Termín: není stanoven, cca 11 dní
Počet účastníků: 4-9 + 1 průvodce
Průvodce: Radka Staňková
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice na Špicberky

Špicberky jsou souostroví odkud je to blízko jen do Grónska nebo na severní pól. V minulosti nehostinné místo, kde žili jen lovci velryb či horníci, je dnes vyhledávanou destinací dobrodruhů a polárníků z celého světa.

Stejně jako se v Čechách pasou stáda krav a ovcí, na Špicberkách mají stáda sobů

Stejně jako se v Čechách pasou stáda krav a ovcí, na Špicberkách mají stáda sobů

Expedice na norské souostroví Špicberky je určena všem aktivním turistům a milovníkům přírody, kteří chtějí poznat arktickou krajinu daleko na severu, kde slunce přes léto nezapadá a kde je šance potkat volně v přírodě lední medvědy (byť je v létě tato šance naprosto minimální). Na Špicberkách se totiž nachází celkově jenom tři a půl města – norský Longyearbyen, ruský Barentsburg a vědeckými pracovníky obývaný Ny-Ålesund. Jako půlku počítám ruské město Pyramiden, které je ale od roku 1998, kdy se tam přestalo těžit uhlí, vybydlené a opuštěné.

Nasaďte pohorky, popadněte pušku a pojďte s námi prozkoumat pravou arktickou divočinu na nejsevernějším obydleném místě na světě.

  • Podnikneme jednodenní treky na kopce a ledovce v okolí norského Longyearbyenu a opuštěného ruského hornického města Pyramiden. Před tím si ale vyzkoušíme střelbu z pušky na místní střelnici, abychom věděli co dělat v případě setkání s ledním medvědem.
  • Vyzkoušíme si outdoorové aktivity jako je například pádlování na kajaku v Adventfjorden, výlet na kole „fatbike”, jízda se psím spřežením na speciálně upravených kolečkových saních. Otužilci se budou moct vykoupat v moři na 78. rovnoběžce.
  • Navštívíme ruské „město duchů“ Pyramiden, kde se před dvaceti lety zastavil čas poté, co byla v tamním dole ukončena těžba a obyvatelé ho ze dne na den opustili. Zde několik nocí přespíme v jednoduchém ubytování v přepravních kontejnerech. Budeme pozorovat soby, kteří se tam chodí pást na trávu dovezenou z bývalého Sovětského svazu, prohlédneme si opuštěné důlní vybavení a pokusíme se vystoupat na horu Pyramiden, která se tyčí nad městem.
Polorozbořené budovy v přístavu v Barentsburgu

Polorozbořené budovy v přístavu v Barentsburgu

Počasí je na Špicberkách v létě nevyzpytatelné, proto se další program bude dotvářet na místě v závislosti na aktuálních podmínkách. Pokud počasí dovolí, tak se budeme snažit být co nejvíce venku a prozkoumat arktickou divočinu. Ale můžeme také podniknout něco z následujícího:

  • Podniknout výlet lodí do ruského hornického města Barentsburg, kde se stále ještě těží uhlí v dole přímo ve středu města. Brutální architektura, budovatelské slogany na fasádách i povinná socha Lenina zde připomínají doby sovětského Ruska. Při návštěvě nejsevernějšího pivovaru na světě si připijeme dvouapůlprocentním pivem Krasnyj medved.
  • Vyzkoušet si život horníka na Špicberkách při prohlídce uhelného dolu číslo 3, který byl uzavřen v roce 1996.
  • Navštívit skleník Polar Permaculture, kde se i za polární noci a teplotách pod nulou pěstuje čerstvá zelenina pro lokální obchody a restaurace.
  • Návštívit muzeum Arktidy a muzeum vzducholodí a prohlédnout si expozice popisující historii Špicberk spojenou především s lovem velryb a těžbou černého uhlí, unikátní exhibici arktické flóry a fauny. Taky tam mají vycpaného ledního medvěda, takže si můžeme udělat představu o jeho velikosti, když mu koukáte z očí do očí 🙂
  • Pomazlit se s tažnými psy husky v chovné stanici
  • Pozorovat arktickou zvěř jako jsou sobi, tuleni nebo polární lišky

Co říkají o expedici naši účastníci?

