Když se vykutálíme z vlaku před nádraží v Kunmingu, hledáme bus č. 64, který nás má zavést do blízkosti International Cloudland Hostel, který jsem vybral podle skvělých recenzí. Snad budou mít pro nás volné postele, protože rezervaci nemáme. Ukazuju kolemjdoucím číslovku 64, dokonce se ptáme i policistů, až nakonec se nás ujal jeden místní, který nás doprovodil na tu správnou zastávku. V čínských městských autobusech se platí u řidiče způsobem založeným na důvěře, totiž, že do krabičky hodítě přesně kolik činí jízdné. Nic se nekontroluje, nic se nevrací nazpátek. Nás je sedm, jízdenka stojí 2 juany (obvykle 1-4) a tak 14 šušňů dáváme ze společného banku do kasičky.

Celou cestu sledujeme nápisy na křižovatkách, které jsou i v angličtině a porovnáváme s mapou v mobilu, abychom určili správný moment pro náš „výsadek“. Do hostelu se dostáváme po nějakých 20 minutách bloudění, nicméně jsme po zásluze odměněni informací, že v hostelu pro nás mají dostatek volných postelí. Chvíli vegetujeme na terase hostelu, který se všem líbí, než vyjdeme do ulic Kunmingu. Že se jedná o jedno z nejpohodovějších čínských velkoměst zjišťujeme záhy, když pozorujeme místní obyvatelstvo – to vůbec nikam nepospíchá. Co nás překvapuje je fakt, že většina zdejších motorek už jezdí na elektřinu a tak není slyšet ten obvyklý masový hukot jako ho známe z měst typu Bangkok nebo Saigon. Budeme muset být opatrněší na přechodech.

Cina_2014_220

Procházíme se místním parkem, kde zároveň ochutnáváme místní speciality na „farmářském trhu“. Šlapeme až k chrámu Yuantong, nejstaršímu buddhistickému chrámu Číny. Když ho prošmejdíme, jdeme zpátky do centra směrem k nákupní zóně, kde objevíme skvělou kavárnu s vánoční výzdobou (hahaha) a pravým espressem. Než začne pršet, stihneme si ještě projít „flower and birds market“, kde se neprodává ani jedno ani druhé a pak už na véču…máme totiž hlad.

Obchoďáková restaurace vypadá dobře, je tam čistě, jsou tam lidi a mají obrázkové menu, hurrááá. Druh masa si u každého jídla, které se nám z obrázku líbí, ověřujeme s číšníkem pomocí velmi užitečného obrázkového slovníčku ICOON, který jsem tam měl k dispozici a který můžete získat pro své cesty i vy 🙂 Servis byl parádní, jídlo skvělé, moc jsme si pochutnali. Je tak příjemné objednat si 7 různých jídel a ty si pak vzájemně ochutnávat. Vydat se do Číny ve skupině je v tomto ohledu velká výhoda. Protože jsme alespoň každý den měli jedno velké jídlo a snažili se objednávat jídla různorodá a neopakující se, dá se říci, že každý z nás ochutnal v Číně… 7×20 … 140 různých autentických jídel. To se dá, ne? 🙂

2 komentáře
  1. No paráda. V Číně jsem byla asi před osmi lety, i v Kunmingu. Projeli jsme provincii Yunnan a Guangxi… tak při četbě vašeho blogu vzpomínám…

  2. Ireno, díky za komentář. Vzpomínejte dál, ještě je dost příspěvků z Číny před náma a je se na co těšit 🙂

Napsat komentář