Expedice Peru – 2019

Termín: není stanoven, cca 18-21 dní
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Jan Miřacký
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

Hlavní body expedice do Peru,

aneb po stopách starodávných Inků

 • Machu Picchu – prastaré incké město umístěné na vrcholku hory uprostřed horského pralesa, památka UNESCO, jeden z novodobých sedmi divů světa. Machu Picchu vám vezme dech. Výstup na Machu Picchu zahájíme ve 4:30 ráno, abychom stihli magické svítání.
Novodobý div světa Machu Picchu, Peru

Novodobý div světa Machu Picchu

 

 • Cusco a Posvátné údolí – jedno z center prastaré incké říše, vyjdeme na Sacsaywaman, kde budeme zkoumat jak ti Inkové skládali několika tunové kameny 🙂 Během jednoho dne navštívíme atrakce v přilehlém Posvátném údolí jako jsou stupňovité terasy v Pisacu a tamní trh nebo salineras, tj. překrásnou kaskádovitou přírodní výrobnu soli.
Peruánské ženy v Cuscu

Peruánky v Cuscu vám rády zapózují

 

 • Amazónská džungle – několikadenní pobyt v deštném pralese – národní rezervaci Tambopata u městečka Puerto Maldonado. Podél řeky Madre de Dios budeme hledat a pozorovat opice, kajmany, vydry, želvy, ptáky hoatziny (přezdívané punk chicken) i tarantule. Také se naučíme lovit pirani a co ulovíme, to si i sníme.
opice kapučín, Puerto Maldonado, Peru

V pralese skoro jistě narazíme i na opice

 

 • Trek na Duhovou horu Vinicunca (5020 m) v okolí Cuzca, který se dá zorganizovat jako 1-2 denní trek a na vrcholu nás čeká pohled, na který jen tak nezapomenete. Hora bude hrát mnoha barvami, proto i ten název 🙂
Rainbow Mountain, Peru

Duhová hora (5020 m) bude nejvyšší místo, kam se během expedice podíváme

 

K hlavním cílům potom přidáme dle zájmu, společné domluvy, času nebo počasí i něco z následujících vedlejších bodů.

 • sandboarding na dunách v Huacachina,
 • pozorování tučňáků a lachtanů (ale i mnoha druhů ptáků) na ostrovech Ballestas, kterým se přezdívá „Galapágy pro chudé“,
 • ochutnávání vína a pisco v Ice,
 • výlet k nejvýše položenému splavnému jezeru světa Titicaca a k jeho rákosovým plovoucím ostrovům,
 • trek a pozorování kondorů v druhém nejhlubším kaňonu na světě Colca,
 • přelet nad liniemi Nazca letadlem.

 

Poušť Huacachina, Ica, Peru

Oáza Huacachina, kde se svezeme na pouštních bugínách a vyzkoušíme sandboarding

Vzhledem k tomu, že Johnny je zkušený fotograf, budete s ním moci během celé expedice konzultovat své fotografické otázky a posunout své fotky z dovolené o úroveň výše.

Bude čas i na odpočinek. Vždy po obtížnějších úsecích cesty bude možnost půl dne v klidu prolenošit a nabrat síly. Pro ty, kteří budou plni energie připravím zajímavý náhradní program dle vzájemné domluvy.

Co o expedici do Peru říkají naši účastníci?

Byla to náhoda, když na mě na Facebookové stránce vyskočila Zirhamia a poslední dvě zbývající volná místa na expedici do Peru. Přemýšlela jsem asi tak 2 minuty, protože mě tento styl cestování a vzdálené země lákaly už dlouho. Nezávazně jsem se přihlásila a asi o měsíc později už sedím v letadle směrem do Limy. A bylo to vážně skvělé! Super parta lidí, které spojují cestovatelské zážitky a touha po poznání a jako bonus skvělý průvodce Johnny, který se i přes svou náročnou úlohu stal naším dobrým kamarádem. 🙂 Myslím, že jsme toho během tří týdnu viděli tolik, co někdo neuvidí za celý život. Doufám, že to nebyla moje poslední cesta se Zirhamií. 🙂

Mája Bouchalová

Reference dalších účastníků minulé expedice do Peru naleznete zde. Také si můžete přečíst zápisky z našeho expedičního deníku.

