Dnešní den zaslíbíme raftování na řece Chena. Ráno po snídani připravíme sendviče k obědu a pomůžeme Barrymu s přípravou kajaků a raftu. Naložíme to a vyjedeme směrem na Chena Hot Springs, cestou se k nám přidá Markéta s rodinou. Část lidí jede s Barrym autem a část v panu Punkovi.

Místo, kde jsme zastavili jsme znali. Včera jsme se tam snažili chytnout nějakou rybu. Leč marně. Nafukujeme, co nám síly stačí a pak přihlížíme, jak Barry vyrábí katamarán ze svou lodí, přes které položí dva žebříky, přiváže a je hotovo. Vyrážíme!

2014-09-08 at 12-26-21

Markéta s Ronnem celou akci pěkně nafotili, tak se mrkněte sem.

Počasí nemohlo být lepší, všichni jsme v triku a modrá obloha nad námi dokresluje celou pohodovou atmosféru. Chena je klidná, pomalá řeka, takže se necháváme unášet proudem a jen výjimečně musíme pádlovat. Z této pohody nás vyvede až orel bělohlavý, který nám proletěl pět metrů nad hlavami s nějakou menší mršinou v drápech. Zase zážitek jak blázen, tohle se nestává každý den. O pár desítek metrů pak vidíme orla sedět na vršku stromu a pozoruje, jestli neděláme na lodích nějaké blbosti.

U nás na raftu, kde byl Šimon, Punk a já, jsme začali fušovat do díla fyzikům a vymysleli nové jednotky. „Pádlujte 4 Johnny doleva!“ Na sílu záběru pádel to byl 1 Johnny a aby se loď dala do pohybu, byly potřeba aspoň 2 Johnny. Mělo to i své převody, ale to nechme na jindy… A jednotkou síly proudu se stal 1 Mlčoch.

2014-09-08 at 13-56-21

Spolu s námi a rodinou Markéty s námi raftovali i Barryho známí z Colorada – mamka se synem. A ten syn okolo 22 let vždycky jel jako první a nikdy jsme ho neviděli pádlovat, jen se tak nějak nechával unášet proudem. Mlčoch jsme mu říkali proto, že nikdy nic neřekl. Dělali jsme si legraci, že ani kdyby tam někde byl vodopád, tak by nám to neřekl a jen by mlčky přihlížel, jak se řítíme střemhlav dolů. Tohle je jen důkaz toho, že raftování bylo opravdu „na pohodu“ a měli jsme čas řešit ptákoviny.

Cestou jsme si zblízka prohlédli i permafrost, neboli věčně zmrzlou půdu a Dianka (Markéty dcera) v něm našla i staré kosti, které možná patřily mamutům. Aljaška je celkově docela dobré naležiště pozůstatků po dinosaurech. Díky svým nízkým teplotám jsou v půdě dobře chráněny.

2014-09-08 at 14-56-21

Když jsme odkroutili nějakých 17 km po Chena, byl čas trefit výjezd. To se povedlo, lodě jsme vytáhli z řeky a začali je omývat a sklízet. Podstatně méně zajímavá práce, ale i ta k tomu patří. Naložit do aut a hurá domů. Poslední večer u Barryho se nesl v podobném duchu jako ty předchozí a nikomu to nevadilo. Zítra dopoledne nás čeká odjezd na jih do Sewardu.

Andy s Matějem se ten večer v pořádku vrátili z výletu na polární kruh a dokonce se svezli v tradičním americkém trucku. Přijeli nadšení a my byli rádi, že jsme zase pohromadě. Až na Matese, který už touto dobou končí v Denali a dorazí za námi na jih jak jinak než stopem.

Napsat komentář