Termín: 3.-27. září 2024, 25 dní
Počet účastníků: 10-11 + 1 průvodce
Průvodce: Petr Schwott
Náročnost: pohodička – offroad – outdoor
Základní cena za účast na expedici (viz slevy): 23 500 Kč (včetně 21% DPH)
Uzávěrka přihlášek: obsazeno 🙂 přijímáme náhradníky

Hlavní body offroad expedice do Zimbabwe, Zambie, Malawi a Mozambiku

Tento epický roadtrip po tom nejlepším, co nabízí 3 státy jižní Afriky, je určen všem zájemcům o opravdovou Afriku, zejména milovníkům přírody a zájemcům o bohatý podvodní život jak ve sladké, tak slané vodě. Navštívíme rozmanité ekosystémy od biodiverzitou oplývajícího teplého Indického oceánu s jeho bělostnými plážemi, ostrůvky a korálovými útesy, přes hornatou oblast na hranici Zimbabwe a Mozambiku až po bohatě zazvěřené povodí řek Luangwa a Shire.

Jinde vzácných zvířat uvidíme hodně. Tak hodně, že někdo možná prohodí ono blazeované: „Žirafy nebrat…“. Nakoukneme i pod hladinu křišťálově čistého jezera Malawi a do horského lesa masivu Chimanimani. Pojedeme v ideálním čase v období sucha, po skončení vrcholné sezóny v červenci a srpnu, kdy je výpůjčka aut mnohem dražší. Proschlá vegetace nám umožní nerušené pozorování zvěře.

V NP South Luangwa je jedna z nejvyšších koncentrací levhartů na světě

V NP South Luangwa je jedna z nejvyšších koncentrací levhartů na světě

I Afrika se pomalu mění a nezbývá tak už mnoho času zažít atmosféru známou ze starých přírodopisných seriálů, třeba o lvici Else. Troufáme si ale tvrdit, že díky našemu stylu cestování, nevyhýbáním se kontaktům s přátelskými domorodci a pečlivě naplánovaným programem, vyhýbajícím se nejkřiklavějším turistickým pastem, si alespoň část této atmosféry přiveze každý zpět ve svém srdci.

Co si určitě nenecháme uniknout?

 • Safari v NP South Luangwa. Řeka Luangwa se svými přítoky a lagunami je nejméně narušeným říčním systémem v celé Africe. Koncentrace zvěře je ohromující, snad zde budeme mít štěstí i na levharta bez GPS obojku.
 • Říční safari v NP Liwonde – tento méně známý park v Malawi u řeky Shire je příkladem úspěšné reintrodukce dříve vyhubených druhů jako nosorožec dvourohý, gepard, lev a pes hyenovitý. Můžeme si objednat i pěší safari s ozbrojeným rangerem.
 • Jezero Malawi je třetím největším jezerem v Africe, je dlouhé 580 km. Kromě Malawi patří menší část pobřeží i Tanzánii a Mozambiku. Naší základnou bude Cape Maclear. Je to kouzelné místo s neopakovatelným geniem loci. Spíše než v Africe si budeme připadat jako v jednom z baťůřkářských rájů v jihovýchodní Asii. Uprostřed expedice si zde zasloužíme krátký relax v hamakách, vynikající šnorchlování v lokalitě Otter point, fakultativně i výlety na blízké ostrůvky.
 • Relaxaci, koupání, šnorchlování na plážích Indického oceánu. Navštívíme mořský NP Bazaruto, známý svými ostrůvky a písečnými dunami. Korálový útes je zde nejméně narušený v této oblasti Indického oceánu.
  Na žraloka velrybího bychom měli narazit při šnorchlování na Tofo Beach v Mozambiku

  Žralok velrybí – impozantní, ale neškodné stvoření

K tomu všemu se nám povede uskutečnit i něco z vedlejších aktivit. Kolik toho bude uvidíme dle časových možností, chuti a naší domluvy.

