Termín: předběžně březen 2024, cca 19-21 dní
Počet účastníků: 8-11 + 1 průvodce
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: outdoor, vyšší střední
Základní cena za účast na expedici: 18 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Expedice do Patagonie, aneb až na konec světa

Expedice je určena zejména milovníkům vysokých hor, kteří si jejich scenérie nejraději vychutnají v pohorkách s batohem na zádech, ale stále „na pohodu“. Patagonie sama o sobě je velice rozlehlá, proto se při této expedici zaměříme jen na jižní Patagonii. Expedice bude probíhat na území Chile a Argentiny.

Národní park Torres del Paine je jedním z klenotů celé Patagonie

Národní park Torres del Paine je jedním z klenotů celé Patagonie

 • Vícedenní trekování v NP Torres del Paine, který je jedním z klenotů celé Patagonie. Čekají nás modré ledovce, ohromná ledová pole, přírodní laguny a ikonické štíty věží Torres. Při příznivé předpovědi se k nim vypravíme ještě za tmy, abychom mohli pozorovat, jak se na nich začnou odrážet první sluneční paprsky.
 • Trekování s výhledy na majestátné hory Fitz Roy a Cerro Torre v severní části NP Los Glaciares. Přivstaneme si, abychom mohli pozorovat východ slunce nad lagunou De los Tres, nad kterou se tyčí Fitz Roy.
 • Návštěva jednoho z nejkrásnějších ledovců světa – Glaciar Perito Moreno v NP Los Glaciares. Když budeme mít štěstí, budeme svědky odlomení části jeho čela. A věřte, že když se láme část 74 metrů vysokého ledovce, je se na co koukat!

 

Východ slunce na skalách Las Torres v NP Torres del Paine.

Východ slunce na skalách Las Torres v NP Torres del Paine.

Dle počasí, společné domluvy a drobné dávky štěstí, můžeme podniknout i něco z následujících aktivit:

 • Pozorování patagonských zvířat v jejich přirozeném prostředí. Během naší cesty uvidíme guanaca (příbuzný lamy), kondory, plameňáky, ale i skunka. Když budeme mít štěstí, můžeme vidět pumu, velryby, delfíny, lachtany, orly, pštrosy nandu nebo psa argentinského či horského. Kdo bude hodně pozorný, třeba zahlédne i ledňáčka.
 • Výlet za pozorováním tučňáků. S největší pravděpodobností se vypravíme za tučňáky magellanskými. Záleží na termínu expedice, zda ještě v jižní Patagonii budou nebo se přesunou severněji.

 

Hlavním městem chilské Patagonie je sympatické městečko Punta Arenas

Hlavním městem chilské Patagonie je sympatické městečko Punta Arenas

Expedice bude mít charakteristiku poznávací expedice v horách, určitě nebudeme každý den chodit po horách a nejedná se tedy o náročnou horskou expedici. Bude během ní čas i na odpočinek. Vždy po obtížnějších úsecích cesty (cca jednou za týden) bude možnost zalenošit a nabrat síly. Pro ty, kteří budou plni energie připravím zajímavý náhradní program dle vzájemné domluvy.

Co o expedici do Patagonie říkají naši účastníci?

S Johnnym jsem cestoval 3 týdny po Patagonii. Super! Nemělo to chybu, už vyhlížím další expedici, jedu znova! Pokud jsi typický „mastňák“, tak jeď raději na Makarskou do Jugošky. Perfektní organizace, uvolněná, veselá a přátelská atmosféra po celou dobu expedice. Johnny je člověk na správném místě, opravdu dělá to co ho baví, je to fakt poznat, když potkáte člověka, kde práce je jeho koníčkem. Pokud se chcete zdokonalit ve focení, tohoto kluka se držte. A kdo je trochu punkáč, není problém si s Johnnym každé ráno trochu zapogovat pro lepší náladu! Pokud váháš tak neváhej, Zirhamia ti to udělá pěkný!

