Termín: není stanoven, cca 17-19 dní
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Michal Pecánek
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 17 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body čínské expedice

od Hedvábné stezky přes Tibet až do Sečuánu

Že jsou pandy a čínská zeď od sebe moc daleko? A co teprve Tibet? Na této expedici vám ukážeme, že se dá tohle a ještě mnohem více zažít pouze v rámci 2 provincií – Sečuán a Gansu. Projdeme se pouští, vysokohorskými pastvinami, ochutnáme různé typy čínských kuchyní a zažijeme mix čínské, tibetské, mongolské a islámské kultury.

Panda z chovné stanice v Chengdu

Panda z chovné stanice v Chengdu

  • Dunhuang – jedno z bývalých center Hedvábné stezky na okraji pouště Gobi, kde v okolí navštívíme oázu Srpkovitého jezera, nejvýznamnější buddhistické jeskyně Mogao zachycující 1000 let vývoje této kultury, a třeba si i zajezdíme v poušti na čtyřkolkách nebo velbloudech.
  • Tibetská oblast Gannan – obklopí nás tibetský buddhismus při návštěvě velkolepých klášterů jako je Labrang a podnikneme trek do hor a plání za dechberoucími scenériemi. Alespoň jednu noc strávíme u místních nomádů v tradičním stanu z jačí vlny, kam se dostaneme buď pěšky, na kolech nebo na koních s místním průvodcem. Naskytne se nám příležitost naučit se rozdělávat oheň použitím jačího hnoje nebo si jaka podojit a následně stloukat máslo. Možná se nám i „poštěstí“ být svědkem tradičního nebeského pohřbu, kdy je tělo nebožtíka vystaveno na vrcholku hory a následně roztrháno supy.
  • Chengdu – v hlavním městě Sečuánu se zajdeme kouknout do největší chovné stanice pand, posedíme u čaje v krásných zahradách s chrámy a pagodami a vyzkoušíme to nejlepší ze světoznámé sečuánské kuchyně, pro kterou jsou typické chilli papričky a sečuánský pepř.
  • Emei Shan a Leshan – vyjdeme, případně se vyvezeme na nejvyšší posvátnou buddhistickou horu Číny s mnoha chrámy, opicemi a obrovskou sochou Samantabhadra na vrcholku. V sousedícím Leshanu budeme obdivovat 71-metrového kamenného Buddhu, který je právem nazývaný nejmonumentálnější stavbou svého druhu.
Tibetské městečko Xiahe se slavným klášterem Labrang

Tibetské městečko Xiahe se slavným klášterem Labrang

Pokud budeme mít čas a chuť, můžeme si cestu obohatit o následující místa.

  • Geoparky Zhangye Danxia a Binggou Danxia – unikátní skalní formace nacházející se poblíž města Zhangye. Známější Duhové hory nadchnou svou hrou barev, zatímco Binggou pojmenované po ledovcové trhlině nabízí jedinečné skalní útvary.
  • Jiayuguan – západní konec Velké čínské zdi obklopený strážnými věžemi a mohutnou pevností. Stejná stavba, ale úplně jiný zážitek, než který byste si odnesli z Pekingu!
  • Lanzhou – hlavní město provincie Gansu ležící na Žluté řece a Hedvábné stezce. Střetneme tu mix kultur a okusíme nejznámější čínskou nudlovou polévku Niurou lamian, která odtud pochází. Pro nás město poslouží hlavně jako důležitý dopravní uzel.
  • Linxia – tzv. Mekka Číny s krásnými mešitami a mauzolei, centrum nejpočetnějšího čínského muslimského etnika Hui. Nad městem se tyčí vysoký taoistický klášter.
  • Denní výlety z Chengdu – např. taoistická hora Qingcheng, starobylý zavlažovací systém Dujiangyan, největší čínský komplex muzeí Jianchuan, historická městečka Huanglongxi a Luodai.
  • Aktivity jako KTV (karaoke), čajový obřad či kurz vaření sečuánské kuchyně
Geopark Zhangye (foto: travel oriented | CC BY-SA 2.0)

Geopark Zhangye

Co o expedici do Číny říkají naši účastníci?

