, která díky svému umístění na starodávné hedvábné stezce nemají ve světě obdoby. Navštívíme nejznámější historické místo Uzbekistánu, Registán.
Pokud budeme mít chuť a čas nám to dovolí, podnikneme i něco z vedlejších bodů.
- Návštěva města Shahrisabz a jeho centra zařazeného na seznam UNESCO
- Návštěva některého hřebčína (Karabairský kůň, Achaltekinský kůň – Samarkand, Taškent)
- Návštěva kok-par (buzkaši) koňské hry – pouze v případě, že bude termínově naplánované nějaké utkání v okolí. Termíny podzimní sezóny budou známy až před odjezdem.
- Návštěva tržnice se zvířaty (bazar životnoje)
A co uvidíme během jízdy na koni:
- Hory Nurota (Nuratau). Navštívíme příkré, skalnaté, nehostinné hory Nuratau, které se po dešti kouzelně rozkvetou tisíci drobnými květy. Z nich budeme mít nádherný výhled na poušť Kyzylkum i na roviny jednoho z největších jezer Střední Asie, jezera Aydar Kul ve východní části pouště. Z druhé strany vrcholků je působivý výhled na nejznámější historické město Uzbekistánu, na Samarkand. Zažijeme prudké průsmyky, přes které nás místní koně svýma jistýma nohama bravurně přenesou i dlouhé pasáže rovin, kde si můžeme plně vychutnat rychlost našich koní.
- Návštěva uzbecké národní hry na koni buzkaši/ulak/kokboru. V průběhu expedice můžeme najít místní zápas národní hry, který spočívá v boji o cca třicetikilovou vycpanou kozlí kůži a jejího dopravení na koni do vzdáleného bodu. Ti nejšikovnější z nás mohou projít tréninkem v hřebčíně v Samarkandu a následně si hru vyzkoušet.
- Vesnickou kulturu. Po každé jízdě nás čeká romantická tradiční uzbecká vesnická kultura, která je typická družnými hovory u čaje a jídla. Můžeme se těšit na autentická posezení s místními lidmi na terase před jejich domy. Jíst budeme typická tradiční jídla, která připravují místní ženy pro svou rodinu. Zažijeme každodenní život a zahrajeme si s dětmi místní hry.
- Národní park Nuratau-Kyzylkum. Budeme poznávat unikátní přírodu Národního parku Nuratau-Kyzylkum. Tato přírodní rezervace je unikátní svými archeologickými nálezy a bohatou historií. Jde o jediné místo na světě, kde ještě žije ohrožený druh Severtsovy divoké ovce volně v přírodě.
- Jezero Aydar Kul. Navštívíme jezero Aydar Kul. S více než 200 km délky se toto jezero táhne pouští na dohled od pohoří Nuratau. Pokud bude příležitost, můžeme jeden den nechat koně odpočinout na břehu jezera a strávit dopoledne v sedle velblouda vyjížďkou podél nekonečného pobřeží s vyhlídkou na hory Nuratau.
- Vesnici Sentob. Navštívíme vesnici Sentob, která je celá postavena z přírodního kamene. Údolím Kadvan budeme míjet starodávné hřbitovy, mešity, opuštěné domy, až se dostaneme do staré části vesnice Sentob, která původně existovala z bezpečnostních důvodů ochrany proti nájezdníkům jako malá kamenná vesnice na zcela nedostupné náhorní plošině.
- Petroglyfy. V Sentobu také navštívíme petroglyfy z doby bronzové, které patří mezi jedny z nejstarších dochovaných ukázek původního života v této oblasti Uzbekistánu. Mezi skvěle zachovanými kresbami nalezneme například kresby volů, jelenů, divokých beranů, kočovníků s luky a šípy, stejně jako historicky mladší obrázky jezdců spolu s arabskými nápisy.
- Tisíc let starý strom. Dále můžeme navštívit nejstarší strom oblasti, tisíc let starý strom poblíž vesnice Majrum.
