Expedice Barma – domorodé kmeny – leden 2019

Termín: 9. – 28. ledna 2019, 20 dní
Počet účastníků: 6-7 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici: 17 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 2 volná místa
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do Barmy pro pokročilé,

aneb po stopách domorodých kmenů

Tato expedice do Barmy je určena zejména těm, kteří již Barmu (či chcete-li Myanmar) navštívili a objeli typický turistický okruh – Bagan, jezero Inle, Mandalay a Rangún. Stále ale mají chuť se do Barmy vrátit a ponořit se více do míst turisty málo nepoznamenaných a společně zavítat do vesnic domorodých kmenů a zažít opravdovou expediční atmosféru.

Babička z „dlouhokrkého“ kmene Padaung

Babička z „dlouhokrkého“ kmene Padaung

Na co vše se můžete těšit?

 • Hledání babiček s potetovaným obličejem ve státě Chin. Tento zvyk se už dneska netraduje, a proto těchto žen bude stále ubývat až nakonec úplně vymřou. Důvodem tetování bylo, aby se „zošklivily“ a nápadníci je neodváželi z vesnic pryč.
 • Setkání s horskými kmeny Akha, Lahu, Loi (žijí v dlouhých domech, kde bydlí až šest rodin) a Eng. Posledně jmenovaný kmen je známý pro své černé zuby a věří, že je to atraktivní, proto i nadále žvýkají kůru stromů a betelový oříšek, aby je ještě více zčernili.
 • Návštěva „dlouhokrkých“ žen kmene Padaung (Kayan) v jejich původních vesnicích. Zavítáme také do vesnice kmene Kayah, kde si ženy omotávají kolena dlouhými provázky.
 • Koupání v Andamanském moři a hledání ztraceného ráje na plážích v jižním cípu Barmy, kde se nejspíš potkáme s kmenem Mokenů, neboli mořských kočovníků.
Potetovaná babička ze státu Chin (foto: Julia Polok)

Potetovaná babička ze státu Chin (foto: Julia Polok)

Během expedice můžeme dle časových možností, naší domluvy, chuti a energie navštívit i něco vedlejších cílů expedice:

 • Starověké královské město Bagan se svými 2000 pagodami a kláštery rozesetými po rozlehlé pláni v údolí řeky Irawádí, které budeme prozkoumávat na elektrokolech a mlčky zde pozorovat západ a východ Slunce.
 • Návštěva města Bago, kde se nachází pagoda Shwemawdaw s nejvyšší stúpou v zemi (114 m), socha obřího ležícího Buddhy a zlatý královský palác.
 • Jedna z nejposvátnějších pagod známá jako Zlatý kámen (Kyaiktiyo pagoda), která je jednou z hlavních poutních destinací barmských Buddhistů.
 • Buddhové v jeskyních u městečka Hpa-An.
 • Výstup na třetí nejvyšší horu Barmy – Mt. Victoria (3053 m).
 • Absolvovat kurz vaření barmského jídla.
Východ slunce v Baganu je jedinečná podívaná

Východ slunce v Baganu je jedinečná podívaná

Expedice bude náročná z pohledu dlouhých přejezdů, základní úrovně ubytování, ale i domluvy s místními, jelikož jedeme do míst, kam turismus zatím nepronikl v takové masové míře jako jinde v Barmě (např. Bagan či jezero Inle) a anglicky zde mnoho lidí nehovoří.

Pokud jste připraveni obětovat trochu pohodlí za zážitky na celý život, tak čtěte dál 🙂

Co o expedici do Barmy říkají naši účastníci?

Barma byla moje druhá expedice se Zirhamií. Johnnyho jsem znala už před tím – díky mojí první expedici, takže jsem tušila, že všechno bude v naprosté pohodě a veselo bude od odeltu až po přílet domů. Nepletla jsem se, byla to skvělá dobrodružná dovolená, ve které nechybělo válení, poznávání, koupačka v moři, výšlap do kopců, komunikace s místními a ochutnávání místního rumu. Zkrátka a dobře, byla to pecka a těžko se loučilo při odletu domů. Navíc na Johnnyho úsměv by se dalo koukal celý boží den 🙂

Michaela Časarová

Barma s Honzou byla nezapomenutelná! Styl cestování přesně splňoval mé představy – odlišné od programů běžných cestovních kanceláří – tj. co největší kontakt s místními, low budgetové ubytování a hlavně pestrost – od nejvýznamnějších památek až po džungli 🙂 Honza je navíc výborný parťák na cesty, ač jich nebylo mnoho, všechny problémy řeší na výbornou a navíc s úsměvem! Díky za krásné 3 týdny!

