Termín: cca 5.-22. srpna 2024, cca 17 dní
Počet účastníků: 8-12 + 1 průvodce
Průvodce: Tomáš Veselý
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 21 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice do Tanzanie

Expedice je určena všem, kteří chtějí poznat opravdovou černou Afriku. V kolébce lidstva, jak bývá Tanzanie někdy označována, poznáme nádhernou krajinu, uvidíme množství exotických zvířat, budeme se kamarádit s přátelskými domorodci a objevovat místa, kam většina klientů cestovek ani čtenářů Lonely Planet nemíří.

Pláž Kiwengwa je dle názoru průvodce nejkrásnější z celého Zanzibaru

Pláž Kiwengwa je dle názoru průvodce nejkrásnější z celého Zanzibaru

Naopak se vyhneme typickým turistickým pastem typu předražené a turisty přeplněné Serengeti a pro turisty zinscenovaným masajským osadám.

Hlavní body expedice do Tanzanie:

 • NP Ruaha – žádná cesta do východní Afriky není kompletní bez safari a ani naše nebude výjimkou. Relativně málo navštěvovaný, přesto nádherný a zvířaty překypující národní park Ruaha je ideálním místem na pozorování žiraf, slonů, hrochů, lvů, a všelijakých dalších exotických tvorů. To vše za velice rozumnou cenu prostřednictvím místních kontaktů a bez toho, aniž bychom se museli tlačit s davy turistů.
 • Jihotanzanská vrchovina – treking mezi kávovými plantážemi, k vodopádům, kráterovým jezerům a vyhaslým sopkám, zhruba taková bude naše agenda v této ryze autentické a turisty téměř ignorované oblasti.
 • Jezero Malawi – několik dní strávíme ve volnějším tempu na březích třetího největšího jezera v Africe, kterému místní říkají „Nyasa“. Můžeme se vydat šnorchlovat či pozorovat opice na loďce s místními rybáři, či si udělat výlet k vodopádům v málo neprobádaném a neobydleném Livingstonově pohoří, tvořícím východní „stěnu“ jezera. Anebo jen ležet na pitoreskní pláži, kochat se výhledy a pojídat vynikající ryby přímo ze zdroje.
 • Zanzibar – je od pevninské Tanzanie diametrálně odlišný svojí kulturou, náboženstvím i kuchyní. Byla by chyba jej alespoň na pár dní nenavštívit. Náš program však bude programu typického plážového povaleče velmi vzdálen. Na ostrově je kromě světově proslulých pláží spousta věcí k vidění, namátkou jeskynní systémy, kde lidé ještě donedávna praktikovali animismus, turisty zapomenuté rybářské vesničky či typicky arabská architektura a delikatesní kuchyně hlavního města Stone Town. Také se můžeme vypravit na šnorchlovací výlet na bárce místního rybáře či za delfíny na jižní části ostrova.
Žirafí panorama v NP Ruaha

Žirafí panorama v NP Ruaha

Pakliže budeme mít čas a chuť, můžeme navštívit i některé z vedlejších bodů programu:

 • Morogoro – sympatické městečko na úpatí krásného pohoří, kde můžeme podniknout túry do domorodých horských vesnic, navštívit ruiny koloniálních německých usedlostí či zdolat vrchol Lupanga Peak (2150 m) a kochat se výhledy na celé širé okolí.
 • NP Undzungwa – relativně málo navštěvovaný park, avšak ideálně nacházející se v blízkosti naší trasy, je domovem mnoha druhů opic a ptactva a bezpochyby nejpůsobivějšího vodopádu v celé Tanzanii – Sanje.
 • Mt. Rungwe – v doprovodu zkušeného místního rangera se vydáme hustým pralesem na vrchol s 2981 metry nejvyšší hory jižní Tanzanie. Po cestě budeme moci pozorovat bohatou floru a faunu v čele s několika druhy opic.

Co říkají o expedici naši účastníci?

Se Zirhamií máte možnost vidět zemi takovou, jaká opravdu je.

Kateřina Boušková

Cestování se Zirhamíí mi připadá skvělá možnost jak navštívit různé kouty světa. Program je nabitý, je možné vidět spoustu krásných míst během pár dní. Před další expedicí bych věnovala čas tomu něco zjistit o konkrétním průvodci…

Petra Malá

Covid-19 situace

V Tanzanii neplatí žádná koronavirová omezení. Pro vstup do země není vyžadováno očkování ani test.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Většinu nocí strávíme v levných ale čistých hotelech. Na safari nás čeká noc v chýši pro turisty. Snídaně je ve většině případů zahrnuta v ceně ubytování, která se pohybuje kolem 250-400 Kč za osobu a noc při sdílení dvoulůžkového pokoje.

Celkem za ubytování zaplatíme zhruba 7 000 Kč.

Průzračné vody v okolí města Stone Town jsou jako stvořené pro šnorchlování

Průzračné vody v okolí města Stone Town jsou jako stvořené pro šnorchlování

Strava

Jídla v pevninské části Tanzanie bývají většinou prostá, zato zdravá a celkem chutná. Čekají nás pokrmy nejčastěji z kuřecího, hovězího či kozího masa doplněná rýží, hranolkami a vařenou zeleninou. Na trhu seženeme všemožné druhy exotického ovoce za hubičku.

Velmi oblíbené jsou mishkaki – kozí nebo hovězí maso na špejli s grilovanou zeleninou, podávané zpravidla s ostrou omáčkou – nebo chipsi mayai – bramborovo-vaječná omeleta, kterou seženeme na každém rohu. Ve větších městech zpravidla bývají indické restaurace, nabízející zajímavý mix místní a indické kuchyně.

