Počet účastníků: 10-11 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 22 500 Kč (včetně 21% DPH)
Uzávěrka přihlášek: přijímáme nezávazné přihlášky
Hlavní body offroad expedice do Zimbabwe, Zambie, Malawi a Mozambiku
Tento epický roadtrip po tom nejlepším, co nabízí 4 státy jižní Afriky, je určen všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o bohatý podvodní život jak ve sladké, tak slané vodě. Navštívíme rozmanité ekosystémy od biodiverzitou oplývajícího teplého Indického oceánu s jeho bělostnými plážemi, ostrůvky a korálovými útesy, přes okraj polopouště Kalahari až po bohatě zazvěřené povodí řek Zambezi a Luangwa.
Jinde vzácných zvířat uvidíme hodně. Tak hodně, že někdo možná prohodí ono blazeované: „Žirafy nebrat…“. Nakoukneme i do výseku deštného pralesa na Viktoriiných vodopádech a do horského lesa masivu Mulanje. Pojedeme v ideálním čase v období sucha, po skončení vrcholné sezóny v červenci a srpnu, kdy je výpůjčka aut mnohem dražší. Proschlá vegetace nám umožní nerušené pozorování zvěře.
I Afrika se pomalu mění a nezbývá tak už mnoho času zažít atmosféru známou ze starých přírodopisných seriálů, třeba o lvici Else. Troufáme si ale tvrdit, že díky našemu stylu cestování, nevyhýbáním se kontaktům s přátelskými domorodci a pečlivě naplánovaným programem, vyhýbajícím se nejkřiklavějším turistickým pastem, si alespoň část této atmosféry přiveze každý zpět ve svém srdci.
Co si určitě nenecháme uniknout?
- Viktoriiny vodopády neboli Mosi-oa-Tunya (Kouř, který hřmí) objevil pro západní svět David Livingston v roce 1855 a nalézají se na řece Zambezi na hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Je úžasné vidět, jak se 1800 m široká řeka bez varování propadá do země a celá masa vody po 120 m pádu dosahuje dna úzké soutěsky. V období sucha budou sice méně impozantní, ale v ideální kondici pro milovníky raftingu. A na zambijské straně budou rybníčky, z nichž nejznámější je Devil’s Pool, umožňující adrenalinovou koupačku přímo na hraně vodopádu. Odvážní jedinci si budou moci z hraničního mostu mezi Zimbabwe a Zambií skočit bungee nebo se přes kaňon sklouznout na zip-line.
- Safari v NP Mana Pools, v nejznámějším a nejnavštěvovanějším národním parku v Zimbabwe. Nachází na středním toku řeky Zambezi, která se v období dešťů rozlije do 4 velkých jezer, ke kterým se při vysychání stahuje velké množství zvěře.
- Safari v NP South Luangwa. Řeka Luangwa se svými přítoky a lagunami je nejméně narušeným říčním systémem v celé Africe. Koncentrace zvěře je ohromující, snad zde budeme mít štěstí i na levharta bez GPS obojku.
- Jezero Malawi je třetím největším jezerem v Africe, je dlouhé 580 km. Kromě Malawi patří menší část pobřeží i Tanzánii a Mozambiku. Naší základnou bude Cape Maclear. Je to kouzelné místo s neopakovatelným geniem loci. Spíše než v Africe si budeme připadat jako v jednom z baťůřkářských rájů v jihovýchodní Asii. Uprostřed expedice si zde zasloužíme krátký relax v hamakách, vynikající šnorchlování v lokalitě Otter point, fakultativně i výlety na blízké ostrůvky.
- Relaxaci, koupání, šnorchlování na plážích Indického oceánu. Navštívíme mořský NP Bazaruto, známý svými ostrůvky a písečnými dunami. Korálový útes je zde nejméně narušený v této oblasti Indického oceánu.
K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.
- NP Hwange na okraji polopouště Kalahari je největší národní park v Zimbabwe s více než 100 druhy savců. Odtud byl vylákán slavný lev Cecil, aby skončil šípem z kuše v rukou amerického zubaře.
- Nsefu sektor je odlehlý výběžek na severu NP South Luangwa, kde si lze objednat „walking safari“ s ozbrojeným rangerem.
