Termín: říjen/listopad 2024, cca 18 dní
Počet účastníků: 6-10 + 1 průvodce
Průvodce: Hana Jirásková Dutta
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: poslední 3 volná místa

Klenoty severní Indie a svátky světel Diwali

Při této expedici zjistíte, proč se Indii říká neuvěřitelná, barevná a kolik, že to má lidí 🙂 V Indii se během klimaticky příznivého období společně vydáme po stopách moderní i starověké Indie. Poznáme kulturní různorodost, bohatost a odlišnosti několika indických států. Projedeme zhruba 1000 km a vystřídáme snad všechny možné dopravní prostředky. Ocitneme se jak v mumraji moderních velkoměst, tak v náruči panenské přírody, v tradičních vesnicích, na posvátných, někdy až tantrických místech. Seznámíme se také s životem v ašrámu i těch nejchudších ve slumu. Abychom to vše v pohodě zvládli, budeme se během cesty dobíjet formou jógy a meditačních technik.

Expedice je dobrodružně kulturně-poznávací s možností praktikování jógy jako životního stylu.

Sedmý div světa - Taj Mahal v Agře - mramorová hrobka vystavěná panovníkem Shahjahanem pro jeho manželku Mumtáz Mahal

Sedmý div světa – Taj Mahal v Agře – mramorová hrobka vystavěná panovníkem Shahjahanem pro jeho manželku Mumtáz Mahal

  • Prohlédneme si Růžové město Jaipur s královskými stavbami a paláci, které jsou architektonickým pokladem a dědictvím města. Také budeme mít možnost seznámit se s královskou hvězdárnou Jantar Mantar, kde nalezneme největší sluneční hodiny na světě a další astronomické přístroje na měření času, vystavěné samotným maharádžou. Navštívíme i Sloní vesnici, kde budeme moci slony nakrmit či se na nich projet.
  • Sedmý div světa Taj Mahal navštívíme v Agře. Jedná se o nejkrásnější hrobku na světě, kterou nechal mughalský panovník Shahjahan vystavět pro svoji nejmilovanější manželku Mumtaz Mahal a která je opředena pohádkovými příběhy. Nejen, že navštívíme komplex, ale pokusíme se zachytit Taj Mahal z různých míst, včetně Červené pevnosti, abychom měli bohatou galerii fotografií do našeho alba. Na kávu s občerstvením po fotosběratelském dni zavítáme mezi ženy, které přežily útok kyselinou.
  • Ve vesnici Khajuraho budeme obdivovat smyslnost božských stvoření umělecky vytesaných na stěnách několika desítek chrámů lásky Kámasútry. Také navštívíme vodopády Raneh fall a nedalekou krokodýlí rezervaci.
  • Spirituální očistu a požehnání nalezneme v nejstarším a nejposvátnějším městě Váránásí, kam lidé jezdí umírat a smívat svoje hříchy. Očistu provedeme pomocí Ganga aarti (uctívací obřad na ghátech), návštěvou jednoho z nejvýznamnějších Šivových chrámů, požehnáním od svatých otců tzv. sádhuů a koupelí či projížďkou po řece Ganze, která má léčivé i sebečistící schopnosti.
  • Jóga a relax na plážích Goa u Arabského moře budou završením expedice. Stát Goa je do dnešní doby ovlivněn bývalou portugalskou nadvládou, nachází se zde mnoho památek koloniální architektury, alkohol je tu nejlépe dostupný a levný a jídelníček odráží evropskou kulturu. Po stopách mořeplavce a objevitele Vasco Da Gammy zakotvíme v některém z přímořských resortů, kde se dobijeme sluncem a jógou, nasákneme slanou vodou, podnikneme výlet loďkou za delfíny a budeme se pozvolna připravovat na návrat zpět.
Adept na prvenství ve velbloudí soutěži o nejkrásněji ozdobeného velblouda

Adept na prvenství ve velbloudí soutěži o nejkrášněji ozdobeného velblouda

Bude-li čas a chuť, podnikneme i něco z následujících bodů:

