Termín: 30. června – 18. července 2023, 19 dní
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Patrik Balcar
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky

Hlavní body expedice do Mongolska,

země nomádů a stepí

Expedici do Mongolska bude dominovat úžasná a často se měnící příroda – poušť, step, hory, kopce, lesy, vodopády a řeky. To vše obklopeno stády zvířat. Absence měst a světelného znečištění nám poskytne jedny z nejlepších pohledů na noční oblohu a my budeme moci pravidelně pozorovat hvězdy. Zdaleka však nepůjde při expedici jen o přírodu, minimálně stejnou důležitost bude hrát kontakt s místními, poznávání jejich způsobu života a účast na jejich každodenních aktivitách.

Mongolští nomádi mají pravidlo, že kdokoliv může kdykoliv přijít k jinému nomádovi domů, neklepe, prostě vejde. Pokud není majitel doma, host si klidně může něco uvařit a na hostitele počkat. Je to naprosto běžná praxe, která dokládá o mongolské pohostinnosti, vstřícnosti a propojenosti lidí, kteří to mají k nejbližšímu sousedovi několik kilometrů.

Mongolská krajina

Mongolská krajina

  • Poušť Gobi, kde uvidíme její největší písečné duny Khongoryn Els, zvané jako „Zpívající písky“. Mongolové věří, že tu duchové loví bloudící pocestné. My na jednu z dun vylezeme a užijeme si západ slunce. V Gobi také navštívíme pískovcové Planoucí útesy, které se před 100 lety staly jedním z nejdůležitějších nalezišť pozůstatků dinosaurů na světě. Dnes už tu asi kosti pravěkých tvorů nenajdeme, zato garantujeme, že Planoucí útesy si najdou místo ve vašem srdci.
  • Třídenní projížďka na koních ve středním Mongolsku, v oblasti krásně zelené přírody plné hor, skal, stromů a stád zvířat.
  • Nejstarší mongolský klášter Erdene Zuu, postavený poté, co Mongolsko v 16. století oficiálně přijalo tibetský buddhismus. Erdene Zuu leží na základech hlavního města Čingischánových potomků, Karákora. Jde o jeden z největších fungujících klášterů, právě zde na nás dýchne duchovno Tibetu.
  • S místními podnikneme tradiční grilovačku chorchog – dle ročního období to bude ovce či koza pečená v obrovském hrnci s lávovými kameny. Krom toho ochutnáme další tradiční pokrmy a nápoje jako sušené kravské maso, či zkvašené kobylí mléko kumys a další.
Poušť Gobi

Poušť Gobi

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

  • Nenáročný několikahodinový výstup na sopku Chorgo, jejíž kráter obejdeme a užijeme si dechberoucí výhledy na Velké bílé jezero.
  • Odpočinek, koupání a relaxace v termálních pramenech Tsencher.
  • Návštěva menšího bratra Bajkalu, jezera Chövsgöl, zde žije v týpích jedinečné etnikum Dukha, jinak zvaní jako „sobí lidé“. Původní životní styl této skupiny se však již bohužel téměř vytratil pod množstvím turistů, kteří již dnes tvoří většinu jejich příjmů.
  • Orlosupí rokle (Jolyn Am), kde budeme moci pozorovat orlosupy a pišťuchy, dojdeme roklí až k místu, kde je díky skalám a absenci slunečního svitu celoročně uchován led.
  • Projížďka na velbloudech v poušti Gobi.
  • Národní park Terelj s jedinečnou přírodou, skalními formacemi, lesy a buddhistickým chrámem.
  • Setkání s hudebníky, kteří hrají na typické mongolské nástroje jako morin chúr či praktikují hrdelní zpěvy.
  • Výstup na 1 768 metrů vysokou kamenitou horu Bagagadzryn úl.
  • Návštěva některého z kol nejdůležitější mongolské slavnosti Naadam, kde místní soupeří v zápase, lukostřelbě a jízdě na koni, v závislosti na datech expedice navštívíme případně jinou slavnost.
Mongolské městečko

Mongolské městečko

Covid-19

Aktuální informace pochází z data 14. 3. 2022, kdy mongolská vláda zrušila veškerá opatření na hranicích spjatá s Covidem-19. Vyplňuje se pouze zdravotní formulář po příletu. Od 14. března mohou cestovatelé vstupovat do Mongolska bez povinné karantény, očkování či negativního testu.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Západ slunce u jurty

Západ slunce u jurty

V Ulánbátaru budeme spát v guesthousu nebo hotelu. Zajímavějším zážitkem však bude ubytování mimo Ulánbátar – všechny noci totiž strávíme v jurtách pro 3-6 osob. Jurta má zpravidla postele, je zateplena plstí a obalena nepromokavým materiálem, je v ní spousta prostoru a různý nábytek. Uprostřed jsou kamna, ve kterých si budeme za chladnějších nocí moci zatopit.

