Termín: není stanoven, 3 týdny
Počet účastníků: 6 + 1 průvodce
Průvodce: Jurek Szurman
Náročnost: střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice po severní Číně,

aneb Velkou čínskou zeď tentokráte opravdu uvidíte

Zakázané město, Peking

Nabízíme i další expedice do Číny – střední Čínu a jihozápadní Čínu.

  • V hlavním městě Pekingu strávíme několik dnů, protože všichni musí povinně vidět Zakázané město, Náměstí Nebezkého Míru, Letní Palác, Chrám nebes a olympijský stadión Ptačí hnízdo. Jako správní místňáci budeme jezdit na kole, pořádnými doušky inhalovat „voňavý a čistý“ vzduch, který je snad nejhorší na světě a kvůli kterému neuvidíme modré nebe. Večer si zajdeme na pekingskou kachnu, skoukneme vystoupení čínských akrobatů anebo několika hodinovou čínskou operu. Tu však opravdu nedoporučujeme 🙂
  • Za Velkou Čínskou zdí, po které budeme trekovat několik hodin, se vydáme do divoké, chudé a autentické provincie Vnitří Mongolsko a budeme hledat Čingischánovo mauzoleum, tibetské a budhistické kláštery a nekonečné mongolské pastviny. Snad se projedeme na koni a vyspíme v tradiční jurtě.
  • Ve městě Xi-An, které leží na starodávné Hedvábné stezce se projdeme po obranných hradbách, které jsou 12 m vysoké a 15 m široké. Skočíme do muslimské čtvrti na večerní trh a ráno třeba vyrazíme k Terakotové armádě? Já bych ji teda vynechal. 🙂
  • Připravíme se na fyzicky náročnější noční výstup do posvátných hor Hua Šan (c. 2 500 m), abychom stihli magické svítání. Během několikahodinového stoupání po schodech si budeme svítit baterkami, občas se přichytíme řetězu. Právě zde se odvážlivci můžou projít „nejnebezpečnější turistickou stezkou na světě“. Cestu dolů si zkrátíme lanovkou.
  • Pokud zbude čas nebo bude chuť můžeme se podívat do historického města Pingyao, navštívit dvůr kancléře Huangcheng, vodopády Hokou, klášter bojového umění Kung-Fu, jeskyně Yungang, visící chrám Henghshan atd.

posvátné hory Hua Šan

Co o expedici do Číny říkají naši účastníci?

Poctivost, spolehlivost a správná míra dobrodružství, tak jsem vnímala cestování pod křídly Zirhamie.

Věra Vrňatová

Reference dalších účastníků minulé expedice do Číny naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Budeme si hledat ubytování v čistých a levných turistických hotýlcích, hostelech a penzionech. Cenově c. 100 – 200 Kč na osobu na noc. Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 000 Kč.

Strava

Co si koupíme, to budeme jíst – převážně v místních restauracích, vývařovnách a na ulici. Jídlo je v Číně je levné a zaručuju vám, že pravou čínskou kuchyni si zamilujete (na míle vzdálená té, která se vaří v českých „čínských bistrech“).

Během minulé expedice do Číny jsme ochutnali přes 150 různých jídel, protože jsme všechno jídlo mezi sebou sdíleli – přesně jak bývá v Číně zvykem. PS: naučíte se jíst hůlkami. Budete muset! 🙂

Jídlo v muslimské čtvrti v Xi-An

Doprava

Odhadovaná cena zpáteční letenky Praha-Peking se pohybuje mezi 11 až 15 000 Kč. Průvodce si účastníky vyzvedne na letišti v Pekingu, protože přiletí z Japonska a po skončení této expedice bude pokračovat po zemi přes „zakázanou provincii Xinjiang“ do Kyrgyzstánu. Totální dobrodružství po Hedvábné stezce. Přidá se někdo? 🙂

V Číně se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minibusy, vlaky, lanovkou, taxíky a pěšky. Počítejte rovněž s dlouhými nočními vlakovými přejezdy (s lehátkem, ale třeba patnáct hodin). Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na c. 4000 Kč.

Vízum

Vízum do Číny je možné získat přímo na ambasádě v Praze nebo vám je může zajistit některá z agentur (včetně jedné z našich). Poplatek za vízum je 50 eur.

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B.

Počasí

Očekávejte teplotní rozmezí od nuly až k třiceti. Zima může být hlavně v noci a horách. Na trase kudy pojedeme může v červenci pršet, ale nebude to nic extrémního. Léto jako léto 🙂

O trekování

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Ostatní ceny

Vstupy do národních parků a hlavních historických památek jsou v Číně poměrně drahé, třeba 800 Kč, ostatní památky jsou c. za 100 Kč. Na památky si vyčleníme 5 000 Kč.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Číny se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedici částky za průvodcovské služby, odhadovanou částké za dopravu do Číny a v Číně a za ubytování (tj. přibližně 34 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 3 týdenní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. I v tomto ohledu vycházíme podstatně lépe, asi tak o větší polovinu.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, apod.) na tuto expedici nepřevýší 45 000 Kč. (bez nákladů doporučovaného očkování).

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit a Často kladené otázky.

 

Naše fotografie z roku 2008 jsou trochu zastaralé a tak jsme si raději propůjčili fotografie z Flickru pod licencí CC 2.0: Nikolaj Potanin, Thomas Bachinger, Strudelt, Momo, Bridget Coila, See-Ming Lee, Carrie Kellenberger, Richard Fischer, timquilano, Harry Lawford, Sanfamedia, Jon Wick