Termín: cca 27. srpna – 16. září 2024, 3 týdny
Počet účastníků: 8-12 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: pohodička/střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 21 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Kolumbie,

aneb od pláží až k velehorám

Expedice do Kolumbie, překvapivě jedné z nejméně navštěvovaných zemí Jižní Ameriky, je určena všem milovníkům přírody a dobrodružství. Kolumbie – to už dávno nejsou drogové kartely a levicové guerilly, tyto časy jsou dávno minulostí a země vítá turisty s otevřenou náručí a pověstnou kolumbijskou pohostinností.

Je to pestrobarevná směsice toho nejlepšího, co Jižní Amerika nabízí – nekonečné palmové pláže Karibiku, velehorskou pustinu a zasněžené sopky v Andách, malebný venkov s třtinovými a kávovými plantážemi i rozsáhlou džunglí.

Cartagena de Indias je považována za město s nejlépe zachovalou španělskou architekturou v Kolumbii

Cartagena de Indias je považována za město s nejlépe zachovalou španělskou architekturou v Kolumbii

Hlavní body expedice do Kolumbie:

 • Podnikneme jednodenní treky v Andách jižní Kolumbie – vydáme se na výlety po vysokohorském páramu v oblasti plné jezer a sopek a budeme ochutnávat původní indiánskou kuchyni – například pečené morče.
 • Budeme šnorchlovat, válet se na pláži a popíjet rum či aguardiente v jednom z nejkrásnějších, národních parků Tayrona na karibském pobřeží a na pacifickém pobřeží se pro změnu vydáme na výpravu za velrybami.
 • V departamentu Huila zažijeme nefalšovaný kolumbijský venkov – malebné vesničky, zelené kopce, vodopády a křišťálově čisté říčky. Budeme usrkávat čerstvě upraženou kávu a s usměvavými Kolumbijci po večerech hrát tejo či partičku biliáru.
 • Navštívíme koloniální města s impozantní španělskou architekturou, založená conquistadory v 16. století jako např. Cartagena de Indias či Popayán.

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. A tak bude-li čas a chuť, můžeme podniknout i něco z následujícího:

 • U vodopádů Fin del Mundo (Konec světa) a Hornoyaco v kolumbijské Amazonii se budeme koupat za zvuků pralesa a burácení padající vody.
 • V San Agustínu se posuneme o dvě tisíciletí dozadu a budeme obdivovat mimořádně zachovalé předkolumbovské nekropole a náboženské sochy.
 • V Bogotě se pokusíme stihnout maximum toho, co tato desetimilionová megapole nabízí – namátkou světově proslulé muzeum zlata, klášter Monserrate nad městem či bohatý noční život.
 • Podnikneme půldenní rafting (úroveň 3) na horním toku nejdelší kolumbijské řeky Magdaleny.
 • Navštívíme nádherné koloniální vísky a termální lázně v oblasti Salenta a podnikneme trekking v horské oblasti plné voskových palem Valle del Cocora.
 • V měsíční krajině poloostrova Guajira navštívíme původní indiánská etnika kmene Wayuu, prohlédneme si solné doly, rezervaci plameňáků a budeme se koupat na plážích, kde písečné duny padají přímo do moře.

Covid-19 situace

Pro vstup do Kolumbie již není vyžadováno očkování proti Covidu-19.

Popayánu se přezdívá bílé město

Popayánu se přezdívá bílé město

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Většinu nocí strávíme v levných hotelech či penzionech. Snídaně je občas zahrnuta v ceně ubytování, ale nebývá to pravidlem. Náklady se budou pohybovat mezi 250 – 500 Kč za osobu a noc při sdílení dvoulůžkového pokoje.

Celkem za ubytování zaplatíme zhruba 7000 Kč.

Strava

Kolumbijská kuchyně je výborná a na své si přijdou zejména milovníci masa. Snad nejlépe ji vystihuje národní pokrm – bandeja paísa, vyznačující se jak rozmanitostí použitých surovin, tak i velikostí pokrmu samotného. Na napěchovaném talíři zpravidla dostanete klobásku, žebírka, vejce, avokádo, rýži, smažený banán, případně i menší salátek. Kuchyně se hodně liší i podle regionů – na severu si pochutnáme na rybách či ceviche z mořských plodů, v hornatém jihu je populární již zmíněné morče či pstruh z vysokohorských jezírek a všude jsou oblíbené silné vývary z masa a kostí či vnitřností.

Bandeja paísa je nejtypičtější pokrm kolumbijského středu

Bandeja paísa je nejtypičtější pokrm kolumbijského středu

Co se týče nápojů, tak dostupnost výborné kávy na každém rohu snad není třeba zmiňovat, dále jsou velmi oblíbené čerstvě vymačkané ovocné džusy a večer pivo (Club Colombia je překvapivě chutné), aguardiente (anýzová pálenka) či starý dobrý rum.