Radka Staňková byla jako průvodkyně skvělá. Flexibilně na místě odhadla možnosti skupiny jako celku a podle toho pak postavila program jak nejlépe to šlo.

Lucie

 

Radka je zkušená fotografka a kdo bude chtít, dostane se mu během expedice i možnosti konzultovat své fotografické dotazy a bude mít možnost si odvézt stejně krásné fotky jako vidíte zde.

Svalbardský sob

Svalbardský sob

Termín

Na expedici odletíme někdy mezi 31. července a 10. srpnem 2018. Doba trvání expedice je cca 9 dní.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Opuštěné budovy v městě duchů Pyramiden

Opuštěné budovy v městě duchů Pyramiden

V Longyearbyenu není problém najít ubytování. Město v podstatě žije z turistů. Problém je najít ubytování, které nestojí stejně jako měsíční nájem v Čechách. Levné ubytování v hostelech bývá v sezóně rychle vyprodané.

Vzhledem k drsným klimatickým podmínkám a vzdálenosti kempu od města zkusíme v Longyearbyenu zamluvit nocleh v chovné stanici psů husky, doslova coby kamenem dohodil od známé dopravní značky „Pozor na lední medvědy“. Pokud ale bude ubytování již vyprodané, tak budeme kempovat v nejsevernějším kempu na světě 🙂

Předběžně je tedy potřeba počítat s kempovacím vybavením – stan a spacák odolávající teplotám kolem nuly.

V opuštěném ruském městě Pyramiden pak přespíme v obytných kontejnerech v přístavu.

Možnosti ubytování na Špicberkách jsou velmi omezené a drahé. Za ubytování bychom ale neměli dát více než 9500 Kč v případě spaní v hostelech. V případě spaní ve stanech bude částka cca poloviční.

Strava

V letních měsících je na Špicberkách ideální teplota pro uchování bílého vína. Na červené ale může být poněkud chladno :)

V letních měsících je na Špicberkách ideální teplota pro uchování bílého vína. Na červené ale může být poněkud chladno 🙂

My si budeme vařit svépomocí na plynových vařičích. Část zásob jídla si povezeme už z České republiky, zbytek dokoupíme na místě. Jídlo v restauracích je zde opravdu drahé, proto se na něm stavíme možná jednou či dvakrát.

Na Špicberkách se platí norskou korunou. Stejně jako na pevnině lze takřka všechno zaplatit platební kartou (dokonce i autobus z letiště do města). V Longyearbyenu naleznete vše, co potřebujete – bankomat, lékárnu, malou nemocnici, kavárny, kino, obchod, restaurace, bary nebo dokonce i thajskou restauraci.

Veškeré potraviny se dají nakoupit v místním supermarketu, který je otevřený denně včetně neděle.

Orientační ceny potravin jsou následující:

  • 1 kg špaget – 27 Kč
  • rajčatová omáčka – 40 Kč
  • pesto – 35 Kč
  • plechovka fazolí, kukuřice, cizrny – 27 Kč
  • 5 balíčků instantních nudlí – 70 Kč
  • 1 kg jasmínové rýže – 110 Kč
  • 500 g kuskusu – 60 Kč
  • 18 ks vajec – 135 Kč
  • 1 l mléka – 75 Kč
  • bochník chleba – 100 Kč
  • 150 g šunky – 90 Kč
  • láhev vína – 170 Kč
  • plechovka piva – 40 Kč

Odhadujeme, že za stravování bychom neměli zaplatit více než 4000 Kč.

Doprava

Na Špicberky se dopravíme letecky z Prahy s mezi přistáním v Oslu. Letenky z Prahy se standardně v sezóně pohybují mezi 10 a 15 tisíci Kč. Podle toho, jak budou navazovat letenky budeme možná muset strávit jednu noc v Oslu.

