Termín: listopad 2024, 17-19 dní
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Luboš Beňo
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Po stopách Khmérů

aneb výprava do země, jejíž král mluví česky

Kambodža je opravdovou perlou jihovýchodní Asie, snoubí v sobě francouzský šarm Indočíny, starobylé chrámy, divokou džungli i krásnou krajinu. Budeme mít možnost toulat se odlehlými místy, kam ještě turistický ruch plně nezasáhl.

Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat při východu slunce

Na této expedici nás čeká:

 • Prozkoumáme nádherný chrámový komplex Angkor Wat, považovaný za nejrozsáhlejší náboženskou stavbu na světě. Kromě mnoha jiných prolezeme zříceniny hlavního města khmerské říše Angkor Thom, chrám Bayon, kde na nás shlížejí masivní tváře Avalókitéšvary, chrám Ta Prohm, který prorůstá džunglí a na závěr si necháme západ slunce dokreslující Angkor Wat.
 • Vícedenní trek v Kardamomových horách, v jednom z největších a nejzachovalejších deštných pralesů v celé jihovýchodní Asii. Na treku přespíme u místních i v nitru džungle v hamakách. V lesích žijí vzácná zvířata, jako tygr indočínský, slon indický, medvěd malajský, gibon kápový nebo krokodýl siamský, pravděpodobnost, že je spatříme, je však minimální.
 • Hlavní město Phnom Penh – Perla Asie. Nahlédneme do rezidence krále Kambodže, který studoval v Praze a mluví plynně česky. V Muzeu genocidy Tuol Sleng si připomeneme krutovládu Rudých Khmerů, užijeme si kontrasty hlavního města s francouzskou a khmerskou architekturou a na závěr dne budeme pozorovat západ slunce z lodi na Mekongu.
 • Plážová pohoda i trek džunglí na ostrovech Koh Rong či Koh Kong. Užijeme si okouzlující místa téměř bez turistů, dokud nezačne dvacetiletý plán rozvoje ostrova Koh Rong. V jeho rámci tu vyroste letiště, casino, přístav, golfové hřiště a několik pětihvězdičkových hotelů. Máme nejvyšší čas.

 

Kromě aktivit výše je spousta dalších, které se dají uskutečnit. Záleží jen na nás, na čem se společně domluvíme.

 • Návštěva Kampotu a pepřových plantáží
 • Buffalo trek s koupáním v jezeře
 • Návštěva krabího trhu v Kepu s ochutnáním krabů a jiných mořských potvor
 • Plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap
 • Plavání ve svítícím planktonu (budeme mít štěstí?)
 • Šnorchlování či potápění v místních vodách
 • Focení v nočním pralese
 • Město Battambang se zajímavou koloniální architekturou, zastávka u jeskyně s hejny netopýrů, jízda na bambusovém vláčku
 • Nahlédnutí do historie Rudých Khmérů a tyranie Pol Pota
 • Výlet na motorkách do NP Bokor
 • Návštěva Bangkoku, Wat Po, Khao San Road, Weekend market, plovoucí trh, China town a jiná báječná místa Bangkoku
Ostrov Koh Rong

Ostrov Koh Rong si oblíbíte i díky jeho liduprázdným plážím

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Romantické chatky na pobřežíBudeme si hledat ubytování v hotýlcích, penzionech, hostelech nebo venkovských chatrčích, v Kardamomových horách využijeme spaní u místních obyvatel. Ceny se pohybují v rozmezí od 100-350 Kč/osoba/noc.

Celkové náklady na ubytování během expedice se vejdou do 4 500 Kč.

Strava

Co si koupíme, to budeme jíst – převážně v místních restauracích, vývařovnách a na ulici. Khmérská kuchyně je podobná thajské, není však tolik ostrá a používá méně exotického koření.

Nejznámějším khmerským jídlem je amok. Tradičně se tento pokrm připravuje z ryb, ale v restauracích je k dostání s kuřecím, vepřovým i hovězím masem. Připravuje se ze žluté Kroeung pasty a kokosového mléka. Dalším typickým chodem jsou nudle na sto způsobů nebo rýže podávaná se vším možným.

Svou stopu zde zanechala i Francie, jejich slavná dlouhá bageta je v Kambodži běžná. Nezbytnou součástí všech jídel je zelenina, na jejíž dochucení se stejně jako v Thajsku používá máta, koriandr a citronová tráva.