- Pěší výlet horským lesem v masivu Mt. Mulanje. Nabízí se několik tras různé délky a náročnosti s místním průvodcem.
- Tofo beach je „hlavním městem“ pro pozorování žraloka velrybího v celé Africe. Tato úžasná stvoření, živící se planktonem a dorůstající až 22 m, nepředstavují i přes svou velikost pro člověka žádné nebezpečí.
- V přírodní rezervaci Pomene se můžeme seznámit s unikátním ekosystémem mangrovových porostů. Nesčetné druhy stromů i křovin poskytují útočiště mnoha druhům živočichů nad i pod hladinou brakických vod.
- V případě hladkého přebírání našich vozidel a obstarávání nezbytných zásob můžeme hned na začátku naší expedice stihnout plavbu lodí v NP Chobe v Botswaně nebo safari po říčním břehu, tzv. „riverfront drive“.
Co o safari do Afriky říkají naši účastníci?
Reference dalších účastníků minulých afrických safari naleznete zde.
Covid-19
Poslední aktualizace 17.5.2022: Expedice se mohou zúčastnit pouze plně očkovaní účastníci, včetně boosteru. Nemusíme již dělat žádné PCR testy před odletem a před přechodem hranic. Botswana, Zambie, Zimbabwe i Mozambik jsou pro plně očkované jedince zcela otevřené a už jej nevyžadují. Výjimkou je pouze Malawi, kde stále platí povinnost prokázat se jak očkovacím certifikátem, tak i max. 72h starým PCR testem při vstupu do země. V případě nečekaných problémů můžeme flexibilně upravit itinerář a tuto zemi objet.
Cena
V ceně za účast na expedici, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Zimbabwe, Zambii, Malawi a Mozambiku.
Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP, apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.
Doprava
Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. V případě potřeby uspořádáme před odjezdem školení řidičů off-roadů. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů. Pojedeme dvěma nebo třemi auty.
Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.
Přiletíme do Livingstone nebo Victoria Falls. Taxíky se přesuneme do botswanského příhraničního města Kasane, kam si necháme z Johannesburgu dovézt terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4. Pokud objednáme auta v dostatečném předstihu můžeme se dostat na půjčovné cca 38 000 ZAR za 23 dní. Půjčovné zahrnuje nulovou spoluúčast včetně skel a pneumatik, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany s matracemi a lůžkovinami, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle, lednici 14/220 V, pouštní sprcha) a safari výbavu (tažné lano, sekera, lopata, jednu rezervu navíc, kompresor s měřákem, základní nářadí, přídavnou nádrž na palivo, apod.). Asistence při poruše max. 48h. Při 4 lidech tedy asi 17 500 Kč/os. Čím později ale budeme auta objednávat, tím se bude nabídka zmenšovat a ceny půjdou nahoru.
Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 100 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši.
Naše expediční vozidla budeme odevzdávat v Maputo, hlavním městě Mozambiku. Za přivezení a odvezení aut z/do Johannesburgu zaplatíme 8 000 ZAR, ale tím ušetříme nejen čas a peníze na půjčovném, ale i se nám sníží nájezd na cca 4 600 km, náklady na naftu budou činit cca 3 300 Kč/os. při 4 lidech v autě.
Cenu zpáteční letecké dopravy z Vídně do Livingstone/Victoria Falls a z Maputo do Vídně odhadujeme na 23 000 Kč. Pokud by se vyskytla výrazně levnější zpáteční letenka z Johannesburgu, může se vyplatit přidat si dalších 500 km na nájezdu a prodloužit si expedici minimálně o 1 den navíc.
Ubytování
Každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace a kompletní lůžkoviny. Není je potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi.
Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od 10 do 15 USD/os., tj. cca 230-350 Kč. Uvnitř národních parků je i prosté kempování trochu dražší, stojí 20-25 USD/os. Počítáme s 2-3 přenocováními uvnitř národních parku v Zimbabwe a 2 nocemi v Mozambiku. Párkrát si vyzkoušíme i kempování tzv. „nadivoko“. Za ubytování utratíme asi 6 500 Kč.
