Termín: nebyl stanoven, cca 21 dní
Počet účastníků: 9 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici: 14 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Do nitra země tisíců a jednoho ostrovu

Bali, Lombok, Flores

Indonésie je jednou z nejrozmanitějších zemí na světě, tvoří ji zhruba 17 500 ostrovů a celá se rozkládá v délce zhruba 5 200 km. Jedná se o největší souostroví na světě, ze kterého budeme mít možnost navštívit ostrovy malých Sund (Bali, Lombok, Flores, Komodo a Rinca). Ačkoliv tu žije přes 230 milionů obyvatel stále tu lze najít opravdovou divočinu, krásné deštné pralesy a prázdné pláže.

Indonéská příroda je velmi rozmanitá, přičemž mnoho z oblastí je zcela nedotčených civilizací. Po pobřeží se táhne mnoho bělostných písčitých pláží, které lákají k odpočinku, a ve vnitrozemí jsou husté deštné pralesy, činné sopky a divoká příroda volající po dobrodružství. To všechno doprovází všudypřítomné krásné moře, jež nabízí jedno z nejlepších potápění světa!Indonésie

Expedice je určená pro milovníky přírody, moře, exotiky a dobrodružství. Během našeho putování po Indonésii nás nemine:

 • Tří denní výstup na monumentální sopku Rinjani (3,726 m.n.m.). Ráno z vrcholu uvidíme jeden z nejkrásnějších výhledů světa.
 • Pozorování varanů komodských na ostrovech NP Komodo a Rinca.
 • Východ slunce nad Národním parkem Kelimutu – pohled z vrcholu Mt. Kelimutu do kráterů dvou různých sopek, ve kterých se nacházejí tři jezera, každé s jinou barvou (modrá, zelená a červená).
 • Šnorchlování s želvami na ostrově Gili Meno.
 • Návštěva domorodé vesnice Aimere či Wae Rebo – malebné vesničky v horách, kde nalezneme původní indonéská bambusová stavení.
Varan komodský

Varan komodský

Kromě aktivit výše je spousta dalších, které se dají uskutečnit. Záleží jen na nás, na čem se společně domluvíme.

 • Potápění se v okolí Národního parku Komodo
 • Pro zájemce bude možnost absolvování potápěčského kurzu
 • Návštěva některých z mnoha rýžových plantáží
 • Návštěva opičího chrámu
 • Prozkoumávání jeskyně Batu Cermin a Liang Bua, kde byly objeveny ostatky nového druhu lidí Homo Floresiensis.
 • Koupání v horkých pramenech Mengeruda či Malanage
 • Focení v nočním pralese
 • Koupání v jezeře Ranamese
 • Výlet na motorkách po některém z ostrovů.
 • Aktivní sopečná oblast Wawo Muda s vulkanickými jezírky a spáleným lesem
 • Plavba po ostrovech národního parku Riung (souostroví 17 překrásných ostrovů se šnorchlováním a pozorováním netopýrů kaloňů malajských s rozpětím křídel až 1,7 metru!)
 • Koupání ve vodopádech Tiu Kelep
Šnorchlování s karetami na ostrově Gili Meno

Šnorchlování s karetami na ostrově Gili Meno

 

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

První tábor na hraně vulkánu Rinjani

První tábor na hraně vulkánu Rinjani

Budeme si hledat ubytování v hotýlcích, penzionech, hostelech, venkovských chatrčích nebo stanu (během treku), ceny jsou levné od 100-270 Kč/osoba/noc, avšak ubytování při výstupu na sopku Rinjani cca 30 USD/den all inclusive.

Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 000 Kč.

Strava

Co si koupíme, to budeme jíst – převážně v místních restauracích, vývařovnách a na ulici. Strava je levná:

 • hlavní jídla 2-4 USD,
 • pivko Bintang 3 USD,
 • cola 1 USD,
 • voda 0,5 USD.
V lepších restauracích si můžeme vybrat čerstvé dary moře

V lepších restauracích si můžeme vybrat čerstvé dary moře

Předem je třeba říci, že indonéská kuchyně opravdu nepatří k těm nejlepším na světě. Většina jídel jsou modifikace smažených nudlí (mie goreng) či smažené rýže (nasi goreng). Občas budeme moci koupit grilovanou rybu či kuře.

Ke snídani tu nejčastěji dostaneme palačinky nebo vaječnou omeletu. No co, jedeme za dobrodružstvím a ne za jídlem 🙂

Doprava

Odhadovaná cena za zpáteční letenku z Prahy je 15000 až 20 000 Kč. Počítáme s tím, že budeme cestovat od východu na západ, tj. od ostrova Flores přes Lombok na Bali, protože z logistického hlediska je lepší se průběžně vracet k místu zpátečního letu než se od něho vzdalovat.  Možné jsou samozřejmě i jiné varianty, vše záleží na dostupnosti cenově výhodných letenek. Aktualizace: Letenky jsou koupeny Praha-Maumere, Bali-Praha, celková cena 18 650 Kč.

Život na lodi

Život na lodi

Na místě se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minibusy, lodí, pěšky, na mototaxi či na skůtru. Jelikož budeme cestovat mezi ostrovy na lodích, tak je třeba se připravit a na delší pobyt na moři. Z Floresu na Lombok pojedeme např. cca 4 dny na lodi, hurrrá 🙂

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 4 000 Kč.

Vízum

Víza pro občany ČR byly začátkem roku 2015 zrušena, takže po příletu dostaneme jen razítko a můžeme rovnou na pláž 🙂

Náročnost

Každý z účastníků by měl být schopen přežít celodenní trek, noc ve stanu a klidně půl dne bez teplého jídla jen o banánech. Cestování místní dopravou zde není vždy nejjednodušší, ale o to je dobrodružnější. Samotný výstup na některou z místních sopek je fyzicky poměrně náročný, naštěstí se dá vymyslet pro zájemce i náhradní program, který nebude tak náročný.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce a účastník tuto službu od průvodce nevyžaduje. Na určitou část expedice nebo jiné dobrovolné aktivity, kdy se předpokládá pohyb v horském prostředí, si účastníci mohou na místě objednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů.

Pohled do kráteru sopky Rinjani

Pohled do kráteru sopky Rinjani

Očkování

Je nutné mít základní očkování proti tetanu. Poté doporučujeme očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Hepatitidu je nutné začít očkovat alespoň měsíc před odjezdem, zkrácená očkovací schémata nejsou nejvhodnější. Dále se v Indonésii často vyskytuje vzteklina. Doporučujeme očkování řešit s vaším lékařem či ve speciálním očkovacím centru.


S námi na expedici do Indonésie zažijete opravdové dobrodružství. Budeme se setkávat s místními i s ostatními cestovateli, prozkoumáme krásy podmořského světa i toho nadmořského. To se vám s žádnou CK nepoštěstí. Jurek, průvodce a spoluzakladatel Zirhamie,v této oblasti nikdy nebyl (cestoval pouze na Jávě), takže se můžete přiučit cestovatelskému řemeslu nebo jen tak tiše pozorovat jak se to dělá :-). Cestování s námi je založeno na opravdovém poznávání Indonésie a to se vším dobrým i špatným co to přináší. Tam, kde si ostatní odnáší suvenýry my si odnášíme spoustu zážitků.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, očkování, placených treků, apod.) na tuto expedici nepřevýší 50 000 Kč. V ceně nejsou zahrnuty alkoholické nápoje, ta je pak na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet na cestu.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovatČasto kladené otázky.