Expedice Patagonie – duben 2019

Termín: předběžně duben 2019, cca 20 dní
Počet účastníků: 6-8 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 17 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Expedice do Patagonie a Ohňové země

…aneb až na konec světa

Expedice je určena zejména milovníkům vysokých hor, kteří si jejich scenérie nejraději vychutnají v pohorkách s batohem na zádech, ale stále „na pohodu“. Patagonie sama o sobě je velice rozlehlá, proto se při této expedici zaměříme jen na jižní Patagonii a Ohňovou zemi. Expedice bude probíhat na území Chile a Argentiny.

Národní park Torres del Paine je jedním z klenotů celé Patagonie

Národní park Torres del Paine je jedním z klenotů celé Patagonie

 • Vícedenní trekování v NP Torres del Paine, který je jedním z klenotů celé Patagonie. Čekají nás modré ledovce, ohromná ledová pole, přírodní laguny a ikonické štíty Torres, ke kterým se vypravíme ještě za tmy, abychom mohli pozorovat, jak se na nich začnou odrážet první sluneční paprsky.
 • Návštěva NP Los Glaciares, kde budeme obdivovat jeden z nejkrásnějších ledovců světa – Glaciar Perito Moreno. Když budeme mít štěstí, budeme svědky odlomení části jeho čela. A věřte, že když se láme část 5 kilometrů širokého a 74 metrů vysokého ledovce, je se na co koukat!
 • Návštěva „města na konci světa“ – Ushuaia. Je považována za nejjižněji položené město na světě a koncem 19. století sem Argentina deportovala trestance. Odtud je to na Antarktidu jen 1000 km, tedy co by kamenem dohodil 🙂
 • Pozorování tučňáků patagonských. Ano, královských, těch, co žijí v okolí Antarktidy a jedná se o druhý největší druh tučňáka žijícího na naší planetě.

 

Východ slunce na skalách Las Torres v NP Torres del Paine.

Východ slunce na skalách Las Torres v NP Torres del Paine.

Dle počasí, společné domluvy a drobné dávky štěstí, můžeme podniknout i něco z následujících aktivit:

 • Pozorování patagonských zvířat v jejich přirozeném prostředí. Během naší cesty uvidíme guanaca (příbuzný lamy), kondory, plameňáky, ale i skunka. Když budeme mít štěstí, můžeme vidět pumu, velryby, delfíny, lachtany, orly, pštrosy nandu nebo psa argentinského či horského. Kdo bude hodně pozorný, třeba zahlédne i ledňáčka.
 • Trek na vyhlídky na majestátné hory Fitz Roy a Cerro Torre v severní části NP Los Glaciares
 • Výlet do NP Tierra del Fuego za krátkými treky lesem typickým pro Ohňovou zemi, pěknými výhledy a bohatou ptačí faunou.
 • Vícedenní trek v opravdové divočině na jihu Ohňové země na ostrově Isla Navarino poskytující nezapomenutelné scenérie na okolní vrcholky připomínající zuby.

 

Hlavním městem chilské Patagonie je sympatické městečko Punta Arenas

Hlavním městem chilské Patagonie je sympatické městečko Punta Arenas

Expedice bude mít charakteristiku poznávací expedice v horách, určitě nebudeme každý den chodit po horách a nejedná se tedy o náročnou horskou expedici. Bude během ní čas i na odpočinek. Vždy po obtížnějších úsecích cesty (cca jednou za týden) bude možnost zalenošit a nabrat síly. Pro ty, kteří budou plni energie připravím zajímavý náhradní program dle vzájemné domluvy.

Vzhledem k tomu, že Johnny je zkušený fotograf, budete s ním moci během celé expedice konzultovat své fotografické otázky a posunout svůj um o úroveň výše.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Kempování v horách v NP Torres del Paine

Kempování v horách v NP Torres del Paine

Během naší expedice do Patagonie a Ohňové země budeme trávit hodně času v přírodě a přibližně půlku nocí budeme spát ve stanech, které si s sebou povezeme. Před odjezdem se účastníci domluví na sdílení stanů, aby si každý nemusel brát svůj.