  • Zajdeme na největší trh s kořením a sušenými plody v historické části starého Dillí zvaného Khari Baoli
  • Připojíme se na hodinu Bollywoodského tance
  • Navštívíme slum v Delhi, abychom si udělali představu o chudobě a podmínkách těch nejméně privilegovaných
  • Podíváme se do tzv. žluté pevnosti Amber, vystavěné z bílého pískovce a mramoru, která sloužila jako sídlo rádžastánských maharádžů a je památkou UNESCO
  • Vyválíme si chlebové placky nebo uvaříme indickou večeři u místní rodiny
  • Zastavíme se u “Měsíční studny” – jedné z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších šachtových studní v Indii s přilehlým hinduistickým chrámem
  • Zastavíme se v ptačí přírodní rezervaci Keoladeo, která láká ornitology ze všech koutů světa díky velkému množství různých druhů ptactva, díky čemuž se zařadila na seznam kulturních památek UNESCO
  • Vypravíme se za skalními džinistickými chrámy a pevností v Gwalioru
  • Prozkoumáme místo, kde kázal Buddha ve vesnici Sarnath a na jeho počest zde bylo vystavěno mnoho buddhistických stúp a chrámů
Ranní očistná koupel na ghátech řeky Gangy

Ranní očistná koupel na ghátech řeky Gangy

Termín

Termín bude předběžně v termínu 21. října až 7. listopadu 2024 na cca 18 dní.

Covid-19

Indie v současné době nemá žádné omezení ani opatření vůči zahraničním turistům. Při vstupu do některých států či památek však mohou vyžadovat potvrzení o očkování či RTPCR test.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Je třeba počítat i s nějakou korunou na “bakšiš” nebo podporu chudým.

Aktuální kurz v pouliční směnárně je 1 EUR = 85 -90 INR, volným přepočtem 1 Kč = 3,5 Rs

Ubytování

Ve velkých městech se ceny ubytování pohybují kolem 300 – 400 Kč/osoba s jednodušším vybavením a studenou vodou. Ubytovací zařízení s evropským standardem spadají v Indii do nejvyšší kategorie a jsou cenově hodně drahé. My budeme ubytování hledat v rámci menších a levnějších hotelů a hotelových řetězců a rodinných guesthousů, ale poblíž památek a cílů naší expedice, abychom maximálně neztráceli čas přejezdem v zacpaných uličkách.

Ceny již budou spadat do vysoké sezony, takže nebude moc prostoru ke smlouvání, bezpodmínečně zamluvíme předem hotely na svátky Durgy. Odhadem by mělo na ubytování stačit 6000 Kč, někdy ušetříme za pokoj nočním přejezdem a přespáním ve vlaku z destinace do destinace.

Nádherný Lotosový chrám v Dillí

Nádherný Lotosový chrám v Dillí

Strava

Indická kuchyně je celosvětově vyhlášená a proslulá. Co město, to jiné speciality, jiné koření, jiné masaly, jiné receptury – proto je tak pestrá. I obyčejný mléčný čaj bude chutnat naprosto jinak v jednom městě na dvou místech stejného státu. Velmi oblíbená jsou jednoduchá jídla na ulici do ruky jako samosa, placky, pakora, kačorí, idli,… Jedinou jejich nevýhodou je většinou pro Evropany nesnesitelná pálivost.

V restauracích jsou cenově i časově nejvýhodnější tzv. thali, která jsou servírována jako hotovky a vycházejí nejlevněji. Podávají se na plechových talířích s několika mističkami a obsahují rýži, čočkový dál, jedno zeleninové příp. masité hlavní jídlo, placky, jogurt, sladkost a čatní (pálivé či kyselé omáčky). Královské thali může obsahovat až 80 druhů různých pokrmů v mističkách.

Na ulicích a bazarech nalezneme bezpočet stánkařů, vozíků a krámků s čerstvým ovocem a zeleninou nebo prodejce čerstvých džusů. Velmi oblíbeným a lahodným je nápoj z cukrové třtiny nebo čerstvá kokosová voda. Můžeme ochutnat také indické sladkosti, zejména v Kolkatě jejich nabídka patří mezi nejširší a nejpopulárnější.

Chilli, chilli a zase chilli - mísní trhy jsou jich plné

Chilli, chilli a zase chilli – mísní trhy jsou jich plné

Snídaně jsou většinou součástí ceny za ubytování a nabízejí základní buď indickou (puri chléb s bramborovou směsí, čaj nebo káva) nebo kontinentální (toast s máslem a džemem, čaj a káva) variantu. Také balená voda je ve většině hotelů a na mnoha veřejných místech podávána zdarma.