- Vesnici Uchum. Navštívíme také vesnici Uchum. Můžeme mít šanci vidět celý proces tkaní koberců od začátku do konce: od výroby nití z ovčí a kozí vlny, přes barvení nití, přípravu na tkaní až po samotný proces tkaní. Vyrábějí zde různé druhy koberců, na podlahu, na zeď, dokonce i na stoly, koberce je možné také zakoupit.
- Jezero Fozilmon. Dále navštívíme působivé romantické jezero Fozilmon, s malebnými ostrůvky trávy a množstvím volně se pasoucích koní vysoko v horách. Cesta na jezero Fozilmon nabízí nádherný výhled na nekonečnou step střední Asie v nížině pod ním.
Co o expedici říkají naši účastníci?
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.
Koně
Pronájem koní se bude pohybovat na deset dní cca od 15 000 Kč do 19 000 Kč za pronájem jednoho koně včetně kompletní výbavy. Částku upřesníme před závazným přihlášením.
Ubytování
Obvykle budeme bydlet v domácích homestayích. Každý dům má dva až tři pokoje pro hosty o ploše od šesti do dvaceti metrů čtverečních a je schopen ubytovat až šest hostů. Tradiční místní domy nemají postele a lidé spí na tradičně vyráběných matracích přímo na podlaze. Ležení si připravují těsně před spaním, zatímco ráno se matrace a ložní prádlo skládají a přikládají k jedné ze stěn v pokoji. My nicméně ve většině případů postele mít budeme 🙂 Ložní souprava každého pokoje se skládá z matrace, prostěradla, přikrývky, polštáře a ručníku. Sprcha a WC jsou mimo hlavní budovu, ve dvoře.
Jídla v homestayích jsou připravena z tradičních surovin na speciálních kamnech na dřevo. Chléb se peče také vždy domácí v hliněné peci tandoor. Ovoce a zelenina se obvykle pěstují přímo na zahradě před domem. Většina nabízených jídel patří do tradiční uzbecké kuchyně: šorpa (polévka s masem), manty (těstové masové knedlíčky), tradiční uzbecký plov z rýže, masa a zeleniny, brambory s paprikou a dušeným masem. Čaj je vždy doprovázen sladkostmi, oříšky a sušeným ovocem.
Celkové náklady za ubytování (i s případnou stravou) by neměly přesáhnout 8 000 Kč.
Strava
Uzbekistán má bez nadsázky nejchutnější kuchyni celé střední Asie. Základem dne je bohatá snídaně, která většinou sestává z černého čaje, chleba, vajíček, sušenek a množství čerstvého ovoce. Velice oblíbeným obědem je šašlik, domácí maso rožněné nad speciálním aromatickým kouřem. Šašliky najdeme ve variantách mletých nebo různě nakládaných kusů masa. Nejběžnější je šašlik hovězí, jehněčí, kuřecí nebo kachní.
Národním jídlem je plov, což je dlouho dušené maso na šťavnaté rýži, doplněné o lokální výběr koření, barevné mrkve a sladkého česneku. Místní kuchyně je vhodná především pro milovníky neostrých jídel. Na rychlou svačinu je nejobvyklejším jídlem samsa, což je taštička z listového těsta plněná masem, bramborami, sýrem nebo dýní. Ve vesnicích budeme mít také možnost ochutnat místní výběr čerstvých zeleninových salátů a dezertů a nekonečné množství nakládané zeleniny.
Cenově zde jídlo vychází o trochu levněji než u nás. Dle individuálních jídelních preferencí tak jídlo na jeden den může vyjít od cca 200 Kč do cca 500 Kč.
Orientační ceny potravin:
- večeře v levnější restauraci – 120 Kč
- pivo – 25 – 50 Kč
- chleba – 10 Kč
- voda 1,5l – 10 Kč
- cola 0,33 l – 15 Kč
Celkové náklady na stravování odhadujeme na 1500 Kč. Každý účastník tuto částku musí individuálně navýšit o alkoholické nápoje.
