Termín: leden/únor 2025, cca 17-19 dní
Počet účastníků: 9 + 1 průvodce
Průvodce: Luboš Beňo
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast (viz slevy): 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky

Hlavní body expedice do Malajsie a Singapuru

Země nepřeberných možností, oproti sousednímu Thajsku neprávem opomíjená. Divoké hluboké džungle, rozsáhlé čajové plantáže, historické koloniální památky, úžasné písečné pláže a přátelští lidé mnoha kultur a náboženství. Jako bonus bude sledování nejvýznamnějšího hinduistického svátku, festivalu Thaipusam, kdy se nám bude z průvodu věřících, podstupujících oběti, tajit dech.

Úžasné čajové plantáže Cameron Highlands

Úžasné čajové plantáže Cameron Highlands

Na této expedici nás čeká:

  • Zažijeme festival Thaipusam v jeskyních Batu. Fyzické utrpení považují hinduisté za jeden z nejčistších darů, jaké může člověk božstvu obětovat. A tak se každý rok uvádějí do transu a vydávají se s háky zapíchnutými v zádech, dráty a oštěpy propíchnutými tvářemi k jeskyním Batu. Sledovat tento průvod za zvuků temperamentní hudby a vůně kadidel je zážitek na celý život.
  • Vydáme se na trek po nejstarším deštném pralese na světě Taman Negara. Projdeme se po lanových lávkách, natažených v korunách pralesních obrů. Navštívíme osadu původních domorodých obyvatel Orang Asli, vyzkoušíme foukačku, nástroj na lovení zvířat a pokusíme se rozdělat oheň podle jejich prastaré metody. Po setmění se vydáme na noční trek džunglí, kdy při troše štěstí narazíme na hady, škorpiony, tarantule, sklípkany a všelijaký další hmyz.
  • Na chvíli unikneme tropickému počasí a vyrazíme do ráje čajových plantáží, jahodových a ovocných farem, mnoha druhů květin, a především nádherné horské přírody Cameron Highlands. Podnikneme nezapomenutelné jednodenní procházky horskou vysočinou a nahlédneme pod pokličku procesu výroby čaje v rodinné firmě.
  • Na plážovou pohodičku se přesuneme na rajský ostrov Pulau Langkawi, kde se rozhodně nudit nebudeme. Krásné bělostné pláže, fascinující výhled z lanového mostu Sky bridge, staré chrámy, jízda na zipline mezi korunami stromů. Navíc ostrov má status „dDuty free“, takže je tu opravdu levno.
  • Necháme se okouzlit futuristickou metropolí Singapur, projdeme se po Gardens by the Bay s obřími skleněnými kopulemi, starobylými stromy a fantasy nočním představením. Z nejvyššího patra terasy hotelu Marina Bay Sands s nejatraktivnějším bazénem na světě se nám z pohledu na rozzářený přístav vůbec nebude chtít odejít.
Kuala Lumpur patří jednoznačně k nejhezčím městům jihovýchodní Asie

Kuala Lumpur patří jednoznačně k nejhezčím městům jihovýchodní Asie

Kromě těchto hlavních bodů uskutečníme i plno vedlejších aktivit. Vše bude záležet pouze na naší dohodě, chuti a času, jako například:

  • V Kuala Lumpur si vyjedeme na kdysi nejvyšší mrakodrap světa Petronas Towers, projdeme si pestrobarevnou čínskou čtvrť a dostaneme se na obrovské náměstí Merdeka, kde se dříve hrával kriket.
  • Na ostrově Penang ochutnáme nejlepší kuchyni z celé Malajsie, večerní trhy jsou doslova gastronomickým rájem.
  • Úžasné koloniální město Melaka si prohlédneme z lodi plavící se kanály starým městem nebo bizarně osvětlenými a blikajícími rikši.
  • Vyšlápneme si na kopec Penang Hill, odkud je nádherný výhled na celý ostrov.
  • Po setmění můžeme z kajaků pozorovat rituály páření světlušek, kdy samečci u řeky Selangor synchronizovaně světélkují, aby přilákali pozornost samiček.
  • Prohlédneme si rozsáhlý buddhistický chrám Kek Lok Si, který svojí impozantností připomíná tak trochu lháskou Potalu.
  • V rámci jednodenního výletu na Langkawi se vydáme lodí do netopýří jeskyně, nakrmíme hejno orlů a proplujeme mezi místními mangrovy.
  • Navštívíme durianovou farmu, kde ochutnáme krále mezi ovoci, které Asiaté milují a Evropanům zapáchá.
  • Půjčíme si skútry a zajedeme se vykoupat k vodopádům na ostrovech Langkawi nebo Penang.
  • Abychom lépe pronikli do tajů malajské gastronomie, můžeme vyzkoušet jeden z mnoha kurzů vaření.

