Expedice Ekvádor – červenec 2018

Termín: červenec 2018, 3 týdny
Počet účastníků: 6-9 + 1 průvodce fotolektor
Průvodce: Libor Vaicenbacher
Náročnost: outdoor, střední
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 16 000 Kč
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky
Nezávazně přihlásit

 

 

 

Expedice do Ekvádoru, království sopek a kolibříků

Expedice je určena těm, kteří to mají rádi pestré. Během třech týdnů si vyšlápneme na pár andských sopek, strávíme několik nocí v amazonské džungli, budeme pozorovat kolibříky v mlžném lese a vykoupeme se v Pacifiku.

Sopka Cotopaxi

Sopka Cotopaxi

Vychází slunce, zuby nám drkotají chladem, pod nohama křupe sníh a kam oko dohlédne nádherné hřebeny And. Rychle opouštíme sopečné vrcholky a jdeme se nadlábnout do nějaké skvělé restaurace. Jen co dožvýkáme pečený banán se smaženým banánem a banánem, co se prve tvářil jako brambora a už sedáme do autobusu.

Za pár hodin nás udeří do nosu a uší vůně tlející vegetace a štěbetání stovek druhů ptáků v jednom z nejvlhčích a na druhy nejbohatších koutů planety. Kolibříci nám žerou z ruky, gekoni závistivě civí do talíře na ty báječné krevety a my s oroseným čelem vydýcháváme pikantní salsa de ají.

To už ale zase fičíme z kopce dolů a za pár hodin naskáčeme do zpěněných vln Pacifiku. Při západu slunce pak necháme ve vodě rozplynout prach, pot i únavu. To vše se dá reálně zažít za jeden den v nevelkém, ale nesmírně pestrém Ekvádoru. Ekvádor tak na malé ploše nabízí snad nejpestřejší paletu různých typů prostředí na Zemi.

Zatopený kráter Quilotoa

Zatopený kráter Quilotoa

 • Staneme na vrcholu jedné z nejaktivnějších sopek Ekvádoru – Rucu Pichincha (4700 m.n.m.; nebojte lanovka pomůže) a podnikneme spolu kratší trek v jezerní krajině národního parku Cajas. A pro změnu ještě jedna sopka – Quilotoa, se smaragdově zelenou vodou uvnitř jejího kráteru, ve kterém i přespíme.
 • V mlžných lesích v okolí městečka Mindo spolu budeme ve dne i v noci pátrat po tukanech, tangarách, papoušcích, ještěrkách co vypadají jako Pinokio, hadech křovinářích, jedovatých žábách a samozřejmě desítkách druhů kolibříků (sáhli jste si už někdy na živého kolibříka?).
 • Člunem se vypravíme do prostého, ale pohodlného ubytování v srdci nedotčeného deštného pralesa Cuyabeno. Zaplaveme si s kajmany, delfíny a želvami. Budeme pozorovat papušky ara, lenochody, opice, hady, žáby, pestrobarevné motýly, pavouky, krabovce, šváby,… Místní průvodce nás naučí něco z tajů tropické botaniky.
 • Prohřejeme se na malé utajené pláži na břehu Pacifiku. V blízkém městečku Puerto Lopez si vychutnáme plody moře a v nedalekém ráji hippie a surfařů – Montañitě zase noční život.
 • Navštívíme historická centra měst Quito a Cuenca (obě zapsaná v UNESCO)
V mlžných lesích Minda žijí desítky druhů kolibříků

V mlžných lesích Minda žijí desítky druhů kolibříků

Pokud zbudou čas, chuť a síly, můžeme své ekvádorské putování obohatit o některé z dalších míst, která stojí za to vidět.

 • Pokud nás bude společně svádět pokoření hranice 5000 m n. m., vystoupáme společně na sopku Iliniza Norte (5126 m n. m.).
 • Trek v okolí sopky Cotopaxi (5897 m n. m.) s možným výstupem na sopku Rumiñahui (4631 m n.m.).
 • V městečku Baños a jeho termálech si připravíme svaly na celodenní horskou cyklojízdu. Nebojte, čeká nás pohodička z kopce dolů, kolem úchvatných vodopádů (Manto de la Novia a Pailón del Diablo) a příjemných restaurací.
 • Byli jste někdy přímo na rovníku? V Mitad del Mundo se nad ním můžeme rozkročit.
 • Návštěva největšího trhu artesanías (tradiční indiánské výrobky) v Otavalu.
 • Omrkneme výrobu pravých panamských kloubouků. Ano, nikoliv v Panamě, ale právě tady v Ekvádoru.
 • Divoké řeky tekoucí z And jsou skvělou příležitostí pro raftování.
 • Navštívíme vysoko položenou horskou rezervaci Yanacocha, chránící nejvzácnějšího kolibříka světa a kolibříka s nejdelším zobákem z ptačí říše.
 • Návštěva incké pevnosti Ingapirca.
 • Projedeme se člunem a budeme se potápět cestou na Isla de la Plata (tzv. Galapágy pro méně majetné).
Cotopaxi se naposledy probudil k životu v roce 2015

Cotopaxi se naposledy probudil k životu v roce 2015

Vzhledem k tomu, že Libor je zkušený fotograf, budete s ním moci během celé expedice konzultovat své fotografické otázky a přiučit se něco z fotografování zvířat. To Libor skutečně umí.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.