Vynikající a levné jídlo a pití pořídíme kdekoliv, nejčastěji se budeme stravovat na trhu, u pouličních stánků či v levných restauracích pro místní. I ta nejlevnější jídla jsou obvykle velmi chutná a bezpečná.

Orientační ceny jsou následující:

 • Obědové menu v jídelně pro místní či na trhu: 40-80 Kč
 • Porce empanadas u pouličního stánku vč. nápoje: 20-30 Kč
 • Čtvrtkilový steak v lepší restauraci vč. přílohy: 180-280 Kč
 • 1,5 l láhev vody v obchodu: 12 Kč
 • Kilo banánů na trhu: 15 Kč
 • Pivo v baru: 20-40 Kč podle značky
 • Láhev rumu v obchodu: 200-400 Kč

Náklady na stravování odhadujeme kolem 7 000 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Poletíme z Prahy či Vídně do Bogoty. Ceny za zpáteční letenky z Prahy se pohybují kolem 23 000 Kč, z Vídně kolem 20 000 Kč. V akci se dají pořídit i o 5 000 Kč levněji, ale nelze na to spoléhat.

Po Kolumbii budeme jezdit dálkovými autobusy, soukromými minibusy a taxíky. Čeká nás jeden přesun nočním autobusem, díky čemuž ušetříme čas i peníze. Dále nás čekají tři vnitrostátní přelety.

Počítáme, že náklady na místní dopravu budou okolo 10 000 Kč.

Bohatě zdobené autobusy jsou oblíbeným způsobem dopravy na venkově

Bohatě zdobené autobusy jsou oblíbeným způsobem dopravy na venkově

Ostatní výdaje

Náklady na aktivity a vstupy uvedené v hlavních a vedlejších bodech budou činit celkem lehce přes 3 000 Kč, namátkou uvádíme některé z nich:

 • Vstupné k vodopádům Fin del Mundo – 150 Kč
 • Vstupné do muzea zlata – 40 Kč
 • Vstupné na ruiny San Agustín – 250 Kč
 • Jízdenka na lanovku na vrch Monserrate – 120 Kč

Vízum

Vízum do Kolumbie není potřeba pro turistické cesty do 90 dnů.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby s lékařem.

Pouliční prodavačka ovoce v Cartageně

Pouliční prodavačka ovoce v Cartageně

Náročnost

Expedice bude pohodová, nejnáročnější částí bude výstup na Puracé, kde nás čeká pouze 600 m převýšení, nicméně řídký vzduch ve 4000 metrech dá zabrat i zkušeným horalům. Půjdeme však nalehko, takže by to měl ujít každý.

Dále bude pár jednodenních výletů v pralese, kde se vlivem vlhkého a horkého klimatu docela zpotíme, ale půjdeme opět nalehko a vzdálenosti nebudou nijak drakonické.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Vzhledem k poměrně velkým rozdílům v nadmořské výšce mezi jednotlivými místy je potřeba se připravit na různorodé klima. Teploty budou v rozmezí od 0°C na vrcholu sopky do 35°C v pralese v časném odpoledni. Čekají nás jak slunečné, tak i deštivé dny.

Bezpečnost

Jak bylo zmíněno na úvod, násilí spojené s kokainovými kartely a občanské války s marxistickými guerillami jsou minulostí. Stále však zejména ve větších městech a existuje běžná kriminalita jako krádeže a loupeže, jako ostatně ve většině latinskoamerických zemí. Je proto nutné používat zdravý rozum a zbytečně se nevystavovat riziku.

Jelikož budeme cestovat ve skupině, je riziko okradení podstatně nižší, v každém případě však průvodce na začátku expedice všechny účastníky poučí, jak minimalizovat rizika.

Internet

WiFi v hotelech funguje relativně stabilně, nicméně je jistější pořídit si místní SIM s daty – balíček s 4 GB dat na 30 dní vyjde přibližně na 200 Kč.

 

Rozdováděný kerporak na pacifickém pobřeží

Rozdováděný keporkak na pacifickém pobřeží

Průvodce Tomáš Veselý byl v Kolumbii celkem osmkrát, naposledy na expedici v listopadu 2023. Strávil tam dohromady přes půl roku. Poznáte s ním autentickou Kolumbii a odnesete si zážitky z míst, na která žádná tuzemská CK nejezdí. Tomáš mluví plynně španělsky a téměř všechny body z itineráře osobně navštívil, což nám výrazně přispěje k plynulosti expedice.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně stravy, dopravy, ubytování, průvodcovských služeb a vstupů na body z itineráře) budou zhruba 72 000 Kč. Nezřízená konzumace alkoholických nápojů může tuto částku navýšit 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.