Termín 1: duben 2024, cca 2 týdny
Termín 2: listopad 2024, cca 2 týdny
Počet účastníků: 7-9 + 1 průvodce
Průvodce: Ivana „Ifčí“ Dragounová
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 500 Kč
Uzávěrka přihlášek – Ter. 1: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky
Uzávěrka přihlášek – Ter. 2: přijímáme nezávazné přihlášky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

 

 

Hlavní body expedice na Tchaj-wan, skrytý klenot Asie

Portugalci, kteří tento tropický ostrov objevili, mu dali jméno Ilha Formosa, což v překladu znamená Krásný ostrov. Příroda je tady skutečně nádherná, unikátní a rozmanitá. Najdeme zde tajemné zelené hory, hluboké divoké soutěsky, písečné pláže různých barev, termální prameny a kromě toho také živoucí buddhistické chrámy a svatyně.

Za zmínku určitě stojí i vynikající a levné místní jídlo a v neposlední řadě přátelští a usměvaví lidé. Sympatické na této zemi je také to, že její obyvatelé si velice zakládají na lidských právech a od politiky pevninské Číny se zásadně distancují. Mají svého vlastního prezidenta, vládu i měnu.

Nádherný výhled na ostrovy od chrámu v Juifen

Nádherný výhled na ostrovy od chrámu v Juifen

Tato expedice je určena především pro milovníky přírody a opravdové gurmány.

 • Tchaj-pej – pulzující velkoměsto, které žije hlavně v noci a to díky nespočetným nočním trhům s jídlem. Zajdeme do populární čtvrti Dadaocheng plné moderních barů a obchodů zasazených do historických budov, prohlédneme si ikonické chrámy a osmý nejvyšší mrakodrap světa Tchaj-pej 101 (509 m). Dopřejeme si koupel v termálních pramenech a navštívíme mangrovové lesy, které byste v blízkosti města asi nečekali.
 • Národní park Yangmishan – vydáme se na trek ke stále aktivnímu vulkánu a unavené nohy si pak smočíme v místních horkých pramenech. Na jaře zde kvete spousta nádherných květin a probíhá zde také známý květinový festival (od února do poloviny dubna).
 • Národní park Taroko – absolutní přírodní skvost Tchaj-wanu. Největším lákadlem je zde fascinující 18 kilometrů dlouhá mramorová soutěska, jejímž údolím se valí modrozelená řeka Liwu. Pokud stačíme včas vyřídit povolení vydáme se na trek po starodávné cestě Zhulu Old Road, která dříve sloužila jako důležitá spojnice pro místní domorodce. Původně byla stezka široká jen 30 cm, ale v roce 1917 ji Japonci rozšířili na 1,5 metru. Bohužel je nyní otevřena jen první 3-kilometrová část, zbytek cesty je kvůli sesuvům zavřený. Ale i tak ten pohled z vysoké kolmé stěny stojí za to. V parku se nachází více trailů, takže si určitě dáme ještě nějaký další, celkem zde strávíme minimálně dva dny.
 • Fo Guang Shan – tento impozantní buddhistický komplex na Tchaj-wanu je tvořen dvanácti symetricky rozestavěnými pagodami a na vrcholu jeho hlavní budovy ční 22 metrů vysoká bronzová socha sedícího Buddhy. V muzeu je ukryt Buddhův zub – jeden ze tří na celém světě a další jeho relikvie.
 • Národní park Kenting – přímořský národní park s dlouhými žlutými plážemi. Na skútrech se vydáme podél pobřeží až k nejjižnějšímu místu Tchaj-wanu. Půjčíme si šnorchly a budeme objevovat podmořské krásy parku. Kdo bude chtít, může si zasurfovat nebo se projet na vodním skútru. Podíváme se do Kenting Forrest Recreation Area, kde budeme obdivovat stromy bizarních tvarů a vyrazíme na krátký trek k vrcholu hory Dashanmu Shan (325m). Večer se pak půjdeme najíst na místní poulični trhy.