Tučňáci na ostrovech Ballestas, Paracas, Peru

Tučňáci na ostrovech Ballestas

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Chata v pralese, Puerto Maldonado, Peru

Takhle bude vypadat naše ubytování v pralese

V Peru budeme využívat turistických hotýlků a guesthousů. Ceny za noc se pohybují v rozmezí 140-270 Kč za osobu. Budeme většinou spát v pokojích po dvou až 8 lidech. V ceně je většinou i jednoduchá snídaně (chleba, džem, vajíčko, káva či čaj).

V džungli budeme spát v lodgi a prostorných dřevěných chatkách vybudovaných přímo v pralese. Zde bude cena včetně aktivit v džungli, ubytování a stravy okolo 300 USD za 3 dny.

Náklady na ubytování se budou pohybovat okolo 3 000 Kč za celou dobu expedice, k tomu je nutné připočíst cenu za pobyt v džungli.

Strava

Anticucho - grilovaná býčí srdéčka

Anticucho – grilovaná býčí srdéčka

Peruánská strava je pestrá a poměrně levná. Ochutnáme ceviche (čerstvá ryba marinovaná v kyselém citrónovém nálevu, se šalotkou, kukuřící), anticucho (grilovaná býčí srdéčka), všudepřítomné lomo saltado (peruánská verze stir & fry), dáme si steak z lamy a kdo bude chtít, i peruánskou specialitu – pečené morče 🙂 A k tomu všemu dostanete jako přílohu rýži nebo hranolky, obvykle oboje zároveň.

Všechno potom zapijeme nejsladší limonádou na světě Inca Cola. Komu by až příliš připomínala chutí žvýkačku, může vyzkoušet fialový nealko nápoj z kukuřice chicha morada.

Orientační ceny za menu v restauraci je 65 – 100 Kč, na trhu se najíte i za 40 Kč. Morčátko bývá dražší a vyjde asi na 200 Kč. V turistických místech jako je Aguas Calientes nebo Huacachina jsou ceny přibližně 2-3 násobně vyšší.

Různé druhy kukuřice, Peru

Nealkoholický nápoj chicha morada se připravuje z tmavé kukuřice

Když bude chuť na alko, dáme si světoznámý drink pisco sour (ten si zamilujete), pálenku z hroznů zvanou pisco nebo víno. Vyzkoušíme různé druhy lokálních piv jako je Cusqueña, neboli „žena z Cusca“. Bude možnost ochutnat i mojito nebo místní rum Cartavio. Velké pivo v Peru vyjde asi na 60 – 80 Kč, pisco sour nebo mojito 70-100 Kč, při happy hour „čtyři za jeden“ se dá někde sehnat i levněji.

 

Celkové náklady na stravování při částce 350 Kč / den vychází na cca 6 500 Kč. Kdo si večer rád dá nějaký ten drink nebo pivo, nechť o tyto radosti navýší svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Do Peru poletíme odletíme s nejspíš z Prahy, ale v případě ekonomické výhodnosti můžeme zvážit i odlety z nějakého z přilehlých evropských letišť. Cena zpáteční letenky do Peru se běžně pohybuje kolem 22-27 tis. Kč, čím dříve se účastníci přihlásí, tím lépe můžeme využívat různých akčních letenek a dostat se třeba i pod magickou hranici 20 tis. Kč.

Typické loďky obyvatel u jezera Titicaca

Typické loďky obyvatel u jezera Titicaca

Místní autobusová doprava je na velmi dobré úrovni. Při přejezdech na dlouhé vzdálenosti budeme volit ověřené (ale i dražší) autobusové společnosti jako Cruz del Sur. Patrně všechny naše dlouhé přejezdy (8-19 hodin) budou přes noc.