Určitě ochutnáme skvělé mléčné shaky a čerstvé ovocné džusy, vychlazené kambodžské pivo Angkor také nikoho neurazí. K oblíbeným sladkým jídlům patří koláčky z lepivé rýže a moučník z plodů tropického morušovníku.

Orientační ceny:

 • Jídlo na ulici (nudle, polévka, rýže) – 2 – 3 USD
 • Hlavní jídlo v restauraci – 4-10 USD
 • Grilovaná barracuda na pláži – 5 USD
 • 0,5 l pivo Angkor – 2 USD
 • 0,5 l ovocný shake – 1,50 USD
 • 1,5 l balená voda – 0,50 USD
 • Sáček smažených brouků, kobylek, larev a červů – 2 USD
 • Grilovaný 3 cm pavouk – 1 USD

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme do 5 000 Kč. Částka nezahrnuje konzumaci alkoholických nápojů a každý účastník musí o ni navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Místní nejčastější dopravní prostředek Tuk Tuk

Ceny letenek na trase Praha – Phnom Penh se pohybují kolem 20 tis. Kč, další variantou je Praha – Bangkok a asijské low-cost aerolinie na trase Bangkok – Phnom Penh nebo Siam Reap.

Čím dříve se přihlásíte, tím větší šanci budeme mít vychytat nějaké akční ceny letenek. V roce 2022 se nám povedlo sehnat zpáteční letenky Praha-Bangkok za 13 500 Kč a BKK-PHN za 1 600 Kč.

V Kambodži se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minivany, lodí, pěšky, na mototaxi či tuk-tukem.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 3 000 Kč.

Ostatní náklady

 • jednodenní vstupné do chrámového komplexu Angkor Wat – 37 USD
 • vstup do královského paláce v Phnom Penh – 10 USD
 • dvoudenní trek džunglí s průvodcem, celodenní stravou a přespáním v chatrči – 80 USD
 • půldenní výlet na jezero Tonle Sap 25 USD
 • vstupné do Muzea Rudých Khmérů 5 USD
 • půjčení skútru 5 USD/den

Vízum

Vízum do Kambodže lze získat online a s jeho zařízením rádi pomůžeme. Cena e-víza stojí u nás férových 1 300 Kč.

Bezpečnost

Kambodža je bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto budeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Počasí

Listopad je ideální období pro cestování do Kambodži. V říjnu doznívá období monzunových dešťů a začíná suché období s minimem srážek a denními teplotami do 30 stupňů. Přestože je Kambodža rozlohou veliká země, klima se regionálně nijak zvlášť neliší. Samozřejmě se může stát, že nám občas sprchne, většinou se jedná o krátké přeháňky, které nás příjemně osvěží.

Náročnost

Expedice do Kambodži se řadí do kategorie pohodička. Je určena těm, co rádi kombinují poznávání starobylé kultury a exotické přírody. Treky nebudou náročné, je však třeba počítat s vlhkostí a tropickým klimatem.

Při dvoudenním treku džunglí v Kardamomových horách si poneseme na zádech hamaky s moskytiérou, 4 l vody a náhradní oblečení, takže se trochu zpotíme. Krásné jednodenní treky nalehko si dáme také na ostrově Koh Rong Samloem.

Přesto, že stav silnic není nejlepší, dají se autobusové přesuny v pohodě zvládnout.

Internet

Celé území Kambodže je pokryto rozvinutou sítí a roaming s českými operátory funguje spolehlivě. Wifi je doslova ve všech ubytovacích a restauračních zařízení zdarma a jeho kvalita a rychlost je na vysoké úrovni. Vyplatí se i koupě místní SIM karty do mobilu za 1 USD, pořízení 2 GB dat pak stojí 3 USD, pokud tedy budete chtít, spojení se světem rozhodně neztratíte.

S námi na expedici do Kambodže zažijete pravou a nefalšovanou Asii. Váš průvodce Luboš tuto zemi několikrát procestoval a doslova si ji zamiloval. Stejně tak nedá dopustit na pohostinnost a milá setkání s místními obyvateli, kteří nás zasvětí do tajů, krás i úskalí asijského života. To se vám s žádnou CK nepoštěstí. Většina CK vozí klienty jen na turistická místa a to pouze na rychlou návštěvu. Nám přijde škoda letět na druhou stranu zeměkoule na tak krátkou dobu a Kambodžu si pořádně nevychutnat.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenek, průvodcovský služeb, stravy, vstupů, suvenýrů, víza, očkování, placených treků, apod.) na tuto expedici nepřevýší 53 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.