Doprava
Do Uzbekistánu se přesuneme letecky z Prahy nebo z okolních letišť při ekonomické výhodnosti. Odhadovaná cena za letenku do Taškentu a zpět vyjde z Prahy v rozmezí 12 000 – 15 000 Kč (podle toho, jak brzy budeme letenku kupovat). Během pobytu budeme cestovat převážně místní dopravou (vlakem, autobusem, taxíkem).
Náklady na místní dopravu by neměly přesáhnout 2 000 Kč.
Ostatní výdaje
- Vstupy do památek a muzeí – max 1000 Kč
Počasí
Počasí je kontinentální s velkými rozdíly mezi dnem a nocí i mezi ročními obdobími. Na jaře bude průměrně příjemných 25 stupňů s možnými výkyvy od 15 do 35 stupňů. Na jaře je všude krásně zeleno a občas prší. Na podzim bude okolo 20 stupňů s možnými výkyvy od 5 do 25 stupňů. Na podzim neprší téměř vůbec.
Termín
Rozmezí aktuálně otevřených termínů je uvedeno na této stránce zcela nahoře. Přesný termín se zvolí tak, aby vyhovoval co nejvíce zájemcům.
Náročnost
Expedice je naplánovaná pro pokročilé jezdce, tomu odpovídá i náročnost. Čeká nás okolo pěti hodin denně v sedle koně a je třeba se připravit na to, že někdy nachodíme i pár kilometrů pěšky, pokud bude terén pro koně příliš náročný. Dále budeme chodit pěšky po historických centrech měst a památkách. Pokud jste delší dobu neseděli na koni, doporučuji se před expedicí dát zpět “do jezdecké kondice”, aby vás po pěti hodinách v sedle nebolely svaly.
Bezpečnost
Uzbekistán je velice bezpečnou zemí a není proto třeba se ničeho obávat, ani jako samotná žena – cestovatelka. Nejsou tu žádná oficiální omezující pravidla. Nicméně, některé základy místního slušného chování a oblékání doporučujeme dodržovat.
Mezi doporučené oblečení patří dlouhý rukáv, dlouhé kalhoty a malé výstřihy. Místní se pak v naší přítomnosti cítí lépe a navíc nás oblečení chrání před sluncem i větvemi. Toto platí jak pro muže, tak pro ženy. Mimo velká města se nedoporučuje pití alkoholu na veřejnosti.
Vízum
Občané České republiky a Slovenska od 1. 2. 2019 vízum do Uzbekistánu nepotřebují.
Očkování
Do Uzbekistánu je doporučeno mít základní cestovatelské minimum tedy očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a proti tetanu. Svoji konkrétní situaci prosím vždy konzultujte s vaším obvodním lékařem či ve specializovaném centru cestovní medicíny.
Internet
Každý si můžeme koupit místní SIM kartu s daty. SIM karta s 3 GB dat stojí okolo 50 Kč a 8 GB dat cca 80 Kč. Pěkné pokrytí mobilním datovým signálem bude ovšem pouze ve velkých městech, mimo velká města bude signál slabý. Několik dní budeme v místech bez signálu. Průvodce s sebou bere satelitní GPS lokátor, určený pro použití v nouzových situacích.
Expedici organizujeme výhradně pro pokročilé jezdce, takže s koňmi strávíme většinu dne a pojedeme ve všech chodech. Průvodce Lucka ovládá plynulou uzbečtinu i češtinu, což umožní společné povídání s místními koňáky a dostaneme autentický zážitek místního životního stylu. Na rozdíl od ostatních okolních zemí není v Uzbekistánu koňský turismus příliš rozšířený, a tak expedice do Uzbekistánu bude tím pravým a jedinečným koňským dobrodružstvím, který nemá obdoby.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, pronájmu koně, letenky, místní dopravy, stravy, výletů, apod.) se vejdou do 65 000 Kč. Pak už je jen na vás, kolik utratíte za suvenýry a případně za další položky “zvyšující komfort”, které mohou rozpočet navýšit.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Zápisky cest z různých zemí, ať máte představu jak v Zirhamii cestujeme.