 

Co říkají o expedici naši účastníci?

Luboš odvedl při expedici excelentní práci. Všechno měl perfektně připravené, neustále nás zasypával spoustou zajímavých informací a staral se o nás až nadstandardně. Snažil se všem vyjít vstříc a byl neustále pozitivně naladěný. Expedicí s Lubošem neuděláte chybu. Patří mu můj velký dík.

Nina Vrkočová

Expedice doporučuji aktivním a samostatným lidem, které jsou týmoví a mají rádi dobrodružství.

Michaela B.
V průběhu festivalu nosí hinduisté obětiny ve formě kokosu, mléka, květin či ovoce

V průběhu festivalu nosí hinduisté obětiny ve formě kokosu, mléka, květin či ovoce

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Většinou budeme spát v hotýlcích, penzionech, hostelech nebo bungalovech na pláži. Ceny jsou levné a pohybují se v rozmezí 200-400 Kč/osoba/noc. Dražší je pouze ubytko v Singapuru, kde přespíme 2-3 noci.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 6 000 Kč.

Jeskyně Batu Caves, ke které vede 275 schodů

Jeskyně Batu Caves, ke které vede 275 schodů

Strava

Malajské jídlo je jednou z mnoha věcí, proč se do této země vydat. Neskutečně pestrá směsice vůní, chutí a barev, ve které se mísí vlivy okolních zemí, uchvátí každého návštěvníka. Lokální kuchyně zahrnuje mix malajské, thajské, čínské a indické kuchyně, přičemž každá z nich má svůj osobitý styl, používané ingredience i způsob přípravy.

Stravovat se budeme buď jako místní, kteří se chodí najíst do pouličních stánků, anebo v levných restauracích. Základem malajské kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mee) a skoro žádné jídlo se neobejde bez nějaké omáčky, na přání může být i pořádně pálivé. Dále se hojně používá kokosové mléko, ryby, plody moře, kuřecí nebo hovězí maso, koření, ovoce a hlavně chilli.

Velmi oblíbeným jídlem je satay, marinované kuřecí nebo hovězí maso napíchané na špejli a ugrilované na ohni. K němu se přidává sladká, ale i pálivá arašídová omáčka. Necháme si naservírovat jídlo do banánového listu a jíst ho pouze pravou rukou, jako to dělají správní Malajci.

Ochutnáme populární malajský černý čaj Teh Tarik s kondenzovaným mlékem, širokou škálu vymačkaných ovocných šťáv, či skvělou šťávu z cukrové třtiny.

V Cameron Highlands se budeme rozplývat nad úžasnými čerstvě připravenými čaji s mnoha příchutěmi. Přestože je Malajsie převážně muslimská země, i milovníci piva si zde přijdou na své, singapurská značka Tiger je k dostání téměř všude.

Orientační ceny:

  • Jídlo na ulici – 35-60 Kč
  • Jídlo v restauraci – 80-150 Kč
  • 0,7 l pivo Tiger v obchodě – 60-100 Kč
  • Čerstvé džusy – 20-30 Kč
  • 1,5 l láhev vody – 10 Kč
  • Espresso káva – 25 Kč

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme do 5 000 Kč. Částka nezahrnuje konzumaci alkoholických nápojů a každý účastník musí o ní navýšit svůj rozpočet.

Ostrá polévka Laksa s chilli papričkami a rýžovými nudlemi, mňamka

Ostrá polévka Laksa s chilli papričkami a rýžovými nudlemi, mňamka

Doprava

Odhadovaná cena za zpáteční letenku z Prahy (případně z Vídně, Mnichova) do Kuala Lumpur nebo Singapuru je 16 – 20 tis. Kč. Můžeme vychytat akční ceny letenek za ještě nižší cenu, čím dříve se tedy přihlásíte, tím větší budeme mít šanci na dobrou cenu.

V Malajsii se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minibusy, vlakem, pěšky, na lodi a možná i na skútru. Pravděpodobně využijeme také místní let z ostrova Langkawi, jehož cena by se měla pohybovat kolem 1 000 Kč.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 6 000 Kč.

Ostatní náklady

  • Vstupné na mrakodrap Petronas Towers – 500 Kč
  • 2 denní trek v Taman Negara s průvodcem a jídlem – 1 500 Kč
  • Vstupné na vyhlídku Sky Bridge Langkawi – 420 Kč
  • Vstupné na vyhlídku Marina Bay Sands v Singapuru – 450 Kč
  • Půjčení skútru/den – 150 Kč
  • Půjčení šnorchlovací výbavy/den – 150 Kč

Vízum

Při vstupu do Malajsie nepotřebujeme víza na pobyt do 90 dnů, takže po příletu dostaneme jen razítko a můžeme vyrazit vstříc dobrodružství.

