Termín: není stanoven, cca 3 týdny
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce
Průvodce: Honza Žert
Náročnost: pohodička až střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 19 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

 

 

 

Hlavní body expedice do Brazílie,

aneb od Amazonky přes Rio až na pláže

Po Amazonce projedeme půl Amazonie v houpací síti, na nákladní lodi, z Manausu až do delty v Atlantiku. Zavítáme do kraje historických měst v severovýchodní Brazílii, ve státech Pará a Maranhao, fotogenickou třešničkou bude třídenní návštěva deštného pralesa a výlet do národního parku písečných dun a průzračných lagun ke koupání – Lencois Maranhenses, přelet do úžasného Ria na caipirinhu a za výhledy z okolních kopců. Expedici zakončíme v tropickém ostrovním ráji na Ilha Grande – pláže, prales a brazilská kuchyně.

Nabízíme i druhou expedici do Brazílie, se kterou můžete prozkoumat krásy rozmanitého státu Bahía.

Rio de Janeiro, výhled na Botafogo a Cukrovou homoli

Rio de Janeiro, výhled na Botafogo a Cukrovou homoli

 • Amazonský prales – třídenní výlet při kterém, nakoukneme k původním obyvatelům do vesnice, za růžovými říčními delfíny, za arapaimami, na soutok Rio Negro a Rio Solimoes, kde pro Brazilce vzniká Amazonka. Přespíme v džungli, ulovíme piraně, vyrazíme za zvířaty a rostlinami té oblasti a zkusíme si užitečné věci k přežití v džungli. Příjemné, nenáročné, pokud vám nevadí pralesní prostředí a trocha té vlhkosti.
 • Plavba lodí po Amazonce – 3-4 dny se poplavíme na nákladní lodi z Manausu do Beléma. Zastavuje se v menších městech po cestě, kde vystupují a nastupují další pasažéři a zboží. Budeme pozorovat prales a život na řece, někde je řeka velmi široká a jinde se pluje užšími kanály blíže vegetaci. Spát budeme v houpacích sítích, které zakoupíme v Manausu. Na palubě je bar a kantýna – porce jsou velmi vydatné, jídlo lze taktéž nakoupit při zastávkách. Studené pivo, či koktejl na závěr dne, v baru na zádi lodi, západ slunce a přelet čestné letky tukanů, na to se nelze netěšit.
 • NP Lencois Maranhenses – kouzelný národní park písečných dun a sladkovodních lagun. Park navštívíme terénním automobilem, vykoupeme se v lagunách, zůstaneme na západ slunce nad dunami. Přespíme v menší vesničce v okolí a užijeme si poklidného rázu místa v nábřežní hospůdce.
 • Rio de Janeiro – Málokteré světové město je rozloženo v tak nádherných, přírodních kulisách. Čekají nás vyhlídky na město od Krista Spasitele, z Cukrové homole, zevnitř stadionu Maracaná, pláže Copacabana, Arpoador, Ipanema, muzeum Zítřka a staré centrum města, slavné, barevně, dlážděné schodiště Selaron ve čtvrti Santa Tereza, noční život ve čtvrti Lapa, nebo běžný život ve favele… Rio toho nabízí opravdu mnoho!
 • Ilha Grande – Kus tropického ráje nedaleko od Ria, nádherné pláže, husté pralesy a poměrně vysoké hory, jen pár lidských osídlení a krásné treky k plážím, to vše jen hodinu trajektem od pevniny. Pláž Lope Mendes je dlouhodobě považována za druhou nejkrásnější v celé Brazílii.
Výlety po deštném pralese na malých loďkách

Výlety po deštném pralese na malých loďkách

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

 • Manausvelkoměsto v srdci pralesa nabízí velmi zajímavý mix koloniálních a novějších budov, je to klasická Brazílie, jak složením obyvatel, výtečnou kuchyní, architekturou i bezpečnostní situací. Trochu chaos, trochu pohoda.
 • Belém – město všudypřítomných mangovníků, schované v deltě Amazonky. Fotogenické město s krásnou architekturou, přírodou a především kulinářskou scénou.
 • São Luís – založeno Francouzi, okupováno Holanďany, dnes silně portugalsky koloniální město z kachliček a to i semafory! Mekka reggae kultury v Brazílii.

Co o expedici do Brazílie říkají naši účastníci?

S klidným svědomím mohu prohlásit, že s Honzou se nemusíte bát vyrazit kamkoliv po Jižní Americe. Všechno zná a všude byl. Opravdu! Na Vás už je jen s ním držet krok a vytrvat. 🙂 Program má vyladěný do nejmenšího detailu, nic není problém, na vše najde řešení a improvizuje tuze rád. Díky znalosti místního jazyka, historie, kultury a i těch nejskrytějších bahijských zákoutí Vaše cestování nabere úplně jiný rozměr a Vy se cítíte jako součást celku a ne jen jako pozorovatel, který si na pár dní přijel okouknout malý kus Brazílie. Honzu mohu 100% doporučit všem po dobrodružství dychtícím duším!