 • NP Chimanimani. Hornatá oblast na hranici se Zimbabwe s nejvyšší horou Mozambiku, Mount Binga, 2436 m. Na vršek se asi nepoškrábeme, ale i na úbočích si užijeme pěkné výlety s koupáním ve vodopádech.
 • Nsefu sektor je odlehlý výběžek na severu NP South Luangwa, kde si lze objednat „walking safari“ s ozbrojeným rangerem.
 • NP Gonarezhou – pokud si budeme zkracovat cestu přes Zimbabwe, můžeme nahlédnout i do tohoto národního parku v odlehlé jihovýchodní oblasti Zimbabwe
 • Tofo beach je „hlavním městem“ pro pozorování žraloka velrybího v celé Africe. Tato úžasná stvoření, živící se planktonem a dorůstající až 22 m, nepředstavují i přes svou velikost pro člověka žádné nebezpečí.
 • V přírodní rezervaci Pomene se můžeme seznámit s unikátním ekosystémem mangrovových porostů. Nesčetné druhy stromů i křovin poskytují útočiště mnoha druhům živočichů nad i pod hladinou brakických vod.

Co o safari do Afriky říkají naši účastníci?

S cestovními kancelářemi moc nejezdím, většinou si výlet zorganizuji sama. Tentokrát jsem udělala vyjímku a přihlásila jsem se na expediční zájezd do jižní Afriky. Náš průvodce Petr Schwott nepodcenil přípravy na cestu a zorganizoval schůzku předem, na které jsem měla možnost se seznámit s ostatními členy výpravy a doladit spoustu organizačních věcí. Bylo vidět, že Petr je zkušený průvodce, který nic nepodcení a ví, o čem mluví. Během cesty zařizoval vše tak, jak měl, ušetřil nám spoustu peněz a jeho důkladná teoretická příprava se vyplatila, protože načtené a získané informace o lokalitách, cestách a kempech se většinou potvrzovaly. Bez větších problémů a chyb jsme absolvovali dost dobrodružnou a velmi zajímavou cestu, na kterou budu dlouho vzpomínat. K tomuto příjemnému pocitu přispěli také bezva příjemní spolucestující, kterým tímto velmi děkuji.

Dáša Pavlíková

Namibie s Petrem stála za to! Jsem moc rád, že jsem jel – skvělá příroda, fajn parta nových lidí, které bych možná jinak ani nepoznal. Vřele doporučuju každému, kdo by se chtěl podívat někam, kam by se sám hned tak neodvážil. Petrovo průvodcovství stojí za vyzkoušení!

Michal Šorf

Reference dalších účastníků minulých afrických safari naleznete zde.

Hygienická četa v akci - hyeny a supové se postarají o mršinu slona

Hygienická četa v akci – hyeny a supové se postarají o mršinu slona

Cena

V ceně za účast na expedici, kterou je nutno uhradit při závazné přihlášce, jsou zahrnuty průvodcovské služby po Zambii, Malawi a Mozambiku.

Osvědčilo se nám, když si výdaje na pohonné hmoty, kempování, vstupy do NP, apod. účastníci platí ze zřízeného společného fondu. Pokladníky si zvolí posádky jednotlivých vozů, průvodce tuto funkci může, ale i nemusí zastávat. Ostatní výdaje si budou hradit účastníci individuálně. Níže uvádíme obvyklé ceny.

Doprava

Až sjedeme z páteřní asfaltové silnice značně se nám sníží cestovní rychlost

Místy se nám citelně sníží cestovní rychlost

Naši expedici pořádáme jako „self-drive“ offroad safari, tzn. že jeden účastník (lépe však dva), je řidičem pronajatého vozidla, ostatní jsou „pasažéři“. Podmínkou je věk řidiče nad 25 let, řidičské zkušenosti s off-roadem nejsou nezbytně nutné, jsou však výhodou. Průvodce bude řídit jen v opravdu nouzových situacích. Při zájmu dalších účastníků o řízení je možné přikoupit si v půjčovně za rozumný peníz registraci dalších řidičů. Pojedeme dvěma nebo třemi auty.

Jezdí se vlevo, řadící páka se ovládá levou rukou, páčky blinkrů a stěračů jsou prohozeny. Přizpůsobení se místním zvyklostem nečiní zkušenějším řidičům obvykle velké problémy.

