Termín: únor/březen 2025, cca 3 týdny
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Kristýna Hoduláková
Náročnost: outdoor, vyšší střední
Základní cena za účast na expedici: 24 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Svět mezi ledovci: poutavé dobrodružství v nezkrotné kráse Patagonie

Připravte se na dobrodružství, které nenechá chladným žádného milovníka vysokých hor! Pokud jste jedním z těch, kdo si nejraději užívají panoramatické krásy hor s pohorkami na nohou a batohem na zádech, pak je tahle expedice jako stvořená právě pro vás. Na této cestě se ponoříme do magického světa jižní Patagonie, do prostředí Chile a Argentiny. Náš cíl? Objevit a prozkoumat “pohodlně” tuto jedinečnou část světa.

Národní park Torres del Paine je jedním z klenotů celé Patagonie

Národní park Torres del Paine je jedním z klenotů celé Patagonie

 • Vydáme se na vícedenní trek do národního parku Torres del Paine, jednoho z nejvzácnějších pokladů patagonské krajiny. Ponoříme se do kouzla přírodních lagun, kde se zrcadlí obloha a okolní vrcholky hor. A co teprve ikonické štíty věží Torres del Paine, které vypadají, jako by vyrostly přímo ze snů.
 • Vstoupíme do světa krás hor! Zažijeme trekování v NP Los Glaciares, které nás zavede ke kouzlu hor Fitz Roy a Cerro Torre. Pokud si přivstaneme zažijeme ranní sluneční paprsky nad lagunou De los Tres, kde se Fitz Roy tyčí do nebes.
 • V NP Los Glaciares nekončíme, je tam právě Glaciar Perito Moreno, jeden z nejkrásnějších ledovců na planetě. A pokud nám to osud dopřeje, můžeme být svědky unikátního představení přírody, kdy se čelo ledovce řítí do vody.

 

Východ slunce na skalách Las Torres v NP Torres del Paine.

Východ slunce na skalách Las Torres v NP Torres del Paine.

Dle počasí, společné domluvy a drobné dávky štěstí, můžeme podniknout i něco z následujících aktivit:

 • Výlet za pozorováním tučňáků. S největší pravděpodobností se vypravíme za tučňáky magellanskými. Záleží na termínu expedice, zda ještě v jižní Patagonii budou nebo se přesunou severněji.
 • Během naší cesty budeme neustále pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Uvidíme guanaca (příbuzný lamy), kondory, plameňáky. Při troše štěstí můžeme vidět i pumu, velryby, delfíny, lachtany, orly, pštrosy a další.
 • V NP Torres del Paine nás čeká jedinečná příležitost. Plavbou na kajaku nebo loďce k samotnému ledovci.

 

Hlavním městem chilské Patagonie je sympatické městečko Punta Arenas

Hlavním městem chilské Patagonie je sympatické městečko Punta Arenas

Naše expedice do hor bude v duchu objevování pokladů v přírodě. Nemusíte se bát, že budete každý den zdolávat horské vrcholy – to není náš záměr. Místo toho nás čeká dobrodružství, kdy bude dostatek času na relaxaci. Po těžších etapách cesty bude vždy příležitost si odpočinout a nabrat síly.

Co o expedici do Patagonie říkají naši účastníci?

Expedice Patagonie 2024 – Pro milovníky přírody a dobrodružství není nic lepšího než strávit tři týdny v neuvěřitelně malebné oblasti Patagonie. Tato výprava nabízí neuvěřitelné scenérie, úžasné přírodní útvary a nekonečné dobrodružství. Celkově lze říci, že tři týdny strávené v Patagonii byly jedním z nejlepších dobrodružství, které jsem doposud zažila. Kombinace ohromující přírody, dobrodružství a poznávání nových kultur mi poskytla nezapomenutelné zážitky a vzpomínky, které budeme nosit celý život. 🙂 „Pokud toužíte po dobrodružství v divočině, Patagonie je pro vás to pravé místo“

Es. G.

Týna je super pozitivní a vysmátý člověk se kterým není nuda :-). Taky umí naprosto skvěle španělsky a je hodně komunikativní, což nám nejednou pomohlo. Třeba když jsme se místo moknutí v dešti schovali u místních strážců parku :-D. Během celé expedice nebyl problém upravit si program i trošku podle sebe, prodloužit si trasu, vyrazit dříve apod. což také oceňuji.