Ivo Kopecký

Na expedici do Patagonie jsem se moc těšil, ale zároveň jsem byl i trochu nervózní – nikdy jsem nešel několikadenní trek a zkušenosti s kempováním jsem měl jen z minulé dekády kdy jsme sjížděli vodu. Honza byl perfektní průvodce od začátku do konce – před expedicí odpovídal na mé neustálé dotazy, osobně mi asistoval při nákupu vybavení, byl naprosto flexibilní, když jsem kvůli práci nevěděl, zda budu moci jet až do poslední chvíle – a nakonec jsem cestoval z Austrálie. Samotná expedice byla úžasná – tím, že tam Honza už byl, věděl přesně která místa navštívit, která vynechat, kam jít rezervovat lístky na autobus atd. Zároveň už znal ty správné hospody a během cesty jsme si pochutnali na skvělém jídle i vínku/pivu. Co se mi líbilo nejvíc, byla parta lidí z celé ČR (skupina měla celkem 9 účastníků a průvodce), kteří všichni preferovali nekomerční přístup k cestování – a byli ochotni obětovat pohodlí za skvělé zážitky. Honza se jako průvodce projevil zejména v řešení občasných konfliktních situací, či pokud nastala nenadálá událost (zavření kempu kvůli hygienickým podmínkám a podobně). Po zbytek treku byl jedním z nás, kluk z party, který rád dělá srandu, vypráví o svých dobrodružstvích a hledá ta nejkrásnější místa, kde si vychutnat (a vyfotit) přírodu. Všichni jsme domu odjížděli bohatší o zážitky i nové přátele.

Daniel Krýcha

Reference dalších účastníků minulých expedic do Patagonie naleznete zde.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Kempování v horách v NP Torres del Paine

Kempování v horách v NP Torres del Paine

Během naší expedice do Patagonie budeme trávit hodně času v přírodě a přibližně půlku nocí budeme spát ve stanech, které si povezeme s sebou. Před odjezdem se účastníci domluví na sdílení stanů, aby si každý nemusel brát svůj.

Stanovat budeme v kempech, přičemž některé jsou zdarma a jiné jsou placené. Ceny se pohybují okolo 150 Kč na osobu, v Torres del Paine jsou ceny okolo 350 Kč.

Ve městech budeme využívat hostelů a guesthousů (zvaných hospedaje), kde budeme spát na pokojích pro 2 až 10 lidí. Cena za noc v dormitory na hostelu se pohybuje v rozmezí 260 – 700 Kč a ve většině případů cena zahrnuje snídani.

Celkové náklady na ubytování očekáváme do 7 000 Kč.

Strava

Jehněčí na rožni zvané cordero al palo je typické jídlo z Patagonie

Jehněčí na rožni zvané cordero al palo je typické jídlo z Patagonie

V Patagonii se budeme stravovat jak vařením svépomocí na plynovém vařiči v přírodě, tak i v místních restauracích, kam chodí jíst místní obyvatelé. Jídlo je v Patagonii velice drahé, ale v náročných podmínkách nám pořádné jídlo přijde vhod, je dobré se na to připravit.

A jaké místní pokrmy jistě ochutnáme? Nejtypičtějším jídlem Patagonie je bezpochyby cordero al palo, neboli pečené jehněčí na špízu. Můžeme ochutnat i filetu z guanaca, pro milovníky mořských plodů si Patagonie nachystala chupe de centolla (mořské plody v husté krémové polévce), jako rychlá svačina poslouží empanada de cordero (taštička s jehněčím masem) a někdo si možná oblíbí arrollado de huaso (roláda plněná vepřovým masem). Když budeme mít chuť, můžeme si dát i pizzu nebo hamburger.

A čím budeme tyhle a mnoho dalších pokrmů zapíjet? Rozhodně nebude chybět proslulé chilské víno, místní pivo, ani typické jihoamerické nápoje jako jsou pisco sour (koktejl z vínové pálenky), calafate sour (podobné jako pisco, jen bohatší o džus z bobulí calafate).

Empanada s masem, nejčastěji s jehněčím

Empanada s masem, nejčastěji s jehněčím

Jako desert můžeme vzít na milost například dortík s calafate džemem. Jak vidíte, calafate v Patagonii vcelku frčí 🙂

Ceny za jídlo jsou zde přibližně dvojnásobné než v ČR. Pro orientaci uvádíme některé běžné ceny:

 • jídlo v běžné restauraci – 240 – 420 Kč
 • pizza – 145 – 260 Kč
 • instantní polévka – 15-35 Kč
 • 0,5 l piva – 70 Kč – 160 Kč
 • láhev vína – 160 Kč; krabicové víno v Torres del Paine 280 Kč 😀
 • koktejl pisco sour – 120 Kč

Odhadujeme, že za stravu a nealkoholické nápoje neutratíme více než 10 000 Kč, tj. 500 Kč/den. Konzumace alkoholických nápojů je pak na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Do Patagonie se letecky přesuneme z Prahy nebo bude-li to poměrem cena/výkon výhodné, odletíme z některého z okolních letišť (Vídeň, Berlín, Budapešť). Poletíme buď do chilského Santiaga nebo argentinského Buenos Aires. Odtud pak dále letecky do jižní Patagonie místním spojem.