Hanka Kučerová
Žena ze kmene Kayah

Žena ze kmene Kayah

Reference dalších účastníků minulých expedic do Barmy naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Pagoda Taung Kwe Zayde se tyčí na vysokém vápencovém útvaru nad městečkem Loikaw

Pagoda Taung Kwe Zayde nad městečkem Loikaw

Při naší dobrodružné expedice do Barmy budeme ubytování hledat v turistických hostelech a guesthousech. Chystáme se do turisticky málo rozvinutých oblastí, proto čekejte naprosto základní ubytování, které nebude oplývat bůhvíjakou novotou. Z vlastní zkušenosti víme, že v některých oblastech hotely nemají ani zavíratelná okna a poránu může být frišno, ale nebojte, dek hostely mívají dostatek.

Ceny za ubytování se pohybují mezi 7-15 USD za osobu za noc. Průměr očekáváme okolo 12 USD, tj. 250 Kč. Budeme přespávat v pokojích po dvou až osmi lidech. Poměr cena/kvalita neodpovídá standardům, které jsou běžné v sousedních zemích jako je Thajsko, Laos či Kambodža. V Barmě zkrátka máte „za hodně peněz málo muziky“, není nic jiného, co s tím můžeme dělat, než tento stav akceptovat. Ubytování v ceně ve většině případů zahrnuje i snídani.

Nevyhneme se ani delším nočním přejezdům autobusem a některé noci strávíme na více či méně pohodlných sedačkách v autobusech.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 5 000 Kč.

Strava

Myanmar Beer

Myanmar Beer je nejlepší pivo v celé Barmě

Stravovat se budeme převážně v místních restauracích a vývařovnách, kam chodí jíst i místní. Sem tam si zobneme něco na trhu. Barmská kuchyně je poměrně chutná, ale i tak má daleko k thajské, které se ale jen tak něco nevyrovná.

Jistě vyzkoušíme barmské curry s rýží, shanskou nudlovou polévku a různé druhy masa na několik způsobů. Nebudou chybět ani zeleninové saláty, ze kterých vyzdvihneme salát z fermentovaných čajových lístků. Nic nezkazíme ani smaženou rýží či nudlemi s míchanou zeleninou. U vodních toků nebo u moře můžeme vyzkoušet i čerstvý sea food (potvůrky z moře vytažené).

Barmské pokrmy budeme zapíjet čerstvými smoothie (papája, pomeranče, banány, jahody), vodou, zeleným čajem a když bude chuť, sáhneme po vychlazeném pivu Myanmar beer. Večery budou příjemnější ve společnosti překvapivě chutného Mandalay rumu 🙂

Barmské curry

Barmské curry

Orientační ceny jsou následující:

 • jídlo v místní restauraci 23 – 95 Kč, průměrně okolo 55 Kč,
 • 1 litr balené vody – 8 Kč,
 • 0,3 l džusíku v plechovce – 10 Kč,
 • 0,5 l čerstvého smoothie – 23 Kč (při smíchání více druhů ovoce 31 Kč),
 • 0,64 l lahvového piva Myanmar – 40 Kč,
 • 0,3 l točeného piva Myanmar – 13 Kč,
 • sklenička mojita, cuba libre, apod. – 40 Kč (při happy hour 25-30 Kč),
 • 0,7 l Mandalay rumu – 28 Kč,
 • 2 l soft drink (Coca Cola, Sprite) – 16 Kč (posloupnost posledních dvou položek seznamu není náhodná 😉 )

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíte přibližně 3 800 Kč, a to i s občasným pivem. Kdo má pivo rád a nevadí mu ani mojita, musí o tyto položky navýšit svůj vlastní rozpočet na stravování.

Doprava

Starý autobus v Yangonu

Starý autobus v Yangonu

Letecky se přepravíme z Prahy (či při ekonomické výhodnosti z některého z okolních letišť) do Thajska. Odtud budeme pokračovat po zemi do Barmy. Z Barmy poletíme letecky z Yangonu do Thajska, nejspíše do Bangkoku.

Letenky z Prahy do Bangkoku nebo Chiang Mai se každoročně dají sehnat v rozmezí 10-15 tis. Kč. Při expedici v roce 2018 se nám podařilo tyto letenky koupit v akci za 9 600 Kč, proto neváhejte se svojí nezávaznou přihláškou. Čím dříve se přihlásíte, tím více času máme na číhání po podobných akčních cenách a můžeme ušetřit i několik tisíc korun.