Martina Outratová

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Kempování v horách v NP Torres del Paine

Kempování v horách v NP Torres del Paine

Během naší Patagonské expedice se plně ponoříme do přírody, a to včetně nocování ve stanech, které bude tvořit zhruba polovinu našich nocí. Před odjezdem se všichni účastníci dohodnou na tom, jak budeme stany sdílet, abychom minimalizovali zbytečnou zátěž. Alternativně je možné si pronajmout stany v kempech národních parků. Tato možnost však zahrnuje náklady navíc, cena za stan pro 2 osoby na 1 noc se pohybuje od 700 do 2000 Kč. Přináší to však významný komfort pro vaše pohodlí.

Stanovat budeme v kempech, které jsou placené. Ceny se pohybují okolo 250 Kč na osobu, v Torres del Paine jsou ceny okolo 450 Kč.

Ve městech budeme využívat hostelů a guesthousů (zvaných hospedaje), kde budeme spát na pokojích pro 2 až 10 lidí. Cena za noc v dormitory na hostelu se pohybuje v rozmezí 360 – 1000 Kč a ve většině případů cena zahrnuje snídani.

Celkové náklady na ubytování očekáváme do 10 000 Kč.

Strava

Jehněčí na rožni zvané cordero al palo je typické jídlo z Patagonie

Jehněčí na rožni zvané cordero al palo je typické jídlo z Patagonie

V Patagonii se budeme stravovat jak vařením svépomocí na plynovém vařiči v přírodě, tak i v místních restauracích, kam chodí jíst místní obyvatelé. Jídlo je v Patagonii velice drahé, ale v náročných podmínkách nám pořádné jídlo přijde vhod, je dobré se na to připravit.

A jaké místní pokrmy jistě ochutnáme? Nejtypičtějším jídlem Patagonie je bezpochyby cordero al palo, neboli pečené jehněčí na špízu. Můžeme ochutnat i filetu z guanaca, pro milovníky mořských plodů si Patagonie nachystala chupe de centolla (mořské plody v husté krémové polévce), jako rychlá svačina poslouží empanada de cordero (taštička s jehněčím masem) a někdo si možná oblíbí arrollado de huaso (roláda plněná vepřovým masem). Když budeme mít chuť, můžeme si dát i pizzu nebo hamburger.

A čím budeme tyhle a mnoho dalších pokrmů zapíjet? Rozhodně nebude chybět proslulé chilské víno, místní pivo, ani typické jihoamerické nápoje jako jsou pisco sour (koktejl z vínové pálenky), calafate sour (podobné jako pisco, jen bohatší o džus z bobulí calafate).

Empanada s masem, nejčastěji s jehněčím

Empanada s masem, nejčastěji s jehněčím

Jako desert můžeme vzít na milost například dortík s calafate džemem. Jak vidíte, calafate v Patagonii vcelku frčí 🙂

Ceny stravování zde představují téměř třikrát větší zátěž pro rozpočet ve srovnání s ČR. Rozdíly v cenách mezi Chile a Argentinou budou ovlivněny výkyvy argentinské inflace. Orientační ceny jsou následující:

 • jídlo v běžné restauraci – 340 – 520 Kč, jídlo v Torres del Paine od 600Kč-1500 Kč
 • pizza – 245 – 360 Kč, V Torres del Paine až 700 Kč
 • instantní polévka – 25-45 Kč
 • 0,5 l piva – 80 Kč – 170 Kč
 • láhev vína – 170 Kč; krabicové víno v Torres del Paine 300 Kč 😀
 • koktejl pisco sour – 140 Kč

Odhadujeme, že za stravu a nealkoholické nápoje neutratíme více než 15 000 Kč, tj. 750 Kč/den. Konzumace alkoholických nápojů je pak na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Do Patagonie se letecky přesuneme z Prahy nebo bude-li to poměrem cena/výkon výhodné, odletíme z některého z okolních letišť (Vídeň, Berlín, Budapešť). Poletíme buď do chilského Santiaga nebo argentinského Buenos Aires. Odtud pak dále letecky do jižní Patagonie místním spojem.

Ceny letenek do jedné z jihoamerických metropolí s rozumnými dobami přestupů se běžně pohybují okolo 29 – 35 tisíc Kč. Dva přískoky do Patagonie a zpátky potom vyjdou dohromady cca na 7500 .

Jako hlavní místní dopravu budeme využívat autobusy, někdy si střihneme i noční přejezd na delších trasách a v případě výhodnosti můžeme zvolit i letecký přesun. Když se nám autobus nebude hodit, využijeme taxi, colectivo a svezeme se i lodí.

