Termín: srpen/září 2025, cca 3 týdny
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Patrik Balcar
Náročnost: outdoor, střední až vysoká
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 26 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Expedice na Aljašku, aneb zažijte pravou divočinu

Tato expedice je momentálně to nejdobrodružnější, co můžeme nabídnout.

 • Několikadenní návštěva národního parku Denali, kde budeme kempovat s výhledem na nejvyšší horu Severní Ameriky Mt. Denali a užívat si pravé divočiny mezi medvědy grizzly a losy
 • Výlet lodí k telícím se ledovcům a velrybám včetně pešího výlet k ledovci Exit
 • Třídenní trek v okolí města Fairbanks s úžasnými výhledy na krásně podzimně zbarvenou přírodu
Mt. Denali (6 194 m) ukazuje své krásy. Viditelný je přibližně třetinu roku.

Když jsme se v parku ptali, jak poznáme Mt. Denali (6 194 m), všichni odpověděli – jednoduše. Měli pravdu.

Počasí je na Aljašce nevyzpytatelné a další program budeme dotvářet na místě podle toho, co nám Matka Příroda dovolí a jak se společně domluvíme. Nabízí se například:

 • návštěva filmového Magického autobusu číslo 142 proslaveného knihou a filmem Into The Wild (Návrat do divočiny), který stojí u mikropivovaru v Healy
 • kajakování na moři
 • pozorování medvědů a tahu lososů ve volné přírodě
 • vykoupání v přírodních horkých pramenech v Chena Hot Springs
 • vícedenní trek na poloostrově Kenai
 • pozorování polární záře
 • nakupování v Anchorage – na Aljašce je nulové DPH, proto ideální na nákupy oblečení či již tak levné elektroniky
Magický autobus. Jestli máte rádi film Into the wild, jistě chápete.

Pobýt na místě z filmu Into the wild bude jistě pro mnohé silný zážitek

Expedice na Aljašku bude splnění snů mnohých cestovatelů. Nebude to ale zadarmo – budete muset obětovat komfort za nezapomenutelné zážitky. Expedice patří k těm o něco náročnějším kvůli nevyzpytatelnému počasí a kempovacím podmínkám v teplotách i lehce pod nulou.

Přibližně jednou za týden si uděláme odpočinkový den. Kdo by cítil potřebu, domluvíme se na volnějším individuálním programu i kdykoliv jindy. Naopak s aktivními jedinci, kteří nebudou mít potřebu odpočívat, společně vymyslíme zajímavý alternativní program.

Co o expedici na Aljašku říkají naši účastníci?

Expedice splnila mé očekávání na jedničku. Pod vedením Patrika Balcara vše probíhalo bez problémů, jde o sympatického a zkušeného cestovatele s dobrými organizačními schopnostmi. Pod jeho vedením se nikde ve světě neztratíte 🙂

Enrico Gombala

Expedice Aljaska s Patrikem Balcarem, ktere sem se ucastnil byla nezapomenutelna, a zbytek party byl tez uzasny, nemeli jsme zadnou ponorku a tak, vse jsme vzdy resili spolecne a na vsem jsme se vzdy dohodli 😁

Radovan Hlavacek

Reference dalších účastníků minulých expedic na Aljašku naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Kempování na Aljašce

Kempování na Aljašce

Ve městech využijeme tamních hostelů, případě ubytování u místních lidí, abychom nasáli tu správnou atmosféru a viděli, jak žijí běžní lidé. Jelikož se často budeme pohybovat v přírodě, budeme hojně spát také ve stanech v divočině či v kempech. Vřele doporučujeme teplý péřový spacák a kvalitní (lehkou) karimatku. Budeme spát venku v teplotách kolem nuly a třeba i lehce pod.

Ceny hostelů v Anchorage nebo Fairbanks se pohybují kolem 40 – 100 USD za noc za osobu, je lepší počítat spíše s tou vyšší hranicí. Ceny za noc v kempech jsou kolem 15 USD. Celkově za ubytování během expedice bychom se měli vejít do 250 USD, tj. 6000 Kč.

Strava

Klasická Amerika

Většinu času strávíme v přírodě a platí, že co si koupíme, to budeme jíst. Bude končit sezóna borůvek, ale raději bych jen na ně jako jediný zdroj nespoléhal, medvídci grizzly je mají taky moc rádi 🙂 Ve městech si s velikou chutí zajdeme na nějaký typický americký burger s hranolkama (ne McDonald’s), bude to vítaná změna po dnech na paštikách, instantních polévkách a rýži.

Možná ochutnáme i místní speciality jako domácí burgery z medvědího nebo losího masa a různé ryby, které si třeba i sami ulovíme.