Na Zanzibaru nás čeká gastronomické galapředstavení v podobě čerstvých mořských plodů za pár korun, stánky s čerstvě vymačkanými džusy a místní variací zanzibarské pizzy, která sice s italským jídlem nemá nic společného, ale není o nic míň chutná.

Z alkoholických nápojů stojí za zmínku banánové pivo, které je bizarní jak vzhledem tak chutí, či množství třtinové pálenky. Místní pivo Safari či Kilimanjaro je překvapivě dobře pitelné.

Žranice na večerním trhu města Stone Town

Žranice na večerním trhu města Stone Town

Stravovat se budeme především na trhu či v levných restauracích pro místní. Občas můžeme zajít na večeři do lepší restaurace, ale výběr bývá (mimo Zanzibar) velmi omezený.

Orientační ceny jsou následující:

 • Oběd v levné restauraci pro místní: 25-50 Kč
 • Večeře v lepší restauraci: 150-250 Kč
 • Porce mishkaki na ulici: 15 Kč
 • Pivo v baru pro místní: 20-30 Kč
 • Velké avokádo na trhu: 5-10 Kč
 • Kelímek třtinového džusu: 10 Kč

Celkem za jídlo a pití utratíme cca 4 500 Kč. Částka neobsahuje konzumaci alkoholických nápojů, o které každý účastník musí navýšit svůj rozpočet na stravování.

Doprava

Poletíme z Prahy či Vídně do Dar Es Salamu a zpátky ze Zanzibaru. Letenky jsou přes léto k mání za cca 28 tis. Kč z Prahy a o pár tisíc levnější z Vídně. Když budeme mít štěstí, můžeme natrefit i na akční letenky pod 20 tis. Kč, ale nelze na to spoléhat.

Po Tanzanii se budeme přesouvat soukromými minibusy, motocykly a taxíky. Na safari v NP Ruaha budeme mít pronajaté jeepy i s řidičem. Dále nás čeká jeden vnitrostátní přelet z jižní Tanzanie na Zanzibar.

Předpokládáme, že za místní dopravu utratíme okolo 5 000 Kč.

V místní městské hromadné dopravě bývá celkem narváno

V místní městské hromadné dopravě bývá celkem narváno

Ostatní výdaje

Na většině turisticky atraktivních míst (vodopády, jeskyně, jezera atd.) vždy někdo vybírá poplatek 20 000 TZS (200 Kč), oprávněnost takového postupu je však diskutabilní a vždy je možné smlouvat. Průvodce osobně nikde neplatil více než 10 000 TZS, záleží tedy, jak tvrdí budeme při smlouvání. Dvoudenní safari včetně dopravy, vstupu, průvodce a noci v chýši vyjde kolem 150 dolarů na osobu.

Počítáme, že za vstupy a aktivity zaplatíme okolo 4 000 Kč.

Vízum

Při příletu se platí poplatek za vízum, který činí 50 USD.

Očkování

Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutenkám A i B a břišnímu tyfu. Kdo chce být velmi pečlivý, může zvážit preventivní nasazení antimalarik. Každý účastník by však měl včas před začátkem expedice konzultovat své individuální potřeby s lékařem.

Veselá prodavačka cereálií na trhu ve městě Moshi

Veselá prodavačka cereálií na trhu ve městě Moshi

Náročnost

Expedice bude střední náročnosti, čeká nás několik jednodenních výletů v horách a v pralese, kde se vlivem vlhkého a horkého klimatu docela zpotíme, ale půjdeme nalehko a vzdálenosti nebudou nijak drakonické.

Nejnáročnější částí bude volitelný výstup na Lupanga Peak, kde budeme muset zdolat převýšení cca 1400 metrů, nicméně půjdeme nalehko pouze s denním batohem. Kdo se nebude chtít trmácet po horách, může využít volný čas k prohlídce městečka a okolí.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Expedice se bude konat v období sucha, jež je zároveň nejchladnějším obdobím a teploty mimo pobřežní oblasti tak budou příjemné. Většinu pevninské části strávíme v horách, kde se teploty budou pohybovat mezi 13 a 26°C, na Zanzibaru je nutné počítat s velkou vlhkostí a teplotami kolem 30°C.

Levhart čekající na potravu v NP Ruaha

Levhart čekající na potravu v NP Ruaha

Bezpečnost

Tanzanie je bezpečná země, násilná kriminalita vůči turistům je velmi vzácná. Nedoporučuje se chodit po setmění po okrajích velkých měst a okázale dávat najevo své bohatství. Je třeba dávat si pozor na krádeže. Jelikož budeme cestovat ve skupině, je riziko podstatně nižší, v každém případě však průvodce na začátku expedice všechny účastníky poučí, jak minimalizovat rizika.

Internet

WiFi v hotelech funguje celkem dobře, nicméně je možné pořídit si místní SIM kartu s daty – balíček s 3 GB dat na 30 dní vyjde přibližně na 400 Kč.

Průvodce Tomáš strávil v Tanzanii v době celoevropského lockdownu bezmála dva měsíce. Měl díky tomu příležitost poznat opravdový život místních a místa, kam zahraniční turisté nejezdí. V roce 2023 vedl první expedici Zirhamie do Tanzanie. V zemi si za tu dobu udělal spoustu přátel a má tak mnoho kontaktů, které se nám při expedici budou velmi hodit.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na expedici (včetně letenek, stravy, dopravy, ubytování, aktivit a průvodcovských služeb) budou maximálně 72 000 Kč. Pro srovnání – ceny dvoutýdenních zájezdů s cestovkou s nudným itinerářem začínají na 90 000 Kč. Nezřízená konzumace alkoholických nápojů může tuto částku navýšit 🙂

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.