Milé maminky cestovatelky, tento vzkaz je pro vás všechny, které se potýkáte stejně jako já s tím, že když někde vyslovíte, že chcete vyrazit s miminem k moři nebo kamkoliv jinam letadlem, ostatní maminky vás začnou pomalu “lynčovat“, protože malé dítě přece do letadla nepatří. Proč tam tedy mají ty dětské pásy a vestičky, u některých aerolinek hračky, chrastítka, omalovánky a dokonce i dětské výživy a postýlky?

Na Kubě

S malou na Kubě

Pracovala jsem 12 let jako letuška, s manželem se potápím a ještě před svatbou (která byla jak jinak než na pláži 🙂  jsme procestovali kus světa. Když jsem nečekaně otěhotněla, nikdy mě nenapadlo, že by nám tím náš „starý cestovatelský život“ skončil. Začala jsem jen přemýšlet, jak to udělat, abychom z toho všichni něco měli a aby to stále byla dovolená. Po poradě s naším pediatrem jsem byla mile překvapena. Paní doktorka si s námi domluvila schůzku, kde nám dala spoustu rad, předepsala preventivně několik léků a řekla, že máme malou co nejvíce máčet v moři 🙂 Žádné řeči o tom, že máme raději sedět doma.

V osmi měsících poprvé letadlem

Když jí bylo osm měsíců vyrazili jsme do Řecka, vybrali jsme květen, kdy ještě nejsou taková vedra. Dovolená dopadla skvěle, proto jsme se rozhodli vyrazit na Maledivy (na doporučení lékaře jsme s exotikou čekali, dokud malé nebyl rok). Září nám přišlo jako dobrá volba, že to pro ni nebude takový teplotní šok, jako třeba v lednu.

Ostrov jsem vybírala s ohledem na malé dítě, podmínkou byl lékař v dohledu a max. 30 minutová vzdálenost lodí od letiště. Další podmínkou byl přímý let z Německa bez přestupu, (který, když se ohlédnu zpět, nebyl zase tak důležitý), co možná nejmenší časový posun a rozšířené cestovní pojištění včetně storna.

Dovolená dopadla skvěle! Desetihodinový let předčil naše očekávání (noční let tam celý prospala, denní let zpět bavila spolucestující v uličce). Z moře, které mělo kolem 30 stupňů, ven nechtěla, rybičky ve vodě a bábovičky z písku byly samozřejmostí, bazén byl tedy zbytečný. Výběr z jídel byl pestrý, takže se malá vždy najedla, akorát vodu pila balenou.

Děti potřebují zábavu, akci a dobrodružství

Od naší cesty na Maledivy už uplynuly téměř dva roky a od té doby s námi projela ještě Kubu a Belize, v těchto dvou případech už „na divoko“ a z poslední zmíněné destinace si přivezla nejvíce zážitků.

Děti jsou bezprostřední, vždy a všude si udělají vlastní pohodlí, když potřebují. Je pro ně přirozené potkávat lidi světlé, tmavé, malé velké a slýchat různé jazyky…

Když se zeptáte mé dcery, co se jí nejvíce líbilo v Belize, neřekne vám, že super bazén a jídlo all-inclusive. Odpoví: „jak maminka křičela, když viděla švába“, „jak tu maminku počůral tapír“ nebo „jak jsme jeli po tý řece, ale nesmíme to říkat babičce“. Děti potřebují zábavu, akci a dobrodružství.

Závěrem bych tedy chtěla říct vám maminkám, které ještě váháte, zda jet, letět, nebo raději zůstat doma, nečtěte si ty negativní diskuze, řiďte se vlastním úsudkem. Taková cesta určitě vyžaduje splnění několika faktorů jako je pohodové, zdravé dítě, dále manžel parťák (je výhodou), který vás dokáže zastoupit, ale určitě bych nezůstávala doma jen proto, že „se to má a že to tak vidí široké okolí“.

Zuzka Verner Danielisová, průvodkyně Zirhamia

Napsat komentář