Termín: 4.-24. července 2024, 21 dní
Počet účastníků: 8-9 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička
Základní cena za účast: 20 500 Kč vč. 21% DPH
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky

Hlavní body expedice do Indonésie,

na Sulawesi a Západní Papuu

Při této expedici objevíme dosud málo navštěvovanou část rozmanité ostrovní Indonésie, prozkoumáme krásnou přírodu ve vnitrozemí Sulawesi a navštívíme kmen Torajů, který je známý svým dochovaným tradičním životem, unikátní architekturou, oblečením, náboženstvím a pohřebními rituály. Zaslouženého odpočinku si užijeme na souostroví Raja Ampat, které patří již pod Západní Papuu.

Vyhlídka Piaynemo stojí za trochu námahy

Vyhlídka Piaynemo stojí za trochu námahy

Expedice je určena těm, kteří s lehkým srdcem oželí absenci diskoték či tetovacích salónů a raději se alespoň na pár dní naladí na poklidné životní tempo místních obyvatel. Expedici si užijí především milovníci přírody, šnorchlování a zájemci o tradiční místní etnika. Sulawesi je pro svou relativní nedotčenost masovým turismem ideálním cílem cestovatelů, kteří prahnou po krásné přírodě v kombinaci s neuvěřitelným krajinným rázem země.

Na rozdíl od turistické Indonésie si tu rozhodně nebudeme připadat jako „bílé chodící peněženky“. Po staletí tradičně obhospodařovaná kulturní krajina s malebnými terasovitými rýžovými políčky a všudypřítomnými vodními buvoly přechází ve vyšších partiích do zachovalého deštného pralesa s mnoha druhy orchidejí a masožravých láčkovek (Nepenthes).

Mořských radovánek si užijeme minimálně na dvou ostrovech ze souostroví Raja Ampat, kde se nachází jedny z nejlepších šnorchlovacích/potápěčských lokalit na planetě.

Tongkonany ve vesnici Kete Kesu

Tongkonany ve vesnici Kete Kesu

Co si určitě nenecháme uniknout?

  • Oblast Tana Toraja s unikátní kulturou kmene Torajů. Uskutečníme minimálně dva celodenní výlety s nenáročným trekem krásnou krajinou s rýžovými políčky a okouzlujícími výhledy. O setkání s milými místními obyvateli nebude nouze. Většina Torajů dosud žije ve svých tradičních domech zvaných „tongkonany“. Domy svým tvarem připomínají lodě a údajně mají symbolizovat způsob, jakým se předci Torajů na Sulawesi dostali. O jejich nápadité konstrukci a překvapivé funkčnosti se přesvědčíme při přenocování v domorodé vesnici.
  • Účast na pohřebním rituálu Torajů. Pohřeb je nejdůležitější událost v životě Torajů, mnohem důležitější než sňatek nebo narození potomka. Největší pohřby se plánují s velkým předstihem a bude možné podle nich upravit plán cesty. Až do obřadu je nabalzamovaný nebožtík považován za nemocného a podle toho se k němu rodina chová. Barvitý rituální pohřeb, který rozhodně nepůsobí nijak pochmurně, trvá několik dnů, ty největší až několik týdnů. Při obřadu jsou obětována prasata a hlavně buvoli. Co přesně uvidíme, se musíme nechat překvapit. Mohou to být zápasy vodních buvolů, tradiční tance, představení bambusových orchestrů či dražba nejlepších kousků buvolího masa. Obětovaná zvířata se v improvizované polní kuchyni změní na překvapivě chutné pohoštění pro smuteční hosty. Přítomnost turistů není na pohřbu považována za něco nevhodného, naopak je příbuznými zemřelého považována za čest.
  • Oblast u jezera Poso. V této oblasti ve středním Sulawesi nejsou žádné turistické megahity jako sopky se žhavou lávou, varani ani orangutani, sirné doly ani svatyně vytesané do skály. Hlavní kvalitou je kouzelná, poklidná a nezkažená Asie před příchodem turistů. To už se vidí málokde. Nakoukneme do života milých, obyčejných lidí. Půjčíme si skútry na vyjížďku podél jezera. Užijeme si koupání ve vodopádu Saluopa a na písečných plážích. Navštívíme orchidejovou zahradu, výrobnu tofu a rybí sádky, kde si necháme připravit čerstvě vytaženou tilapii, sumečka nebo místní specialitu, úhoře.
  • Návštěva Národního parku Raja Ampat, jenž se rozkládá na 1500 ostrůvcích Západní Papuy. Výhledy na pitoreskní vápencové homole vyčnívající z průzračného moře budou odměnou za ne úplně lehký výstup na některou z vyhlídek. Můžeme slíbit přepychové šnorchlování a téměř jisté setkání i s větší místní faunou jako jsou rejnoci manta, želvy či neškodní útesoví žraloci. Třeba budeme mít štěstí i na plachou sirénu – ochechuli nebo vzácného žraloka wobbegonga indonéského.
Rýžová políčka po sklizni

