Termín: 27. září – 5. října 2024, 9 dní
Počet účastníků: 6-11 + 1 průvodce
Průvodce: Jaroslav Malec
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 13 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Ázerbajdžánu

V Ázerbájdžánu se z moderního Baku skrz ropná pole vydáme do nejodlehlejší vesnice zeleného Kavkazu, ke starobylým palácům dávných chánů a hrobkám tajemných světců. Cestou budeme obdivovat chrámy ohně, barevné hory, četné vodopády, nebo tisíce let staré petroglyfy.

Baku - Flame Towers

Baku – Flame Towers

Ázerbájdžán nás zaujme svou rozmanitostí, pojedeme pouští i lesem, uvidíme hořet skálu i bublající bahno deroucí se na zemský povrch z kuželovitých útvarů. Poznáme náročný život v izolovaných horských oblastech včetně tradičních řemesel a ochutnáme národní jídla z těch nejčerstvějších surovin, jež okolní drsná krajina nabízí.

Ázerbájdžán je poměrně skryt před zraky turistů, na spoustě míst budeme sami a budeme mít dostatek času si vychutnat všechny památky a pozoruhodná místa.

V poslední části výpravy se vrátíme zpět do Baku, kde budeme mít dojem že se nacházíme v jiné zemi a jiném čase. Překvapí nás moderní město s řadou futuristických staveb, z nichž nejvíce času strávíme u plamenných věží. Nejenže jsou symbolem Baku, ale nedaleko nich se nachází vyhlášený místní pivovar, kam si zajdeme pro svou orosenou odměnu.

 • V hlavním městě Ázerbájdžánu Baku budeme obdivovat moderní stavby prolínající se s historickým centrem. Naší pozornosti neuniknou Plamenné věže, futuristické centrum Hejdara Aliyeva, nebo symbol Baku, Panenská věž. Kromě památek nás pohltí i pozitivní atmosféra tohoto kavkazského velkoměsta.
 • V rámci kratšího treku se vydáme přes barevné hory Candy Cane k posvátné, pětiprsté hoře Bes Barmaq. Uvidíme také množství bahenních sopek, nebo hořící skálu.
 • Navštívíme nejodlehlejší vesnici v celém Ázerbájdžánu, Khinaliq. Tam přespíme a okusíme náročný život místních horalů. Do hor se vydáme hledat ukrytý chrám ohně, ale budeme mít i dost času obdivovat vysoké štíty Kavkazu a množství vodopádů.
Candy Cane Mountains

Candy Cane Mountains

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

 • Ve městě Shamakhi navštívíme nejstarší mešitu na Kavkaze.
 • Horská vesnice Lahic je proslulá zpracováním mědi. Budeme-li mít štěstí, uvidíme mistry tohoto řemesla přímo při práci. Už jen cesta do Lahice bude zážitek.
 • Ve městě Sheki se podíváme do Paláce dávných chánů, který je součástí světového dědictví UNESCO a navštívíme Karavansaray, v němž hledali střechu nad hlavou obchodníci během putování po Hedvábné stezce.
 • Qobustan je skalní osídlení s množstvím historických petroglyfů. Patří k nejznámějším místům Ázerbájdžánu.
 • Na Abšeronském poloostrově uvidíme pevnost Ramana, rozsáhlá ropná pole a zoroastriánský chrám uctívačů ohně.

 

Co říkají o expedici do Ázerbajdžánu naši účastníci?

Jarda prostě neměl chybu, výborný průvodce a kamarád, znalosti o zemi v které jsme se nacházeli, trpělivý, vstřícný, zábavný a taky dobrý fotograf takže všechny zážitky máme perfektně zdokumentované,hodně cestuji ale Jarda byl zatím ten nejlepší ❤

Soňa Lacná

Jarda je moc příjemný vedoucí expedice, otevřený změnám a umí improvizovat. Někdy bych přivítala kdyby bylo více času se zastavit a užít si konkrétní místo a moment. Na druhou stranu bychom toho nestihli tolik najednou. Celkově expedici hodnotím jako dost náročnou, ale pohodovou a pro mě naprosto úžasnou. Jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila. Bez Jardy bych si to tak neužila.