Strava
Budeme si vařit v kempech, cena potravin je v Zambii/Zimbabwe v průměru asi o 10% vyšší než u nás, v Malawi o něco nižší. Hlavní velký nákup uděláme hned na začátku v Botswaně, kde jsou ceny PHM a potravin nejnižší.
Ve větších městech jsou obchoďáky Shoprite, kde se vždy zásobíme na příštích několik dní. U každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou. Dobře a levně se dá najíst i na místních trzích. Budeme určitě hodně grilovat, ale maso už nikde nebude tak levné jako na začátku expedice v Botswaně. Všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ uvádíme, že:
- kuřecí prsa bez kosti stojí 105 Kč/kg,
- zadní hovězí cca 130 Kč/kg
- T-bone steak z býka cca 190 Kč/kg
- Večeře v levné restauraci stojí od 140 Kč, v lepších kempech od 350 Kč.
Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 6 000 Kč, abstinenti mohou něco ušetřit, vegetariáni nikoliv.
Ceny fakultativních aktivit
- Plavba při západu slunce na řece Chobe – 3h za 455 Kč
- Bungee jumping do Viktoriiných vodopádů – 2 900 Kč
- Let helikoptérou nad Viktoriinými vodopády – 15 min za 2 900 Kč
- Půldenní vyjížďka na koních do NP – 1 800 Kč
- Plavání s velrybími žraloky – 1 200 Kč
Vízum
S Botswanou máme bezvízový styk. Kombinované vízum (tzv. KAZA Univisa) do Zimbabwe společně se Zambií si vyřídíme na hranicích za 50 USD. Víza do Malawi a do Mozambiku stojí shodně po 50 USD a vyřídíme si je na hranicích.
Očkování
Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B. Přestože Zambie ani Malawi nejsou oblasti s výskytem žluté zimnice, budeme muset toto očkování povinně mít. Na malawské hranici už úředníci odmítli vpustit nejednoho cestovatele bez tohoto očkování.
V Zimbabwe, Zambii, Malawi i Mozambiku je nezbytné používat antimalarickou profylaxi (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.
Náročnost
Expedice nebude nijak fyzicky náročná, ale spíše psychicky. Budeme se pohybovat až 1 900 km daleko od sídla autopůjčovny. V případě technických problémů se zde nebudeme moci spolehnout na nějakou rychlou asistenci či dovoz náhradních vozidel, budeme si muset pomoci sami. A je téměř jisté, že nějaké problémy (větší či menší) budou, byly zatím skoro vždycky. V itineráři na to bude pamatováno 2 rezervními dny. V případě závažnějších problémů není vyloučen i výraznější zásah do zamýšleného itineráře. I v tom je ale kouzlo safari v Africe. Případné opravy budeme hradit sami ze společného fondu, tyto výdaje nám bude půjčovna po skončení expedice refundovat z pojištění. Sice to bude nějakou dobu trvat, ale zatím nám vždy refundovala v plné výši.
Nevyhnutelné budou dva dlouhé denní přejezdy, 490 a 550 km, ostatní přesuny budou obvykle kolem 350 km. Posádky jednotlivých vozidel tak budou trávit poměrně značný čas společně v malém, uzavřeném prostoru. Což je ideální prostředí pro vznik „ponorkové nemoci“. Dobrou prevencí je rotování posádek.
Budeme muset fungovat jako tým, od každého člena expedice předpokládám přiložení pomocné ruky. Expedici rozhodně neřídím nějakým vojenským způsobem a nepřikazuji nikomu, co má dělat. Je na každém, aby si našel tu „svou“ práci. Ti zkušenější jistě rádi předvedou a poradí nováčkům, co a jak dělat. Řidiči mají právo na únavu a jisté úlevy.
Vzhledem k výše řečenému hledám do expediční skupiny pracovité, nekonfliktní, dobře naladěné týmové hráče s nadhledem, které jen tak něco (nebo někdo) nerozhází; Schopné akceptovat opačný názor, více či méně úsměvné zlozvyky spolucestujících a rozhodnutí většiny.
