Počet účastníků: 8-9 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy):
- 16 500 Kč (při 5 účastnících v autě)
- 20 500 Kč (při 4 účastnících v autě)
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Hlavní body offroad expedice do africké Namibie
Tato expedice je určena všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o přírodní etnika.
- Safari v NP Etosha aneb všechno to, co si představíte, když se řekne Afrika
- Přenocujeme v domorodé vesnici kmene Křováků
- Safari v divokém NP Khaudum
- Safari v NP Mahangu
- Epupa Falls – mnohem „afričtější“ vodopády než profláklé Viktorky
- domorodá etnika (Himbové, Damarové)
- překrásné přírodní scenérie Kaokolandu a Damaralandu
Co o expedici do Namibie říkají naši účastníci?
Reference dalších účastníků minulé expedice do Namibie naleznete zde. Brzy si budete moci přečíst i zápisky z našeho expedičního deníku.
Expedice Afrika – Namibie – safari v detailu
Vypustíme zkomercionalizované desetiminutové fotodestinace jako duny v Sossusvlei, lachtany v Cape Cross a zkamenělý les, kam vozí své turisty většina cestovních kanceláří. Těžiště naší expedice bude na sever od veterinární linie, což je vlastně i hranice mezi rozvinutým a rozvojovým světem.
Jako mávnutím kouzelného proutku zmizí z okolí silnice drátěné ploty farem bílých usedlíků. Krajina se otevře a my budeme intenzivně vnímat „opravdovou“ Afriku s typickými domorodými vesnicemi, potulujícími se kusy skotu zebu, občas zahlédneme ve volné přírodě i antilopy skákavé či zebry.
2-3 dny strávíme v Národním parku Etosha. Je to jeden z nejlepších národních parků Afriky, hraje minimálně stejnou ligu jako prémiové parky v Keni a Tanzánii. Na rozdíl od nich není návštěva Etoshi zatím ještě příliš nákladnou položkou v cestovatelově rozpočtu.
Uvidíme početná stáda různých druhů antilop, pakoňů a zeber. U některého z napajedel jistě narazíme i na slony, žirafy a vodní ptáky. Určitě bude někde nablízku i orel jasnohlasý. Ze šelem můžeme zaručit hojné šakaly čabrakové, o setkání se lvy také nebývá nouze. Vidět lovícího geparda se podaří jen nemnoha návštěvníkům, ale proč bychom to nemohli být zrovna my? Na večery strávené u osvětleného napajedla, kde se střídají jednotlivé druhy zvířat jako na divadle, budete jistě dlouho vzpomínat.
Rozhodně nevynecháme NP Mahangu, který má úplně jiný charakter než Etosha. Mezi fialkově kvetoucími lekníny Nymphea nouchalii var. caerulea můžeme kromě spousty vodního ptactva pozorovat pasoucí se hrochy. Opět se setkáme se zebrami, antilopami, žirafami, slony a nově i s buvoly. Žijí zde i dvě rodinky lvů. Jako i v ostatních parcích v Capriviho pruhu je i tady na dvou místech dovoleno na vlastní nebezpečí vystoupit z auta.
Fakultativně si objednáme romantickou plavbu při západu slunce na řece Okavango nebo Kunene či raftování v soutěsce Ondoruso.
Cestou do Capriviho pruhu budeme projíždět oblastí Bushmanland na okraji pouště Kalahari, kde ještě donedávna žili Křováci/Sanové tak, jak to známe z filmu „Bohové musejí být šílení“. Podle našeho zájmu si v „živoucím muzeu“ vybereme to, co nás zajímá z tradičního života Křováků. Můžeme se s domorodci oděnými jen v bederní roušce vydat na sběr léčivých a jedlých bylin, můžeme se naučit vyrábět pasti na ptáky i tradiční luky, pokusíme se pomocí dřívek rozdělat oheň, ženy nám mohou ukázat výrobu tradičních šperků ze skořápek pštrosích vajec. Pěkným suvenýrem mohou být kromě rukodělných předmětů i vlastní audionahrávky typického „klapavého“ jazyka.
Pokud budou účastníci expedice velmi zkušení řidiči off-roadů, můžeme si troufnout i do velmi obtížného písčitého terénu Národního parku Khaudum. Zde budeme moci v absolutní izolaci od ostatních turistů pozorovat početná stáda slonů.