Rýžová políčka po sklizni

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude? Uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

  • Návštěva krasové oblasti Rammang Rammang protkané říčkami a rýžovými políčky. Projedeme se na loďkách. Scenérie jako z filmu Rambo. Možnost přespání v homestay.
  • Raftování na řece Maulu se zkušeným průvodcem.
  • Nakouknutí do NP Lore Lindu. S průvodcem prozkoumáme odlehlé údolí Napa. Na několika lokalitách uskutečníme výpady do nížinného i horského lesa. Pokusíme se zpozorovat alespoň některé druhy z mnoha endemických ptáků. Určitě nalezneme vzácné orchideje i masožravé rostliny. Uvidíme i pozoruhodné megality.
  • Pláže v Tanjung Karang – můžeme okusit plážový relax a šnorchlování i na Sulawesi.
  • Pozorování endemického nártouna celebeského (Tarsius spectrum) v Donggale. Nártouni jsou fotogenické, malé opičky s velkýma očima. Jediná šance, jak je pozorovat a vyfotit, je večer se soumrakem nebo ráno se svítáním. Nachytáme velké kobylky, jejich nejoblíbenější potravu, a pokusíme se je na ně nalákat. Neetické nasvěcování stromů silnými reflektory a pálení blesků ze 2 m do očí těchto nádherných stvoření nebudeme podporovat.
  • Holandské koloniální památky v Makassaru. Před přesunem na Západní Papuu můžeme zapadnout i do nějakého nočním klubu. Určitě nás překvapí bujaré veselí muslimské mládeže.
  • Výlet ke Kali Biru – Modré řece. Krasová vyvěračka s průzračně modrou, sladkou vodou nabízí možnost perfektního osvěžení.
  • Lodní výlety na exoticky znějící šnorchlovací lokality jako jsou Cape Kri, Friwen Wall či Manta Sandy.
  • Výšlap s čelovkami do probouzející se džungle na pozorování zásnubních tanců pestrobarevných rajek, „ptáků ráje“.

Cena

V ceně expedice jsou zahrnuty průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy cestovních služeb se budou zařizovat na místě podle potřeb účastníků expedice. Jednotlivé výdaje si účastníci budou platit sami, proto níže uvádíme jejich obvyklé ceny.

Ubytování

Malé tongkonany slouží jako sýpky

Malé tongkonany slouží jako sýpky

O ubytování na Sulawesi nouze není. Většinou budeme spát v guesthousech a hotýlcích a na vesnicích v malých chatkách a bungalovech. Ceny jsou velmi přívětivé od 100-250 Kč/osoba/noc. Na Raja Ampat budeme mít ubytování v bungalovech jako součást plné penze za 550-700 Kč na osobu za noc.

Celkové náklady na ubytování na Sulawesi by se měly vejít do 2 000 Kč. Na Raja Ampat plná penze na 6 dnů vyjde na 4 000 Kč.

Strava

Pestrost kuchyně na Sulawesi se odvíjí od množství náboženských skupin, které zde žijí v poklidu vedle sebe. Základní potravinou jsou rýže a nudle, mnoho zeleniny a samozřejmě všechny myslitelné druhy masa.

Stravovat se budeme převážně v levných restauracích, rozhodně zkusíme i o trochu dražší kuchyni Torajů, kde hrají prim různé divoké byliny a úhoři. Vždy, když bude příležitost, okusíme street food ze stánků (warungů) na tržištích.

Zvláštní hračka

Zvláštní hračka

Velmi oblíbeným jídlem je bakso, sytá nudlová polévka s masovými knedlíčky. U muslimů budou převážně z buvolího či kuřecího masa, u křesťanů i z vepřového. Běžná a oblíbená jídla jsou nasi goreng (smažená rýže) a bami goreng (smažené nudle). Stejný název, ale vždy jiná chuťová variace dle fantazie kuchaře a místních zvyklostí.