Předpokládáme jeden místní přelet Lima – Puerto Maldonado v Amazonii v ceně kolem 120 USD. Ve městech se budeme přibližovat za pomoci místních taxi. Svezeme se také vlakem

Odhadujeme, že náklady na místní dopravu během celé expedice budou cca 4 500 Kč plus cca 120 USD za vnitrostátní přelet do pralesa.

Ostatní výdaje

 • Několikadenní pobyt v džungli 6 800 Kč (300 USD),
 • 2 denní trek na Duhovou horu cca 5 000 Kč,
 • vstupné na Machu Picchu 50 USD, tj. 1120 Kč,
 • vstupné na památky v Cuscu a okolí – 880 Kč,
 • degustace vína a pisca – 150 Kč,
 • projížďka na buginách v poušti a sandboarding – 270 Kč.
Pouštní bugína v Huacachině, Ica, Peru

Pouštní bugína v Huacachině nás vyveze na vrchol písečné duny, ze které budeme sandboardovat. Večer zakončíme západem slunce nad oázou.

Počasí

Budeme se pohybovat opravdu ve velkém teplotním rozpětí od teplot okolo 0°C v horách až do 35°C v amazonské džungli – velká vlhkost je samozřejmostí 🙂

Náročnost

Expedici do Peru charakterizujeme jako středně náročnou. To se zejména odrazí při treku na Duhovou horu, kdy zjistíme, že trekování ve vysoké nadmořské výšce není nic jednoduchého. Nepůjdeme v „plné polní“, ale s jednodenním batohem. Podobně náročný trek, avšak bez řídkého vzduchu, nás čeká i pokud se rozhodneme podívat do kaňonu Colca.

Zároveň se nevyhneme dlouhým přesunům autobusy, které budeme vybírat s ohledem na pohodlí. Delší přejezdy budou trvat cca 8-19 hodin a budeme se snažit je absolvovat přes noc.

Bezpečnost

Co se týče osobní bezpečnosti, cestování ve skupině má určité výhody, nicméně vám na začátku cesty všem řekneme, jak se máte chovat, abyste riziko okradení nebo napadení zmenšili na minimum.

Během našich předchozích čtyř expedic nebyl nikdo okraden nebo přepaden a nikdy jsme během našeho společného cestování nepocítili pocit nebezpečí. Pojeďte s námi a budete v bezpečí 🙂

Peruánský hudebník v Cuscu

Peruánský hudebník v Cuscu

Očkování

Doporučujeme se naočkovat proti břišnímu tyfu, žloutenkám A+B a žluté zimnici. Svoji konkrétní situaci ale vždy raději zkonzultujte s lékařem. Je vhodné mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz se zápisem očkování proti žluté zimnici, ale již to pro Peru není povinné. Cestu do Peru nedoporučujeme těhotným ženám z důvodu výskytu virusu Zika.

Internet

Připojení k internetu není v Peru problematické. Většina ubytování, kde budeme spát bude mít WiFi a kdo by chtěl, může si zakoupit místní SIM kartu s 3 GB dat za cca 200 Kč.

Jan Miřacký na Machu Picchu, Peru

Váš průvodce Johnny

S Johnnym, který si Peru zamiloval a již tam odprůvodcoval čtyři expedice poznáte autentické Peru, dostanete se do blízkého kontaktu s místními a za cenu nižšího komfortu si odveze zážitky, na které budete vzpomínat celý život.

Expedice je koncipována tak, abychom co nejvíce nahltali atmosféru Cusca a jeho okolí, kde se „odehrává“ to Peru, jak ho znáte. Jako bonus k tomu potom navštívíme i další biotopy jako je džungle nebo poušť. Peru se usídlí kdesi v hloubi vašeho srdce a bude vás potichu a nenápadně lákat až nakonec podlehnete a pojedete někdy znovu 🙂

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici včetně stravy, dopravy, průvodcovských služeb a některých výletů se budou pohybovat okolo 72 000 Kč. Částka nepočítá s častou konzumací alkoholických nápojů, nákupem suvenýrů a absolvováním každé fakultativní aktivity, která se naskytne. Každý si tak musí svůj rozpočet o tyto položky navýšit. Odhad také počítá s levnou variantou treku na Duhovou horu.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Fotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.