Předpokládáme, že za místní dopravu zaplatíme okolo 6 800 Kč.

Na jezeře Pehoé v Torres del Paine se projedeme i katamaránem

Na jezeře Pehoé v Torres del Paine se projedeme i katamaránem

Ostatní výdaje

 • Vstup do NP Torres del Paine – 1140 Kč
 • Vstup do NP Los Glaciares – 780 Kč, cena se může navýšit o cenu místního průvodce v případě povinnosti
 • Vstup do NP Tierra del Fuego – 780 Kč
 • Výlet na pozorování tučňáků – 2750 Kč

Víza

Občané České republiky mají s Chile i Argentinou bezvízový styk.

Počasí

Kondoři poletující nad patagonskou krajinou

Kondoři poletující nad patagonskou krajinou

Jestli se na něco v Patagonii dá spolehnout, pak je to nepředvídatelnost počasí. Místy bude foukat silný vítr, pršet a teoreticky nás může zastihnout i sníh. Průměrné teploty se v březnu pohybují okolo 11°C.

Základem bude dobré oblečení ve vrstvách s nepromokavou svrchní vrstvou. Teplý spacák a karimatka budou nepostradatelné pro kvalitní odpočinek v noci a načerpání další energie.

Klíčem k pohodlí je správná obuv, oblečení ve vrstvách a ochranná nepromokavá vrstva. Nepostradatelnými jsou teplý spacák a karimatka pro kvalitní spánek a novou energii.

Očkování a zdraví

Do Patagonie není vyžadováno žádné očkování. Obecně pro Chile a Argentinu se doporučuje břišní tyfus a žloutenka typu A. Pokud máte obavy, prokonzultujte svoji situaci se svým lékařem.

Náročnost

Expedice do Patagonie bude vyšší střední obtížnost. Co to znamená? Od účastníků se očekává, že budou schopni nosit cca 15-17 kg batoh v horách s převýšením a nemají sebemenší problém se spaním ve stanu a sníženou úrovní komfortu za cenu nezapomenutelných zážitků. Nejvyšší převýšení za den nebude překračovat 1000 metrů za den a budeme se snažit chodit co nejvíce to půjde bez zátěže.

Budeme absolvovat i delší přejezdy autobusem, ani to by pro účastníky neměl být problém.

Pokud někdo přecení své síly a nebude moci držet běžný krok se skupinou a bude se na něj neustále čekat, situace se vyřeší na náklady daného jedince např. pronájmem portera.

Pokud máte obavy, zda expedici zvládnete, raději nám předem napište a popiště svůj stav a zkušenosti.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. V každém případě, si účastník může na místě sjednat služby místního horského průvodce. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

 

Bezpečnost

Oblast Patagonie je bezpečná. Obecně zvýšenou pozornost budeme muset mít ve větších městech jako je Ushuaia nebo Punta Arenas, ale nebezpečí tam hrozí asi tak stejné jako v Praze. Nesmíte dát zlodějům příležitost a bude vše s největší pravděpodobností v pořádku.

Chile je geoseismicky aktivní zemí a je možné, že zažijeme i nějaké zemětřesení. S tím ale nic nenaděláme, tak proč se tím zneklidňovat, že? 🙂

Puma je známý predátor Patagonie, ale museli bychom mít hodně štěstí, abychom ho spatřili

Puma je známý predátor Patagonie, ale museli bychom mít hodně štěstí, abychom ho spatřili

Internet

Většina hostelů je vybavena internetovým připojením přes WiFi, nečekejte ale závratnou rychlost. Nicméně na e-maily a zprávy to bude stačit. Možné je i zakoupení místní SIM karty v Chile a v Argentině a využívat jejich datové balíčky. Nicméně se jistě vyskytneme i v místech, kde nebude pokrytí. S tím je třeba dopředu počítat.


Cílem expedice je seznámit vás s Patagonií a její nádhernou přírodou, odvést si nezapomenutelné zážitky, poklábosit s místními lidmi a společně si celou expedici užít. Budeme obětovat komfort za zážitky, buďte na to připraveni.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (průvodcovské služby, letenka, doprava, ubytování, strava, výlety, atd.) nepřekročí 98 000 Kč. Částku může navýšit častější spaní v hostelech při velké nepřízni počasí, častější stravování v restauracích a konzumace alkoholu. Kdo má rád pivo, nechť si pro jistotu nachystá o pár tisíc více, mají ho tam velmi chutné 🙂

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásitČasto kladené otázky.