Přiletíme do Johannesburgu, kde si od půjčovny přebereme terénní Toyoty Hilux 2,5D 4×4. Pokud objednáme auta v dostatečném předstihu můžeme se dostat na půjčovné cca 46 000 ZAR za 23 dní. Půjčovné zahrnuje nulovou spoluúčast včetně skel a pneumatik, transfer z letiště do půjčovny, 2 střešní stany s matracemi a lůžkovinami, kompletní kempingovou výbavu (plynový vařič a lampa, nádobí, stůl, židle, lednici 14/220 V, pouštní sprcha) a safari výbavu (tažné lano, sekera, lopata, jednu rezervu navíc, kompresor s měřákem, základní nářadí, přídavnou nádrž na palivo, apod.). Asistence při poruše max. 48h. Při 4 lidech se započtenou jednosměrnou výpůjčkou (viz níže) tedy asi 15 000 Kč/os. Čím později ale budeme auta objednávat, tím se bude nabídka zmenšovat a ceny půjdou nahoru.

Naprosto nezbytné je dodržovat striktní podmínky autopůjčovny, zejména maximální rychlost 70 km/h na šotolinových cestách a 100 km/h na asfaltových cestách. Tato offroad vozidla jsou vybavena „černou skřínkou“, v případě nehody a nedodržení těchto rychlostních limitů veškeré pojištění zaniká a vzniklou škodu je nutno uhradit v plné výši.

Naše expediční vozidla budeme půjčovně odevzdávat v Maputo, hlavním městě Mozambiku. Za odvezení aut do Johannesburgu zaplatíme poplatek 4 000 ZAR navíc, ale tím ušetříme nejen čas a peníze na půjčovném, ale i se nám sníží nájezd na cca 4 800 km, náklady na naftu budou činit cca 3 400 Kč/os. při 4 lidech v autě.

Cenu zpáteční letecké dopravy z Vídně do Johannesburgu a z Maputo do Vídně odhadujeme na 23 000 Kč. Pokud by se vyskytla výrazně levnější zpáteční letenka z Johannesburgu, může se vyplatit přidat si dalších 500 km na nájezdu a prodloužit si expedici minimálně o 1 den navíc.

V NP Bazaruto vytvářejí ostrůvky a písečné duny jedinečnou scenérii

NP Bazaruto – ostrůvky a písečné duny vytváří jedinečnou scenérii.

Ubytování

Jednoduché komunitní kempoviště

Jednoduché komunitní kempoviště

Každé vozidlo bude vybaveno dvěma střešními stany pro celkem 4 osoby. Ve stanu je 6 cm silná pěnová matrace a kompletní lůžkoviny. Není je potřeba vyklízet, stany se dají složit i s nimi.

Cena v kempu na noc mimo NP se pohybuje od 10 do 15 USD/os., tj. cca 230-350 Kč. Párkrát si vyzkoušíme i kempování tzv. „nadivoko“. Za ubytování utratíme asi 6 500 Kč.

Strava

Budeme si vařit v kempech, cena potravin je v Zambii v průměru asi o 10% vyšší než u nás, v Malawi a Mozambiku o něco nižší.

Budeme péct pivní chleba

Budeme péct pivní chleba

Ve větších městech jsou jihoafrické obchoďáky Shoprite, kde se vždy zásobíme na příštích několik dní. U každé benzínky je rychlé občerstvení či krámek se základními potravinami a balenou vodou. Dobře a levně se dá najíst i na místních trzích. Budeme určitě hodně grilovat.  V Mozambiku se těšíme na vynikající kraby a jiné mořské plody. Všechny kempy jsou vybaveny tzv. „braai“ – „grilovišti“, pro „masožravce“ uvádíme, že:

 • kuřecí prsa bez kosti stojí 105 Kč/kg,
 • zadní hovězí cca 130 Kč/kg
 • T-bone steak z býka cca 190 Kč/kg
 • kilo krabů a ryb  cca 50 Kč, langusty a krevety asi 250 Kč/kg
 • Večeře v levné restauraci stojí od 140 Kč, v lepších kempech od 350 Kč.

Celkovou sumu za stravu je těžké odhadovat, ortodoxní masožravci, kteří budou každý večer zapíjet grilované steaky výborným jihoafrickým vínem se budou pohybovat kolem 6 000 Kč, abstinenti mohou něco ušetřit, vegetariáni nikoliv.

