Gergeti, jižní Kavkaz, Gruzie

Gergeti, jižní Kavkaz, Gruzie

Iveta to měla s cestováním tak trošku naopak. První si odpracovala 24 let v bance na odpovědných pozicích, budovala kariéru ….. a pak se jí rozbřesklo. Plně si uvědomila, že žije jen jeden život a chce ho plnohodnotně prožít a ne odžít a že chce v životě více dělat opravdu to, co ji naplňuje a co je její vášní – a to je cestování. Impulsem pro ni začít cestovat “jinak” byla Dominikánská republika, kam si s partou poprvé koupili letenku a jeli naslepo poznat o čem ta země a nezávislé cestování vlastně je.

V bance to brzy „zabalila“ a na pár měsíců odjela na cestu kolem světa, během které také žila u místních a učila se anglicky. S cílem vypilovat svoji nově nabytou řeč pak odjela na osm měsíců pracovat do Velké Británie.

Na cestách má Iveta ráda kontrasty, které cestování přináší, třeba jednu noc strávenou na letišti někde v koutě si ráda vykompenzuje hotelem s veškerým komfortem. Je pro každou všední i nevšední aktivitu a všemi doušky hltá vše, co svět nabízí – hory, pouště, džungle, města, urbanismus, kulturu, místní folklor v přímém přenosu, kulinářské speciality, atmosféru místa či okamžiku. Svým bezbřehým optimismem a nadšením strhává své okolí ke stejnému „hltání“ a někdy tím až leze na nervy 🙂 Upřednostňuje improvizaci před striktním plánem, její životní krédo je „někdy je lepší být moudrý, než statečný“.

Grand Canyon

Grand Canyon

Na ostrově Rarotonga, největším z Cookových ostrovů, si na vypůjčeném rezavém kole objela celý ostrov s cílem vidět všechny laguny, nesmazatelně se jí do paměti vryly scenérie rozkvetlé pouště Kalahari, kde zapršelo po mnoha dlouhých letech a nikdy nezapomene na usínání v JAR s brýlemi na nose, kdy se nemohla vynadívat na Jižním kříž a oblohu bez světelného znečistění.

 

Několikrát v životě již zažila situaci, kdy spolupodílela na záchraně lidského života a má ověřené, že v těchto situacích přepíná „na robota“ a funguje ryze racionálně a systematicky.

Kromě klasických evropských destinací procestovala Dominikánskou republiku, Kubu, Jihoafrickou republiku, Namibii, severní Afriku, Srí Lanku, Nový Zéland, Cookovy ostrovy, Kalifornii, má prochozený New York a poslední její úlovek je úchvatná Gruzie.

Iveta mimo cestování pracuje v médiích a finance jsou pořád jejím velkým koníčkem, plynně hovoří anglicky, domluví se španělsky a rusky.

 

Odprůvodcované expedice

Dominikánská republika – 2017

Naše průvodkyně Iveta byla fakt pořád v pohodě i když musela na naší cestě řešit pár situací, dnes k zasmání, ale tam to chtělo se rychle a hlavně správně rozhodnout. Parta se sešla super a vím, že s Ivetou bych jela zase na nějaké dobrodružství. Na cestě jsem zažila věci, které se asi nebudou opakovat, bylo to úžasný. Děkuji Ivetě a všem spolucestujícím. Heslo ,, SANTA,, 🙂

Emilie Gepprtová

Vždycky jsem si myslel, že Dominikánská republika jsou jen pláže a válečka u moře – se Zirhamií a Ivet jsme poznali, že je to “ jinak “ než u cestovních kanceláři . Poznali jsme “ dvě tváře “. Samozřejmě kdo by se nebyl rád vykoupal v listopadu pod palmami na bílém písečku? Ale my jsme se byli podívat i tam, kde se chodí koupat místní, poznali jsme, že se dá i v Karibiku podívat do 3000 m při výstupu na Pico Duarte ( nejvyšší hory Karibiku ), že se dá vše na místě domluvit jak jídlo, dopravu či ubytování, takže člověk získá větší přehled o dané zemi.

Radek Klimeš