Na Raja Ampat nebude paní domácí celé dny dělat prakticky nic jiného než nám vařit. Na snídani upeče v improvizovaných podmínkách něco na způsob piškotové bábovky, na oběd a večeři budou všemožné druhy ryb v různých úpravách, výjimečně možná i kuře. Vše samozřejmě s rýží.

Místní pivo Bintang je v obchodech i restauracích běžně k dostání. Ale cena za plechovku na ostrovech dosahuje až astronomických 150 Kč, z hlediska voltáže se spíše vyplatí míchat místní whisky s kolou.

Orientační ceny za jídlo a pití jsou následující:

  • Jídla na ulici – 25-50 Kč
  • Jídla v restauraci – 40-90 Kč
  • Pivo Bintang – 60-80 Kč
  • Čerstvé džusy – 15-25 Kč
  • 1,5 l voda – 10 Kč
  • Espresso káva – 20 Kč

Předpokládáme, že za jídlo a pití utratíme do 5 000 Kč. Částka nezahrnuje konzumaci alkoholických nápojů a každý účastník musí o ní navýšit svůj rozpočet.

Doprava

Ústí Kali Biru do moře

Ústí Kali Biru do moře

Odhadovaná cena za zpáteční letenku z Prahy do Kuala Lumpur nebo Jakarty je kolem 15-18 tis. Kč. Obvykle se vyplatí využít na přelet z těchto tranzitních center na Sulawesi místních nízkonákladových aerolinek. Zpáteční letenka ze Sulawesi na Západní Papuu je relativně drahá, těžko se dostaneme pod 6 000 Kč.

Loni se nám podařilo vychytat velmi pěknou letenku z Mnichova do Kuala Lumpur a zpět přímo se Sorongu do Mnichova za fantastických 15 200 Kč.

Určitě využijeme i jeden místní přelet v rámci Sulawesi. Celkově bychom za letenky neměli dát více jak 23 000 – 25 000 Kč. Čím dříve se přihlásíte, tím větší budeme mít šanci vychytat nějaké akční ceny letenek.

Aktualizace (16.5.2022): Z odhadovaných 20-25 tis. Kč před covidem se nyní pohybujeme kolem 40tis. Kč za všechny letenky, včetně místních přeletů.  Věřím, že naše šikovná letenkářka Marcela Špačková nám najde výhodné spojení, ale navýšení ceny je podle prvotních náhledů nevyhnutelné. Makassar je naštěstí mezi 6 vyjmenovanými vstupními letišti do Indonésie.

Na expedici se budeme přepravovat hlavně místními autobusy, minibusy, lodí, na motorce, pěšky či tuk-tukem. Komfort a rychlost místní dopravy není na Sulawesi sice nikterak valná, ale zato je místní doprava velmi dobrodružná a určitě nám nabídne spoustu úžasných zážitků. Přesto se budeme snažit maximálně využívat najaté privátní minibusy, které nevycházejí o mnoho dráže než běžný autobus. Ale úspora času a pohodlí je k nezaplacení. Na hlavní ostrov Waigeo se přeplavíme ze Sorongu velkým trajektem, k transferu mezi ostrovy a na výlety budeme využívat privátní malé lodě.

Náklady za místní dopravu během celé expedice odhadujeme na maximálně 4 000 Kč.

Ostatní výdaje

  • Permit do NP Raja Ampat – 1 600 Kč
  • Šnorchlovací výlety – 300-700 Kč/os.
  • Přístrojové potápění – od 550 Kč/ponor na house reefu, do 800 Kč/ponor na vzdálenějších lokalitách
  • Výšlap na pozorování rajek – 300 Kč/os.
  • Vstupné do NP Lore Lindu – 650 Kč/os.
O velkou faunu nebude při šnorchlování na Raja Ampat nouze

O velkou faunu nebude při šnorchlování na Raja Ampat nouze

Vízum

Vízum po příletu stojí 500 000 IDR, asi 760 Kč.

Očkování

Nutné je mít základní očkování proti tetanu. Poté doporučujeme očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Hepatitidu je nutné začít očkovat alespoň měsíc před odjezdem, zkrácená očkovací schémata nejsou nejvhodnější.

Celé souostroví Raja Ampat se nachází v malarické oblasti s vysokým rizikem onemocnění. Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé krajské hygienické stanici či v centru cestovní medicíny. Antimalarickou profylaxi velmi důrazně doporučujeme.

Poslední aktualizace 14.2.2024: Všechna covidová omezení byla v Indonésii zrušena.

