Základní tábor AnnapurnyS cestováním začal Patrik po maturitě, když se spolužáky vyrazil pracovat na léto na farmu do Skotska. Skotsko mu dalo lásku k cestování, stopování, přírodě a trekování. Už tenkrát zjistil, jak je život na cestách plný událostí a jak člověk někdy večer nevěří, co všechno během dne zažil.

Patrikova cesta dále vedla do Hradce Králové na vysokou školu cestovního ruchu. Tam přišla možnost, která mu změnila život – vyrazil na půlroční pobyt na Tchaj-wan. Studium čínštiny doplňovaly předměty jako badminton nebo lukostřelba, domácích úkolů nebylo mnoho, a tak měl čas projet tenhle nádherný ostrov dokola i křížem krážem na skútru. Spal kde to šlo, třeba na zastávce, v altánku hotelu, nebo na pozvání mnichů v buddhistickém chrámu. Patrik pochopil, že nejzajímavější věci na cestování přichází, když to člověk nejméně čeká, a že se musí cestě náhody podvolit.

V Baganu, MyanmarZ Tchaj-wanu vyrazil objevovat také krásy jihovýchodní Asie, Thajsko projel skoro celé stopem, naučil se komunikovat rukama a nohama a zamiloval se také do thajské kuchyně. V Laosu učil děti angličtinu a v Kambodži navštívil tenkrát ještě liduprázdné ostrovy bez elektřiny.

Ještě na vysoké Patrik podnikl trek kolem Annapuren, hory i Nepál mu učarovaly. Není sice horolezec a má trochu strach z výšek, ale postupně vylezl na vrchol Elbrusu a ekvádorského Chimborazo. Spíše než zdolávání vrcholů preferuje trekování po horách, kde člověk může  pozorovat měnící se faunu a flóru, procházet zapadlými vesničkami, spát u místních a dokonale si vyčistit hlavu.

Na vrcholu ElbrusuPatrika baví učit se cizí jazyky, a tak se kromě čínštiny začal učit také rusky a španělsky. V Medellínu koupil Renault Megane, se kterým projel po silnicích, cestách i polňačkách Jižní Ameriku, dojel do Patagonie, pak Buenos Aires až k vodopádům Iguazu. Odtud se vrátil přes Paraguay, Bolívii, Peru a Ekvádor zpátky do Kolumbie, kde auto po 37 000 ujetých kilometrech, nesčetných opravách a hraničních útrapách prodal.

V Číně zase Patrik strávil 2 týdny v zen-buddhistickém klášteře, kde každý den cvičil 5 hodin tai-chi, běhal, pomáhal v kuchyni, jedl striktně vegansky, popíjel čaj a snažil se pochopit co se kolem něj každý den děje. Vietnam projel od Saigonu po Hanoj přes všechny možné hory na motorce, která se mu zhruba obden rozbíjela…

S kapitánem lodi na MalediváchNejoblíbenější zemí je pro Patrika Mongolsko. Náhlý pocit svobody, duševního klidu a štěstí cítí už když se s letadlem vznáší nad stepí. Několik týdnů tu pobýval u své mongolské kamarádky v jurtě, pomáhal se zvířaty, vařil s Mongoly, sázel stromy, jedl a pil vše možné. Mongolská bezčasovost a propojení člověka s přírodou jsou podle Patrika lék na všechny civilizační problémy.

Patrik má rád pestrost. Kombinuje hory, treky, vesnice, města, památky, různé způsoby dopravy a milerád vyzkouší různá jídla. S místními nad skleničkou piva, vína, nebo třeba slaného mléčného čaje probírá slasti a neduhy života.

Patrikovi je sice pouze 26 let, ale již 4 roky se živí jako průvodce po exotice. Vedl zájezdy do Číny, Laosu, Vietnamu, Thajska, Nepálu, Srí Lanky, Mongolska, Kambodži či Barmy, na kterých dohromady strávil více než rok svého života. V zahraničí prožil celkem téměř 4 roky, většinu času v Asii a severní a jižní Americe. Jeho snem je procestovat celý svět a založit si vlastní cestovní kancelář.

Má strach z mravenců, když jich je víc než 3 :)))

 

Odprůvodcované expedice

Aljaška – srpen 2023

Aljaška 2024 – nespoutanost, divokost a výzva! Kouzelné podzimní scenérie, medvědi grizzly zblízka, fakt dobrá parta bláznů, která ujížděla na Fireballu, a víceméně nelehká úloha nás zvládnout pro naslouchajícího a ostříleného průvodce Patrika 🙂 Stany v dešti, slunci i sněhu, jídlo zavěšené na stromech, spousty mil v nohách, bear spray po ruce, ale také hodně smíchu, nečekaných zážitků a pohody! Jsem si jistá, že jsme si tento aljašský úlet fakt pořádně užili, všichni! 🙂

Sylva W.

Patrik výborný průvodce, promptně reagující na aktuální potřeby,.vlévající optimismus do žil, at´ jdeš do kopce, či víceméně po rovině, komunikace se všemi na 1., průvodce na svém místě !!!

Tomáš Víceméně Papuga

Mongolsko – červenec 2023

Jordánsko –  červen 2023

Zázemí skupiny stejně naladěných lidí je fajn, když nechceš cestovat sám.

Pavla Macková

S Patrikem jsem se vydala na expedici do Jordánska a bylo to naprosto úžasné! Prošli jsme krásné římské památky v Jerashi, navštívili Amman, byli v kaňonech v Daně, kde jsou krásné skály a příroda a přijdete si tu jako na konci světa. Nejvíce jsem se těšila na Petru, kterou jsme celou prošli a byl to nádherný zážitek a splněný sen! Patrik nám vždy o každém místě, kde jsme byli něco pověděl, takže jsme se i něco nového a zajímavého naučili. Z návštěvy Neba odkud je nádherný výhled jsme pokračovali k Mrtvému moři, bylo to super a bahno taky. Myslela jsem, že už mám splněné sny, ale šnorchlovani mezi korály a rybami v rudém moři bylo boží a to ani nemluvím o Wadi Rum, kam jsme pokračovali. Já jsem si výlet moc užila a jela bych klidně znovu. Určitě bych nic neměnila, ani průvodce ani nic. Díky Zirhamia a Patriku za krásný výlet 🙂

Simča V.

Nepál – listopad 2022

Patrik je pohodář a tmelič.

Michal Pavlíček

Expedice do Nepálu předčila naše očekávání. Díky výbornému a zkušenému průvodci Patrikovi, vše proběhlo hladce a bezproblémově. Nenapadá nás nic na co bychom si mohli stěžovat. Tuto destinaci a hlavně průvodce Patrika vřele doporučujeme všem cestovatelům.

Jarek a Bára

Trek i celá dovolená byla supr. Byla to ta nejtěžší dovolené co jsem zažil (jak fyzicky tak psychicky) a zárověn ta nejkrásnější dovolené proložená nádhernou přírodou, hory, lesy, pralesy. Člověk si skvěle vyčistí hlavu, uvědomí si co kolem sebe má a nevidí (doma), změní pohled na rušné město Kathmandu i na místní lidi a jejich myšlení. Děkuji za skvělou partu, večerní vykládání vtipů, společný program i Patrikovi (průvodci) za chicken chili. V Nepálu přeci nic nepálí 🙂

Ladislav Glos