Expedice Namibie – safari & offroad – duben/květen 2016

Termín: 20.4. – 10.5. 2016, 20 dní
Počet účastníků: 8-9 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 15 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno :) přijímáme náhradníky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Hlavní body offroad expedice do africké Namibie

Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o přírodní etnika.

  • Safari v NP Etosha aneb všechno to, co si představíte, když se řekne Afrika
  • Přenocujeme v domorodé vesnici kmene Křováků
  • Navštívíme neznámé národní parky v Capriviho pruhu
  • Safari v NP Mahangu, kde je možnost nočního safari

Co o expedici do Namibie říkají naši účastníci?

Namibie s Petrem stála za to! Jsem moc rád, že jsem jel – skvělá příroda, fajn parta nových lidí, které bych možná jinak ani nepoznal. Vřele doporučuju každému, kdo by se chtěl podívat někam, kam by se sám hned tak neodvážil. Petrovo průvodcovství stojí za vyzkoušení!

Michal Šorf

Kdo máte chuť poznat trochu dobrodružství a netradiční cestování, jeďte se Zirhamií.

Ludmila Škarková

Reference dalších účastníků minulé expedice do Namibie naleznete zde. Brzy si budete moci přečíst i zápisky z našeho expedičního deníku.

Expedice Afrika  – Namibie – safari v detailu

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

Napajedla jsou skvělá místa pro pozorování zvěře

Vypustíme zkomercionalizované desetiminutové fotodestinace jako duny v Sossusvlei, lachtany v Cape Cross a zkamenělý les, kam vozí své turisty většina cestovních kanceláří. Těžiště naší expedice bude na sever od veterinární linie, což je vlastně i hranice mezi rozvinutým a rozvojovým světem.

Jako mávnutím kouzelného proutku zmizí z okolí silnice drátěné ploty farem bílých usedlíků. Krajina se otevře a my budeme intenzivně vnímat „opravdovou“ Afriku s typickými domorodými vesnicemi, potulujícími se kusy skotu zebu, občas zahlédneme ve volné přírodě i antilopy skákavé či zebry.

Když budeme mít štěstí, uvidíme i nejrychlejší zvíře planety - geparda.

Když budeme mít štěstí, uvidíme i nejrychlejší zvíře planety – geparda.

3 dny strávíme v Národním parku Etosha. Je to jeden z nejlepších národních parků Afriky, hraje minimálně stejnou ligu jako prémiové parky v Keni a Tanzanii. Na rozdíl od nich není návštěva Etoshi zatím ještě příliš nákladnou položkou v cestovatelově rozpočtu. Uvidíme početná stáda různých druhů antilop, pakoňů a zeber. U některého z napajedel jistě narazíme i na slony, žirafy a vodní ptáky. Určitě bude někde nablízku i orel jasnohlasý. Ze šelem můžeme zaručit hojné šakaly čabrakové, o setkání se lvy také nebývá nouze. Vidět lovícího geparda se podaří jen nemnoha návštěvníkům, ale proč bychom to nemohli být zrovna my? Na večery strávené u osvětleného napajedla, kde se střídají jednotlivé druhy zvířat jako na divadle, budete jistě dlouho vzpomínat.

Oproti expedici v roce 2015 pozměníme itinerář tak, abychom mohli více času strávit v Capriviho pruhu. Objevili jsme poměrně neznámý, ale překrásný NP Nkasa Rupara, který jsme navštívili údajně jako první Češi. Také další národní parky u řek Chobe a Zambezi stojí za prozkoumání. Vypustíme vopopády Epupa, které jsou sice krásné, ale velmi daleko od těžiště expedice. Místo nich zařadíme fakultativní návštěvu Viktoriiných vodopádů na řece Zambezi.

I tato nejnebezpečnější zvířata Afriky uvidíme v NP Mahangu

I tato nejnebezpečnější zvířata Afriky uvidíme v NP Mahangu

Rozhodně nevynecháme NP Mahangu, který má úplně jiný charakter než Etosha. Mezi fialkově kvetoucími lekníny Nymphea nouchalii var. caerulea můžeme kromě spousty vodního ptactva pozorovat pasoucí se hrochy. Opět se setkáme se zebrami, antilopami, žirafami, slony a nově i s buvoly. Žijí zde i dvě rodinky lvů. Jako i v ostatních parcích v Capriviho pruhu je i tady na dvou místech dovoleno na vlastní nebezpečí vystoupit z auta. Průvodce může zařídit i pobyt v tomto parku po setmění, což má naprosto magický náboj.

Fakultativně si objednáme romantickou plavbu při západu slunce na řece Kwando, Chobe nebo Zambezi.

Cestou do Capriviho pruhu budeme projíždět oblastí Bushmanland na okraji pouště Kalahari, kde ještě donedávna žili Křováci/Sanové tak, jak to známe z filmu „Bohové musejí být šílení“. Podle našeho zájmu si v „živoucím muzeu“ vybereme to, co nás zajímá z tradičního života Křováků. Můžeme se s domorodci oděnými jen v bederní roušce vydat na sběr léčivých a jedlých bylin, můžeme se naučit vyrábět pasti na ptáky i tradiční luky, pokusíme se pomocí dřívek rozdělat oheň, ženy nám mohou ukázat výrobu tradičních šperků ze skořápek pštrosích vajec. Pěkným suvenýrem mohou být kromě rukodělných předmětů i vlastní audionahrávky typického „klapavého“ jazyka.