Počasí

Relativní blízkost rovníku předurčila zemi tropické klima, což znamená celoročně vysoké teploty a ještě vyšší vlhkost. Teploty oscilují mezi 29-33°C, vlhkost je obyčejně kolem 90 procent. Místo našich čtyř ročních období se zde střídají dvě monzunová období, která rozdělují rok na suché a deštivé období.

V západní oblasti pevninské Malajsie, kde se budeme převážně pohybovat, je ideální období pro cestování od října do května, leden a únor jsou měsíce s největším počtem jasných dní v roce. Počítat musíme ale s tím, že i v tomto období se vyskytují občasné bouřky a déšť. V horské oblasti Cameron Highlands je výrazně chladněji, teplota se pohybuje kolem 22 °C a často tu prší. Teplota vody v moři se celoročně pohybuje kolem 28 °C.

Náročnost

Expedice do Malajsie není fyzicky náročná. Nejvíce budeme bojovat s tropickým počasím a vysokou vlhkostí, proto je nutný dostatečný přísun tekutin. Budeme podnikat jednodenní výlety s malým batohem a účastník expedice by měl být schopen zvládnout dva dny po sobě ujít cca 5-6 hodin po vyšlapaných cestičkách v džungli.

Dost času nám zaberou přejezdy mezi jednotlivými místy. Silnice v Malajsii jsou ale až na výjimky ve výborném stavu, zrovna tak moderní autobusy či minivany. Možná využijeme i lůžkový noční vlak k delšímu přesunu. Pokud se najde dost účastníků, kteří se nebojí řídit automatický skútr 125 ccm, podnikneme na ostrově Penang a Langkawi jednodenní výlety po okolí.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Navštívíme domorodou vesnici Orang Asli

Navštívíme domorodou vesnici Orang Asli

Bezpečnost

Malajsie je bezpečná země, míra kriminality je tu mnohem nižší než v Česku či ve spoustě západních zemí, k cizincům se Malajci chovají přátelsky a mile. Velmi zřídka dochází k násilným trestným činům, spíše je rozšířená drobná kriminalita, které se dá snadno předejít, když budeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření, se kterými vás průvodce na začátku cesty seznámí.

Islám, který v Malajsii uznává většina obyvatel, je uzákoněn jako státní náboženství, ale na většinu dalších hlavních náboženství (především budhismus, hinduismus, křesťanství) je pohlíženo s tolerancí. Veřejný život tak díky této různorodosti vypadá jako neustálé střídání jednoho náboženského svátku za druhým.

Úroveň zdravotní péče v Malajsii je dobrá, soukromá zdravotnická zařízení odpovídají kvalitou západním standardům. Všechny poplatky se hradí ihned po ošetření či zákroku.

Famózní výhledy nás čekají ze Sky bridge na Langkawi

Famózní výhledy nás čekají ze Sky bridge na Langkawi

Očkování

Je nutné mít základní očkování proti tetanu. Speciální očkování není požadováno, ale doporučuje se očkování proti hepatitidě A+B, břišnímu tyfu a tetanu. Svojí individuální situaci konzultujte se svým lékařem.

Internet

Ve většině restaurací a ubytovacích zařízení funguje WiFi spolehlivě. Pokud někdo touží být v každodenním kontaktu s domovem a sdílet zážitky, které spolu prožijeme, průvodce vám pomůže s nákupem místní SIM karty. SIM funguje zejména v obydlených oblastech velmi dobře (pokrytí 4G) a 10 GB dat na 30 dní vyjde na cca 250 Kč.

Průvodce Luboš Malajsii několikrát procestoval a kvůli své rozmanitosti patří mezi jeho nejoblíbenější země. Expedice je určena zejména těm, kdo rádi kombinují poznávání historie, kultury, moderních staveb, přírody nebo touží po kulinářských zážitcích.

Malajsie je udávána za vzor tolerance. Je úžasné pozorovat, jak vedle sebe žijí v klidu a míru komunity etnických Malajců, Číňanů, Indů, Evropanů a jiných národností a náboženství. Mešity se tu promíchávají s buddhistickými chrámy, křesťanskými kostely nebo hinduistickými svatyněmi.

Sami poznáte, že navzdory všem dnešním předsudkům není islám pouze radikální, ale že má i velmi jemnou a umírněnou podobu a lidé jsou zde vesměs laskaví, stále usměvaví a tolerantní.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenek, průvodcovské služby, stravy, vstupů, placených výletů apod.) na tuto expedici nepřevýší 56 000 Kč.  Konzumace alkoholu není zahrnuta do ceny expedice stejně jako suvenýry, které jsou dost individuální a záleží jen na vás, kolik si jich přivezete.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.