Expedice Čína 2018 se Zirhamií byl jeden můj velký splněný sen. Především pak díky našemu průvodci Michalovi Pecánkovi, který vždy s úsměvem na líci a v klidu vše řešil. Měl přehled, znalosti místních poměrů, věděl kde co můžeme čekat. Když kdokoliv cokoliv potřeboval, Michal zařídil, co šlo. Díky jemu a také i ostatním fajn lidem z naší skupiny jsem si cestování opravdu užívala (Karle, Katko, Irčo, Maruško, Lukáši a Petře děkuji). Myslím, že bych se Zirhamií a Michalem jela s důvěrou na jakoukoliv expedici :-)). Všem, kde nejsou jazykově vybaveni jako já a nechtějí cestovat úplně sami ale ani s klasickými zájezdy vřele tento způsob cestování doporučuji. Michale, byl jsi fakt dobrý, díky!

Jitka Jandáková

Cesta s Michalem do Číny byla pohodová. Je skvělé, když se tam někdo dokáže domluvit, za to má můj obdiv. Gastronomické zážitky, hlavně v Pekingu, skvělé. Čína je krásná, jela bych zas!

Irena Rauchmanová

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Tibetský buddhistický mnich v Langmusi (foto: gill_penney | CC 2.0)

Tibetský buddhistický mnich v Langmusi

Budeme nocovat v levných hotýlcích, hostelech, penzionech a jurtách. Cenově 100 – 250 Kč na osobu na noc. Rozdělení pokojů záleží na situaci a domluvě, ale čekejte cokoliv od dvoulůžáků s koupelnou až po smíšené pokoje po 6 – 10 lidech s koupelnou mimo. V jurtě uprostřed plání ani ta sprcha nebude. Snídaně většinou v ceně nebývá, což obecně ani vzhledem k čínským hotelovým snídaním škoda není.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 3500 Kč.

Strava

Jedna z vydatných polévek, kterých je v Číně nespočet

Jedna z vydatných polévek, kterých je v Číně nespočet

Budeme se stravovat v místních restauracích, vývařovnách a na ulici. V tibetských oblastech dojde i na společné jídlo s nomády. Do hor a národních parků si budeme brát něco na cestu kvůli často velmi nepřiměřené přirážce jídla na místě.

Jídlo je v Číně levné a pokud jste otevřeni novým chutím, tak si pravou čínskou kuchyni zamilujete. Bude pak těžké ocenit česká „čínská“ bistra, která často s Čínou nemají nic společného.

Během předchozí expedice do Číny jsme ochutnali přes 150 různých jídel, protože jsme všechno jídlo mezi sebou sdíleli – přesně jak bývá v Číně zvykem.

PS: Naučíte se jíst hůlkami. Budete muset!

Roujiamo - čínský hamburger, jedna ze specialit muslimského etnika Hui

Roujiamo – čínský hamburger

Orientační ceny jsou následující:

  • snídat budeme většinou knedlíčky, nudlové polévky a různé placky – od 10 do 50 Kč za vydatné jídlo
  • hlavní jídla se pohybují mezi 30 a 100 Kč (hot poty a různé masové speciality samozřejmě více)
  • 1,5 l vody 10 Kč
  • láhev piva v obchodě 10-15 Kč, v restauraci 15-35 Kč
  • kořalka od 30 Kč za půl litru

Náklady na jídlo a pití odhadujeme na 5 000 Kč. Pití v barech a klubech bývá ovšem několikanásobně dražší, což v kalkulaci zahrnuté není, a zájemci o tyto aktivity si musí navýšit rozpočet.

Doprava

Praha a Chengdu mají přímé letecké spojení se Sichuan Airlines. V ideálním případě přímo k této zpáteční letence přikoupíme vnitrostátní let Chengdu – Dunhuang. Letecká doprava by nás měla vyjít na 13-15 tisíc Kč.

V Číně využijeme všech možných dopravních prostředků jako jsou vlaky, autobusy, minibusy, taxíky, lanovky, koně, kola a samozřejmě naše nohy.

Co se týká delších přejezdů ve vlaku, tak počítejte s 3-7 hodinami, což zvládneme v nejlevnější třídě „tvrdých sedadlech“, kde má interakce s Číňany své kouzlo. V případě nočního spoje (např. 7 h z Zhangye do Lanzhou) není problém využít i „tvrdého lehátka“. Vyzkoušíme ovšem i rychlovlaky, kde to bude dávat smysl. Alespoň na 16-minutový přejezd mezi Leshanem a horou Emei za 35 Kč 🙂

Počítejte s jedním celodenním autobusovým přejezdem (cca 10 h). V tibetských oblastech se budeme přesouvat autobusy a pronajatými minibusy, kde vzdálenosti nejsou velké, ale kvůli tvrdším podmínkám cesty trvají dlouho. Řidiči pravidelně zastavují na WC a na jídlo.

