Máme za sebou za jednu z chladnějších nocí. Láhev s vodou, co zůstala venku, se dotkla ledová princezna a stejně tak i našich bot, které víc než cokoliv jiného připomínají dřeváky. Na placu kousek od nás evidentně spí nějací gurmáni. Jejich ranní čerstvé palačinky vonějí až k nám.

2014-09-04 at 09-42-29

Počasí nemohlo být lepší, zase krásně jasno, jen trochu chladno. Zasněžená hora nad námi vypadá jako z pohádky a nám už přijíždí camper bus. Naházíme tam batohy a jedeme. Neříkáme to moc nehlas, ale už se docela těšíme do restaurace u vstupu na normální jídlo. Od těchto lahodných myšlenek nás vytrhli rovnou tři medvědi grizzly, kteří nám přeběhli přes silnici a to hned u dalšího kempu po cestě. Evidentně se přítomnosti lidí tak moc nebojí.

U vstupu jsme se nadlábli (Šimon spořádal rovnou dvojitou porci), vyčistili a vrátili jsme bear boxy na jídlo a někteří šli na stop a někteří jeli autem do naší další destinace – Fairbanks.

Magic bus

Když projíždíme vesnicí Healy, říkám Punkovi, aby zastavil u jedné hospůdky po cestě. Na jejich pozemku totiž stojí známý Magic bus z filmu Into the Wild. Přesně v něm se totiž film natáčel. Stavíme tedy u 49th State Brewery a koho tam nepotkáme? Šimon s Matesem už si tam dávají pivka. Doporučil jim to jejich řidič.

Pavla povzdechne: „Škoda, že tu taky není Andy s Matějem.“ Vteřinu nato (a teď nekecám) se otočíme směrem ke vchodu do dvora a kdo přichází? Hádáte správně – dva veselí človíčci, které na Aljašku právě film Into the Wild dopostrčil 🙂 Jsme tak zase kompletní.

Magic bus z Into the Wild

Že vám ten film nic neříká? V první řadě je natočen podle skutečné události ze začátku 90. let a v druhé řadě je o inteligentním klukovi Chrisovi McCandlessovi, kterému se příčí žít ve zkažené společnosti a vyjede na cestu po USA. Během té si vydělává sem tam nějaké peníze, aby si mohl splnit svůj sen – navštívit Aljašku a žít tam v souladu s přírodou. Sen se mu splní a uprostřed divočiny najde opuštěný autobus, který se na nějakou dobu stane jeho útočištěm… Já jsem si ten film zamiloval, tak si ho někdy pusťte a je velká šance, že vás taky chytne 🙂

Očištění

Dopili jsme, udělali jsme si každý spoustu fotek a je čas vyrazit zpět na cestu. Ve Fairbanks jsme domluveni, že se sejdeme v restauraci Sam’s Sourdough, která je za rohem od prádelny. Stopující Šimon s Matesem tam dorazili stejně rychle jako my autem, jdu naskok omrknout, jestli je prádelna tam, kde si ji pamatuju a už se tam společně přesouváme. Není to ale obyčejná prádelna, má i sprchy a vy nevíte, jak jsme se na ně po tolika dnech těšili! Vystřídáme se ve spráchách, dáme vyprat a čekáme na Andy s Matesem, kteří dorazili chvíli po osmé večer.

Kde budeme ve Fairbanks spát? Domluvil jsem s kamarádem Barrym, kterého jsem tady poznal při stopu před dvěma lety, že s celou skupinkou můžeme přijet k němu kousek za Fairbanks a spát několik dní u něj doma. Abychom nepřijeli s prázdnou, kupujeme v místním liquor storu dvě bedničky piv. S Barrym se jen rychle pozdravíme a už jedeme s Punkem vyzvednout zbytek naší skupiny, jelikož je nás dost a musíme jet na dvakrát. Hlavně se už smráká a panu Punkovi nesvítí jedno světlo a neradi bychom riskovali pokutu.

Vítejte v jurtě

Když jsme se u Barryho všichni sešli, ukázal nám svůj velký dům a hlavně svoji jurtu na zahradě, která sklidila největší úspěch. Všichni budeme spát v teple, jelikož i v jurtě jsou kamínka na dříví. Barry nám představil i své dva psy – Molly a Tinga, které Punk okamžitě přejmenoval na Chlupáče a Lysoně.

2014-09-06 at 17-15-16

V obýváku jsme se sesedli okolo stolu, jedli tortily s dipem (americká rychlá večeře) a vyprávěli si. Později jsme vyrazili na dvorek pozorovat polární záři rovnou nad domem. Barry ještě pár lidí nabral autem a jeli pozorovat záři na lepší místo. Když bych večer pak měl shrnout, řeknu, že jsme první den v teple docela divoce oslavili 🙂

Polární záře nad Barryho domem

Napsat komentář