Ceny potravin na Aljašce jsou o něco vyšší než u nás. Orientační ceny:

 • oběd v restauraci s nápojem – 25 USD
 • čínská instantní polévka – 1,50 USD
 • 1 kg rýže – 4 USD
 • bochník chleba – 1-3 USD
 • 1 kg jablek – 5 USD
 • 1,5 l vody – 1,75 USD
 • středně velké balení sušeného masa (jerky) – 11 USD
 • konzerva lančmítu – 2,50 USD
 • dehydrované jídlo na treky – 8-14 USD
 • 0,4 l piva v restauraci – 8 USD
 • 0,33 l plechovka piva v obchodě – od 1,50 USD

S denním jídelním rozpočtem 30 USD by tak výdaje na jídlo měly činit 630 USD, tj. 14 500 Kč. Pokud plánujeme po večer ochutnávat „přísná“ 8% aljašská piva, tak počítejte víc. Naše kalkulace nezahrnuje alkoholické nápoje.

Doprava

Camper bus nás bude vozit po Denali na delší vzdálenosti

Takovým autobusem se budeme přesouvat v Denali na delší vzdálenosti

Na Aljašku poletíme patrně přímým letem z Německa. Odhadovaná cena za zpáteční dopravu z ČR na Aljašku je 25 – 30 tis. Kč.

Možnosti přepravy po Aljašce jsou rozmanité, ale poměrně nákladné. My si půjčíme osobní automobily.

Náklady na tamní dopravu půjčenými auty včetně pohonných hmot a pojištění se budou pohybovat okolo 19 000 Kč při obsazenosti auta pěti účastníky.

Ostatní

Pro vstup do USA je potřeba buď vízum nebo jednodušeji povolení ESTA, které vám pomůžeme zařídit. Je potřeba mít biometrický pas se dvěma biometrickými údaji. Nový pas stojí 600 Kč.

Očkování není nutné.

Budeme se volně pohybovat v parku, kde jsou medvědi grizzly. Tahle divočina je skutečná.

Budeme se volně pohybovat v parku, kde jsou medvědi grizzly. Tahle divočina je skutečná.

Další odhadované náklady

 • pepřový sprej proti medvědům – od 40 USD,
 • pobyt v Národním parku Denali (vstupné, kempy, doprava po parku) – 85 USD,
 • celodenní pronájem mořského kajaku – 200 USD/os.,
 • výlet na lodi k ledovcům a za mořskou faunou – 230 USD,
 • výlet do divočiny s místním průvodcem – cca 100 USD,
 • vstupné do resortu s horkými prameny Chena Hot Springs – 15 USD.

Náročnost

Expedice na Aljašku bude středně až vysoce náročná a svým charakterem je určená zejména velmi aktivním lidem, kteří mají rádi přírodu a pobyt v ní za cenu sníženého osobního komfortu. Je nutné počítat s proměnlivým počasím a eventuálními nízkými teplotami (v noci může klesnout až k -5°C). Většinou budeme nocovat ve vlastních stanech.

Aljaška je velmi rozlehlý stát a vzdálenosti jsou, tak jako v celé Severní Americe, značné. Je proto nutné počítat s občasnými i celodenními přesuny vypůjčenými auty.

Absolvujeme několik vícedenních treků aljašskou divočinou, proto základním předpokladem je schopnost účastníka ujít denně vzdálenost zhruba 15 km s těžším batohem (cca 15 – 20 kg). Některé jednodenní treky budou vyžadovat schopnost překonat převýšení zhruba do 800 výškových metrů. Celkově se ale nebudeme pohybovat ve vysokých nadmořských výškách.

Je nutné být fit i po psychické stránce – budeme po celou dobu cestovat 3 týdny v partě až 10 lidí.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.

Mořské kajaky na Aljašce

Mořské kajaky na Aljašce

Průvodce Patrik Balcar, který průvodcuje druhý termín, sice není akreditovaný instruktor či horský průvodce, ale svými zkušenostmi se s mnohými může rovnat. Rozhodně budete také v rukou zkušeného průvodce, se kterým si cestu velice užijete a ve zdraví se vrátíte.

S námi kromě pravého nefalšovaného dobrodružství zažijete i milá setkání s místními obyvateli, kteří nás nechají nakouknout pod pokličku pravého aljašského života. To se vám s CK nepoštěstí. Ty navíc většinou vozí turisty na zájezdy na Aljašku jen na dva týdny a nám přijde škoda letět na druhou stranu zeměkoule na tak krátkou dobu.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, výletů, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 105 000 Kč. V celkové částce nejsou zahrnuty alkoholické nápoje.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.