Ceny letenek do jedné z jihoamerických metropolí s rozumnými dobami přestupů se běžně pohybují okolo 24 – 29 tisíc Kč. Dva přískoky do Patagonie a zpátky potom vyjdou dohromady cca na 7500 .

Jako hlavní místní dopravu budeme využívat autobusy, někdy si střihneme i noční přejezd na delších trasách a v případě výhodnosti můžeme zvolit i letecký přesun. Když se nám autobus nebude hodit, využijeme taxi, colectivo a svezeme se i lodí.

Předpokládáme, že za místní dopravu zaplatíme okolo 6 800 Kč.

Na jezeře Pehoé v Torres del Paine se projedeme i katamaránem

Na jezeře Pehoé v Torres del Paine se projedeme i katamaránem

Ostatní výdaje

 • Vstup do NP Torres del Paine – 740 Kč
 • Vstup do NP Los Glaciares – 520 Kč
 • Vstup do NP Tierra del Fuego – 360 Kč
 • Výlet na pozorování tučňáků – 2750 Kč

Víza

Občané České republiky mají s Chile i Argentinou bezvízový styk.

Počasí

Kondoři poletující nad patagonskou krajinou

Kondoři poletující nad patagonskou krajinou

Jestli se na něco v Patagonii dá spolehnout, pak je to nepředvídatelnost počasí. Místy bude foukat silný vítr, pršet a teoreticky nás může zastihnout i sníh. Průměrné teploty se v dubnu pohybují okolo 7°C.

Základem bude dobré oblečení ve vrstvách s nepromokavou svrchní vrstvou. Teplý spacák a karimatka budou nepostradatelné pro kvalitní odpočinek v noci a načerpání další energie.

 

Očkování a zdraví

Do Patagonie není vyžadováno žádné očkování. Obecně pro Chile a Argentinu se doporučuje břišní tyfus a žloutenka typu A. Pokud máte obavy, prokonzultujte svoji situaci se svým lékařem.

Náročnost

Expedice do Patagonie bude vyšší střední obtížnost. Co to znamená? Od účastníků se očekává, že budou schopní nosit cca 15-17 kg batoh v horách s převýšením a nemají sebemenší problém se spaním ve stanu a sníženou úrovní komfortu za cenu nezapomenutelných zážitků.

Budeme absolvovat i delší přejezdy autobusem, ani to by pro účastníky neměl být problém.

Pokud někdo přecení své síly a nebude moci držet běžný krok se skupinou a bude se na něj neustále čekat, situace se vyřeší na náklady daného jedince např. pronajatím portera.

Pokud máte obavy, zda expedici zvládnete, raději nám předem napište a popiště svůj stav a zkušenosti.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. V každém případě, si účastník může na místě sjednat služby místního horského průvodce. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

 

Bezpečnost

Oblast Patagonie je bezpečná. Obecně zvýšenou pozornost budeme muset mít ve větších městech jako je Ushuaia nebo Punta Arenas, ale nebezpečí tam hrozí asi tak stejné jako v Praze. Nesmíte dát zlodějům příležitost a bude vše s největší pravděpodobností v pořádku.

Chile je geoseismicky aktivní zemí a je možné, že zažijeme i nějaké zemětřesení. S tím ale nic nenaděláme, tak proč se tím zneklidňovat, že? 🙂

Puma je známý predátor Patagonie, ale museli bychom mít hodně štěstí, abychom ho spatřili

Puma je známý predátor Patagonie, ale museli bychom mít hodně štěstí, abychom ho spatřili

Internet

Většina hostelů je vybavena internetovým připojením přes WiFi, nečekejte ale závratnou rychlost. Nicméně na e-maily a zprávy to bude stačit. Možné je i zakoupení místní SIM karty v Chile a v Argentině a využívat jejich datové balíčky. Nicméně se jistě vyskytneme i v místech, kde nebude pokrytí. S tím je třeba dopředu počítat.


Cílem expedice je seznámit se Patagonií a její nádhernou přírodou, odvést si nezapomenutelné zážitky, poklábosit s místními lidmi a společně si celou expedici užít. Budeme obětovat komfort za zážitky, buďte na to připraveni. Bez toho to se Zirhamií nepůjde.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (průvodcovské služby, letenka, doprava, ubytování, strava, výlety, atd.) nepřekročí 80 000 Kč. Částku může navýšit častější spaní v hostelech při velké nepřízni počasí, častější stravování v restauracích a konzumace alkoholu. Kdo má rád pivo, nechť si pro jistotu nachystá o pár tisíc více, mají ho tam velmi chutné 🙂

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásitČasto kladené otázky.