Po Barmě se budeme přesouvat autobusy, ale odhadem i čtyřikrát zvolíme násobně rychlejší letecký přesun. Ušetříme tím hodně času, mnoho energie a naše sedací ústrojí nám poděkuje. Kdo není „masochista“ chápe, že 17 hodinové přejezdy nejsou to pravé a let je v některých případech logistická nutnost. Kromě výše zmíněných dopravních prostředků nejspíš vyzkoušíme i minivany, loďku, koně, kolo a v neposlední řadě i naše vlastní nohy.

Náklady na pozemní dopravu po Barmě budou okolo 4000 Kč plus cena za přelety. Kdybychom si pomohli pěti přelety (ten pátý je Yangon – Bangkok), jak je předběžně plánováno, je nutné počítat s cca 520 USD navíc, tj. dohromady asi 14,5 tis. Kč.

Ostatní výdaje

 • výlet za domorodci s místním průvodcem – 15-30 USD za osobu, celkem jich budeme absolvovat 3-5

Vízum

Vízum do Barmy lze zařídit buď na ambasádě v Berlíně či v Bangkoku, ale my preferujeme e-vízum, které stojí 1900 Kč a s jeho vyřízením vám pomůžeme.

Stará barmská babička kouřící doutník

Stará barmská babička kouřící doutník

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B. V Barmě existuje riziko malárie všude do výšky 1000 m.n.m. vyjma Yangonu a Mandalaye. Každý z účastníků by měl očkování a případnou strategii antimalarické profylaxe konzultovat s lékařem.

Náročnost

Expedici charakterizujeme jako střední náročnost, a to zejména kvůli dlouhým autobusovým přesunům, které mohou trvat i přes 10 hodin. Absolvovat je budeme převážně přes noc. Dle situace budeme uvažovat o leteckých přesunech.

Během expedice podnikneme i nějaké kratší treky, které ale zvládne kdokoliv s běžnou fyzickou kondicí.

Bezpečnost

Společně se nebudeme pouštět do návštěv oblastí, které nejsou bezpečné. Bezpečnost skupiny bude při plánování cesty na prvním místě. Obecně je cestování po Barmě velice bezpečné a je naprosto zbytečné se ho obávat.

Počasí

Leden je nejchladnější měsíc v roce. Přes den je pro nás Evropany příjemných 20 – 27°C, přes noc ale teplota klesá. Někdy k 15°C, v některých oblastech dokonce až k 6°C.

Hostely na to pochopitelně nejsou vybavené žádnými přímotopy a někdy ani zavíratelnými okny. Proto naší jedinou spásou budou deky, kterých ale personál ubytovacích zařízení má k dispozici dostatek a přežijou tak i zimomřivější jedinci 🙂

Déšť by byl v lednu příjemným spestřením, kterého se ale nejspíše nedočkáme. Pláštěnky můžete nechat doma.

Prodavačka zeleniny na trhu

Prodavačka zeleniny na trhu

Internet

Přestože několik let nazpátky člověk v Barmě za SIM kartu zaplatil 2000 USD, dnes si ji jednoduše koupíte v obchodě za pár dolarů včetně datového tarifu. Větší města jsou pokryté 4G internetem, ve zbytku chytnete 3G. Například za SIM kartu a 5,3 GB internetu zaplatíte 160 Kč. WiFi na hostelech bývá, ale většina jich neoplývá spolehlivostí nebo rychlostí.

Váš průvodce Johnny již v Barmě odprůvodcoval tři expedice, které vedly po stopách hlavních barmských lákadel. S cestováním po Barmě má tedy bohaté zkušenosti. O této expedici ale snil poslední dva roky a postupně sbíral inspiraci a informace o místech, která s vámi v rámci této cesty chce navštívit. Na většině míst z programu této cesty sám nikdy nebyl a o to víc se těší, že takové dobrodružství zažije právě s vámi 🙂

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, stravy, víza, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 59 000 Kč.

Doprava je to, co může expedici prodražit nebo naopak zlevnit. Vše záleží, jak se nám bude dařit a nakolik bude ve výsledku čas na naší straně. Jak uvidíte, čas hraje v Barmě relativní roli. Pokud jej budeme mít dostatek, můžeme místo přeletu strávit 12 hodin v autobuse za desetinovou cenu. V případě této expedice doporučujeme mít připravenou i drobnou rezervu (např. 5 tis. Kč) na případné neočekávané výdaje nad rámec odhadované ceny. Nakonec už jen záleží, kolik suvenýrů nakoupíte a drinků vypijete 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.