Fotky jsou součástí každého popisu expedice a jak všichni víme, fotky prodávají. U každé nové expedice se snažíme mít 15-30 fotek hezkých fotek.

Měly by zachycovat:

  • všechny hlavní i vedlejší body
  • typické jídlo, dopravu i ubytování
  • typický život – trhy, portréty místních

Fotkami prokládáme textový popis expedice a dole umisťujeme celou fotogalerii. U každé fotky je její popis.

Odkud brát fotky?

Fotky vždy používáme takové, ke kterým máme práva! Nejde tedy např. používat jakoukoliv fotku, kterou najdeme na Googlu. V zásadě máme dva způsoby, jak se k fotkám legálně dostat:

  • vlastní fotografie
  • cizí fotografie – typicky zakoupené na fotobance jako je Dreamstime (25 fotek za cca 910 Kč), Adobe Stock, Shutterstock, apod. Někdy člověk najde hezké fotky i na stránkách jako Pixabay nebo Unsplash. Pozor, aby fotky šlo užít ke komerčním účelům bez atribuce. Pokud si nejste jistí, napište nebo zavolejte Honzovi, ten vám poradí. Fotky kupuje průvodce, může si tento nákup dát do nákladů ve vyúčtování první expedice.

Vlastní fotografie

Pokud máš hezké fotky ve vlastním archivu, tak bude prima vybrat většinu fotek přímo od sebe. Pokud Ti ale nějaké téma nebo místo ve vlastní zásobě chybí, musíš se porozhlédnout jinde.

Fotobanky

Fotobanka je místo, kam fotografové nahrávají popsané fotografie a vy je odtamtud můžete koupit. Fotka prochází schvalovacím procesem, který zajišťuje vysokou technickou kvalitu fotky i její vhodný popis.

Jak nám fotky zaslat?

Vyber raději výrazně více fotek (klidně třeba 60) a pošli nám je v náhledové velikosti (např. 1600 px na delší straně) na info@zirhamia.cz přes WeTransfer nebo podobnou službu. Neposílejte fotky prosím e-mailem. Pokud se chystáš fotky kupovat na fotobance, tak naposílej odkazy ještě před tím, než fotky koupíš.

Honza z toho vybere, co se mu bude líbit a pošle Ti výběr zpátky. Ty zkontroluješ, zda výběr obsahuje všechny hlavní body a důležité vedlejší body, ukázky jídel a ideálně i dopravy a trochu toho běžného života. Pokud ano, je vše v pořádku. Pokud ne, tak ještě dohledej nové fotky k tomu, co nám chybí a pošli znovu Honzovi k výběru/schválení.

V momentě, kdy nám nebude nic chybět nám pošli vybrané fotky ve vyšším rozlišení. Ideálně poměr stran 3:2, 2048 px na delší straně, JPEG, 72 DPI, 85% kvalita. Pokud tomu vůbec nerozumíš, tak nám je pošli ve vysokém rozlišení a Honza z toho už udělá, co na web potřebuje.

Fotky v JPEGu pošli pojmenované 1 až X (1.jpeg, 2.jpeg, atd.) a v e-mailu pošli k jednotlivým číslům i krátké několikaslovné popisky obvykle zodpovídající co je na fotce a kde byla pořízena.

Všechny dotazy k fotkám směřuj na Honzu.