Počet účastníků: 8-10 + 1 průvodce
Průvodce: Žaneta Havlenová
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici: 18 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 příjímáme náhradníky
Hlavní body podzimní expedice do Japonska
V dávných dobách byla moc v Japonsku rozdělena mezi císaře a šóguna, což byly dvě velmi rozdílné kultury. Zatímco dnes naprostá většina cestovních kanceláří míří do starého císařského města Kjóta, nás expedice zavede do oblasti, kde po starých stezkách mezi horami cestovala menší japonská knížata se svými doprovody ke dvoru šóguna, který sídlil v Edu (dnešní Tokio). Tudy se také toulali respektovaní samurajové a ke dvoru si hledali cestu i obchodníci ze všech koutů země.
Expedice do centrálního Japonska bude zaměřená na kulturu, historii i outdoor. Budeme cestovat z méně navštěvovaného západního pobřeží přes zachovalé vesničky, svatyně v lesích a hrady v japonských Alpách až do Tokia, to vše ve druhém nejkrásnějším ročním období, na podzim, když se příroda zbarvuje a červené listí momiji je stejně poutavé a fotogenické jako jarní sakury.
Co určitě uvidíme:
- Návštívíme jednu ze tří nejslavnějších zahrad Japonska Kenroku –en v Kanazawě, s několika zachovalými čtvrtěmi, kde žily gejši a samurajové
- Podnikneme jednodenní trek na střeše japonských Alp kolem hory Norikura, kde se příroda tradičně zabarvuje do podzimních barev jako první
- U Matsumoto jó, nejstaršího dřevěného hradu Japonska se zrekonstruovaným podhradím, se nadýcháme atmosféry šógunátu 18. Století.
- Zažijeme podzimní festival Hachiman Matsuri v nádherné Takayamě
- Strávíme den na kolech ježděním kolem jezer pod majestátní horou Fuji
- Všechno, co jste chtěli vědět o Tokiu, ale báli jste se zeptat… Ani měsíc není dost na to opravdu si užít jeho bizarních čtvrtí, úžasných restaurací a zábavní kultury. My tu strávíme alespoň tři dny.
Body výše jistě uvidíme a stihneme. Ale je i spoustu dalších lahůdek, které budeme moci zažít. Uvidíme podle toho, kolik budeme mít času a co vás bude zajímat.
- V Matsumoto se můžete vyřádit v bazarech a anticích a nakoupit si starou keramiku nebo místní dřevěné výrobky. Také se tu v muzeu moderního umění nachází expozice rodačky Yayoi Kusama
- Poštovní mestečko Narai-juku a část stezky nakasendó
- Dáme si to nejčerstvější sushi na marketu Omichó
- Vyšlápneme k červené pagodě Chureito na slavný výhled na horu Fuji
- Přímořské město Kamakura
- Spaní v tradičním ryokanu na na futonu položeném jednoduše na rohožích tatami a častá návštěva horkých lázní – onsenů
- Karaoke, čtvrť červených luceren nebo čajový obřad
Termín
Odlet na expedici bude začátkem října 2024 a její délka bude cca 14 dní. Termín se upřesní podle časových možností účastníků a ceny letenek.
Co o expedici do Japonska říkají naši účastníci?
Reference dalších účastníků minulé expedice do Japonska naleznete zde.
Cena
V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb skupiny. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.
Ubytování
Úplně poprvé poletíme na expedici do Japonska bez stanů.
V Tokiu si zamluvíme kapslový hostel za cca 650 Kč na noc. Jinak budeme spát v levných hostelech typu dormitory nebo v horské chatě. A minimálně jednu noc si určitě užijeme v nějakém pěkném tradičním dřevěném hotýlku – ryokanu. Rozpočet na ubytování bude cca 12 000 Kč.
Strava
Ve městech budeme během dne využívat služby malých obchodů konbini, kde lze koupit všechno od kafe, přes ovoce až po sushi a yakisoba pan za opravdu příznivé ceny. Rozšoupneme se naopak při večeři, kdy budeme ochutnávat sushi, tempuru, gyózu, tonkatsu, rámen nudle, okonomiyaki, yakitori a místní speciality jako třeba Hida beef. Na programu je i ochutnávačka saké.
Celkově se počítá s jednou návštěvou restaurace denně, v hlavním městě je možné i dvakrát.
Uvádíme pár orientačních cen
- Jídlo v restauraci – 100 – 400 Kč
- 1,5 l vody – 20 Kč
- Onigiri rýžový bochánek do ruky – 20 Kč
- 0,4 l piva v hospodě – 120 Kč
- Plechovka piva – 35 Kč
Denní budget každému podle chuti, japonským dobrotám se těžko odolává, ale lze se najíst i za 350 Kč za den při troše snahy. Gurmáni počítejte s cca 8 000 Kč a alkohol není do rozpočtu započítán. Jídla si můžete nastudovat na blogu průvodkyně.
Doprava
Do Japonska poletíme z Prahy na letiště Narita nebo Haneda. Současná situace vystřelila letenky na 20 000 Kč, uvidíme, jak se budou pohybovat po Novém roce, kdy je budeme kupovat.
Po příletu se přesuneme na západní pobřeží do města Kanazawa, odkud se budeme autobusy a vláčky škrábat přes Alpy zpět na východ. Tyto přejezdy nás vyjdou cca na 7 000 Kč plus počítejte cca 1 000 Kč za přepravu MHD ve městech.
Ostatní výdaje
Vstupy do horkých lázní se pohybují kolem 140 Kč. Vstupy do hradů a zahrad kolem 60-100 Kč, karaoke nás vyjde na 200 Kč, čajový obřad 300 Kč. Počítejme tedy 2 000 Kč na různé vstupy a aktivity.
Vízum
Občané ČR dostanou víza pro 3 měsíční pobyt při příletu a jsou zdarma.
Počasí
Počasí se z letních veder začíná ochlazovat, takže říjen je skvělým obdobím k návštěvě. Cestování bývá během tohoto měsíce mnohem klidnější a počasí je příjemně chladné a mírné. Denní teploty se můžou stále držet kolem 20° a bývá slunečno.
Očkování
Žádné speciální očkování není nutné.
Náročnost
Expedice bude vesměs pohodová, ale průměrně na expedicích nachodíme 15-20 km denně. Čeká nás jednodenní vysokohorská turistika bez krosny. Na samurajské stezce byste pak měli být schopni ujít 8 km s krosnou. Poslední zážitek je cyklistika, čeká nás cca 40 km na městských japonských pidikolech, což může být trochu náročnější pro vyšší postavy, nikdy s tím ale nebyl větší problém. Využijeme také jeden noční přejezd autobusem.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.
Naše expedice je vůbec poprvé věnována zájemcům, kteří nechtějí stanovat, stále ji ale nelze srovnat s okruhy, které jezdí běžné cestovní kanceláře stylem město – hotel – město – hotel. Budeme cestovat v prima partě, poznávat autentickou stranu Japonska a snažit se nasát co nejvíc zážitků.
Žanda žila v Tokiu půl roku, od té doby uskutečnila už sedm japonských expedic. Hovoří japonsky, což hodně usnadní orientaci, protože kvůli nápisům ve znacích a celkově horší anglické gramotnosti mimo města, je cestování v Japonsku poněkud složitější.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, zážitků a výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 68 000 Kč, pravděpodobně ale utratíme méně. Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.