  • jídlo v restauraci – cca 50-200 Kč za hlavní chod
  • jídlo na trhu nebo na ulici – cca 10-60 Kč
  • jídlo v McDonaldu – 60 – 150 Kč
  • pizza – 60 – 200 Kč
  • jídlo ve vlaku – 30 – 100 Kč
  • zmrzlina – 5 – 50 Kč
  • balená voda – 8 – 20 Kč
  • nealko nápoje – 10 – 20 Kč
  • čaj masala – 3 – 10 Kč
  • chipsy malé balení – 3 – 30 Kč
  • sušenky – 3 – 50 Kč
  • lassi (mléčný nápoj) – 10 – 40 Kč
  • chlebové placky (nán, čapátí) – 2 – 20 Kč za kus
  • indické sladkosti (laddu, rasgulla, gulab jamun) – 3 – 10 Kč za kus

Dle odhadu bychom se při společném stravování měli vejít do 4 000 Kč za celý pobyt se třemi jídly denně. Doporučuji s sebou do zavazadla přibalit nějaké naše bonbóny, které cestou můžeme darovat žebrajícím dětem. Jste-li milovníkem zelených, ovocných nebo rois bois čajů, ty zde nejsou příliš k sehnání, raději vezměte sáčkové z Čech.

Doprava

Počítáme s jedním mezinárodním letem do Dillí a dvěma vnitrostátními lety. Očekáváme, že za všechny letenky dáme 25-30 tisíc Kč.

Na našich cestách po Indii budeme využívat všechny možné dopravní prostředky, tak abychom ušetřili jak peníze, tak hlavně čas. Ve městech se svezeme rikšou – auto, elektro nebo cyklo. Ve velkoměstech se svezeme metrem či místním autobusem, poměrně dobře tu fungují služby Uber či Ola přes internetovou aplikaci. Mezi městy budeme cestovat hlavně vlakem příp. autobusem, kde se dá více či méně pohodlně přespat.

Nejrozšířenější indické dopravní prostředky - kolo, rikša, autobus, auto a motorka

Nejrozšířenější indické dopravní prostředky – kolo, rikša, autobus, auto a motorka

Indie má jednu z nejhustších železničních sítí na vcelku dobré úrovni a lze cestovat v různých kategorií od nejvyšší třídy buď jako král v klimatizovaných kupé až po nejnižší jako žebrák v přeplněných vagonech bez nároku na sedadlo. My budeme volit zlatou střední cestu s rezervovaným sedadlem či lůžkem při delších trasách a v závislosti na počasí s klimatizací či bez.

Na přírodní památky využijeme pronájem minibusu s královským zadním sedadlem, neboť tam se velmi špatně dostává.

Náklady na místní dopravu během celé expedice budou kolem 5 000 Kč.

Ostatní výdaje

Vstupy do památek a muzeí se po covidové pauze několikanásobně zvýšily a jsou odlišné pro zahraniční turisty a místní. Jedná se o poměrně drahou záležitost, proto ceny do hlavních památek uvádíme níže ke zvážení, zda se s nimi jen vyfotit či je osobně navštívit.

Vstupné do památek stojí od 50 do 300 Kč. Nejdražší bude výlet džípem do tygří rezervace Panna což vyjde na cca 1000 Kč, následuje výlet jeepem či velbloudím kočárem do pouště s kulturním představením a tradiční radžastánskou večeří, což vyjde na cca 600 Kč osobu.Vstupy do většiny hinduistických chrámů, mešit a kostelů jsou zdarma.

Celkově počítáme za vstupné pro kulturní cestovatele do 2 500 Kč. Těm ostatním budou stačit místa, která jsou zdarma, ale Taj Mahal by se neměl vynechat!

Vízum

Vízum do Indie je nutností a my jej umíme zařídit. Případně si jej může jednotlivý účastník expedice zařídit sám. Turistická e-víza jsou vydávána s různě dlouhou platností od měsíce až po 5 let.

Safdarjungova hrobka v Delhi - nádherný pomník velkých Mugalských rodů

Safdarjungova hrobka v Delhi – nádherný pomník velkých Mugalských rodů

Očkování

Indie nevyžaduje žádné povinné očkování.