Bezpečnost
Všechny čtyři země jsou překvapivě moderní, politicky stabilní, bezpečné, s milými a vstřícnými lidmi. Musíme být připraveni na časté silniční kontroly, policisté jsou v převážné většině slušní a korektní, míra korupce nevybočuje z afrického průměru. To však neznamená, že se nesetkáme se zkorumpovaným jedincem, který se z nás bude snažit vytáhnout pod libovolnou záminkou úplatek. To je časté zejména v Mozambiku, kde policisté s oblibou pokutují i sebemenší překročení povolené rychlosti. Částky za případné pokuty však rozhodně nezruinují náš rozpočet. Z minulých expedic máme dobrý trénink a jsme na to dobře připraveni. Důležité je nenechat si zkazit takovým případným incidentem náladu a brát jej spíše jako africký kolorit. This is Africa.
Někteří cestovatelé podobného stylu, jaký vyznáváme my, si také stěžují na nafoukané jednání bílých majitelů luxusních lodží v Zambii. To je v okolních zemích něco naprosto ojedinělého, ještě se nám například v Namibii nebo Botswaně nestalo, aby nás v restauraci odmítli obsloužit s tím, že tato služba je určena jen pro ubytované klienty. Tato místa jsou mezi cestovateli profláklá, budeme se jim vyhýbat.
Nejnebezpečnějším zvířetem je s obrovským náskokem komár, až někde na chvostu se krčí hroch, krokodýl či hadi. Šelmy jsou na navštěvovaných místech poměrně dobře habituované na přítomnost člověka a při dodržení základních bezpečnostních pravidel se jich není třeba bát.
Počasí
Pojedeme v období sucha v dostatečném časovém odstupu před začátkem období dešťů, v ideálním čase pro pozorování zvěře. Vysychající vodní zdroje nutí zvířata ke koncentraci kolem napajedel. V prosychající a řídké vegetaci jsou zvířata dobře vidět.
Teplota přes den bude mezi 28°C až 35°C, v noci mezi 15°C a 20°C. Na nejvyšším bodě expedice ve výšce 1 300 m. n. m. mohou v noci klesnout teploty až k 8°C.
Během této expedice se nebudeme pohybovat na horách. Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce.
Internet
Pokud chcete být během expedice online, například kvůli práci nebo volání přes internet domů, doporučujeme si po příletu do Livingstone/Victoria Falls pořídit jak zimbabwskou, tak zambijskou SIM kartu a koupit datový balíček, 9 GB stojí asi 450 Kč. Obdobně tomu bude v Malawi. Je třeba počítat s tím, že pokrytí mobilním signálem je jen ve větších sídlech. V prostých komunitních kempech nebývá elektřina a natož internet. S WiFi se setkáme jen v luxusnějších lodžích. Někdy bývá zdarma, ale většinou je placená a vždy pouze v okolí recepce a neoplývá spolehlivostí nebo rychlostí. V Mozambiku si, doufám, užijeme datovou abstinenci a večery u moře budeme trávit jako v digitálním pravěku při společenských hrách.
Určitě si půjčíme satelitní telefon. Půjčovné bude kolem 200 Kč denně, k tomu nevratný kredit 1 700 Kč na 38 minut volání nebo 100 SMS. Vratná kauce bude cca 10 000 Kč.
Na předchozích řádcích jsme se vám bez jakýchkoliv příkras snažili popsat úskalí nízkorozpočtového offroad safari do Afriky. Největším rizikem ovšem je, že vás taková Afrika, kterou vám Petr představí, okouzlí a budete se do ní muset opakovaně vracet. Říká se tomu nákaza „africkým broukem“. Petr černou Afriku opravdu miluje a pro podobně „postižené“ jedince připravuje dvakrát do roka expedice do stále nových destinací. Příkladem je i Mozambik, kde ale dosud nebyl a portugalsky nemluví. Ale již teď můžeme slíbit, že tato nová expedice bude opravdová „bomba“.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 94 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 89 000 Kč. Při méně pohodlném cestování v 5 lidech v autě bude cena samozřejmě o něco nižší. Fakultativní adrenalinové aktivity na Viktoriiných vodopádech však dokáží peněženku řádně provětrat.
Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice. Nevíme o žádné podobné expedici od jiné cestovní agentury.
Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Rizika cestování se Zirhamií.