Náklady za místní pozemní dopravu během celé expedice odhadujeme na 4 000 Kč.

Binggou Danxia

Binggou Danxia

Ostatní výdaje

Vstupy do národních parků a hlavních historických památek jsou v Číně překvapivě drahé, třeba 800 Kč, ostatní památky jsou kolem 100 Kč. Na památky, vstupy do parků a poplatky si vyčleníme 5 500 Kč (zahrnující poplatek za dvoudenní trek na koních s místním průvodcem, jídlem a ubytováním).

Vízum

Vízum do Číny je možné získat přímo na ambasádě v Praze nebo vám jej může zajistit některá z agentur. Poradíme s výběrem a dáme tipy pro co nejsnažší vyřízení. Poplatek za vízum je cca 2800 Kč.

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti břišnímu tyfu a žloutence A a B. Svoji konkrétní situaci ale vždy konzultujte se svým lékařem.

Malý Tibeťan (foto: Seba Della y Sole Bossio | CC 2.0)

Malý Tibeťan

Náročnost

Pojedeme na lehko s batohy do cca 10 kg. Účastníci expedice musí být schopni bez problému nosit všechny své věci při přesunech. Do města, do hor a na trek si budeme brát pouze baťůžek a denně ujdeme v průměru 10-15 km.

Číňané v horách odjakživa budují schodiště, takže například u výstupu na Emei Shan je nutno počítat s několika tisíci schody. Turistika v Číně ale ovšem patří k pohodičce a zvládne ji každý, kdo má běžnou fyzičku.

Budeme se pohybovat ve vysokých nadmořských výškách (až do cca 4200 m), kde hrozí výšková nemoc. V případě pěšího treku v tibetských oblastech je nutné počítat s celodenním chozením s jídlem, pitím a vypůjčeným spacákem. U koní by to dělalo cca 4-6h denně v sedle. Cesta na kolech je individuální a může být relativně jednoduchá i náročná podle preferencí a cíle. V kombinaci s teplotními výkyvy (viz níže) označujeme expedici za středně obtížnou.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Bezpečnost

Tady se není absolutně čeho obávat a průvodce Michal označuje Čínu za jednu z nejvíce bezpečných zemí pro cestovatele.

Počasí

Emei Shan (foto: Cory M. Grenier | CC BY-SA 2.0)

Emei Shan

Vzhledem k rozmanitosti terénu očekávejte velké teplotní výkyvy. Zatímco v Lanzhou můžeme zažít v květnu i 35 stupňový pařák, tak v tibetských oblastech to v noci může klesnout i pod nulu. V nížinách očekávejte 15-35 stupňů, v Tibetu 0-15. V chladnějších oblastech by v ubytování měli mít k dispozici přímotopy, případně elektrické dečky. Na trek budeme patřičně vybaveni.

V půlce května začíná v Sečuánu u léto, které se vyznačuje častějšími dešti, takže v okolí Chengdu může sprchnout. Květen by měl být vzhledem k našemu itineráři ideálním měsícem pro cestování.

Internet

Setkáte se i s druhou čínskou zdí, tzv. Great Firewall of China. Velká část stránek, které každodenně navštěvujeme, je v Číně zakázaná (Google produkty včetně Gmailu, Facebook, Instagram, Twitter, apod.). Doporučujeme si zajistit před odletem do vašich elektronických zařízení VPN, abychom se mohli dostat na svobodnější internet. S výběrem VPNky průvodce před cestou rád poradí.

Dunhuang a oáza s jezerem půlměsíce (foto: Iwtt93 | CC 2.0)

Dunhuang a oáza s jezerem půlměsíce

Ve větších městech bývá už veřejná WiFi rozšířená, u ubytování to je pak skoro samozřejmost. Jen v Tibetu bychom na to nespoléhali. Kdo bude chtít, tak si může koupit i lokální SIMku, klidně jen na data. Ta jsou v porovnání s ČR levná a pokrytí je v Číně velmi dobré.

Průvodce Michal je vystudovaný sinolog (čínštinář), který strávil v Číně rok života a má odprůvodcovanou expedici po střední Číně. Bez problému se domluví s místními a zná Čínu lépe než Česko. Nestane se vám tak, že byste jedli v předražených a neautentických restauracích či naletěli na turistické pasti, kterých je v Číně opravdu hodně.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici nepřevýší 55 000 Kč.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.