Většinu času budeme stanovat v kempech. Některé jsou zdarma, některé placené. Ceny se pohybují okolo 9 USD na osobu.

Ve městech budeme využívat hostelů a guesthousů (zvané hospedaje či recidenciale), kde budeme spát na pokojích pro 2 až 10 lidí. Cena za noc v dormitory na hostelu se pohybuje okolo 18-26 USD, dvoulůžkový pokoj okolo 35 USD. Ve většině případů cena zahrnuje snídani.

Celkové náklady na ubytování očekáváme okolo 6800 Kč.

Strava

Jehněčí na rožni zvané cordero al palo je typické jídlo z Patagonie

Jehněčí na rožni zvané cordero al palo je typické jídlo z Patagonie

V Patagonii se budeme stravovat jak vařením svépomocí na plynovém vařiči v přírodě, tak i v místních neturistických restauracích a na trzích, kam chodí jíst místní obyvatelé. Je to záruka dobrého jídla, autenticity a rozumné ceny.

A jaké místní pokrmy jistě ochutnáme? Nejtypičtějším jídlem Patagonie je bezpochyby cordero al palo, neboli pečené jehněčí na špízu. Zkusíme i filetu z guanaca, pro milovníky mořských plodů si Patagonie nachystala chupe de centolla (mořské plody v husté krémové polévce), jako rychlá svačina poslouží empanada de cordero (taštička s jehněčím masem) a někdo si možná oblíbí arrollado de huaso (roláda plněná vepřovým masem).

A čím budeme tyhle a mnoho dalších pokrmů zapíjet? Rozhodně nebude chybět proslulé chilské víno, místní pivo, ani typické jihoamerické nápoje jako jsou pisco sour (koktejl z vínové pálenky), calafate sour (podobné jako pisco, jen bohatší o džus z bobulí calafate).

Empanada s masem, nejčastěji s jehněčím

Empanada s masem, nejčastěji s jehněčím

Jako desert můžeme vzít na milost například dortík s calafate džemem. Jak vidíte, calafate v Patagonii vcelku frčí 🙂

Ceny za jídlo jsou zde přibližně o polovinu vyšší než v ČR. Pro orientaci uvádíme některé běžné ceny:

 • jídlo v levné restauraci – 190 Kč
 • 1 kg rýže – 21 Kč
 • 1 kg kuřecího masa – 265 Kč
 • 0,5 l piva v restauraci – 57 Kč; v obchodě 35 Kč
 • láhev vína – 160 Kč

Odhadujeme, že za stravu a nealkoholické nápoje neutratíme více než 7000 Kč, tj. 350 Kč/den. Konzumace alkoholických nápojů je pak na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet na jídlo.

Doprava

Do Patagonie se letecky přesuneme z Prahy nebo bude-li to poměrem cena/výkon výhodné, z nějakého z okolních letišť (Vídeň, Berlín, Budapešť). Poletíme buď do chilského Santiaga nebo argentinského Buenos Aires. Odtud pak dále letecky do jižní Patagonie místním spojem.

Ceny letenek do jedné z jihoamerických metropolí se pohybují okolo 19-24 tisíc Kč. Dva přískoky do Patagonie a zpátky potom vyjdou dohromady cca na 7500 .

Jako hlavní místní dopravu budeme využívat autobusy, někdy si střihneme i noční přejezd na delších trasách. Když se nám autobus nebude hodit, využijeme taxi, colectivo a svezeme se i lodí. Předpokládáme, že za místní dopravu zaplatíme okolo 6800 Kč.

Na jezeře Pehoé v Torres del Paine se projedeme i katamaránem

Na jezeře Pehoé v Torres del Paine se projedeme i katamaránem

Ostatní výdaje

 • Vstup do NP Torres del Paine – 28 USD
 • Vstup do NP Los Glaciares – 18 USD
 • Vstup do NP Tierra del Fuego – 10 USD
 • Výlet na pozorování tučňáků patagonských – 75 USD
 • Zpáteční let či trajekt na Isla Navarino – 240 USD

Víza

Občané České republiky mají s Chile i Argentinou bezvízový styk.

