Termín: nebyl stanoven, cca 3 týdny
Počet účastníků: 6-7 + 1 průvodce
Průvodce: Michal Pecánek
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 14 500 Kč
Uzávěrka přihlášek: příjímáme nezávazné přihlášky

Hlavní body expedice po střední Číně,

aneb cesta kolébkou čínské civilizace

Rozličná velkoměsta i klidné vesničky. Unikátní památky. Typický smog, okouzlující příroda a posvátné hory. Kapitalismus nejvyššího kalibru, etnické menšiny a šaolinští mniši.

Čína je nejrozmanitější zemí na světě, kde najdete úplně všechno. Tato expedice po střední Číně se bude nést v duchu objevování daných protikladů. Určitě budeme hodně v kontaktu s místními obyvateli, protože průvodce Michal plynule ovládá čínštinu a Číňané se o cizince zajímají. Ukážeme vám mnoho turisticky oblíbených a také zatím neobjevených míst, proto se můžete těšit na mnoho autentických zážitků. Jako bonus si pochutnáte na skvělé čínské kuchyni, která s čínskými bistry u nás nemá nic společného!

Zakázané město, Peking II

Zakázané město, Peking

 

  • Hlavní město Peking a majestátní památky, o kterých slyšel snad každý. Neznáte snad Zakázané město u náměstí Nebeského klidu nebo Chrám nebes? Projdeme se mezi tradičními příbytky “hutong” a uděláme si výlet k nedaleké Velké čínské zdi, patřící mezi 7 novodobých divů světa. Pochutnáme si také na tradiční pekingské kachně.
  • Národní park Zhangjiajie – krajina, která byla předlohou pro film Avatar. Nocovat budeme ve vesničkách místních národnostních menšin. Odskočíme si do málo známého, nicméně kouzelného, Ibiškového městečka Furong Zhen.
  • Posvátná hora Hua – dobudeme vrcholy jedné z pěti velkých posvátných hor Číny s možností nočního výstupu pro pozorování východu slunce. Odpočineme si ve městě Xi’an nacházejícím se na začátku Hedvábné stezky, kde najdeme neobvyklou směsici čínské kultury a islámu. Uděláme si 13 km okruh na kole po obrovských městských hradbách starého města.
  • Komplex jeskyní Longmen plný buddhistických skulptur (až 100 000), který se nachází v kolébce čínské civilizace na Žluté řece v provincii Henan plné pagod a chrámů. Podíváme se na jedinečné kung fu vystoupení v šaolinském chrámu u hory Song, kde se zrodilo toto bojové umění i čínský zenový buddhismus. Po odlivu turistů přespíme v komunitě místních mnichů a učenců, a třeba se i něco naučíme.
Posvátné hory Hua Shan

Posvátné hory Hua Shan

Pokud budeme mít chuť, dostatek času a bude nám hrát do karet i počasí, můžeme podniknout i něco z vedlejších cílů expedice níže:

  • Changsha – pro naši expedici strategicky položené město, kterému vévodí krásný ostrov s obrovskou sochou mladého Maa a kde ochutnáme plno pouličních specialit v čele se “smradlavým tofu”
  • Přehrada Tři soutěsky – kontroverzní stavba na Dlouhé řece u města Yichang, která je největší elektrárnou a vodní stavbou na světě
  • Fenghuang – turistická verze Ibiškového městečka, v jehož okolí je dále i zajímavý červený kamenný les
  • Skleněná stezka na hoře Tianmen, která se pyšní mnoha rekordy
  • Terakotová armáda – mauzoleum prvního císaře dynastie Qin ze 3. století př. n. l.
  • Typicky čínské aktivity jako KTV (karaoke), čajový obřad, čínská opera, apod.
Zhangjiajie, krajina z filmu Avatar (<a href="https://www.flickr.com/photos/fortes/278966904/" target="_blank">Untitled</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/fortes/" target="_blank">Filipe Fortes</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Zhangjiajie, krajina z filmu Avatar

Co o expedici do Číny říkají naši účastníci?

Se Zirhamií jsem cestoval již potřetí a opět OK.

Láďa Mikulec

Reference dalších účastníků minulé expedice do Číny naleznete zde. Přečtěte si také zápisky z našeho expedičního deníku.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Budeme si hledat ubytování v levných turistických hotýlcích, hostelech a penzionech. Cenově 100 – 250 Kč na osobu na noc. Celkové náklady na ubytování během expedice by se měly vejít do 4 000 Kč.

Turisticky oblíbený Fenghuang (<a href="https://www.flickr.com/photos/45340412@N06/4425797752/" target="_blank">Fenghuang</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/45340412@N06/4425797752/" target="_blank">HopeHill</a> / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CC BY 2.0</a>)

Turisticky oblíbený Fenghuang

Strava

Převážně se budeme stravovat v místních restauracích, vývařovnách a na ulici. V horách a národních parcích si vždy vezmeme něco na cestu kvůli přirážce na místě. Jídlo je v Číně levné a zaručuju vám, že pravou čínskou kuchyni si zamilujete (na míle vzdálená té, která se vaří v českých „čínských bistrech“).