Monika Hubková

Reference dalších účastníků minulých expedic do Brazílie naleznete zde.

NP Lencois Maranhenses

NP Lencois Maranhenses

Covid-19

Brazílie dlouhodobě turistům neomezuje krátkodobé cestování na svém území, jedinou podmínkou je ukončené očkování na Covid 19. Tzn. vstupovat minimálně 14 dní od druhé dávky vakcíny (nebo 14 dní od aplikace jednodávkové vakcíny Janssen), nebo PCR test u neočkovaných osob (test nesmí být starší více než 24 hodin před odletem prvního letu).

Brazílie masivně očkuje, momentálně je 3. nejproočkovanější zemí světa. Velká část populace Amazonie nákazu již prodělala (většina několikrát), denní nárůst je marginální, situace stabilizovaná. Nařízení se uvolňují (situace je dost podobná, jako v ČR).

 

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Spaní v houpacích sítích při plavbě po Amazonce

Spaní v houpacích sítích při plavbě po Amazonce

Budeme využívat turistických hostelů a levnějších hotelů, za noc v rozmezí 250-450 Kč za osobu, tj. max. 4300 Kč za celou dobu expedice.

Dvě noci strávíme v příjemném ubytování v džungli, v tzv. lodge, kde budeme mít i plnou penzi. Další tři noci si užijeme na palubě lodi, v houpací síti. Po zaškolení, je to až překvapivě pohodlné! Existuje i možnost přikoupit si kajutu.

Strava

V extrémně chutných kombinacích brazilské kuchyně si každý najde to své. Regionálně je však každý kout Brazílie kulinářsky trochu jiný. Už samotné snídaně v hostelech bývají poměrně pestré na ovoce a různé pochoutky. Zkrátka tu nepřijdou masožrouti, ani vegetariáni. Čerstvé ovoce je k dostání na každém rohu, za kořením a rybami se vydáme na trhy, jenž od dob objevení Ameriky neměly potřebu se nikterak měnit – tu dobu musí pomatovat minimálně polovina trhovců.

Výtečná a bohatá amazonská kuchyně

Výtečná a bohatá amazonská kuchyně

Navštívíme místní vyhlášené jídelníčky a restaurace, ve kterých nám zkušené tetky připraví speciality z mořských plodů, kokosového mléka, hovězího, vepřového, rýže, tropické ovoce, čerstvé džusy, saláty a různé kombinace chutí, jenž si nezapamatujete, ale uslintnete ještě dva roky potom, nad tou bezva vzpomínkou.

V místní scéně jsou důležité i lokální fast food stánky a čerstvé kokosy na zapití. Večer nesmí chybět ledově vychlazené pivo a drinky jako caipirinha, nebo caipirosca, připravené z čerstvých limetek a cashaçy – pálenky z cukrové třtiny. Věděli jste, že nejlepší lidové pivo v Brazílii se jmenuje Bohemia?

Dále tu samozřejmě bude i možnost vaření si v kuchyňkách hostelů, s výběrem vhodných místních surovin vám rádi pomůžeme. Cenově se restaurace a supermarkety pohybují přibližně na podobných cenách, jako ČR.

Orientační ceny jsou následující:

 • Obědové menu – cca 120 Kč
 • Bufetové menu – cca 100 g / 35 Kč
 • Večeře z místních specialit – cca 400 Kč
 • Pochoutky na ulici – 30-60 Kč
 • 0,6 l místního piva v baru – 30-60 Kč
 • Caipirinha koktejl v baru – cca 70 Kč
 • 0,7 l láhev pálenky Cashça – 60 Kč
 • 1,5 l balené vody – 18 Kč

Očekáváme, že náklady za stravování nepřekročí 300-400 Kč/den, tj. cca 8000 Kč. Prodražit nám to může snad jen nadměrná degustace místních piv či koktejlů, o tu musí každý účastník navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Doprava v NP Lencois Maranhenses

Doprava v NP Lencois Maranhenses

Expedici začneme v Manausu, uprostřed Amazonie a ukončíme v Riu. S čím větším předstihem si budete svou účastí na expedici jisti, tím lépe – vzniká tak větší prostor pro hledání akčních letenek. Cena se pohybuje mezi 18-22 tis. Kč.

3 až 4 dny strávíme na palubě nákladní lodi jedoucí z Manausu do Beléma v ústí Amazonky. Na lodi je veškeré vybavení, kantýna i bar. Spí se v houpacích sítích. Existuje i možnost pronajmout si klimatizovanou kajutu s vlastním sociálním zařízením. Trajektu využijeme i při cestě na ostrov Ilha Grande (cca 1 hodina).

Brazilské dálkové autobusy jsou na velmi dobré úrovni, jen v nich občas bývá poměrně chladno. Malá dečka, nebo dlouhý rukáv to spraví. Kromě jednoho nočního přejezdu (cca 11 hodin) v nich více jak pár hodin nestrávíme.