Počasí

Kondoři poletující nad patagonskou krajinou

Kondoři poletující nad patagonskou krajinou

Jestli se na něco v Patagonii dá spolehnout, pak je to nepředvídatelnost počasí. Místy bude foukat silný vítr, pršet a teoreticky nás může zastihnout i sníh. Průměrné teploty se v březnu pohybují okolo 8°C, minimální jsou 4°C. V severněji položených místech jako je NP Torres del Paine je průměr 10°C.

Základem bude dobré oblečení ve vrstvách s nepromokavou svrchní vrstvou. Teplý spacák a karimatka budou nepostradatelné pro kvalitní odpočinek v noci a načerpání další energie.

 

Očkování a zdraví

Do Patagonie není vyžadováno žádné očkování. Obecně pro Chile a Argentinu se doporučuje břišní tyfus a žloutenka typu A. Pokud máte obavy, prokonzultujte svoji situaci se svým lékařem.

Náročnost

Tučňák královský

Tučňák patagonský

Expedice do Patagonie bude středně náročná. Co to znamená? Od účastníků se očekává, že budou schopní nosit cca 15 kg batoh v horách s převýšením a nemají sebemenší problém se spaním ve stanu a sníženou úrovní komfortu za cenu nezapomenutelných zážitků.

Budeme absolvovat i delší přejezdy autobusem, ani to by pro účastníky neměl být problém.

Pokud někdo přecení své síly a nebude moci držet běžný krok se skupinou a bude se na něj neustále čekat, situace se vyřeší na náklady daného jedince např. pronajatím portera.

Pokud máte obavy, zda expedici zvládnete, raději nám předem napište a popiště svůj stav a zkušenosti.

Bezpečnost

Oblast Patagonie je bezpečná. Obecně zvýšenou pozornost budeme muset mít ve větších městech jako je Ushuaia nebo Punta Arenas, ale nebezpečí tam hrozí asi tak stejné jako v Praze. Nesmíte dát zlodějům příležitost a bude vše s největší pravděpodobností v pořádku.

Chile je geoseismicky aktivní zemí a je možné, že zažijeme i nějaké zemětřesení. S tím ale nic nenaděláme, tak proč se tím zneklidňovat, že? 🙂

Puma je známý predátor Patagonie, ale museli bychom mít hodně štěstí, abychom ho spatřili

Puma je známý predátor Patagonie, ale museli bychom mít hodně štěstí, abychom ho spatřili

Internet

Většina hostelů je vybavena internetovým připojením přes WiFi, nečekejte ale závratnou rychlost. Nicméně na e-maily a zprávy to bude stačit. Možné je i zakoupení místní SIM karty v Chile a v Argentině a využívat jejich datové balíčky. Nicméně se jistě vyskytneme i v místech, kde nebude pokrytí. S tím je třeba dopředu počítat.


Přestože průvodce „Johnny“ v Patagonii nikdy nebyl, v roce 2015 strávil dva měsíce v Peru, kde odprůvodcoval dvě úspěšné expedice a později procestoval i část Chile. Hovoří španělsky, což bude napomáhat plynulejšímu průběhu expedice. Zároveň můžete mlčky pozorovat, jak zkušený cestovatel postupuje při cestování v neznámé zemi a samozřejmě se můžete do organizování i aktivně zapojit. To nás vždy potěší 🙂

Cílem expedice je seznámit se Patagonií a Ohňovou zemí a jejich nádhernou přírodou, odvést si nezapomenutelné zážitky, poklábosit s místními lidmi a společně si celou expedici užít. Budeme obětovat komfort za zážitky, buďte na to připraveni. Bez toho to se Zirhamií nepůjde.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici včetně průvodcovských služeb, dopravy, ubytování, stravy, několika suvenýrů, výletů, atd. nepřekročí 73 000 Kč. Částku může navýšit častější spaní v hostelech při velké nepřízni počasí, častější stravování v restauracích nebo větší než malá konzumace alkoholu. Případně společně odsouhlasená změna předběžného plánu.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.