Ceny fakultativních aktivit

 • Vyjížďka na koních po pláži – 1 200 Kč
 • Plavání s velrybími žraloky – 1 200 Kč
 • Zkušební  ponor na korálovém  útesu – 1800 Kč
 • Říční safari – 800 Kč
 • Ocean safari 2-3 h – 800 Kč

Vízum

Se Zambií a Jihoafrickou republikou  máme bezvízový styk.  Víza do Malawi a do Mozambiku stojí shodně po 50 USD a vyřídíme si je na hranicích. Cestu si můžeme zkrátit průjezdem přes Zimbabwe, za vízum na hranicích zaplatíme 30 USD.

Očkování

Očkovat se doporučuje proti žloutence A a B. Přestože Zambie ani Malawi nejsou oblasti s výskytem žluté zimnice, budeme muset toto očkování povinně mít. Na malawské hranici už úředníci odmítli vpustit nejednoho cestovatele bez tohoto očkování.

V Zimbabwe, Zambii, Malawi i Mozambiku je nezbytná antimalarická profylaxe (Lariam, Malarone, Doxybene). Aktuální nákazovou situaci doporučujeme prokonzultovat s odborníky na každé Krajské hygienické stanici či Očkovacím středisku do zahraničí.

Skalnaté pobřeží jezera Malawi - ideální místo pro sladkovodní šnorchlování

Skalnaté pobřeží jezera Malawi – ideální místo pro sladkovodní šnorchlování

Náročnost

Expedice nebude nijak fyzicky náročná, ale spíše psychicky. Budeme se pohybovat až 1 900 km daleko od sídla autopůjčovny. V případě technických problémů se zde nebudeme moci spolehnout na nějakou rychlou asistenci či dovoz náhradních vozidel, budeme si muset pomoci sami. A je téměř jisté, že nějaké problémy (větší či menší) budou, byly zatím skoro vždycky. V itineráři na to bude pamatováno 2 rezervními dny. V případě závažnějších problémů není vyloučen i výraznější zásah do zamýšleného itineráře. I v tom je ale kouzlo safari v Africe. Případné opravy budeme hradit sami ze společného fondu, tyto výdaje nám bude půjčovna po skončení expedice refundovat z pojištění. Sice to bude nějakou dobu trvat, ale zatím nám vždy refundovala v plné výši.

Nevyhnutelné budou dva dlouhé denní přejezdy, 490 a 550 km, ostatní přesuny budou obvykle kolem 350 km. Posádky jednotlivých vozidel tak budou trávit poměrně značný čas společně v malém, uzavřeném prostoru. Což je ideální prostředí pro vznik „ponorkové nemoci“. Dobrou prevencí je rotování posádek.

Budeme muset fungovat jako tým, od každého člena expedice předpokládám přiložení pomocné ruky. Expedici rozhodně neřídím nějakým vojenským způsobem a nepřikazuji nikomu, co má dělat. Je na každém, aby si našel tu „svou“ práci. Ti zkušenější jistě rádi předvedou a poradí nováčkům, co a jak dělat. Řidiči mají právo na únavu a jisté úlevy.

Vzhledem k výše řečenému hledám do expediční skupiny pracovité, nekonfliktní, dobře naladěné týmové hráče s nadhledem, které jen tak něco (nebo někdo) nerozhází; Schopné akceptovat opačný názor, více či méně úsměvné zlozvyky spolucestujících a rozhodnutí většiny.

Bezpečnost

Všechny navštívené země jsou překvapivě moderní, politicky stabilní, bezpečné, s milými a vstřícnými lidmi. Musíme být připraveni na časté silniční kontroly, policisté jsou v převážné většině slušní a korektní, míra korupce nevybočuje z afrického průměru. To však neznamená, že se nesetkáme se zkorumpovaným jedincem, který se z nás bude snažit vytáhnout pod libovolnou záminkou úplatek. To je časté zejména v Mozambiku, kde policisté s oblibou pokutují i sebemenší překročení povolené rychlosti. Částky za případné pokuty však rozhodně nezruinují náš rozpočet. Z minulých expedic máme dobrý trénink a jsme na to dobře připraveni. Důležité je nenechat si zkazit takovým případným incidentem náladu a brát jej spíše jako africký kolorit. This is Africa.