Lenka Prokopová

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Ve městech k přenocování využijeme běžné ubytovací služby, jako hotely, hostely, nebo apartmán. V horských vesnicích budeme přespávat ve skromných podmínkách u místních. Každý však bude mít svou vlastní postel. Náklady na ubytování by neměly přesáhnout 500 Kč na den.

Celkové náklady za ubytování by neměly přesáhnout 5000 Kč.

Bahenní sopka

Strava

Poloha Ázerbájdžánu mezi Ruskem, Tureckem a Íránem významně ovlivňuje i místní kuchyni. Populární jídla jsou různé šašliky, pirožky, kebaby a polévky. Velmi oblíbeným pokrmem z rýže, který je podáván i při slavnostních událostech je plov. Podává se v různých variacích s masem, ale třeba i sušeným ovocem. Vynikající jsou i vinné listy dolma, plněné masem a rýží, nebo národní polévka dovga vařená z kefíru.

V hlavním městě Baku je nepřeberné množství restaurací nabízejících lokální i světovou kuchyni. Restaurace mimo Baku mají často vesnický charakter a nabídku orientovanou na místní jídla připravovaná z lokálních surovin. Oblíbené je jehněčí, nebo hovězí maso, v přímořských oblastech jsou k dostání i čerstvé ryby z Kaspického moře. K většině pokrmům se podává chléb.

Stravovat se budeme v restauracích, nebo u místních, dle charakteru místa. Mimo Baku spíše ve skromnějších restauracích, často s posezením na čerstvém vzduchu. A bude-li možnost, přiložíme i ruku k dílu a s přípravou vyhlášených jídel ázerbájdžánské kuchyně sami pomůžeme.

Cesta do horské vesnice Lahic

Ačkoliv je Ázerbájdžán muslimskou zemí, konzumace alkoholu je poměrně běžná. Oblíbená je hlavně vodka, víno, nebo i pivo. Vodka se dováží hlavně z Ruska, pivo z Čech a víno si dělají vlastní. Z nealkoholických nápojů je oblíbená kompotová šťáva, nebo ayran, což je slaný jogurt, případně kefír smíchaný s vodou. Ázerbájdžánský čaj je jednoznačně národním nápojem.

Orientační ceny v Baku jsou následující:

 • Jídlo v restauraci: 200 Kč
 • Jídlo na trhu: kolem 100 Kč
 • Chleba: 10 Kč
 • 1 l balené vody: 8 Kč
 • Káva: 30 Kč
 • Pivo v restauraci v Baku: 50 Kč
 • Plechovkové pivo: 30 Kč

Mimo hlavní město budou ceny nižší, za celou expedici bychom pak neměli utratit více než 3 500 Kč za jídlo a pití a bez alkoholických nápojů.

Doprava

Za všechny letenky utratíme přibližně 10-12 tis. Kč. Přesný letenkový itinerář zvolíme podle aktuálních cen letenek. Čím dříve letenky koupíme, tím výhodnější cenu můžeme získat. Uvedený cenový odhad platí pro cestování s příručním zavazadlem, což je pro tuto expedici dostačující.

V Baku se budeme pohybovat veřejnou dopravou, nebo taxíky, které tam jsou velmi levné. Pro cesty mimo Baku využijeme pronajatá auta. Předpokládá se ale, že se najde alespoň jeden (lépe dva) účastníci, kteří budou ochotni řídit (jedním z řidičů bude průvodce). Náklady spojené s půjčením auta, pojištěním a palivem se budou pohybovat kolem 2500 Kč na osobu při uvažovaném počtu čtyř cestujících v jednom autě.

Silnice jsou obvykle v dobrém stavu, v horských oblastech jsou občas nezpevněné úseky. Doprava v Baku je poměrně hustá, mimo hlavní město pak naopak velmi řídká. Obecně je potřeba počítat s odlišnou kulturou řízení a občasným výskytem dobytka na silnicích. Nejedná se ale o nic, co by zkušený řidič nezvládl.