Křovácké posezení o páté

Křovácké posezení o páté

Pokud budou účastníci expedice velmi zkušení řidiči off-roadů, můžeme si troufnout i do velmi obtížného písčitého terénu Národního parku Khaudum. Zde budeme moci v absolutní izolaci od ostatních turistů pozorovat početná stáda slonů.

Cestou zpět na jih projedeme exotickou krajinu Damaraland, kde při troše štěstí uvidíme mezi lahvovými stromy Pachypodium lealii a baobaby pouštní slony ve volné přírodě. Jistě zde potkáme i zástupce kmene Himbů, jednoho z posledních nespoutaných kmenů Afriky. Můžeme navštívit i „živoucí muzeum“ kmene Damarů.

Pokud nebudeme mít na gepardy štěstí v Etoshe, můžeme navštívit záchrannou stanici gepardů v Otjiwarongu, kde nás zkušení rangeři seznámí s problematikou soužití farmářů s velkými šelmami.

Cena

V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Namibii.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Některé silnice v Namibii mohou směle konkurovat těm u nás

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů.

Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Budeme půjčovat terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4. Půjčovné těchto offroadů na 18 dnů stojí cca 1500 EUR, obsahuje pojištění CDW s nulovou spoluúčastí , transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle), registraci 2. řidiče, lednici 14/220 V, jednu rezervu navíc. Asistence při poruše max. 48h. Při 5 lidech tedy asi 300 EUR/os. Při požadavku na obsazení auta pouze čtyřmi osobami je doplatek za průvodcovské služby 3.000 Kč/os. Při nepožadování se nevybírá ani při nenaplnění plného obsazení vozidla.

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 120 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši. S detailními podmínkami autopůjčovny seznámíme účastníky expedice ještě před uhrazením jakýchkoliv poplatků.

Najedeme cca 4.500 km, náklady na pohonné hmoty budou činit cca 90 EUR/os při 5 lidech v autě.

Stojí za to přemýšlet i o jednosměrné výpůjčce v Kasane (Botswana) či Livingstone (Zambie) a vrácením aut ve Windhoeku (Namibie). To by umožnilo ušetřit hodně kilometrů a času na přejezdech a naopak obohatit program expedice novými lokalitami v Botswaně či Zambii. Taková výpůjčka je však obvykle velmi drahá, za běžné ceny se nevyplatí o ní ani uvažovat. V případě brzkého naplnění expedice by bylo více času na nalezení výhodné nabídky v autopůjčovně.

Cenu zpáteční letecké dopravy do africké Namibie odhadujeme na cca 20 000 Kč. V roce 2015 se nám podařilo pořídit letenku na trase Mnichov-Windhoek-Mnichov za 19 000 Kč.

Ubytování

Kempujeme u KřovákůJak již bylo uvedeno, každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace. V půjčovně se dá přiobjednat spací pytel a polštář, ale je možné si je vzít i z domova. Žádné lůžkoviny není potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi. Průvodce bude nocovat ve svém pozemním stanu. Pozemní stan bude muset mít i případná 5. osoba z druhého vozidla. Předpokládáme spravedlivé střídání účastníků v pozemním stanu.

Cena v kempu na noc se pohybuje od 50 do 120 NAD/os., tj. cca 4-10 EUR. Kempování „nadivoko“ je v Namibii zakázáno. Budeme většinou nocovat v prostých komunitních kempech, čímž finančně podpoříme místní rozvojové projekty. Nevyhneme se ale i v luxusně vybaveným lodžím s bazénem, restaurací a sociálním zařízením. Za ubytování tak utratíme asi 150 EUR. Kdo zatouží po luxusnějším ubytování, může si v lepších lodžích objednat dvoulůžkovou chatku od 1500 Kč.

Strava

GrilujemeBudeme si vařit v kempech, cena potravin je v Namibii o něco vyšší než u nás, na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu do Windhoeku příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.

Ve větších městech jsou Interspary či jiné obchoďáky, u každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou (5 l za cca 34 NAD, tj. 2,6 EUR). Budeme určitě hodně grilovat, všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ je dobrá zpráva to, že:

  • vynikající klobásy bratwurst stojí cca 120 Kč/kg,
  • T-bone steak z býka cca 140 Kč/kg a
  • steak z kudu či jiné antilopy cca 180 Kč/kg.

Toto maso samozřejmě nepochází z divokých zvířat, antilopy jsou extenzivně chovány pro sportovní odstřel a maso na farmách či v soukromých rezervacích.

Večeře v restauraci stojí od 320 Kč, rozhodně doporučuji zkusit „all-you-can-eat“ bufetovou večeři v Etoshe za 360 Kč. Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 5000 Kč, abstinenti či vegetariáni mohou dost ušetřit.

Ceny fakultativních výletů

  • Noční safari Etosha – 1200 Kč
  • Plavba při západu slunce – 400 Kč
  • Návštěva Viktoriiných vodopádů – 2 dny / 1 noc – cca 4000 Kč (včetně víz, dopravy a ubytování)

Vízum

Jednovstupové stojí 45 EUR, dvouvstupové 60 EUR a zařizuje se na ambasádě v Berlíně či ve Vídni. Pomůžeme vám s jeho vyřízením.

Zdravotnické informace

Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B.

Na severu Namibie je vhodné používat antimalarickou profylaxi (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 65 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 60 000 Kč.  Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice Afrika – Namibie – safari & offroad. Oproti cenám zájezdů cestovních kanceláří vychází naše expedice o třetinu lépe.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.