Přátelská návštěva před cestou do školy

V Zambii i Malawi jsou milí a přátelští lidé

Někteří cestovatelé podobného stylu, jaký vyznáváme my, si také stěžují na nafoukané jednání bílých majitelů luxusních lodží v Zambii. To je v okolních zemích něco naprosto ojedinělého, ještě se nám například v Namibii nebo Botswaně nestalo, aby nás v restauraci odmítli obsloužit s tím, že tato služba je určena jen pro ubytované klienty. Tato místa jsou mezi cestovateli profláklá, budeme se jim vyhýbat.

Nejnebezpečnějším zvířetem je s obrovským náskokem komár, až někde na chvostu se krčí hroch, krokodýl či hadi. Šelmy jsou na navštěvovaných místech poměrně dobře habituované na přítomnost člověka a při dodržení základních bezpečnostních pravidel se jich není třeba bát.

Počasí

Pojedeme v období sucha v dostatečném časovém odstupu před začátkem období dešťů, v ideálním čase pro pozorování zvěře. Vysychající vodní zdroje nutí zvířata ke koncentraci kolem napajedel. V prosychající a řídké vegetaci jsou zvířata dobře vidět.

Teplota přes den bude mezi 28°C až 35°C, v noci mezi 15°C a 20°C. Na nejvyšším bodě expedice ve výšce 1 300 m. n. m. mohou v noci klesnout teploty až k 8°C.

Během této expedice se budeme pohybovat i na horách, nikoliv však ve vrcholových partiích. Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce.

Internet

Pokud chcete být během expedice online, například kvůli práci nebo volání přes internet domů, doporučujeme si na hranicích pořídit zambijskou SIM kartu a koupit datový balíček, 9 GB stojí asi 450 Kč. Obdobně tomu bude v Malawi. Je třeba počítat s tím, že pokrytí mobilním signálem je jen ve větších sídlech. V prostých komunitních kempech nebývá elektřina a natož internet. S WiFi se setkáme jen v luxusnějších lodžích. Někdy bývá zdarma, ale většinou je placená a vždy pouze v okolí recepce a neoplývá spolehlivostí nebo rychlostí. V Mozambiku si, doufám, užijeme datovou abstinenci a večery u moře budeme trávit jako v digitálním pravěku při společenských hrách.

Určitě si půjčíme satelitní telefon. Půjčovné bude kolem 2000 Kč za celou dobu pobytu, k tomu nevratný kredit 600 Kč na 20 minut volání nebo 30 SMS. Vratná kauce bude 10 000 Kč.

Anhinga africká si po každém lovu musí usušit křídla

Anhinga africká si po každém lovu musí usušit křídla

Na předchozích řádcích jsme se vám bez jakýchkoliv příkras snažili popsat úskalí nízkorozpočtového offroad safari do Afriky. Největším rizikem ovšem je, že vás taková Afrika, kterou vám Petr představí, okouzlí a budete se do ní muset opakovaně vracet. Říká se tomu nákaza „africkým broukem“. Petr černou Afriku opravdu miluje a pro podobně „postižené“ jedince připravuje dvakrát do roka expedice do stále nových destinací. Příkladem je i tato expedice, kde společně poznáme některá dosud nenavštívená místa.  Již teď můžeme slíbit, že tato nová expedice bude opravdová „bomba“.

Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, suvenýrů, výletů, apod.) na tuto expedici nepřevýší 89 000 Kč, zřejmě se budete pohybovat někde okolo 85 000 Kč. Při méně pohodlném cestování v 5 lidech v autě bude cena samozřejmě o něco nižší. Fakultativní adrenalinové aktivity na Viktoriiných vodopádech však dokáží peněženku řádně provětrat.

Naše nabídka je nesrovnatelná se zájezdy CK z důvodu mnohem zajímavějšího obsahu, stylu i ceny naší expedice. Nevíme o žádné podobné expedici od jiné cestovní agentury.

Pro více informací o našich expedicích doporučujeme přečíst Pohodové expedice, Jak se přihlásit, Často kladené otázky a Rizika cestování se Zirhamií.