Ubytování

Ubytování v amazonském pralese

Ubytování v amazonském pralese

Budeme využívat turistických ubytoven a hotýlků s cenovým rozpětím 150 až 250 Kč za osobu s výjimkou výpravy do Amazonie. V amazonském deštném lese je třeba využít místních agentur, kde se cena programu včetně ubytování pohybuje kolem 270 USD za celý pobyt (4 dní/3 noci).

Celková cena za ubytování (mimo Amazonii) by tak neměla přesáhnout 4000 Kč. Na některých trecích (v okolí Cotopaxi, Ilinizas, Cajas, Yanacocha) budeme potřebovat karimatku a spacák s komfortem kolem nuly, které si půjčíme na místě.

Strava

Cestování prochází žaludkem, a proto se budeme snažit nezanedbávat ani tento aspekt kultury každého národa. Stravovat se budeme převážně v místních vývařovnách a levnějších restauracích, případně přímo na ulici.

Morčata jedli již Inkové a popularitu si udržely dodnes

Morčata jedli již Inkové a popularitu si udržela dodnes

Okusíme a možná si i ukuchtíme vyhlášený pokrm z ryb či krevet – ceviche. Na horách ochutnáme tripa mishqui (ovčí nebo prasečí tenké střevo plněné směsí kdečeho), smažené prasečí kůže, výborné polévky s maniokem a slepičími pařátky, pečené morče, pstruhy, secos i chulety a hlavně hromady rýže, jako univerzální přílohy ke všemu.

Na pobřeží si jistě pochutnáme na dorádě nebo na jiném stvoření právě vytaženém z moře. Možná také navštívíme populární rybí trh v Puerto Lopez, kde čerstvé ryby prodávají rybáři přímo na pláži.

Blízkost rovníku prospívá pěstování ovoce, a proto se budeme za pár korun napájet džusy z guanábany, tomate de arbol, manga, papáji a pro otrlé třeba i z noni (nejodpornější věc, kterou jsem kdy polkl). Je pro vás banán jako banán? V Ekvádoru se naučíme rozlišovat mezi odrůdami oritos, bananos rojos a plátanos verdes.

Když už na ty banány fakt nevidíte

Když už na ty banány fakt nevidíte

Dostupnost cukrové třtiny se pro změnu příznivě projevuje na velké rozmanitosti v nabídce kvalitního rumu. Vyzkoušíme plejádu místních piv v čele s nejprodávanější značkou na místním trhu – Pilsener (kde už jsme to jméno jenom slyšeli?).

Ceny jídla jsou v průměru mírně vyšší než v ČR. Supermarkety jsou obecně dražší než místní trhy. Výrazné jsou i rozdíly hotových jídel v restauracích a vývařovnách. Je možné pořídit kompletní menu za 50 Kč, ale pokud jste milovníci pizzy, připravte se na výdej 500 Kč.

Pro orientaci uvádíme přibližné ceny některých pokrmů:

 • rýže (1 kg) – 39 Kč
 • vejce (12 ks) – 48 Kč
 • banány (1 kg) – 24 Kč
 • kuřecí prsa (1 kg) – 160 Kč
 • mléko (1 l) – 26 Kč
 • pivo v obchodě (330 ml) – 25 Kč
 • víno v obchodě (0,75 l pitelné kvality) – 200 Kč a více
 • rum (0,5 l) – 120 Kč

Konzumace alkoholických nápojů je na každém účastníkovi individuálně a musí o ni navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Do ekvádorského Quita se dopravíme letecky z Prahy. V případě ekonomické výhodnosti lze uvažovat i o odletu z některého z okolních letišť. Cena zpáteční letenky z Prahy se pohybuje kolem 31000 Kč.

Ranní plavba na kánoi v srdci Amazonie

Ranní plavba na kánoi v srdci Amazonie

Po Ekvádoru se budeme přesouvat většinou místními autobusy, které jsou na delších trasách pohodlné a výrazně převyšují běžný český standard. Na kratší přesuny využijeme velmi hustou a cenově dostupnou síť taxíků.