 

Noční pohled na mrakodrap Tchaj-pej 101 a město

Noční pohled na mrakodrap Tchaj-pej 101 a město

Kromě těchto hlavních bodů uskutečníme i plno vedlejších aktivit. Vše bude záležet pouze na naší dohodě, chuti a času:

 • Národní palácové muzeum v Tchaj-pej  s největší kolekcí tradičního čínského umění.
 • Čajové plantáže v městečku Pinglin – v místní čajovně ochutnáme pravý tchajwanský Oolong čaj.
 • Juifen – malebné městečko, které dříve bývalo centrem těžby zlata. V historickém centru najdeme spousty čajoven a ulici proslulou vynikajícím jídlem.
 • Kaoshiung – umělecká čtvrť Pier 2 Art, moderní obchody a bary přestavěné ze starých doků v přístavišti. Celá čtvrť má velmi působivou atmosféru.
 • Shoushan – opičí hora v Kaoshiungu, nádherné místo pro túru v blízkosti města s možností pozorování opic.
 • Geologický park Yehliu – asi 2 km dlouhý členitý mys tvořen usazenými horninami bizarních tvarů.
 • Shifen – malá malebná vesnička, ve které se nachází čtyřicet metrů široký vodopád Shifen. Vlak projíždí přímo skrz vesnici ve velké blízkosti domů, které jsou zde postaveny souběžně s kolejemi.
 • Wulai – tato hornatá oblast je proslulá svými horkými prameny a treky v nádherné přírodě
 • Unikátní čínská masáž ostrými noži – co takhle vyzkoušet tuto originální masáž? Udržuje prý v perfektní kondici.
Vodopády Shifen

Vodopády Shifen

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Bydlet budeme ve společných pokojích v hostelech. Cena za postel ve sdíleném pokoji se pohybuje v rozmezí od 200 Kč do 450 Kč. Vždy se budeme snažit využívat nejvýhodnějších nabídek. Za ubytování tedy utratíme přibližně 5 000 Kč.

Strava

Noční trh, Tchaj-pej

Noční trh, Tchaj-pej

Jíst budeme v místních restauracích a nebo na pouličních trzích. Čeká nás spousta rýže, nudlí, vařené zeleniny, masa a ryb. Ochutnáme plněné knedlíčky vařené na páře nebo smažené. Vyzkoušíme smradlavé „stinky tofu“, smaženou chobotnici a třeba i kuřecí pařáty na špejli nebo hadí krev. Vynikající je tchajwanská hovězí nudlová polévka a vepřové s rýží. Zakousneme se do „tea egg“, vejce vařeného v čaji a sójové omáčce. Zajdeme si na hot pot, kde si sami z vybraných ingrediencí uvaříme naše jídlo.

Kdo má rád sushi, určitě si zde přijde na své a ani to nezruinuje jeho peněženku. Sushi je na Tchaj-wanu super čerstvé a levné.

Nesmíme zapomenout také vyzkoušet populární místní drink bubble tea, čaj s mlékem a tapiokovými kuličkami. Jídlo je zde velice chutné, levné a bezpečné. Voda z kohoutku není pitná, takže je potřeba počítat s tím, že si ji budeme muset kupovat.

Vynikající hovězí polévka a knedlíčky vařené na páře

Hovězí polévka a knedlíčky vařené na páře

Orientační ceny jsou následující:

 • jídlo v pouliční restauraci od 70 Kč
 • sushi wrap z obchodu od 50 Kč
 • sendvič z obchodu od 50 Kč
 • plněné knedlíčky od 70 Kč
 • krabička 10 ks sushi od 75 Kč
 • polévka ramen od 160 kč
 • pivo od 40 Kč
 • láhev vína od od 285 Kč
 • 1,5 l láhev balené vody 24 Kč
 • kafe od 35 Kč