Na místě budeme chodit převážně pěšky. Ale můžeme si také zaplatit psí spřežení a okusit tradičnější způsob dopravy 🙂

Jízda se psím spřežením je na Špicberkách vyhledávaným turistickým zážitkem

Jízda se psím spřežením je na Špicberkách vyhledávaným turistickým zážitkem

Ostatní výdaje

  • Plavba lodí do města duchů Pyramiden – 4500 Kč
  • Vstup do muzea Arktidy – 250 Kč
  • Výlet lodí do ruské osady Barentsburg – 4500 Kč
  • Krátký výlet se psím spřežením – 2200 Kč
  • Půjčení mořských kajaků na půl dne – 2500 Kč

Náročnost

Expedice na Špicberky je určena aktivním lidem, kteří mají rádi pobyt v přírodě a rádi si dají trochu do těla při zdolávání kopců. Přestože můžeme charakterizovat Špicberky velmi drsnou krajinou s drsným počasím, expedice se bude nést v pohodovém tempu. Účastníci by ale měli zvládnout jednodenní výlety do 20 km s převýšením od 400 do 1000 metrů s malým batohem.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. V každém případě, si účastník může na místě sjednat služby místního horského průvodce. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Bezpečnost

Reálným rizikem na Špicberkách jsou lední medvědi, kterých tu žije více než lidí. Je ale třeba mít na paměti, že ačkoliv je riziko setkání s ledním medvědem v blízkosti měst velmi malé, není nulové. Na výlety mimo město s sebou tedy budeme nosit pušku a světlici.

S oběma zbraněmi, pravidly jejich užívání a zásadách, co dělat při setkání s ledním medvědem se seznámíme ještě v Longyearbyenu na střelnici (není nutné mít zbrojní průkaz).

Známá dopravní značka "Bacha na lední medvědy, platí po celých Špicberkách"

Známá dopravní značka „Bacha na lední medvědy, platí po celých Špicberkách“

Počasí

I přestože se budeme pohybovat hodně na severu, teplota by se měla držet v rozmezí 3-11°C, většinou okolo 5°C. Co dělá počasí na Špicberkách méně příjemné je silný chladný vítr, který bude vát v průměru rychlostí 5 m/s, při nárazech i okolo 11 m/s. Počasí se zde může rychle měnit a rozhodně není dobré jej podceňovat.

Internet

Špicberky oficiálně patří pod norskou samosprávu. V Longyearbyenu není problém s připojením na WiFi, popřípadě můžete využít mobilní data za stejnou cenu jako jinde v rámci EU. V Barentsburgu se váš telefon připojí k ruskému operátorovi a v Pyramiden nebude signál vůbec. Je tedy potřeba počítat s tím, že budeme 3-4 dny bez možnosti spojení se světem.


Radka na Špicberkách půl roku studovala chemické procesy, které způsobují znečištění Arktidy. V rámci studia absolvovala „kurz přežití“, kde se mimo jiné učila, jak zacházet s puškou a jak se ubránit v případě útoku ledního medvěda. Kopce v okolí Longyearbyenu má prochozené křížem krážem a ve městě zná pomalu každý kámen. Ráda se s vámi podělí o vše, co o Špicberkách ví. A co neví, na to se doptá 🙂

Trekking v okolí Pyramiden

Trekking v okolí Pyramiden

Cílem expedice na Špicberky je seznámit vás s jejich jedinečnou přírodou a historií, odvést si nezapomenutelné zážitky a snímky a společně si celou expedici užít. Může být zima, může nám pršet a foukat, ale na dalekém severu nebude čas pomýšlet na trudomyslnost. Buďte připraveni obětovat trochu komfortu za spoustu zážitků!

Expedice na Špicberky je co se týká doby trvání jedna z těch kratších. Je tedy ideální pro všechny, kteří nemají přes léto moc dovolené a chtějí se v parném létě trochu ochladit 🙂

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně průvodcovských služeb, dopravy, ubytování, stravy, několika suvenýrů, výletů, atd.) nepřekročí 54 000 Kč. Může to být i podstatně méně, v závislosti na tom, jaké doprovodné aktivity budeme chtít podniknout. Náklady naopak může zvýšit nadměrné stravování v restauracích nebo konzumace alkoholu.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.