Náklady za pozemní dopravu v Ázerbajdžánu včetně půjčených aut v rámci celé expedice by neměly překročit 3000 Kč.

Baku – Centrum Hejdara Aliyeva

Baku – Centrum Hejdara Aliyeva

Ostatní výdaje

 • vstupy do památek – cca 2000 Kč

Vízum

Pro vstup do země je nutné vízum, které vám pomůžeme zařídit. Do pasu se vízum nevlepuje. Dřívější pobyt na území Náhorního Karabachu bez povolení Ázerbájdžánské vlády je důvodem k odmítnutí vstupu do země.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby se svým lékařem.

Náročnost

Expedice bude místy náročnější na chození, ale převážně ve městech. V plánu jsou i dva treky v horách po turistických cestách. Kromě pohodlné, turistické obuvi není potřeba žádné speciální vybavení. Teploty se v době návštěvy mohou pohybovat od 25 do 30°C, v horských oblastech může být chladněji, někdy i deštivo. Asi nejnáročnější pěší výšlap nás čeká při pochodu mezi obcemi Khinaliq a Laza, necelých 13 km s převýšením okolo 500 m. Trek přes Candy Cane Mountains k pětiprsté hoře bude zhruba třetinový.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Někdy budeme brzo vstávat, jindy třeba půjdeme později spát, nějaký čas strávíme v autě a taky nás trochu budou bolet nohy z chození. Nic, co by se nedalo zvládnout. Odměnou za občasné méně komfortní podmínky nám budou skvělé vzpomínky a zážitky.

Palác chánů v Sheki

Počasí

V Baku panují v září i říjnu obvykle letní teploty, okolo 25-30°C. Občas může foukat silný vítr. Ne náhodou je název města znamená ve staré perštině město větrů. Podobné teploty budou i dalších regionech, ale je potřeba počítat i s možností deště nebo chladnějšího počasí v horských oblastech, kde teploty mohou klesat i k 15°C.

Bezpečnost

Ázerbájdžán je bezpečná země, místní lidé jsou velmi přátelští, pohostinní a nápomocní. Rizikovou oblastí může být území Náhorního Karabachu, ale ten přístupný není a ani my do něj nepojedeme. Místa, která navštívíme nebezpečná nejsou.

Internet

WiFi připojení je dostupné v hotelech a restauracích, ale rychlost a síla připojení bývá různá. Jistotou je pořízení SIM karty, ceny se pohybují od 250 – 500 CZK. K zakoupení SIM je potřeba cestovní pas.

Váš průvodce Jarda projel sám Ázerbájdžán během několika cest od hranic ruského Dagestánu až k ostnatému plotu oddělující Írán; a od Gruzie k břehům Kaspického moře. Když po Ázerbájdžánu necestuje osobně, tak alespoň v mapách hledá jakékoliv sebemenší zajímavosti vhodné k dalším výpravám. Z Ázerbájdžánu pochází i jeho manželka, se kterou se během svých cest seznámil a v Baku si ji vzal za ženu. Není tak jen běžným průvodcem s pouhou znalostí místopisu, k zemi má blízký vztah a na základě vlastních prožitků a zkušeností vás seznámí s kulturou, která má tolik odlišných i tolik společných prvků, jako ta naše.

Díky této expedici Ázerbájdžán nejen uvidíte, ale hlavně zažijete. Během několika dní na cestách poznáte život v moderním Baku, ale i chudé vesničky pod štíty nádherného Kavkazu. Uvidíte sopku z bahna i hořící skálu. Cestovat budeme svižným tempem, ale tak, abychom si všechna navštívená místa dokonale vychutnali. Expedice je ideální pro všechny, které láká dobrodružství, příroda, historie, nebo návštěva památek. Cestovat budeme velmi bezpečným způsobem a po bezpečných místech.

Celkové odhadované náklady (včetně dopravy, stravy, ubytování, vstupného, průvodcovských služeb, atd.) na desetidenní expedici by neměly přesáhnout 38 000 Kč. Za ideálních podmínek to může být i méně, hlavně v závislosti na cenách letenek.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.