Náročnost

Přívětivá Torajka

Přívětivá Torajka

Expedice do Indonésie spadá do kategorie pohodička. Stav místních silnic není někde úplně ideální, cestovní rychlost se málokde přehoupne přes průměrných 50 km/h na asfaltu. Na šotolině a blátivých vesnických cestách je samozřejmě ještě mnohem nižší. Některé dny tak mohou být přesuny dosti únavné. Každý z účastníků by měl být schopný zvládnout celodenní trek zvlněným terénem s malým batohem. Fakultativní výšlapy na pozorování rajek či na vyhlídky mají na krátkém úseku poměrně značné převýšení, ale stojí to za to se trochu „kousnout“.

Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.

Počasí

V dnešní době klimatických změn už není možné se spolehnout na historické klimadiagramy. V období sucha bývají katastrofální záplavy a naopak monzuny přinášející životodárné srážky se opožďují, atp.

Vodopád Saluopa nabízí příjemné osvěžení

Vodopád Saluopa nabízí příjemné osvěžení

Budeme se pohybovat na jižní polokouli těsně pod rovníkem (ale ani jednou ho nepřekročíme 🙁 ), kde dělení na období sucha a na období dešťů není příliš výrazné. Vegetace bude svěže zelená, bude hlavní sezóna tropického ovoce.

Přes den bývá slunečno, na horách ideálních 20-25°C, u moře budou teploty přesahovat 30°C. Naše výprava tabulkově spadá do období sucha a většina případných srážek spadne ve večerních a nočních hodinách. Pozitivním důsledkem je svěží, od prachu očištěný vzduch, někdy s mlžným oparem v dopoledních hodinách. Vegetace bude svěže zelená, bude hlavní sezóna tropického ovoce.

Teplejší oblečení budeme potřebovat jen na večerní a noční posezení na horách. Raja Ampat je celoroční destinace s typicky dovolenkovým počasím, ale ani tady není vyloučená lokální bouřka.

Bezpečnost

Sulawesi a Raja Ampat jsou velmi bezpečné lokality, míra násilné kriminality je tu mnohem nižší než v ČR či ve spoustě západních zemí. I drobná kriminalita, které je vždy navázána na turistický ruch, je zde velmi řídká, mnohem nižší než třeba na oblíbeném Bali. Poslední náboženské napětí/násilí mezi muslimy a křesťany se datuje v oblasti Tentena/Poso do doby před 20 lety a ani v této době neohrožovalo turisty. Na Raja Ampat bývají původci krádeží především ostatní turisté, nikoliv domácí obyvatelé.

Indonésie jako celek je převážně muslimská země a islám má tradičně na většině jejího území umírněnou a tolerantní podobu. Nedoporučuje se, tak jako v jiných zemí s náboženskou tradicí, nošení krátkých sukní či kraťasů nad kolena, trička bez rukávů a ženám výrazné výstřihy.

Internet

Pokud chcete být během expedice online, například kvůli práci nebo volání přes internet domů, doporučujeme si po příletu do Makassaru pořídit indonéskou SIM kartu. Nabídka různých balíčků, kombinací hlasových a datových tarifů je přepestrá. Datový balíček 3 GB stojí kolem 250 Kč. Je dobré si vzít s sebou telefon na dvě SIM karty.

V horách kolem Rantepao není příliš dobré pokrytí, ve spojení s rodinou a přáteli tak budete moci být většinou až večer na hotelu. V hotelech ve větších městech bude k dispozici WiFi zdarma, její rychlost však nebývá nejvyšší. Na ostrovech WiFi není, pokrytí mobilním signálem se liší místo od místa. Je možné, že si na pár dní užijeme i datovou abstinenci.

Průvodce Petr již více než 30 let cestuje do jihovýchodní Asie a ještě stále objevuje nová místa, tolik nezasažená turismem. Místa, kde jsou lidé ještě nezkažení, milí, usměvaví a pohostinní. Přesně tak na něj zapůsobilo Sulawesi. Rozvíjející se turismus si na Raja Ampat už pomalu začíná vybírat svou daň, ale jeho podmořská krása je nezměrná. Je nejvyšší čas toto odlehlé souostroví navštívit.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně letenek, průvodcovské služby, stravy, vstupů, suvenýrů, placených výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 77 000 Kč. V ceně není zahrnuta významnější konzumace alkoholických nápojů, která může rozpočet relativně výrazně navýšit.

Pro více informací o stylu našich expedic doporučujeme přečíst Pohodové expediceJak se přihlásit, Rizika cestování se Zirhamií, 7 důvodů proč s námi necestovat a hlavně Často kladené otázky.