Ke zvážení se doporučují tato očkování: Covid-19, tetanus, žloutenka typ A i B, meningitida a břišní tyfus. Určitě ne ale všechna a naráz. Každý účastník by měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem a nenechat očkování na poslední chvíli. Antimalárika nejsou v tuto roční dobu potřeba.

Co se týče léků, jsou běžně a volně k dostání v lékárnách jak antibiotika tak ajurvédské přípravky.

Náročnost

V celku se jedná o pohodovou expedici a více než o fyzické náročnosti jde v Indii všeobecně o psychickou náročnost. Je třeba přivyknout pohledu na žebráky na každém kroku, mrzákům a bezdomovcům na nádražích a v okolí turistických cílů, nezaopatřených dětí na ulicích. Také ohledně hygieny je důležité odpoutat se od evropských standardů a zjistit výhody např. indických toalet tzv. šlapek – které jsou v podstatě velmi prospěšné pro správný pohyb vyprazdňování, držení těla a jsou mnohem hygieničtější a jednodušší na používání. V Indii lze lehce a levně zajistit jakékoliv služby, které jsou s cestováním spojené.

Počasí

V Indii bývá v jarních-podzimních měsících příjemně na cestování. Denní teploty budou snesitelné v rozmezí od 30 – 35 stupňů, může se vyskytnout i nějaká přeháňka, vlhkost nebude tak vysoká (nicméně upozorňujeme silné astmatiky na možnost dýchacích obtíží z důvodu vysoké koncentrace pmp mikro částic v ovzduší). Denní a noční teploty se budou vyrovnávat na přelomu jaro/léto, ale na podzim budou větší teplotní rozdíly.

Kočovníci z Puškaru během velbloudího festivalu

Kočovníci z Puškaru během velbloudího festivalu

Bezpečnost

Indie je zemí relativně bezpečnou a mírumilovnou, pouze hraniční pásma a některé náboženské památky, které jsou středem konfliktu mezi hinduisty a muslimy jsou o něco více střeženější a není zde dovolen volný pohyb. Na naší trase se nemusíme bát, ale obezřetnost se vyplácí na každém kroku. Ve většině měst budeme mít kontakt na někoho z mísních v případě, že se dostaneme do nesnází.

Budeme ctít místní kulturu tzn. vyvarujeme se vyzývavému odívání a při vstupu do památek bude mít po ruce šátek či něco s dlouhým rukávem k zakrytí holých partií těla.

Internet

Indie je vyspělá v oblasti IT, v dnešní době má telefonické i internetové pokrytí na většině částech území, nicméně v místech náboženských památek, přírodních rezervací a rurálních oblastí žádná síť nefunguje. Na letišti po příletu lze pořídit místní SIM kartu s měsíčním kreditem a daty za velmi výhodné ceny (cca 300 Kč). Ve většině měst i vesnic fungují i internetové kavárny či salóny. V hotelích je běžně připojení na WiFi.

Hanka

je profesionálkou z cestovního ruchu a Indii má procestovanou jako málokterý průvodce. Má zde svoje zázemí na několika místech a pár skutečně blízkých přátel, na které se v případě nouze obrací. Ráda se s vámi na cestách podělí o její osobní zážitky, vysvětlí vše, co vás zaujme, udiví nebo o čem budete pochybovat.

V Indii několik let žila a pokládá ji za svůj druhý domov. Je neustálou lovkyní ukrytých památek, neobjevených míst a tradic a při každé nové cestě se jí v tomto směru daří. Protože v Indii poznala mj. hloubku jógy jako součásti indických véd, zasvětí vás cestou i do spirituálního světa a v případě zájmu i praxe.

Díky letité praxi (profesní i spirituální) ji na cestách nic moc nepřekvapí, rychle dokáže reagovat a vymyslet či najít alternativní řešení v případě potíží či komplikací. Věří své intuici a naučí vás užívat si a vážit každého okamžiku vaší cesty a to v daném okamžiku.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, místní dopravy, ubytování, stravy, víza, apod.) na tuto expedici nepřevýší 63 000 Kč. Potom už záleží, kolik suvenýrů nakoupíte a drinků vypijete 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.