Termín: není stanoven, cca 3 týdny
Počet účastníků: 6-8 + 1 průvodce
Průvodce: Alexandr „Saša“ Strnad
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Expedice do Jižní Indie

aneb pohodové seznámení s Indií

Výlet do jižní Indie je určen hlavně pro ty, kteří chtějí poznat tuto zajímavou zemi v méně náročném provedení. Jižní Indie v sobě skrývá jak buddhistické či hinduistické památky, tak i chrámová města, prastaré pevnosti či skalní svatyně. To vše je obklopeno krásnou přírodou, ve které budeme hledat uklidnění od neustálého shonu této úžasné, ale cestovatelsky náročné země.

  • Hampi – budeme projíždět na kole v opuštěných ruinách hinduistického města, je to jedno z nejkrásnějších míst v celé Indii, které je součástí UNESCO
  • Kerala backwaters – plavba lodí ve spleti nekonečných kanálů lemovaných palmami
  • Kochin – portugalské koloniální město proslulý svými typickými rybářskými sítěmi; hrob Vasca de Gammy; představení klasického tance kathakali.
  • koupačka na bílých palmových plážích na březích Arabského moře v oblasti Goa
  • Bombaj – městské prádelny i slumy, koloniální památky UNESCO, výlet na ostrov Elefanta s mohutnými chrámy vytesanými ve skalách (UNESCO)
Chrám v Hampi (<a href="https://www.flickr.com/photos/hajo_s/14035268270/" target="_blank">Hampi</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/hajo_s/" target="_blank">Hajo Schatz</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/" target="_blank">CC BY-SA 2.0</a>)

Chrám v Hampi

Když bude chuť a čas, budeme vybírat i mezi těmito aktivitami.

  • Stará Goa – návštěva starých portugalských kostelů (UNESCO)
  • NP Perijár – pokusíme se s místním průvodcem spatřit indické slony, gaury či tygry ve volné přírodě a projedeme se lodí po jezeře spadajícího do UNESCO
  • Mysore – město koření, návštěva místních trhů; prohlídka královského paláce a hinduistického chrámu na Chamundi Hill; objevíme i Šivův dopravní prostředek – sochu býka Nandina
  • Ooty – trek po hřebenech mezi čajovými políčky nad Ooty; nenáročný výstup na nejvyšší horu západní Indie Daddobetta (2637 m.n.m.); návštěva továrny na zpracování čaje; cesta horskou úzkokolejkou do Coonoru (UNESCO)
  • Alleppey – bílé pláže, pozorování místní rybařské komunity,
Panoramatický vlak z Ooty

Panoramatický vlak z Ooty

Co o expedici do Indie říkají naši účastníci?

Moje první cesta se Zirhamii vedla do Indie a bylo to nejlepší rozhodnutí. Nedokážu si představit lepší způsob poznání místní kultury a způsobu života lidí. Pokud nechcete být jen obyčejným turistou v dovolenkovém rezortu, ale něco zažít, tak neváhejte.

Tereza Šišková

Návštěva Indie se Zirhamií je podle mého názoru nejlepší volbou pro lidi, kteří nemají partu kamarádů, se kterými by mohli vycestovat do zahraničí a získat tak nezapomenutelné zážitky.
Expedice jsem se zúčastnila společně s přítelem, jelikož jsme neměli odvahu Indii navštívit sami. Pro nás byl tento způsob cestování mezistupněm pro příští samostatnou výpravu.
Hned první den v Bombaji jsme se ujistili, že jsme se rozhodli správně. Bez Saši by nás každý tuktukář obral nejméně o 200 rupií a ještě by nás zavezl úplně jinam. Po 10 dnech jsme se v Indii rozkoukali a začali se cítit, že bychom cestování zvládli sami. Od expediční skupiny jsme se však neodpojili převážně ze dvou důvodů. Cestování v partě je daleko větší legrace. Člověk má méně starostí s organizací cesty, s hledáním ubytování a zároveň může sdílet zážitky s ostatními. Také nás velmi obohatilo poznávání života ostatních lidí z expedičního týmu.

Na závěr bych chtěla říct, že každá cesta bude taková, jakou si ji vy sami uděláte. I z expedice se Zirhamii si z Indie nemusíte téměř nic odnést. Pokud se pouze necháte vláčet z místa na místo, po večerech budete sedět na pokoji s telefonem v ruce a maximálně popíjet místní pivo, tak se o Indii mnoho nedovíte. I při tomto cestování musíte získat odvahu a jít sami do města, sami zkusit smlouvat, sami se svézt tuktukem a sami s lidmi komunikovat. My jsme dostali odvahu až ke konci pobytu, ale přeci jen jsme ji dostali a jsme za to velmi vděční.

Klára Dubská

Reference dalších účastníků minulých expedic do jižní Indie naleznete zde.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Indie je velmi levná země, proto si ubytování budeme hledat po hotýlcích či penzionech. Cena za ubytování se samozřejmě liší, ale průměrně budeme spát okolo 300-400 Kč na osobu/noc, tj. náklady na ubytování očekáváme okolo 7000 Kč.

Strava

Mořská indická pochutinaSnídaně budou téměř vždy v ceně ubytování a zahrnují jednoduchou kontinentální snídani, tj. toasty, džem nebo omeleta. Žaludky dále budeme plnit v místních restauracích či na trzích, kterých je všude dostatek. Indická kuchyně je rozmanitá a velmi specifická svojí pálivostí, ale nezoufejte, zvyknete si 🙂 Velmi zajimavé je i porovnaní místní kuchyně při cestování od severu k jihu našeho výletu.

Ceny vydatného jídla v těch nejturističtějších oblastech by neměly přesáhnout 80 Kč. 1,5 l balené vody koupíme asi za 15 Kč, pivo okolo 30 Kč. Neprojíme a nepropijeme více než 4000 Kč. Každý účastník musí tuto částku navýšit o konzumaci alkoholických nápojů.

Doprava

Rikšami se bude sami docela často přepravovat (<a href="https://www.flickr.com/photos/diametrik/354965078/" target="_blank">Auto rickshaw</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/diametrik/" target="_blank">Lian Chang</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)Odhadované náklady na letenky z Prahy jsou 17 – 20 000 Kč. V Indii se budeme pohybovat všemi možnými prostředky jako je autobus, vlak, loďka, rikša nebo kolo. Počítejte rovněž s nočními přejezdy. Náklady na místní dopravu by včetně 1-2 vnitrostátních letů neměly přesáhnout 9000 Kč.

 

Vízum

Vízum do Indie je potřeba a my jej umíme zařídit. Případně si jej může jednotlivý účastník expedice zařídit sám.

Očkování

Do Indie se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B. Na naší trase nejsou oblasti s velkým výskytem malárie, ale každý účastník výletu by měl tuto možnost prokonzultovat se svým lékařem.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do jižní Indie se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedici částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu do Indie a v ní a za ubytování (tj. přibližně 41 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 3 týdenní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. I v tomto ohledu vycházíme lépe.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, apod.) na tuto cestu nepřevýší 53 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, ReferenceČasto kladené otázky.