V jurtách budeme mít k dispozici polštář a peřiny, případně si můžeme přivézt vlastní spacáky. Obecně se naše jurty budou dělit na dva typy – rodiny a kempy. Ubytování u rodiny znamená spaní u místních nomádů, kteří si pořídili pár jurt navíc a nechávají tam přespat turisty. Jurtové kempy jsou variantou již turističtější. Jejich výhodou jsou klasické záchody, funkční elektřina, sprcha. Nevýhodou je jejich nižší autentičnost, ideální tedy bude tyhle varianty střídat.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 000 Kč.

Strava

Mongolské sýry

Mongolské sýry

Strava bude velmi zajímavou částí naší expedice. Mongolská kuchyně vychází spíše z potřeby přežít než z potřeby uspokojovat chuťové pohárky. Mongolové také nikdy nebyli žádní zemědělci, naopak jsou skvělými pastevci. Jejich tradiční jídlo je tedy tvořeno hlavně masem a mléčnými výrobky.

V Ulánbátaru budeme jíst v místních restauracích, jídlo je tu levné a také poměrně rozmanité, zahrnuje různé přílohy, zeleninu a podobně. Při cestě po stepích se občas zastavíme v okresním městečku na oběd, zde bude na výběr z několika jídel, často to bývají například chušúry či búúzy (knedlíky plněné masem), k jídlu můžeme dostat také například mongolský guláš či kotletu s kaší.

V jurtách u místních budeme jíst to, co místní, tedy často sušené či čerstvé maso vařené s rýží či smažené s nudlemi – tsujvan. K pití dostaneme slaný mléčný čaj, mongolské pivo či kumys – lehce alkoholický nápoj z kvašeného kobylího mléka.

Orientační ceny jsou následující:

  • jídlo v místní restauraci – 40 – 80 Kč, průměrně okolo 50 Kč
  • búúz (knedlík plněný masem) – 8 Kč
  • slaný mléčný čaj – 3 Kč
  • malá balená voda – 10 Kč
  • pivo v obchodě – 15 Kč
  • 0,5 l kumysu – 15 Kč
  • 0,5 l lahev kvalitní vodky Čingischán – 130 Kč

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíte přibližně 3 500 Kč, a to i s občasným pivem. Kdo má pivo či jiné alkoholické nápoje v oblibě, musí si o ně navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Opravy UAZu

Opravy UAZu

Ulánbátar není příliš používaný letecký uzel, proto zpáteční letenka z Prahy nebo okolních letišť nás bude stát okolo 22-30 tis. Kč. V Ulánbátaru se pak budeme přepravovat jako každý normální člověk – autobusy a taxíky. Říká se, že v Ulánbátaru je každé auto taxíkem, takže se stačí postavit k silnici a zvednout ruku a do 30 vteřin jedete.

Co se ale týče dopravy po zbytku země, ta bude diametrálně odlišná. Pronajmeme si vozy UAZ s řidiči, ve kterých budeme cestovat většinu času. V Mongolsku téměř neexistuje hromadná doprava a tak je to pro nás nejlepší možnost přemisťování se. Můžeme se zkusit projet také na velbloudovi a jakovi, zato několikadenní výlet podnikneme na koních.

Doprava po Mongolsku je poměrně nákladná – budeme překonávat velké vzdálenosti, na většinu cesty s námi budou naši řidiči, vozy UAZ také spotřebují hodně paliva a občas je bude třeba opravit, což ale místní zvládají bravurně. Proto bude cena za dopravu vyšší, přibližně 10 000 Kč na osobu.

Vzhledem k řídké osídlenosti země, její nehostinnosti, omezenému množství zpevněných silnic a tomu, že se chceme pohybovat hlavně v přírodě, není téměř možné využít hromadné dopravy (krom Ulanbátaru a autobusů či vlaků, které ho spojují s jinými městy skoro neexistuje, nebo je velmi neefektivní). Kvůli tomu bude třeba pronajmout si vozy UAZ na celkových cca 11 dní, přičemž v rámci mongolské „tour“ se platí rovnou za balíček obsahující dopravu UAZy, polopenzi a ubytování v jurtách. Výše uvedené rozpočty za dopravu, ubytování, stravu zahrnují tento balíček.