Za jídlo a pití utratíme zhruba 5 000 Kč. V ceně nejsou zahrnuty alkoholické nápoje, o ty musí každý účastník navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Vlak na Tchajwanu

Vlak na Tchajwanu

Do Tchaj-pej se dopravíme letecky z Prahy, nově teď létá mezi oběma městy přímá linka. Ceny letenek ale teď dost narostly (cca od 23 000 Kč). Výhodné je dopravní spojení z Vídně, kde se ceny letenek pohybují od 17 000 Kč.  Na Tchaj-wanu se budeme pohybovat místními vlaky, autobusy, metrem, a na skútru. Z Kaoshiungu do Tchaj-pej se svezeme rychlovlakem (300km/hod).

Hromadná doprava je zde na velice dobré úrovni, takže se nám bude cestovat pohodlně. Přejezdy budou většinou jedno- až dvouhodinové, čeká nás pouze jeden delší pětihodinový přejezd vlakem a autobusem.

Celkově odhadujeme místní dopravu na přibližně 5 000 Kč včetně pronájmu skútrů a benzínu. Pokud bychom si v oblasti Národního parku Taroko půjčovali na tři dny auto, počítejte o cca 1 200 Kč více.

Ostatní výdaje

 • Vstupné do muzeí a parků je většinou zdarma nebo se pohybuje v rozmezí od 60 do 300 Kč.
 • Vstupné do Národního palácového muzea 260 Kč.
 • Vstupné na vyhlídku v mrakodrapu Taipei 101 stojí od 450 Kč.
 • Vstupné do horkých lázní od 110 Kč.
 • Půjčení skútru od 300 Kč / den.
 • Masáž ostrými noži od 900 Kč / h.
 • Lekce surfingu 3 hodiny od 1100 Kč.
 • Pronájem surfu 380 Kč / půlden, 600 Kč / celý den.
 • Pronájem šnorchlovací masky od 100 Kč / den.
 • Pronájem vodního skútru od 700 Kč / 30 min.
Severní pobřeží Tchaj-wanu

Severní pobřeží Tchaj-wanu

Vízum

Pro cestu na Tchaj-wan je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není potřeba vízum. Před přistáním vyplníme vstupní formulář, který nám rozdají během letu.

Očkování

Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Jiná očkování nejsou nutná.

Typický tchajwanský chrám

Typický tchajwanský chrám

Náročnost

Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

V listopadu a v dubnu je na Tchaj-wanu příjemné teplo. Průměrné teploty se budou pohybovat mezi 18 – 26°C. Počítejte s větší vlhkostí vzduchu a také s tím, že bude občas pršet.

Bezpečnost

Tchaj-wan je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Pravděpodobnost, že vám tam někdo něco ukradne je o mnoho nižší než v České republice. Pokud na ulici zmateně koukáte do mapy plné čínských znaků, místní lidé často na ulici sami od sebe zastaví a nabídnou vám pomoc.

Internet

Každý hostel má WiFi, kterou je možné bezplatně využívat. Po příletu je možné si zakoupit lokální SIM kartu a využívat datový balíček za cenu přibližně 550 Kč na 2 týdny.

Soutěska Taroko Gorge

Soutěska Taroko Gorge

Ivana jela na Tchaj-wan navštívit svoji kamarádku a nakonec zůstala déle než předpokládala. Během měsíce objela celý ostrov, který si okamžitě zamilovala a plánuje se tam zase vrátit. Nejvíce ji nadchla nádherná příroda a dechberoucí výhledy, milí lidé a skvělé jídlo.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady na tuto expedici (tj. za průvodcovské služby, ubytování, letenku, místní dopravu a stravu, vstupy do parků) nepřevýší 53 000 Kč, přičemž cena nezahrnuje adrenalinové zážitky a vstup na Tchaj-pej 101. Může být i méně, pokud včas nakoupíme levné letenky.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Reference a hlavně Často kladené otázky.