Při přesunu z Lago Agria do srdce ekvádorské Amazonie využijeme motorovou loď a při návratu zpět do hor (Lago Agrio – Cuenca) zvolíme letecký přesun v přibližné ceně 3500 Kč.

Celkově by se cena dopravy po Ekvádoru měla pohybovat kolem 6000 Kč.

Ostatní výdaje

 • Teplá Amazonie svědčí studenokrevné fauně

  Teplá Amazonie svědčí studenokrevné fauně

  pětidenní pobyt v Amazonii (NP Cuyabeno): 350 USD

 • vstup do NP Cotopaxi: 10 USD (+ 2 USD za kempování)
 • vstup do NP Cajas: 10 USD (+ 4 USD za kempování)
 • vstup do NP Cuyabeno: 10 USD
 • vstup do oblasti Quilotoa: 10 USD
 • vstup do rezervace Yanacocha: 10 USD
 • vstup do expozice motýlů v Mindu: 6 USD

Ostatní výdaje se pohybují v řádu jednotek dolarů a pro přehlednost je neuvádíme.

Víza

Pro občany České Republiky platí při cestě do Ekvádoru bezvízový styk.

Očkování a zdraví

Jako cestovatelský základ doporučujeme i do Ekvádoru očkování proti hepatitidě A. V níže položených oblastech na východě je teoretické riziko nákazy žlutou zimnicí. Oblast v Amazonii, kam se společně vydáme je však poměrně chudá na bodavý hmyz a tedy i na komáry rodu Aedes, kteří zárodky žluté zimnice přenáší. Doporučuje se také očkování proti břišnímu tyfu.

Horská step – páramo, na severu Ekvádoru

Horská step – páramo, na severu Ekvádoru

Náročnost

Expedice do Ekvádoru je středně náročná. Budeme se pohybovat v různých typech prostředí, od teplé a vlhké Amazonie až po chladné Andy. Treky nebudou fyzicky příliš náročné, ale je třeba počítat s tím, že ve výšce kolem 4000 m n.m. se snáze zadýcháte. Pokud dokážete ujít 20 km s batohem v našich horách měli byste expedici fyzicky zvládnout.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce . Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Vteřiny po dosažení vrcholu Cotopaxi. V pozadí Ilinizas.

Vteřiny po dosažení vrcholu Cotopaxi. V pozadí Ilinizas.

Bezpečnost

Ekvádor je poměrně bezpečnou zemí. Tak jako kdekoliv na světě si je ale třeba hlídat cennosti a to především ve větších městech a v hromadné dopravě. Některé městské čtvrti v Quitu se sice nedoporučuje po západu slunce navštěvovat, ale v přírodě, kde se budeme pohybovat po většinu času, je riziko oloupení dost malé na to, abychom se jím zneklidňovali.

Všechny sopky v oblasti většinou soptí kultivovaně a není třeba se jich zvlášť obávat.

Internet

Internetové kavárny jsou v Ekvádoru doslova všudypřítomné. Rovněž většina hostelů poskytuje WiFi připojení. Cena je přibližně kolem 1 – 1,5 USD za hodinu. Pokud potřebujete internet v telefonu, existují předplacené SIM karty (5 USD) s datovým limitem 200 MB.


Libor strávil v Ekvádoru více než rok při svém studijním pobytu zaměřeném na diverzitu andského ptactva. Za tu dobu tuto zemi procestoval křížem krážem, vystoupal na mnoho zdejších sopek, probíjel se mačetou horskými lesy a zakusil na svou kůži hezké i méně hezké rysy ekvádorské mentality. Domluví se španělsky, což v zemi, kde většina obyvatel nemluví jinak (s výjimkou indiánských jazyků), otevírá dveře k normálnímu lidskému poklábosení.

Cílem této expedice je poznat neuvěřitelnou pestrost ekvádorské živé i neživé přírody. Prokřehneme spolu na vrcholcích And, provlhneme v Amazonii, spálíme si záda u břehů Pacifiku. Zážitky budou intenzivní.

Šaman nám všechno špatné nejen z hlavy vykouří

Šaman nám všechno špatné nejen z hlavy vykouří

Předpokládáme, že celkové náklady na expedici, včetně letenky, místní dopravy, ubytování, stravy a výletů nepřesáhnou cenu 70 000 Kč. Tedy za předpokladu, že si nebudeme pravidelně dopřávat mořské korýše, případně morčata a zapíjet je vínem (které je v Ekvádoru velmi drahé). V tom případě bude třeba tento limit výrazně navýšit.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceFotografické expediceJak se přihlásit a Často kladené otázky.