Pokud se nám naskytne příležitost využít levných místních přeletů v severní Brazílii, je dost možné, že jich využijeme v rámci úspory času a více zážitků v dalších navštívených místech. Tyto přelety by neměly vliv na předpokládaný rozpočet. Šlo by čistě o úsporu času na přejezdech a maximalizaci času v místech, kde se nám ho nedostává. Přeci jenom Brazílie je ohromná a vzdálenosti velké… A samozřejmě odnikud se nám nebude chtít odjíždět 🙂

Ze Sao Luis do Ria přelétneme (cca 3,5 hodiny) místní linkou. Letenky se pohybují okolo 2 000 Kč.

Celkově by nás pozemní doprava neměla stát více než 8 300 Kč.

Ostatní výdaje

Třídenní výlet do pralesa s plnou penzí, opera v srdci pralesa v Manausu, výlet do NP Lencois Maranhenses, Cukrová homole v Riu, socha Ježíše Spasitele a další případně vstupy a výdaje by se neměly vyšplhat nad 7 000 Kč. Velkou část samozřejmě spolkne výlet do pralesa.

Ráj na zemi na ostrově Ilha Grande

Ráj na zemi na ostrově Ilha Grande

Vízum

Občané EU, kteří cestují do Brazílie za účelem turismu, mají bezvízový vstup do země na tři měsíce.

Očkování

Doporučujeme se naočkovat proti břišnímu tyfu, žloutenkám A+B a žluté zimnici. Svoji konkrétní situaci ale vždy zkonzultujte s lékařem. Je doporučené mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz se zápisem očkování proti žluté zimnici.

Náročnost

Tato expedice spadá do kategorie těch méně fyzicky náročných, zaměřených především na poznání – ať už kousku Amazonie, části severovýchodní Brazílie anebo Ria a okolí.

Neplánujeme žádné náročné treky ani přechody s krosnou na zádech. Je třeba mít běžnou fyzickou kondici, umět si své zavazadlo vynést do schodů a především nemít problém s delší chůzí po městě, pralese a písečných dunách protože chodit budeme hodně. Jedině tak uvidíme ty pravé obrázky z každodenní brazilské reality a krásné krajiny. Kterýkoliv den je možno si individuálně zkrátit program, nebo zvolit alternativní.

Nejvíce toho nachodíme určitě v Riu a největší fyzický odpočinek nás čeká na 3-4denní přeplavbě z Manausu do Beléma. Loď je poměrně velká a lze se různě procházet a seznamovat. Kdo by měl chuť se trošku unavit trekováním a zůstat déle v přírodě, pak taková možnost bude na Ilha Grande, kde je velký výběr možností.

Koloniální architektura ve městě Belém

Koloniální architektura ve městě Belém

Počasí

Období od října do března je letním obdobím na jižní polokouli. V Amazonii je to období vyššího stavu vody a v průměru i více srážek. Ty však stejně jako v období nižšího stavu vody netrvají nijak dlouho. Navíc je teplo a v deštném pralese to jedině pomůže a ochladí. Vyšší stav vody je výhodou, že můžeme do pralesa zajet hlouběji přímo na člunu a vše pozorovat z něj.

Na pobřeží se toto období vyznačuje stálejším slunečným počasím a není tak vydatné na srážky. Nicméně se budeme pohybovat v tropech a nepotkat nějaký ten deštík by snad bylo i škoda. Že by snad ochladil vzduch, toho se opravdu obávat nemusíte. Romantické povahy si v něm zatančí a znalci si uspořádají miss mokré tričko, pokud najdou nějaké soutěžící… Nicméně minulý rok pršelo za celé léto asi jen třikrát.

Bezpečnost

Co se týká osobní bezpečnosti, cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum. Brazílie svým turistům nastavuje v maximální možné míře svou vlídnou a pohostinnou tvář, avšak je minimálně vhodné, mít podvědomí i o různých specifikách, které není třeba pokoušet či se jim nevhodně vystavovat. To platí jak o městě, tak i o pralese. Dbát pokynů průvodce se maximálně vyplácí.

Čtvrť Santa Teresa, Rio de Janeiro

Čtvrť Santa Teresa, Rio de Janeiro

Internet

Ve všech ubytováních ve městech je dostupná WiFi. Místní SIM karty je poměrně obtížné registrovat, nejprve je třeba mít brazilské identifikační číslo. Je-li třeba být ve spojení neustále, je vhodnější předplatit si datový balíček u svého operátora. Pokrytí je poměrně slušné a kromě výletu do pralesa, by mělo být dostupné každý den, většinu času.

Honza navštívil většinu federálních států Brazílie a všechny státy Jižní Ameriky. Nejvíce si oblíbil někeré části Amazonie a stát Bahia, kde šestým rokem prakticky žije a tráví volný čas. Na cestu po Amazonce a do pralesa se vydá už poněkolikáté, ale netěší se, protože tam vždy ztoulstne. Dobrotám amazonské kuchyně se prý jen těžko odolává. Honza mluví portugalsky a má vytříbený talent na navštěvování nevšedních míst.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenky, průvodce, stravy, dopravy, několika suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřekročí 70 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.