Během minulé expedice do Číny jsme ochutnali přes 150 různých jídel, protože jsme všechno jídlo mezi sebou sdíleli – přesně jak bývá v Číně zvykem.

PS: Naučíte se jíst hůlkami. Budete muset!

Orientační ceny:

  • snídat budeme většinou ze stánků na ulici od 10 do 40 Kč za vydatné jídlo
  • hlavní jídla se pohybují mezi 30 a 100 Kč (hot poty, pekingská kachna a jiné speciality samozřejmě víc)
  • 1,5 l vody 10 Kč
  • láhev piva 10-15 Kč
  • kořalka od 30 Kč za půl litru

Náklady na jídlo a pití odhadujeme na 6 000 Kč včetně občasného popíjení. Pití v barech a klubech bývá ovšem několikanásobně dražší, což v kalkulaci zahrnuté není.

Jídlo v muslimské čtvrti v Xi'an

Jídlo v muslimské čtvrti v Xi’an

Doprava

Cena zpáteční letenky Praha – Peking se standardně pohybuje mezi 10 až 15 000 Kč, pokud bude vhodný spoj poletíme zpátky přímo z Xi’anu.

V Číně se budeme přepravovat hlavně vlaky, autobusy, minibusy, lanovkou, taxíky a pěšky.

Počítejte minimálně s jedním dlouhým nočním vlakovým přejezdem (s lehátkem, ale třeba patnáct hodin) kvůli časové i peněžní úspoře. Cena takové jízdenky se pohybuje okolo 1 200 Kč. Při denních vlakových přesunech budeme využívat obyčejnou komfortní třídu „tvrdých sedadel“ kvůli ceně a většímu kontaktu se spolucestujícími.

Městská doprava je velmi levná (6 – 10 Kč za bus/metro). Stejně tak jsou na tom taxíky, u kterých je ale nutné smlouvat, ceny se pak pohybují mezi 100 a 200 Kč za 30min jízdy.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na 5 000 Kč.

Vízum

Tradiční ubytování v Číně

Tradiční ubytování v Číně

Vízum do Číny je možné získat přímo na ambasádě v Praze nebo vám je může zajistit některá z agentur. Poradíme s výběrem, případně dáme tipy pro co nejsnažší vyřízení. Poplatek za vízum je 60 EUR a poplatek agentuře bývá v rozmezí 500 – 900 Kč.

Ostatní ceny

Vstupy do národních parků a hlavních historických památek jsou v Číně překvapivě drahé, třeba 800 Kč, ostatní památky jsou kolem 100 Kč. Na památky a vstupy do parků si vyčleníme 5 000 Kč.

Očkování

Standardně se doporučuje být očkován proti bříšnímu tyfu a žloutence A a B.

O trekování

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

Očekávejte teplotní rozmezí od desíti až k třiceti. Zima může být hlavně v noci a v horách. Na naší trase může v květnu pršet, ale nebude to nic extrémního. Jaro jako jaro 🙂

Internet

Detail zvonů v Zakázaném městě

Detail zvonů v Zakázaném městě

Setkáte se i s druhou čínskou zdí, tzv. Great Firewall of China. Velká část stránek, které každodenně navštěvujeme, je v Číně zakázaná (Google produkty včetně Gmailu, Facebook, Instagram, Twitter, apod.). Doporučujeme si zajistit před odletem do vašich elektronických zařízení VPN, abychom se mohli dostat na svobodnější internet. S výběrem VPNky průvodce rád poradí.

Ve větších městech bývá už veřejná WiFi celkem rozšířená, u ubytování to je pak samozřejmost. Kdo bude chtít, tak si může koupit i lokální SIMku. Klidně jen na data. Ta jsou v porovnání s ČR levná a pokrytí je v Číně velmi dobré. Případně si koupíme rovnou přenosný WiFi hotspot do celé skupiny.

Průvodce Michal je vystudovaný sinolog (čínštinář), který strávil v Číně rok života. Čínu zná lépe než Česko a bez problému se domluví s místními. Nestane se vám tak, že byste jedli v předražených a neautentických restauracích či naletěli na turistické pasti, kterých je v Číně hodně.

Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Číny se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, odhadovanou částku za dopravu do Číny a v Číně, za ubytování a vstupy (tj. přibližně 40 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 3 týdenní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. I v tomto ohledu vycházíme podstatně lépe, asi tak o polovinu.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, víza, apod.) na tuto expedici nepřevýší 52 000 Kč (tj. bez nákladů doporučovaného očkování cca 4 000 Kč a případného alkoholového rozšoupnutí).

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, 7 důvodů proč necestovat se Zirhamií, Rizika cestování s námi a Často kladené otázky.

 

Naše fotografie z roku 2008 jsou trochu zastaralé a tak jsme si raději propůjčili fotografie z Flickru pod licencí CC 2.0: Nikolaj Potanin, Thomas Bachinger, Strudelt, Momo, Bridget Coila, See-Ming Lee, Carrie Kellenberger, Richard Fischer, timquilano, Harry Lawford, Sanfamedia, Jon Wick, Xuan Che, Kuruman