Ostatní výdaje

  • Výlet na koních – cca 3000 Kč za třídenní výlet včetně místního průvodce, ubytování a stravy
  • Různé vstupy – cca 600 Kč

Vízum

O mongolské vízum je třeba žádat fyzicky s pasem a vyplněnou žádostí na Velvyslanectví Mongolska v Praze (či na jiných zastupitelských úřadech ve světě), požádat o něho můžete sami nebo vám s tím pomůžeme.

Jednovstupové vízum má platnost 90 dní, stojí 60 EUR a opravňuje k pobytu v Mongolsku v délce 30 dní, což nám stačí.

Rozkvetlá louka

Rozkvetlá louka

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B. Vzhledem k drsnému klimatu však v Mongolsku příliš nemocí nepřežije. Na zvážení je očkování na vzteklinu z důvodu určitého množství potulných psů, kteří však zpravidla nejsou agresivní.

Náročnost

Expedice do Mongolska bude středně náročná, zejména z pohledu přejezdů ve vozech UAZ, které budou běžně zabírat 3-7 hodin denně. Výjimečně však pojedeme až 10 hodin a to v případě velkých vzdáleností (např. Ulánbátar – Gobi, Gobi – střední Mongolsko a střední Mongolsko – Ulánbátar). Doprava vozy UAZ není nejpohodlnější, jsou však nejspolehlivější, ve voze je navíc poměrně hodně místa. Mongolsko je obrovská země a jednotlivá nádherná místa nejsou od sebe příliš blízko, navíc cesty jsou zpevněné jen výjimečně. Doprava tedy bude pomalá a hopsavá.

Na odpočinek ale bude spousta času. Jakmile totiž v mongolských stepích nalezneme ubytování, bude volný čas, který budeme moci vyplnit procházkami po okolí, lezením po kopcích či třeba vařením s Mongoly. Stejně tak budeme moci kdekoliv po cestě zastavit a udělat si pauzu.

Určitou náročnost bude vykazovat také ubytování. Postele totiž mohou být hodně tvrdé, nebo zase hodně měkké, když vám bude v noci zima, musíte si přiložit do kamen. Záchod bude často tureckého typu a vždy někde za jurtami.

Protože, krásy Mongolska nejvíce vyniknou z koňského hřbetu, podnikneme několikadenní výlet na koních. Tenhle výlet bude náročný na zadek a mnohé z nás mohou z koně bolet klouby, podniknout ho však může i naprostý začátečník.

Ulaanbaatar při západu slunce

Ulaanbaatar při západu slunce

Počasí

V Mongolsku bývá sníh 6 měsíců, v zimě teploty klesají k – 40°C. I v této teplotě žijí mnozí nomádi v jurtách. My navštívíme zemi v létě, kdy by mělo být počasí nejlepší. Přesto se i v létě výjimečně stává, že nasněží (a sníh po chvíli roztaje). Počasí v Mongolsku se mění neuvěřitelně rychle, a proto je třeba být připraven na teploty 0-20°C v noci a 5-35°C přes den. Tepleji bude v poušti Gobi, než v severnějších či výše položených oblastech středního Mongolska.

Bezpečnost

Místa, která společně navštívíme jsou velmi bezpečná. Většinu času budeme trávit v přírodě, v poušti Gobi či středním Mongolsku, kde nám nehrozí žádné nebezpečí. Teoreticky může větší stupeň nebezpečnosti hrozit v Ulánbátaru, který je však na světové poměry stále městem bezpečným.

Internet

V Ulánbátaru je WiFi běžnou věcí, v jurtě u místních však samozřejmě k dispozici nebude. Některé noci budeme trávit v turistickém kempu, kde může být WiFi (která ale často nefunguje). V Mongolsku lze za velmi nízkou cenu pořídit SIM kartu, s níž vám bude fungovat internet v blízkosti menších měst. To ale zdaleka nepokrývá většinu cesty. Pro ty, kteří se budou potřebovat jednou za pár dní dostat na internet je to ale ideální možnost. Cena za 5 GB mobilních dat je cca 100 Kč.

V Mongolsku uvidíme naprosto jedinečnou přírodu, divočinu, kde žije mimo Ulánbátar v průměru jeden člověk na kilometr čtvereční. Mohlo by se tedy zdát, že Mongolsko je nezalidněné a do kontaktu s lidmi budeme přicházet jen málo, opak je ale pravdou, budeme spát u místních, můžeme s nimi vařit, zúčastnit se různých akcí, které je dopředu jen těžko odhadnout. Mongolsko je jednou z mála zemí, kde ještě zisk nepronikl do myšlení lidí a ti tak dělají spoustu věcí nezištně, pro místní budeme stejně exotičtí, jako oni pro nás.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, stravy, víza, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 66 000 Kč. Hodně záleží na ceně letenky do Mongolska.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.