Podél angolské hranice se přesuneme do Kaokolandu, kde u vodopádů Epupa na řece Kunene, která je hraniční řekou s Angolou, dosáhneme nejsevernějšího bodu naší expedice. Tyto kaskádovité vodopády pokládají cestovatelé za jedny z nejhezčích v Africe. Většinou se shodují, že jsou sice menší, ale úchvatnější než Viktoriiny vodopády na Zambezi.
Cestou zpět na jih projedeme exotickou krajinu Damaraland, kde při troše štěstí uvidíme mezi lahvovými stromy Pachypodium lealii a baobaby pouštní slony ve volné přírodě. Jistě zde potkáme i zástupce kmene Himbů, jednoho z posledních nespoutaných kmenů Afriky. Můžeme navštívit i „živoucí muzeum“ kmene Damarů.
Cena
V ceně expedice, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Namibii.
Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.
Doprava
Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů.
Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Provoz mimo města je minimální, přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.
Budeme půjčovat terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4. Půjčovné těchto offroadů na stojí cca 100 EUR/den, obsahuje pojištění CDW s nulovou spoluúčastí, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle), registraci 2. řidiče, lednici 14/220 V, jednu rezervu navíc. Asistence při poruše max. 48h. Při 5 lidech tedy asi 460 EUR/os., při 4 lidech 580 EUR/os. Při požadavku na obsazení auta pouze čtyřmi osobami je doplatek za průvodcovské služby 4.000 Kč/os.
Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 120 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši. S detailními podmínkami autopůjčovny seznámíme účastníky expedice ještě před uhrazením jakýchkoliv poplatků.
Najedeme cca 4500 km, náklady na pohonné hmoty budou činit cca 90 EUR/os. při 5 lidech v autě.
Cenu zpáteční letecké dopravy do africké Namibie odhadujeme na cca 20 000 Kč. V roce 2016 se nám podařilo pořídit letenku na trase Praha-Windhoek-Frankfurt za 16 300 Kč.
Ubytování
Jak již bylo uvedeno, každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace, 2 polštáře a jedna velká deka. Žádné lůžkoviny není potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi. Průvodce bude nocovat ve svém pozemním stanu. Pozemní stan bude muset mít i případná 5. osoba z druhého vozidla. Předpokládáme spravedlivé střídání účastníků v pozemním stanu.
Cena v kempu na noc se pohybuje od 70 do 250 NAD/os., tj. cca 5-18 EUR. Kempování „nadivoko“ je v Namibii zakázáno, ale v odlehlých oblastech Kaokolandu ho můžeme také vyzkoušet. Budeme většinou nocovat v prostých komunitních kempech, čímž finančně podpoříme místní rozvojové projekty. Nevyhneme se ale i luxusně vybaveným lodžím s bazénem, restaurací a sociálním zařízením. Za ubytování tak utratíme asi 250 EUR. Kdo zatouží po luxusnějším ubytování, může si v lepších lodžích objednat dvoulůžkovou chatku od 1500 Kč.
Strava
Budeme si vařit v kempech, cena potravin je v Namibii o něco vyšší než u nás, na prvních několik dní je vhodné si vzít zásoby z domova, abychom se po příletu do Windhoeku příliš nezdržovali velkými nákupy. Bude dost práce s přejímkou vozidel.
Ve větších městech jsou Interspary či jiné obchoďáky, u každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou (5 l za cca 34 NAD, tj. 2,4 EUR). Budeme určitě hodně grilovat, všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ je dobrá zpráva to, že:
- vynikající klobásy bratwurst stojí cca 120 Kč/kg,
- T-bone steak z býka cca 140 Kč/kg a
- steak z kudu či jiné antilopy cca 180 Kč/kg.
Toto maso samozřejmě nepochází z divokých zvířat, antilopy jsou extenzivně chovány pro sportovní odstřel a maso na farmách či v soukromých rezervacích.
Večeře v restauraci stojí od 320 Kč, rozhodně doporučuji zkusit „all-you-can-eat“ bufetovou večeři v Etoshe za 360 Kč. Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 6000 Kč, abstinenti či vegetariáni mohou dost ušetřit.
Ceny fakultativních výletů
- Noční safari Etosha – 1200 Kč
- Plavba při západu slunce – 400 Kč
Vízum
Jednovstupové stojí 80 EUR, dvouvstupové 130 EUR a zařizuje se na ambasádě v Berlíně. Pomůžeme vám s jeho vyřízením.
Zdravotnické informace
Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B.
Na severu Namibie je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či očkovacím středisku do zahraničí.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 69 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 65 000 Kč. Při pohodlnějším cestování ve 4 lidech bude cena samozřejmě o něco vyšší. Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice Afrika – Namibie – safari & offroad.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.